Ινδία Ινδια..εμμονη!!

anagennisi80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μόναχο, οκτόμπερφεστ
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική..
Αγαπητοι φιλοι καλησπερα! Παρολο που η γνωριμια μου με το site μετραει μονο λιγες μερες, εχω εκτιμησει απιστευτα το ποσο πολλες πληροφοριες κ φιλικες συμβουλες μπορεις να αντλησεις απο αυτο..δλδ απο εσας! Οποτε δεν κρατιεμαι, κ ερχομαι στο προκειμενο! Φετος τον Αυγουστο θελω να κανω ενα ταξιδι περιεργο, παραξενο,δυσκολο, αξεχαστο, παντα πολιτισμικου ενδιαφεροντος κ οχι αναψυχης (αυτο το κραταω για ελλαδα). Μετα απο μεγαλη παλη μεσα μου, κ προσπαθωντας να επιλεξω αναμεσα σε Ρωσια ή Ινδια, αποφασισα να τολμησω να παω Ινδια! Να ξεκαθαρισω οτι θα παω με γκρουπ απο ταξιδιωτικο, πραγμα που σημαινει οτι θα ειναι οργανωμενο κ αρκετα προστατευμενο αλλα..θα ειμαι ειλικρινης μαζι σας. Αγχωνομαι! :( πρεπει να ειμαι ολη την ωρα στην τσιτα με το νερο κ το φαγητο? θα εχει τρελη ζεστη? ποια ρουχα κ παπουτσια ειναι τα καταλληλοτερα? με ρευμα για φορτηση μπαταριων φωτογραφικης τι κανω? το διαβατηριο μου πρεπει να το εχω μαζι μου συνεχως? κατι διαβασα για αλατα νερου κ χαπια χλωριωσης νερου..να εχω μαζι μου? γενικως, τι πρεπει οπωςδηποτε να κανω για να κανω το ταξιδι μου καλυτερο? τοσα ερωτηματα, το ξερω! παρολα αυτα, θα παω! απλως δεν εχω βγει απο ευρωπη, κ δεν ξερω πως να αντιδρασω! να πληροφορησω οτι το ταξιδι ειναι 8ημερο στο δελχι, αγκρα κ τζαιπουρ. Αυτα! περιμενω με ανυπομονησια τα σχολια-συμβουλες-εμπειριες σας. Ευχαριστω!!!
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλως ήρθες,καλή ανάγνωση στο φόρουμ και καλά ταξίδια σου έυχομαι!
Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω πάει Ινδία,ευελπιστώ να πάω τον Δεκέμβρη.Απλά σου απαντώ γιατί φαίνεσαι πολύ αγχωμένος/η και δεν υπάρχει λόγος.Και το πρακτορείο που έκλεισες να πάρεις ένα τηλ πιστεύω θα σου απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις.
Όσον αφορά το φαγητό φαντάζομαι ότι περιλαμβάνεται στο πακέτο,στα πρακτορεία πάνε σε 5άστερα οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος φόβος.Τις κλασσικές προφυλάξεις δηλ,όχι γαλακτερά,ωμά λαχανικά,παγάκια κλπ.Προτίμησε καλά μαγειρεμένα φαγητά κι αν σε ενοχλούν τα καυτερά πάρε μαζί σου κανένα χάπι γαστροπροστασίας πχ zantac.
Νερό εγώ παίρνω πάντα εμφιαλωμένο εντός και εκτός ευρώπης,το ίδιο έκανα στο Νεπάλ,το ίδιο θα κάνω και στη Ινδία πρώτα ο θεός!Πλύνε πρόσωπο και δόντια με εμφιαλωμένο επίσης.
Ο αυγουστος είναι η καρδια των μουσώνων για την Ινδία,ίσως ο χειρότερος μήνας για να ταξιδέψεις εκεί αλλά μιας και το αποφάσισες πάρε δροσερά μακό καλοκαιρινά ρούχα και αθλητικά παπούτσια.Ριξε και μια ομπρέλα στην τσάντα ή αδιάβροχο.Ετοιμάσου για ζέστη και υγρασία.
Το διαβατήριο σου αφού θα πας με γκρουπ πιστευω ότι δε χρειάζεται να το έχεις μαζί στα αξιοθέατα κλπ αλλά θα σας συμβουλεύσει ο αρχηγός σας καλύτερα.
Επισης ρώτα αν συστήνουν εμβόλια και χάπια για τη μαλάρια(είναι λίγες οι μέρες αλλά και πάλι δεν ξέρω) και βέβαια να πάρεις ένα καλό αντικουνουπικό.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Καλως ήρθες,καλή ανάγνωση στο φόρουμ και καλά ταξίδια σου έυχομαι!
Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω πάει Ινδία,ευελπιστώ να πάω τον Δεκέμβρη.Απλά σου απαντώ γιατί φαίνεσαι πολύ αγχωμένος/η και δεν υπάρχει λόγος.Και το πρακτορείο που έκλεισες να πάρεις ένα τηλ πιστεύω θα σου απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις.
Όσον αφορά το φαγητό φαντάζομαι ότι περιλαμβάνεται στο πακέτο,στα πρακτορεία πάνε σε 5άστερα οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος φόβος.Τις κλασσικές προφυλάξεις δηλ,όχι γαλακτερά,ωμά λαχανικά,παγάκια κλπ.Προτίμησε καλά μαγειρεμένα φαγητά κι αν σε ενοχλούν τα καυτερά πάρε μαζί σου κανένα χάπι γαστροπροστασίας πχ zantac.
Νερό εγώ παίρνω πάντα εμφιαλωμένο εντός και εκτός ευρώπης,το ίδιο έκανα στο Νεπάλ,το ίδιο θα κάνω και στη Ινδία πρώτα ο θεός!Πλύνε πρόσωπο και δόντια με εμφιαλωμένο επίσης.
Ο αυγουστος είναι η καρδια των μουσώνων για την Ινδία,ίσως ο χειρότερος μήνας για να ταξιδέψεις εκεί αλλά μιας και το αποφάσισες πάρε δροσερά μακό καλοκαιρινά ρούχα και αθλητικά παπούτσια.Ριξε και μια ομπρέλα στην τσάντα ή αδιάβροχο.Ετοιμάσου για ζέστη και υγρασία.
Το διαβατήριο σου αφού θα πας με γκρουπ πιστευω ότι δε χρειάζεται να το έχεις μαζί στα αξιοθέατα κλπ αλλά θα σας συμβουλεύσει ο αρχηγός σας καλύτερα.
Επισης ρώτα αν συστήνουν εμβόλια και χάπια για τη μαλάρια(είναι λίγες οι μέρες αλλά και πάλι δεν ξέρω) και βέβαια να πάρεις ένα καλό αντικουνουπικό.
Πολυ καλα τα λεει η villi.
Οπωσδηποτε κλειστα παπουτσια, δεν θες να κυκλοφορεις με σαγιοναρα μεσα σε τονους σκουπιδιων και κακακίων (σικ) αγελαδων... και αφου πας και βροχερη περιοδο ενας λογος παραπανω.
Νερο παντα εμφιαλωμενο ακομη και για τα δοντια.
Χαπια για μαλαρια.
Το διαβατηριο δεν χρειαζεται στις ξεναγησεις.
 

anagennisi80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μόναχο, οκτόμπερφεστ
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική..
Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Ναι μπορεί να μην είναι ιδανική περίοδος αλλα τώρα το αποφάσισα κ πισωγύρισμα δεν έχει! Ας ελπίσουμε πως θα είμαι σούπερ ντουπερ τυχερή, ε θα βάλει κ η θέα καλι λίγο το χεράκι της κ δε θα βρέξει! Θα σας πω όταν γυρίσω!:airplane:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να περάσεις καλά,να το απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς το ταξίδι σου!Βεβαίως όταν με το καλό επιστρέψεις θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!Καλό ταξίδι!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.678
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom