Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φοινικούντα νομίζω και αυτή, ας μας πει και η κατερίνα που είπε τα ίδια λίγο πιο πάνω
Ναι κι εγώ έτσι την λέω: Η παραλία δίπλα στην Φοινικούντα (σημειωτέον πας με τα πόδια από το χωριό).

edit Στο google maps την έχουν ως παραλία Μαυροβουνίου Παραλία Μαυροβούνι · Methoni 240 06, Grèce
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Η Φοινικούντα έχει έξω από το χωριό ίσως τη καλύτερη παραλία στη Μεσσηνία και η Κορώνη είναι ωραίο χωριό με καταπληκτικό κάστρο (το αγαπημένο μου σε όλη τη Πελοπόννησο).
Θα συμφωνήσω ότι η Κορώνη είναι ωραίο χωριό με αρκετή γραφικότητα και το κάστρο της είναι καταπληκτικό με φοβερή θέα προς τη θάλασσα και ωραία κτίσματα και εκκλησίες εντός του τείχους.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα. Είμαστε ζευγάρι με ένα μωρό 10 μηνών τότε, από Θεσσαλονίκη. Αρχές Ιούλη θα κατέβουμε οδικώς 😳 Ηλεία για έναν γάμο! Οπότε αφού θα φτάσουμε μέχρι εκεί είπαμε να το συνδυάσουμε και με διακοπές! Σκεφτόμαστε σα βάση τη Φοινικούντα, συγκεκριμένα την παραλία Μαυροβούνι και από εκεί να κάνουμε εκδρομές σε Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη! Απ' όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι ενδείκνυται η Φοινικούντα γι αυτο που θέλουμε. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα πάνω στην παραλία; Επίσης πέρα από το Μαυροβούνι, την βοιδοκοιλια και την παραλία ντιβάρι, υπάρχει άλλη παραλία που να αξίζει για επίσκεψη προς Κορώνη είτε προς Μεθώνη; Τα άλλα δύο πόδια δε μας ενδιαφέρουν καθώς έχουμε ζήσει στη Μάνη και τα έχουμε γυρίσει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom