Η μουσική Ένκα της Ιαπωνίας

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
...
Η νέα γενιά της Ιαπωνίας θεωρεί το ένκα ξεπερασμένο και παλαιομοδίτικο. Το κοινό των ένκα είναι οι παλαιές γενιές, που ακόμα τραγουδάνε στα μπαρ καραόκε μόνο ένκα τραγούδια
....
Να προσθέσω δηλαδή και μια φολκλορική βραδυά με καραόκε ένκα στο πρόγραμμα...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να προσθέσω δηλαδή και μια φολκλορική βραδυά με καραόκε ένκα στο πρόγραμμα...
Μπααα...μας βλέπω να μας παίρνει ο ύπνος...:bleh: άμα πάμε σε κάτι τέτοιο...:haha:
Τώρα, αν επιμένετε :D...δεν μπορώ να σας χαλάσω χατήρι...;)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Συνέντευξη με την τραγουδίστρια Fuyumi Sakamoto

Η Φουγιούμι Σακαμότο είναι ίσως η πιο σπουδαία σύγχρονη τραγουδίστρια της μουσικής Ένκα της Ιαπωνίας. Στην εικοσάχρονη πορεία της έχει βάλει τη δική της σφραγίδα στο Ένκα, το "τραγούδι της καρδιάς της Ιαπωνίας" ανανεώνοντας το με τη σπάνια φωνή της και τον ξεχωριστό τρόπο που ερμηνεύει τα τραγούδια της.​

Μία σπουδαία καλλιτέχνις που είχαμε την τιμή να μιλήσει αποκλειστικά στο Greece-Japan.com για τη μουσική Ένκα, τον εαυτό της και την καριέρα της.​

Συνέντευξη: Junko Nagata


Πως θα εξηγούσατε τι είναι το τραγούδι enka ως είδος μουσικής σε όσους ενδιαφέρονται για την Ιαπωνία, γνώστες και μή;
Πώς να το εξηγήσω.. Στην Γαλλία υπάρχει το chanson, στην Αμερική υπάρχει η country, ας πούμε ότι είναι η country μουσική της Ιαπωνίας. Όμως παλαιότερα υπήρχαν τα minyo και rokyoku, γενικότερα ήταν τραγούδια στενά δεμένα με την καθημερινή ζωή. Όσον αφορά το ένκα, σήμερα έχει μεγάλη θεματολογία που είναι δύσκολο με λίγα λόγια να αναλύσουμε. Για παράδειγμα, τα minyo γεννήθηκαν από τις φωνές που έβγαζαν οι άνθρωποι για να κρατούν τον ρυθμό κατά την διάρκεια της δουλειάς. Την ίδια λειτουργία είχαν και τα τύμπανα «τάικο».

Η λέξη «ένκα» γεννήθηκε από τους enka-shi, οι οποίοι τραγουδούσαν σατιρικά τραγούδια στους δρόμους υπό τη συνοδεία βιολιών. Με τον καιρό άρχισαν να τραγουδούν για τον έρωτα και άλλα επίκαιρα θέματα της εποχής. Λέγεται ένκα, ωστόσο θα μπορούσε να ονομάζεται τραγούδι της εποχής.​

Σήμερα οι ξένοι θεωρούν πως η τραγουδίστρια ένκα πρέπει να φορά κιμονό, όπως φοράω εγώ, να χρησιμοποιεί συγκεκριμένο μέλισμα, κλπ. Χαρακτηρίζουμε πολύ λεπτομερώς τα είδη μουσικής, όμως παλιά δεν υπήρχε ο όρος «τραγουδιστής ένκα». Σήμερα λεγόμαστε τραγουδιστές ένκα, ενώ πριν από 30 χρόνια ήμασταν απλώς τραγουδιστές της εποχής. Ούτως ή άλλως, πιστεύω ότι το ένκα είναι μουσική που βγαίνει μέσα από την καθημερινή ζωή.​


Αν, όπως λέτε, το ένκα θεωρείται τραγούδι στενά συνδεδεμένο με την καθημερινή ζωή, δεν φαίνεται παράξενο ο τραγουδιστής να φορά κιμονό, αφού στην καθημερινή ζωή της Ιαπωνίας το κιμονό δεν απαντάται;
Την περίοδο των πρώτων μου εμφανίσεων αρκετές συναδέλφισσές μου φορούσαν κιμονό, ωστόσο πολλές μεγαλύτερες στην ηλικία τραγουδίστριες φορούσαν δυτικά ρούχα, διότι στα χρόνια τους η μόδα ήταν να αντιγράψουμε τη Δύση ενώ στην γενιά μου η τάση ήταν η διατήρηση της ιαπωνικής παράδοσης, εξ’ ου και τα κιμονό. Υπάρχουν όμως και σήμερα τραγουδίστριες ένκα που φορούν ευρωπαϊκά ρούχα. Τελικά φοράμε αυτό που μας δείχνει πιο όμορφους.

Ποιο ήταν το κίνητρο για την ενασχόλησή σας με το ένκα και όχι με άλλο είδος μουσικής;
Δέχθηκα μεγάλη επιρροή από τον παππού μου, στον οποίο άρεσε πάρα πολύ το τραγούδι και το θέατρο. Επίσης στο οικογενειακό μου περιβάλλον από πολύ μικρή ηλικία άκουγα τις επιτυχίες της εποχής του είδους ένκα και όχι κλασική μουσική, και έτσι μεγάλωσα κι εγώ τραγουδώντας αυτά τα τραγούδια. Σε ηλικία περίπου 10 ετών άκουσα ένα τραγούδι που ονομάζεται Tsugaru kaikyoo fuyu geshiki σε στίχους του Yiu Aku και μουσική του Takashi Miki. Τραγουδούσε η Sayuri Ishikawa (1). Αυτή ήταν η μεγαλύτερη έμπνευση για μένα και θέλησα να γίνω σαν τη Sayuri. Επομένως, η επιρροή που δέχθηκα από το περιβάλλον μου ήταν πολύ σημαντική.

η συνέχεια της συνέντευξης Fuyumi Sakamoto


at0_gstatic_com_images_c6d2ef9010efa7afed49a1d5aa3abb09._.jpg
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και εδώ, στην ταινία "Yotsuya Kaidan", που αφορά την ιστορία των Oiwa και Tamiya, την πιο διάσημη ιαπωνική ιστορία φαντασμάτων όλων των εποχών !
λεπτομέρειες :Yotsuya Kaidan - Wikipedia, the free encyclopedia

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom