Ινδία Ινδικά διάφορα

soudianos

Member
Μηνύματα
3.697
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ΙΝΔΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

«NAMASTE» : Ελληνική λέξη που γράφεται και προφέρεται όπως την βλέπετε στα αγγλικά κείμενα των Ινδών και σημαίνει χαιρετισμό. Hallo, hi, γεια σου κ.λ.π. Με το ελληνικό «ΝΑΜΑΣΤΕ» στα χείλη στην καθημερινή μας επαφή με τους ντόπιους, καμία μελαχρινούλα με την κόκκινη ελιά στο μέτωπο δεν μπορεί να αποφύγει την έναρξη μιας κάποιας γνωριμίας!! Απορώ όμως πως οι «Ινδοί» φίλοι μας δεν το έχουν αναφέρει. Ή μου διέφυγε; Μπορεί να συμβαίνει και τούτο, καθώς είναι πολλά που μου διαφεύγουν τελευταίως… Οπλισμένοι λοιπόν με το εύκολο ΝΑΜΑΣΤΕ ετοιμαζόμαστε για Ινδικές κατακτήσεις στις πόλεις του Ρατζαστάν . Εννέα τον αριθμό μαζί με στάσεις, χωρίς να βάλουμε και τα χωριά που θα μας προκύψουν. Διότι κυρίες και κύριοι, visit village for rural experience για να γνωρίσεις την Ινδία με συμβουλεύει κάποιος κάτοικος της. Ε… κάτι λίγα ξέρουμε από αγροτικά, σκαλίδα έχουμε δουλέψει, ας βοηθήσουμε λοιπόν στο φύτεμα στα τεράστια φαντάζομαι ριζοχώραφα της χώρας, να θυμηθούμε και την εποχή της εθελοντικής (που κατέληγε νε είναι υποχρεωτική…) εργασίας στα ζαχαροκάλαμα της Κούβας…
Eξ΄ άλλου, από τις 17 του Γενάρη που έχω βγάλει τα εισιτήρια έχω ρίξει τόσο διάβασμα κι έχω δει τόσες εικόνες από τα αξιοθέατα που μου έχει προγραμματίσει το πρακτορείο ώστε δεν υπάρχει νόημα να τα ξαναδώ, ( όπως έκανε και ο Γάλλος βαρόνος με τον πίνακα των τροπικών στο σαλόνι του) σκέφτομαι να τα κανσελάρω και να πάρω τα μονοπάτια στα βουνά και στα δάση.
Από πολύ νωρίς άρχισα τις διαπραγματεύσεις με τα ινδικά πρακτορεία και πήρα μια πρώτη γεύση από την ασυνεννοησία την προχειρότητα, τη γραφειοκρατία που με περιμένει. Τι ωραίοι οι Ιρανοί πράκτορες !!! Πρακτικοί, εξυπηρετικοί, ευγενικοί κι όταν τους ακύρωνες: ευχαριστούμε για την επικοινωνία, καλώς να έλθετε και καλά να περάσετε στη χώρα μας Mr τάδε…
Ενώ εδώ το δουλικό sir και sir κληρονομημένο από την εποχή των λόρδων αποικιοκρατών.
Μου τηλεφώνησε μια κυρία από Ινδία. Δεν κατάλαβα ποιο από τα πέντε πρακτορεία που παζάρευα ήταν, ξαναπέστα γραπτώς της είπα μην την προσβάλω
Με κάποιον άλλον μιλήσαμε στο Skype και βγήκε Τel Aviv. Τι κάνεις βρε αθεόφοβε στο Ισραήλ? Ήρθα να δω τους συγγενείς μου. Κι αν μου προκύψει κάποιο πρόβλημα στο Ισραήλ θα σε ψάχνω? Το Σεπτέμβρη θα είμαι στο Δελχί. Εβραϊκή πολυεθνική ταξιδιωτική εταιρεία παρακαλώ…Χαιρέτα μου τον πλάτανο…..
Ένας μου έβαλε πτήση από πόλη σε πόλη τη μέρα της επιστροφής μου από το Δελχί!!!!
Ο άλλος μου έκανε πρόγραμμα με δύο μέρες παραπάνω απ’ αυτές που θα μείνω
Μα αυτός που μου έχει γίνει κολιτσίδα είναι ένας πράκτορας που με τη γυναίκα του έχει γραφείο στην Jaipur. Κι έκανε ο μπαγάσας το σοβαρότερο λάθος: μου έδωσε τιμή και μετά από δέκα μέρες μου λέει, « το ποσό είναι χωρίς το φόρο» , 9 ή 6 % δεν θυμάμαι. Επαγγελματισμός τέλειος !!!! Συνεχίζει να μ ενοχλεί γίναμε και φίλοι…στο FB, είναι τόσο έξυπνος που δεν κατάλαβε ακόμα το λάθος του. Μ έχει καλέσει στο χωριό του κοντά στην Jaipur για γεύμα και διαμονή, αλλά τώρα που χάλασε η συμφωνία καλύτερα να μου λείπει…Δεν ξέρω κατά πόσο οι Ινδοί είναι εκδικητικοί αλλά φύλαγε τα ρούχα σου….
Τελικά έκλεισα με το γραφείο που συνιστούν 3-4 μέλη από το φόρουμ μας και μάλιστα μόλις έδωσα στον διευθυντή του το όνομα κάποιας κυρίας που πήγε το 2011, αν θυμάμαι καλώς, μου απάντησε ότι δεν θέλει καθόλου προκαταβολή και θα πληρώσω στην άφιξη… το πακέτο όπου υπάρχουν πληρωμένα εισιτήρια τρένου, πτήση και δεν γνωρίζω αν έδωσε προκαταβολές για κλείσιμο ξενοδοχείων.
Ερώτηση: Με τα φιλοδωρήματα τι γίνεται? παίρνουν ακόμα και οι οδηγοί των πρακτορείων που τους έχουμε πληρώσει? Επίσης για το πλήθος των ζητιάνων ιδίως για τα παιδάκια που διαβάζω να κρατάμε σακούλα με γλυκά/καραμέλες κ.α?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ερώτηση: Με τα φιλοδωρήματα τι γίνεται? παίρνουν ακόμα και οι οδηγοί των πρακτορείων που τους έχουμε πληρώσει? Επίσης για το πλήθος των ζητιάνων ιδίως για τα παιδάκια που διαβάζω να κρατάμε σακούλα με γλυκά/καραμέλες κ.α?

Για το πρώτο ναι γιατί αυτοί θα πάρουν ελάχιστα απ'ότι πληρώνεις στο πρακτορείο
Για το δεύτερο η αρχή είναι να μην δίνεις τίποτα ώστε να μην εθίζονται στην επαιτεία. Υπάρχουν οργανώσεις και φορείς που μπορείς να στηρίξεις οικονομικά.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.697
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παίδες καλησπέρα. Σκοπεύω να παραγγείλω μπαχαρικά από συγκεκριμένο in shop στην Ινδία. Το έχει κάποιος επιχειρήσει να μου πει αν όλα πήγαν καλά? Τε μεταφορικά είναι 17 ευρώ μέχρι ένα κιλό. Στη Ελλάδα δε θα φορολογηθούν? Αν ναι και σε ποια φάση; Ευχαριστώ
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.697
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παίδες καλησπέρα. Σκοπεύω να παραγγείλω μπαχαρικά από συγκεκριμένο in shop στην Ινδία. Το έχει κάποιος επιχειρήσει να μου πει αν όλα πήγαν καλά? Τε μεταφορικά είναι 17 ευρώ μέχρι ένα κιλό. Στη Ελλάδα δε θα φορολογηθούν? Αν ναι και σε ποια φάση; Ευχαριστώ
Απ ότι κατάλαβα δεν έχει κάποιος αυτή την εμπειρία. Κάτι άλλο: όταν αγοράζουμε από eshpos χωρών εκτός Ευρώπης πληρώνουμε φόρο ?
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Παίδες καλησπέρα. Σκοπεύω να παραγγείλω μπαχαρικά από συγκεκριμένο in shop στην Ινδία. Το έχει κάποιος επιχειρήσει να μου πει αν όλα πήγαν καλά? Τε μεταφορικά είναι 17 ευρώ μέχρι ένα κιλό. Στη Ελλάδα δε θα φορολογηθούν? Αν ναι και σε ποια φάση; Ευχαριστώ
Μου εχει τυχει πολλες φορες να παραγγειλω πραγματα (οτιδηποτε) απο χωρες εκτος Ευρωπης και να μου τα κρατανα στα συνορα για ελλαδα (στο τελωνειο). Ειναι να μην πεσεις στην περιπτωση
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.697
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μου εχει τυχει πολλες φορες να παραγγειλω πραγματα (οτιδηποτε) απο χωρες εκτος Ευρωπης και να μου τα κρατανα στα συνορα για ελλαδα (στο τελωνειο). Ειναι να μην πεσεις στην περιπτωση
ποια σύνορα εννοείς στο αεροδρόμιο? και μετά τι έκανες?
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
ποια σύνορα εννοείς στο αεροδρόμιο? και μετά τι έκανες?
Σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να κανεις κατι. Και ουτε μπορεις να ζητησεις τα ρεστα απο τον πωλητη γιατι αυτος θα σου πει....εγω κυριε τα εστειλα και εχω και τον κωδικο αποστολης πχ

Συνηθως βεβαια κρατανε τα πιο ογκωδη κουτια αλλα και αυτο δεν συμβαινει παντα
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οι εμπειρίες απο παραγγελίες απο ΗΠΑ είναι οι εξης: Αν το προιόν φτάσει μέσω ΕΛΤΑ ή ΕΛΤΑ courier τότε ο φόρος (αν σου επιβληθεί) είναι σχετικά νορμάλ πχ για 100 ευρω να σου ζητήσουν 10 ευρω. Αν το προιόν έρθει με κάποιο άλλο κουριερ αυτο που έγινε σε μενα ήταν
α) να κρατήσει το προιόν με το έτσι θέλω ο εκτελωνιστής στο Ελ. Βενιζέλος ενω ο τελικός προορισμός ηταν η Καβάλα και θα μπορούσε να εκτελωνιστεί εδω.
β) Επρεπε να παω προσωπικα στο αεροδόμιο να το εκτελωνίσω ή να παει καποιος με εξουσιοδοτηση δικιά μου.
γ) Η εταιρεία κουριερ οταν τους ειπα οτι δεν γίνεται να παω ουτε έχω ατομο για αυτη τη δουλεια μου εκανε προσφορα ζητώντας 30 ευρώ για την την υπηρεσία.
δ) Μεχρι 5 μερες μου είπαν οτι δεν πληρώνω κατι παραπάνω αλλα απο εκει και μετά θα επρεπε να πληρώσω ενα μικρό ποσο για ενοικιο στις αποθήκες του τελωνείου
ε)Ζητούσαν φόρο 45 ευρω για προιοντα αξίας λιγο κάτω απο 150 ευρω.
Συνολικα για παραγγελία 150 ευρω επρεπε να δώσω για διαφορους λόγους γυρω στα 110 ευρω για να γίνει η δουλειά μου. Αρνήθηκα και είχε ως αποτέλεσμα να χρεωθώ τα μεταφορικά προς Ελλάδα γιατι με δικιά μου ευθυνη δεν τα πήρα και δε μου επέτρεψαν να αγοράσω ξανα απο εκείνο το κατάστημα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.697
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
οι αγορές που γίνονται από το Amazon των ΗΠΑ φορολογούνται ?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.697
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μετά από επικοινωνία μου με τελωνειακό έχω να πω τα εξής: όλα τα δέματα εκτός ΕΕ περνούν απο το τελωνείο του Πειραιά για έλεγχο. Αν περιέχουν τρόφιμα πιθανώς να σας ζητήσουν πιστοποιητικό ελέγχου εισαγωγής τροφίφων. Τότε την πάτησες!!!!αν είναι μικρό το δέμα θα συνεχίσει η αποστολή του στον παραλήπτη. Στην περίπτωση που μ ενδιέφερε δηλ ένα κιλό μπαχαρικά απο Ινδία e shop, περίμενα μέχρι που το παρέλαβα χωρίς πρόβλημα και μετά τους έστειλα τα χρήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.404
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom