Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
υπάρχει από το Δεκέμβριο αυτό σε όλα τα μέσα, δεν είναι από τώρα. Για 2 άτομα, 2 ξεχωριστές κάρτες ή κινητά. Απλά μην ξεχάσεις να κάνεις check out με την ίδια κάρτα/κινητό όταν βγεις.

Αν δεν έχεις 2 κάρτες, παρόλο που δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν δουλεύει, θαρρώ πώς αν έχεις την Χ κάρτα συνδεδεμένη στο Apple/google pay σου αλλά την έχεις και στα χέρια, μπορείς να χτυπήσεις μία το κινητό και μία την κάρτα (το ίδιο και στην έξοδο). Με επιφύλαξη βέβαια αυτό. Αλλίως απλά 2 ξεχωριστές κάρτες.
Εχω δυο κινητα. Περασα μια καρτα και στο wallet του δευτερου, αυτο σκεφτηκα στα γρηγορα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Πριν 15 μέρες έχοντας λόγω κλοπής μόνο την Revolut χρησιμοποιήσαμε στο μετρό του Άμστερνταμ αυτή περνώντας την δύο φορές. Λειτούργησε αλλά ήθελε απόσταση μερικών δευτερολέπτων για το δεύτερο άτομο. Το ίδιο και στις Βρυξέλλες.
Για τις Βρυξελλες περασα την εφαρμογη De Lijne και στα δυο κινητα.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ποια μουσεία θεωρείτε αξίζουν στο Αμστερνταμ;
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Ποια μουσεία θεωρείτε αξίζουν στο Αμστερνταμ;
Το μουσείο του Βανκ Γκογκ θεωρώ είναι τοπ, ακόμη και για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την τέχνη. Μετά εγω προσωπικά θα έλεγα ότι το σπίτι της Άννας Φρανκ αξίζει. Είναι σίγουρα ένας μικρός χώρος που μαζεύει πολύ κόσμο και η αξία του βρίσκεται πιο οπλύ στην ατμόσφαιρα και την ιστορία του παρά στα ίδια τα εκθέματα αλλά το βρήκα πολύ ιδιαίτερο και ενδιαφέρον. Το Rijksmuseum έχει επίσης εξαιρετικές συλλογές. Για αρχή θα πρότεινα αυτά τα τρία. Αν δεν έχετε ιδιαίτερη αγάπη στην τέχνη κι ο χρόνος σας είναι περιορισμενος θα πρότεινα Βαν Γκογκ και Άννα Φρανκ.

Από κει και πέρα, μουσεία του στυλ Amsterdam Museum, Electric Ladyland - Museum of Fluorescent Art, Foam, nederlands scheepvaartmuseum, Stedelijk Museum είναι όλα αξιολογα ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Ποια μουσεία θεωρείτε αξίζουν στο Αμστερνταμ;
Δεν μου αρεσε το Rijks museum, εκτος απο τον γνωστο πινακα του Ρεμπραντ.
Πηγα δευτερη φορα στο μουσειο Βαν Γκογκ και παλι μου αρεσε κι ας μην ειναι ο αγαπημενος μου ζωγραφος.
Πιστευω οτι αξιζει το παραρτημα του Ερμιταζ αλλα δεν πηγα.
Το σπιτι του Ρουμπενς πρεπει να λεει αλλα για το σπιτι μονο. Ειδα της Αμβερσας. Η τεχνη του μου φαινεται πληκτικη.
Σπιτι Αννας Φρανκ απ' εξω μου ηταν αρκετο.
Εχει πολλα αξιοθεατα, δεν αξιζει να κλειστεις σε μουσεια ολη μερα.
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
61
[/QUOTE]
Ποια μουσεία θεωρείτε αξίζουν στο Αμστερνταμ;
Απαντώ και για μελλοντική χρήση (πιθανόν ο φίλος που ρώτησε τον ιούνιο να ολοκλήρωσε ήδη το ταξίδι του..).

Εκτός από τα μουσεία Βαν γκοχ και το Rijksmuseum, ενδιαφέρον (ειδικά αν έχεις παιδιά) έχει το Nemo Science Museum. Είναι διαδραστικό και πολύ διασκεδαστικό ακόμα και για ενήλικες.

Αν είσαι ιστοριοδίφης, αξίζει επίσης το Verzetsmuseum Amsterdam - Museum of WWII Resistance. Οι Ολλανδοί δεν ξεσκίστηκα να πολεμήσουν τον ναζισμό, όμως πάνε να δεις αυτό το μουσείο για να θαυμάσεις το υπέροχο στήσιμό του (και να κλάψεις που δεν έχουμε κάτι αντίστοιχο στη χώρα μας παρά την σπουδαία εθνική αντίσταση..)

ψάξου επίσης να δεις μήπως κάποια εκδοχή της κάρτας μουσείων σε συμφέρει. Σκέψου ότι και το μουσείο Βαν Γκοχ και το Ράικσμουζεουμ καλύπτουν το μισό της τιμής της κάρτας που ισχύει σχεδόν για όλα τα μουσεία της χώρας για ένα χρόνο Museumkaart | Museum/nl\

και πρόσεξε, τα μουσεία θέλουν όλα κράτηση εισιτηρίου κανά μήνα πριν, αν το αφήσεις τελευταία στιγμή παίζει να μη μπεις.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
καλημερα, ποια η γνωμη σας για το efteling ... σε συνδιασμο με Αμστερνταμ? με τι αλλο μπορει να συνδιαστει;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από το λίγο που το έψαξα δεν βλέπω να έχει αναφερθεί ότι σε αρκετά μέρη δεν γίνονται δεκτές οι κάρτες visa. Την έπαθα και στο ταχυδρομείο και στο σούπερ μάρκετ Albert Heijn. Οι Ολλανδοι χρησιμοποιούν debit maestro. Ίσως να μην σας επηρεάσει αλλά καλό είναι να κουβαλάτε και χρήματα επάνω σας.

ΥΓ: είχα ξεχάσει πόσο όμορφο είναι το άτιμο το Αμστερνταμ!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Από το λίγο που το έψαξα δεν βλέπω να έχει αναφερθεί ότι σε αρκετά μέρη δεν γίνονται δεκτές οι κάρτες visa. Την έπαθα και στο ταχυδρομείο και στο σούπερ μάρκετ Albert Heijn. Οι Ολλανδοι χρησιμοποιούν debit maestro. Ίσως να μην σας επηρεάσει αλλά καλό είναι να κουβαλάτε και χρήματα επάνω σας.

ΥΓ: είχα ξεχάσει πόσο όμορφο είναι το άτιμο το Αμστερνταμ!
Εγώ πάντως το 2017 πλήρωσα παντού με visa, σε διαφορετικές πόλεις της Ολλανδίας, αλλά σε σούπερ μάρκετ δεν πήγα...
Μάλιστα έχω φροντίσει να μην έχω πια χρεωστική γιατί δεν έχει και νόημα...
Περίεργοι οι Ολλανδοί...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εγώ πάντως το 2017 πλήρωσα παντού με visa, σε διαφορετικές πόλεις της Ολλανδίας, αλλά σε σούπερ μάρκετ δεν πήγα...
Μάλιστα έχω φροντίσει να μην έχω πια χρεωστική γιατί δεν έχει και νόημα...
Περίεργοι οι Ολλανδοί...
Νομίζω ότι αν η χρεωστική δεν είναι Ολλανδική πάλι δεν θα λειτουργεί. Πολύ σπαστικό αλλά ναι μπορεί να μην το προσέξεις σαν τουρίστας. Καταλαβαίνω γιατί το κάνουν. Απορώ πως δεν τους έχει βάλει χέρι η ΕΕ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γνωρίζατε ότι η χρήση μαριχουανας απαγορεύεται ΚΑΙ μέσα στα coffee shops; Ήξερα ότι απαγορεύεται εκτός των coffee shops αλλά δεν είχα ιδέα ότι απαγορεύεται και εντός. Η κυβέρνηση κάνει απλά τα στραβά μάτια επειδή τους φέρνει μισό δις έσοδα από τους φόρους. Θεωρητικά μπορεί να κάνει ντου η αστυνομία και να τους μαζέψει όλους!

Την μαριχουανα την προμηθευουν κανονικά βαπορακια. Μπαίνουν μέσα καμουφλαρισμενα γιατί όλο το νταλαβερι είναι παράνομο. Γι'αυτό οι χώρες προέλευσης είναι μακρινές για να μην έχουν μπλεξίματα με τη μαφία τους. Απίθανα πράγματα!

Όσο ζεις μαθαίνεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom