Θεσσαλονίκη(skg)-Κατερίνη και πισω

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Βορειοελλαδιτες χρειάζομαι τα φώτα σας. Αν και εχω ταξιδέψει σε αρκετα μερη του κοσμου δεν έχω παει ποτε βορια Ελλάδα. Λογο κοινωνικών υποχρεώσεων πρεπει να παρευρεθώ στην Κατερινη για λιγες ωρες. Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο στο αεροδρομιο της Θεσσαλονκης και να παω οπου και θα διανυκτερευσω. Την επομενη μερα πεταω ξανα στις 10 το πρωι απο την Θεσσαλονίκη. Θελω λοιπόν οσο των δυνατόν ρεαλιστικές πληροφορίες για τον χρονο που απαιτείται με αυτοκίνητο απο Κατερίνη για θεσσαλονικη τι διόδια υπαρχουν στην διαδρομή.

Αν υπαρχει και καμια πληροφορία για εταιρεια ενοικιασεων θα το εκτιμήσω βαθύτατα!!
Ευχαριστώ!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Είχαμε πάει το 2012 από Αθήνα στο Διόν (λίγο κάτω από Κατερίνη) και κάναμε κάμποσα πήγαινε-έλα από εκεί στη Θεσσαλονίκη. Τη διαδρομή την κάναμε αν θυμάμαι καλά κάτω από 1 ώρα. Βέβαια ήταν καλοκαίρι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν ξεκινήσεις από αεροδρόμιο κατευθείαν για Κατερίνη, μπες στο περιφερειακό και συνέχισε μέχρι να βγεις στην Εθνική Θεσσαλονίκης Αθηνών. Αν δεν συναντήσεις κίνηση στον περιφερειακό ο χρόνος είναι λιγότερο από μία ώρα. Καλού κακού υπολόγισε ένα δίωρο για να μην έχεις κάποιο πρόβλημα με τυχόν καθυστερήσεις.
Τα διόδια είναι δύο ως στιγμής, . Κόστος 3,40€ για μονή διαδρομή
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλύτερα θα πρότεινα να νοικιάσεις αμάξι.Υπάρχουν 2 διόδια και θα κάνεις 1 ώρα και κάτι από αεροδρόμιο πάνε από περιφερειακό και μετά βγες Εθνική αλλιώς από κέντρο Θεσσαλονίκης είναι 45 λεπτά είναι αρκετά κοντά γενικά.
Αλλιώς με τα κτελ το εισιτήριο κοστίζει 6,90 η μια διαδρομή Και κάνει 45 λεπτά απ τον σταθμό λεωφορείων Μακεδονία που βρίσκεται λίγο έξω απ την δυτική είσοδο της πόλης και μετά αστικό 1 ώρα και κάτι για αεροδρόμιο οπότε νομίζω το αμάξι είναι μονόδρομος...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν θέλεις μπορείς να βρεθείς στο κέντρο της Κατερίνης και με τον προαστιακό.
Παίρνεις το λεωφορείο από το αεροδρόμιο, κατεβαίνεις νέο Σιδηροδρομικό Σταθμό Θεσσαλονίκης και από εκεί έχει κάθε ώρα περίπου δρομολόγια για Κατερίνη.
Αυτό το σκηνικό διαρκεί συνολικά κανένα δίωρο περίπου και κοστίζει 2€+9€ ανά διαδρομη
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Αν θέλεις μπορείς να βρεθείς στο κέντρο της Κατερίνης και με τον προαστιακό.
Παίρνεις το λεωφορείο από το αεροδρόμιο, κατεβαίνεις νέο Σιδηροδρομικό Σταθμό Θεσσαλονίκης και από εκεί έχει κάθε ώρα περίπου δρομολόγια για Κατερίνη.
Αυτό το σκηνικό διαρκεί συνολικά κανένα δίωρο περίπου και κοστίζει 2€+9€ ανά διαδρομη
Δεν νομίζω πως αξίζει αυτό γιατί ο σταθμός των τρένων στην Κατερίνη βρίσκεται μακρυά από το κέντρο και θα χρειαστεί ταξι ενώ τα κτελ είναι 7 λεπτά περπάτημα από την κεντρικη πλατεία
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Επιπλέον ξέχασα να αναφέρω παραπάνω ότι τα δρομολόγια του κτελ για την διαδρομή Θεσσαλονίκη-Κατερίνη και αντίστροφα είναι ανα μισή ώρα.Απο Θεσσαλονίκη έχει κάθε και τέταρτο και παρά τέταρτο ενώ από Κατερίνη ακριβώς και μισή.Μπορει να βρει κάποιος να τα βρει αναλυτική στο σαιτ του κτελ Μακεδονία
 

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Δεν θελω να ανακατευτώ με μμε θα προτιμήσω αυτοκίνητο και θα βαλω ενα 2ωρο για να ειμαι καλυμμένος!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom