Θεσσαλονικη - Ηρακλειο - Χανια - Αγ. Νικολαος

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Να προσθέσω κι εγώ κάτι????..μια πολύ ωραία παραλία στην Ελούντα, νομίζω τη λένε κολοκύθα, είναι σε ένα "νησάκι" που ενώνεται με την Ελούντα με μια λωρίδα γης (ίσα για να χωράει αυτοκίνητο..) πιστέυω αξίζει η επίσκεψη!
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Καλά τα λέει η renata
Αναρωτιέμαι αν μπορείς να μας διαθέσεις τον προσωπικό σου οδηγό για την Κρήτη?

Υ.Γ.: Εξαιρετικά και πολύ χρήσιμα όλα αυτά που έγραψες
Αν τα είχα και 2 βδομάδες πριν θα ήταν ακόμα καλύτερα. :D
 

Max

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλει ο δρόμος..
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να προσθέσω κι εγώ κάτι????..μια πολύ ωραία παραλία στην Ελούντα, νομίζω τη λένε κολοκύθα, είναι σε ένα "νησάκι" που ενώνεται με την Ελούντα με μια λωρίδα γης (ίσα για να χωράει αυτοκίνητο..) πιστέυω αξίζει η επίσκεψη!
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά χρειάζεται τζιποειδές όχημα για 2-3 χιλιόμετρα μετα το νησάκι με τη στενή λωρίδα που ενώνει με τους Μύλους της Ελούντας με την Κολοκύθα και τις αβαθείς παλιές αλυκές (όπου κάποιες μέρες του χρόνου κάνουν στάση για να ξεκουραστούν πριν συνεχίσουν το ταξίδι τους φλαμίνγκος - ναι καλά διαβάσατε -έχει και τέτοιες επισκέψεις το νησί) για να προσεγγίσεις την παραλία της Κολοκύθας και μετά κατάβαση και ανάβαση κανένα πεντάλεπτο με τα πόδια μέχρι την παραλία.

Tip: Πηγαίνετε εκεί μετά το μεσημέρι που έχουν φύγει οι ορδές των "πολιτισμένων" Ευρωπαίων που επιστρέφουν από την επίσκεψη τους μέσω θαλάσσης (μη την επιχειρήσετε - δεν αξίζει) στην Σπιναλόγκα. Αν τώρα θέλετε να δείτε την Σπιναλόγκα υπάρχει και από την Ελούντα και την Πλάκα σκάφος και γλυτώνετε και το κούνημα (στην έξοδο από τον κόλπο έχει συνήθως κυματάκι)...ενώ δεν χάνετε και την μισή μέρα σας παρέα με τσουρουφλισμένους Ευρωπαίους και syrtaki dance...:clap::clap:
 

Max

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλει ο δρόμος..
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και μερικές απαραίτητες οδηγίες για τους φίλους που θα κατέβουν με το δικό τους μεταφορικό μέσο στο νησί.

Όσο κινούμαστε σε ορεινά Ρεθύμνου ή Ηρακλείου είμαστε "φρόνιμοι" με τα διάφορα 4Χ4 με μαύρα παράθυρα και τους μυστακιοφόρους επιβάτες τους...Δεν προκαλούμε και δεν απαντούμε αν (πολύ σπάνια αλλά κάποιες φορές συμβαίνει) μας προκαλέσουν οδηγικά η μή...Απλά αδιαφορούμε και συνεχίζουμε το ταξίδι μας σφυρίζοντας αδιάφορα...

Προσέχουμε τα σημεία που παραμονεύουν τα γνωστά οχήματα ελέγχου κυκλοφορίας για να μας πιάσουν κρυμμένοι να τρέχουμε με 10 χλμ πάνω από τα - αστεία και αναχρονιστικά- όρια ταχύτητας που υπαγορεύουν οι σημάνσεις στο δρόμο μας. Την ίδια ώρα που αδιαφορούν για τις γνωστές "γουρούνες" (στα Μάλλια αλλά και αλλού έχει πολλά ....εκτροφεία από αυτές) που οδηγούν "λιώμα" Άγγλοι συνήθως χωρίς καν δίπλωμα και αδιαφορώντας για τις ζωές τους και τις ζωές των άλλων που κινούνται στο ίδιο δρόμο...

Επικίνδυνα σημεία να μας ...ελέγξουν για ταχύτητα έξω από τη Γεωργιούπολη (ανάμεσα σε Χανιά και Ρέθυμνο)...μετά τη λίμνη του Κουρνά και μέχρι το Ρέθυμνο...στην είσοδο της πόλης του Ηρακλείου (μετά τα διυλιστήρια ερχόμενοι από Ρέθυμνο)...μετά το ΚΤΕΟ Ηρακλείου στο κλειστό κομμάτι (μεγάλη προσοχή μέχρι μετά τη SHELL στην έξοδο από το κομμάτι αυτό) κάποιος καλός άνθρωπος με στολή φροντίζει να αποτυπώσει την επίσκεψη μας στο νησί...αν εμείς ξεχάσαμε να φέρουμε φωτογραφική μηχανή μαζί μας...Και με δωρεάν αποστολή στο σπίτι μας...απλά για να δούμε τη φωτό του αυτοκινήτου μας θα πρέπει να δώσουμε πολλά...

Πηγαίνουμε αργά επίσης πριν την διασταύρωση για Σίσσι (6-7 χλμ μετά τα Μάλλια), 1-2 χιλιόμετρα πριν και μετά τη Νεάπολη και λίγο πριν την είσοδο μας στον Άγιο Νικόλαο.

Τέλος ένα πολύ καλό στέκι για φωτογραφίες είναι η διασταύρωση στην Παχειά Άμμο, όπως έρχεστε από Ιεράπετρα....Ο Μεγάλος Αδερφός με την κάμερα σας βλέπει και σας μετράει πριν τον δείτε εσείς. Όταν τον βλέπετε εσείς είναι πλέον αργά...έχετε συνεισφέρει μερικά ακόμα Ευρώ σε ένα κράτος που δεν δέησε να φτιάξει ένα δρόμο της προκοπής τόσα χρόνια ακόμα και σε μέρη όπως η Ελούντα που φιλοξένησε για πολλά χρόνια πρωθυπουργούς της χώρας και συνεχίζει να φιλοξενεί ηγέτες κρατών και άπειρες διασημότητες...

Αυτά μέχρι νεωτέρας και καλό δρόμο...
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μax,....''έγραψες¨....μ'έκανες να αναπολήσω τα παιδικά μου χρόνια...
Να είσαι καλά σύντεκνε....
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Σε ευχαριστούμε πολυ για τις πολύτιμες πληροφορίες συμπατριώτη! Ανυπομωνώ να έρθω στο πανέμορφο νησί μας και να το γνωρίσω καλύτερα,γιατί διστυχώς μεγάλωσα αλλού!Άντε 15 και σήμερα!
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
μπραβο max. χαιρομαι να ανακαλυπτω και αλλους ανθρωπους που εχουν παθος με το νησι τους και το εχουν ταξιδεψει απο ακρη σε ακρη. εχω χαθει στα νερα που περιγραφεις να προσθεσω μονο το πανενορφο κεδροδασος πριν το ελαφονησι, παραλια που σου κοβει την ανασα και την ταβερνα που βρισκεται στην παραλια του κουρεμενου στο ξενοδοχειο απιστευτα γεμιστα και μουσακας με μπεσαμελ σπιτικη.οπως και στο φαραγγι του Ρουβα την πρωτη ταβερνα οπως μπαινεις στο χωριο δεξια.. νιμιζω μετεριζι... στακα που σε στελνει κατευθειαν στον παραδεισο...και τα μοναστηρια στο ακρωτηρι του Γουβερνετου με την αρκουδοσπηλια... και της Αγιας τριαδας.και για το ηρακλειο μπουγατσα κρεμα στο κιρκορ στα λιονταρια... και σοκολατα η πανδαισια γευσεων απο φοντυ που μοιαζει ατελειωτο ως παγωτο σε μπανιο σοκολατας στην Ουτοπια στην χανδακος πισω απο τα Λιονταρια... θα πας και δεν θα θες να ξαναπας αλλο για τετοια... αυτα τα λιγα ακομα για το νησι μας
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
Διευκρινίζω ότι στα τέσσερα αυτά κομμάτια προσπάθησα χωρίς κανένα προσωπικό όφελος, να περιγράψω τα μέρη που προτείνω με βάση πάντα την δική μου άποψη και όσα έχω ζήσει ταξιδεύοντας όλα αυτά τα χρόνια στο μέρος που γεννήθηκα και μεγάλωσα, σε όλους τους φίλους και παλιούς μου συνάδελφους δημοσιογράφους (αυτό ήταν το επάγγελμα μου πριν πάρω τη γενναία και για πολλούς παράλογη απόφαση να αποχαιρετήσω το Αθηναϊκό κλείνον άστυ).

Έτσι σαν χαιρετισμό στο φόρουμ που έστησε ο καλός συνοδοιπόρος στα φορά του ήχου και της εικόνας Δευκαλίωνας.

Σίγουρα υπάρχουν πολλά μέρη που ξεχνάω αυτή την στιγμή και άλλα πολλά που μπορεί να ανακαλύψει καθένας από σας, αρκεί να πάρει το δρόμο με ανοιχτό μυαλό και καλή διάθεση. Η Κρήτη άλλωστε φημίζεται πως έχει ..."αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους". Εξερευνήστε την λοιπόν άφοβα και που ξέρετε μπορεί να καπαρώσει μια θέση στην καρδιά σας και να σας φέρει σύντομα ξανά κοντά της...

Καλά να μαστε να μπορούμε να ταξιδεύουμε...

Μax..είσαι..."max" :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom