Ιορδανία Ιορδανία - Αίγυπτος 2019

Natasoulabianka

New Member
Μηνύματα
2
Likes
22
Περιεχόμενα

Γεια σας ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και την δική μου εμπειρία από Ιορδανία!! Η πτήση μας ήταν από Αθηνα- Άκαμπα με Ryanair. Θεωρήσαμε ύστερα και από τις δικές σας κριτικές να νοικιάσουμε αυτοκίνητο όπου και αποδείχτηκε η καλύτερη επιλογη γιατι τα λεωφορεία δεν ειναι εμπιστοσύνης και οι ωρες δεν ισχυουν. Φτάσαμε λοιπόν Άκαμπα. Εκεί μας περίμενε ο άνθρωπος όπου μας παρέδωσε το ιχε. Από το αεροδρόμιο προμηθευτηκαμε κάρτα σίμ που είχε χρόνο ομιλίας προς εξωτερικό και πολλά GByte όπου χρειάστηκαν για το jps μας. Η κάρτα είχε 15ευρω και την πληρώσαμε σε ευρώ. Επισης το jordan pass το βγαλαμε μεσω ιντερνετ απο Ελλάδα. Συνάλλαγμα κάναμε στην πολη Άκαμπα . Απο εκει εφοδιαστηκαμε και νερακια και φαγωσιμα απο σουπερμάρκετ carrefour. Καναμε την βολτα μας και ξεκινήσαμε το ταξιδι μας για wadi rym οπου μειναμε για μια ημέρα. Και φυσικα καναμε την παραδοσιακή διαδρομή με τζιπ στην έρημο. Αυτό μας κόστισε 80jod στα 2ατομα για 4μισι ώρες. Να σας πω την αλήθεια για μένα η 1μερα ήταν υπέρ αρκετή. Είδαμε όσα θέλαμε να δούμε, βέβαια άλλοι χρειάζονται παραπάνω αυτό είναι στην δική σας κριση. Αμέσως μετά φύγαμε για πέτρα όπου μείναμε 2μερες. Να πω πως όλοι πρότειναν να χωρίσουμε την πέτρα σε 2ημερες για να δούμε τα πάντα όμως εμείς προλάβαμε εντός 1ημερας αρκεί να μην κουράζεστε εύκολα. Περπατήσαμε για πάνω από 8-9 ωρες. Μέσα στην πέτρα δωσαμε 10jod σε έναν βεδουινο ώστε να μας δείξει το συντομότερο μονοπάτι για την κορυφή που έχεις θέα το θησαυροφυλάκιο. εκεί πάνω που λετε αναγνώστες μου, το αγόρι μου μου έκανε πρόταση γάμου, απίστευτα ρομαντικά σε συνδυασμό και με την πανοραμική θέα. Οπως καταλαβαίνετε το μερος εχει συνδυαστεί με μια δικη μας ξεχωριστή στιγμη. Αξίζει να ανεβείτε και ας μη σας κανουν προταση γαμου. Ειναι καταπληκτικά αρκει να μην εχετε υψοφοβια. Πάμε πάλι στα γήινα λοιπόν, κάτω, η διαδρομή που προσφέρουν με τις καμήλες η τα γαϊδουράκια ήταν πανάκριβη γι αυτό το λόγο και δεν κάναμε βόλτα, ομως πληρώσαμε 5jod μόνο για την κλασική φωτογραφία μπροστά από το θησαυροφυλάκιο με καμήλα. Να σας πω την αλήθεια στο τέλος της ημέρας τα πόδια μ δεν με κρατούσαν. Αξιζε ομως το περπάτημα σε καθε σπιθαμή αυτης της αρχαίας πολης , νιωθεις σαν εξερευνητής. Ύστερα από αποτροπή ντόπιων δεν πήγαμε στο πέτρα by night γιατί θεωρούν πως είναι πεταμενα χρήματα και όλοι μας έλεγαν πως δεν αξίζει τον κόπο..
Το επόμενο πρωινό Ξεκινήσαμε την διαδρομή μας για νεκρα θάλασσα, όπου θα κάναμε στάση πριν πάμε να διανυχτερεύσουμε στο Αμμάν για 1μισι μέρα. Όμως λόγω κακοκαιρίας η αστυνομία είχε κλείσει τον παραλιακό δρόμο της νεκρας θάλασσας και έτσι δεν μπορέσαμε να την επισκεφτούμε και πηραμε τον δρομο για Αμμάν . Στο Αμμάν επισκεφτήκαμε 2 αρχαιολογικούς χώρους τον ναο του Ηρακλή και το αρχαίο θέατρο ήταν όλα μέσα στην τιμή του Jordan pass. Απο το ναό ειχες θεα ολη την πολη ηταν ομορφα. Άξιζαν οι βόλτες με το αυτοκίνητο βράδυ στο Αμμάν , η πόλη ήταν όμορφη με τους ουρανοξύστες να φωτίζονται και 2 η ώρα την νύχτα είχε ζωή σε αντίθεση με την υπόλοιπη χώρα . Να επισημάνω πως βγάλαμε Jordan pass γιατί η αποχώρηση μας έγινε από Αμμάν για Αίγυπτο , αν φεύγετε από Άκαμπα δεν χρειάζεται να βγάλετε . οι δρόμοι της χώρας ήταν τελειοι είχε παντού αστυνόμευση. Δεν βγάλαμε διεθνές δίπλωμα, δεν το ζήτησε ποτέ κανένας. Το αυτοκίνητο συνέφερε από άποψη καυσίμου,γυρίσαμε όλη την χώρα με 40-50 Jod. Η ενοικίαση του μαζί με την διαφορά που πληρώσαμε λόγω ότι το αφήσαμε σε άλλο αεροδρόμιο ήταν 150jod Σύνολο. Ήταν ενα ασφαλές ταξίδι δεν ένιωσα πουθενά φόβο, και οι ντόπιοι ήταν φιλόξενοι και φιλικοί προς τους τουρίστες και ειδικά με τους Έλληνες. Τελος οσοι οργανώνεται ταξιδι προς Ιορδανία να σας πω πως είναι σχετικά μια ακριβή χώρα, μη σας ξεγέλανε τα φθηνά εισιτήρια της Ryanair. Ελπίζω να βοήθησα. 20190227_092424.jpg
20190227_092424.jpg


 

Natasoulabianka

New Member
Μηνύματα
2
Likes
22
Καλησπέρα σας! Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το ταξιδι μας στην Αίγυπτο σε περίπτωση που θελήσετε και εσείς να ταξιδέψετε χωρίς κάποιο τουριστικό πρακτορείο να σας το οργανώσει. Η πτήση μας ήταν από Ιορδανία προς Ασουάν διότι θέλαμε να επισκεφτούμε το ναό του Αμπού σιμπελ. Από το αεροδρόμιο πήραμε ταξι για να μας πάει σε ξενοδοχείο της πόλης όπου και είναι ο μοναδικός τρόπος να μετακινηθεις. Δυστυχώς το ξενοδοχείο μας ήταν χάλια και δεν μπόρεσε κάνεις να μας ενημερώσει για τα δρομολόγια λεωφορείων προς Αμπού σιμπελ. Αν δεν έχετε πρόβλημα να ταξιδέψετε σε ένα λεωφορείο γεμάτο ντόπιους του αστικού πρέπει να πάτε στο κεντρικό σταθμό να συνεννοηθείτε , δεν υπάρχει ενημέρωση στο ίντερνετ. Υπάρχουν 2λεωφορεια που φεύγουν το πρωί για εκεί. Το πρώτο φεύγει στις 4 και το 2ο στις 7-8. Όμως για σιγουριά πηγαίνετε από κοντά να συνεννοηθείτε. Το καλύτερο είναι να πάρετε το 1ο λεωφορείο στις 4 για να προλάβετε να δείτε με την ησυχία σας τον ναο. Διαφορετικά θα τρεξετε για να τον δείτε γιατι σας δίνουν ελαχιστο χρόνο μιας και το τελευταίο λεωφορειο για επιστροφή από εκεί είναι στις 14.00. Η διαδρομή είναι 4ώρες να φτασεις. Αν δεν σας πειράζει να ξοδέψετε κάτι παραπάνω κάντε κράτηση με τουριστικό λεωφορείο που ξεκινάει Επίσης 4 το πρωί όμως προσφέρει και παραπάνω ασφάλεια. Για μένα ο ναός άξιζε την επίσκεψη, και τον κοπο που καναμε για να φτάσουμε στα σύνορά της χωρας. Ειναι κατι το μοναδικο. Επιστρέφοντας στο Ασουάν πήραμε τα πράγματα μας και αποχωρησαμε για τον σταθμό των τρένων για λουξορ. Εχει τρενα ολη μερα, σχεδόν ανά 1ωρα. Επίσης αξίζει να δώσετε στα εισιτήρια κάτι παραπάνω για να ταξιδέψετε πιο ασφαλή και με άνεση, οπότε κλείσαμε βαγόνι Α θέσης. Επίσης πήραμε δείπνο που προσφερανε. Ήτανε καλό άξιζε τα λεφτά του. Καναμε 3μισι ώρες να φτάσουμε λουξορ η διαδρομή ήταν ευχάριστη. Εκεί μας περίμενε οδηγός του ξενοδοχείου. Στο ξενοδοχείο αυτό μείναμε 4ημερες. Μείναμε στην απέναντι όχθη από την πόλη οπότε αναγκαστικά έπρεπε να μετακινουμαστε με βαρκακια γιατί οι περισσότεροι προορισμοί ήταν απέναντι από εμάς. Βέβαια δεν ήταν ακριβά 2ευρω πληρώναμε πηγαινε-ελα. Οπωσδήποτε θα κάνετε φελουκα(βαρκακι με πανι) ειναι πολυ ρομαντικα. Επισης αν δεν φοβαστε τα αερόστατα το λουξορ σας δινει την ευκαιρία να το δοκιμασετε. Εγω φοβηθηκα και δεν καναμε τελικα. Επισης μια βολτα στην πολη με αμαξα ειναι όμορφη ομως συνεννοηθειτε πριν ανεβείτε για την τιμη γιατι αλλα ζητανε στην αρχη και αλλα στο τελος. Αυτο ισχυει παντου. Να ειστε απο την αρχη ξεκαθαροι για την τιμή. Έχω να πω πως το λουξορ ήταν πολύ όμορφο και οι ναοί και τα μουσεία και η κοιλάδα των βασιλέων απίστευτα ξεχωριστά μέρη, Επίσης επισκεφτήκαμε τον ναο του λουξορ απογευματάκι όπου άναβαν τα φώτα και το θέαμα ήταν απίστευτο μέσα στον ναό. Αξίζει να τον επισκεφτείτε απογευματινή ώρα όταν σουρουπωνει. 1000καλα θα πω για την πόλη όμως Όχι το ίδιο για τους ντόπιους Η φτώχεια και η αγραμματοσύνη τους έχει αφήσει 300χρονια πισω. Ετοιμάστειτε να σας ζαλίζουν. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις ένα βήμα χωρίς να σου μιλήσει κάποιος ντόπιος και να επιμένει να σου πουλήσει τις υπηρεσίες του. Επίσης αν είστε γυναίκα ετοιμάστειτε για άσεμνα σχόλια, ακόμα και αν συνοδευεστε δεν το σέβονται . Και εννοείται αν έχετε μαντίλα καλό είναι να την φοράτε. Και οπωσδήποτε Όχι ρούχα καλοκαιρινά που να μην καλύπτονται οι ώμοι και τα γόνατα . ένιωθα μόνιμα φόβο και δεν έφευγα στιγμή δίπλα από το αγόρι μου, όλα τα κάναμε μαζί, σε καμία περίπτωση δεν απομακρύνεσαι μόνη σου. Ανυπομονούσα να γυρίσω πίσω Ελλάδα, Όχι επειδή δεν μου άρεσε ο αρχαίος αιγυπτιακός πολιτισμός που ανακαλυπτα με θαυμασμό, αλλά με αηδιασαν οι άνθρωποι και το ποσό πονηρά και υπουλα σκέφτονται.
Ύστερα από 4 μερες αποχώρησαμε με αεροπλανο για Κάιρο οπου μειναμε 2μερες. Επισκεφτήκαμε τις πυραμίδες και την Σφίγγα , δεν περιγράφεται με λόγια η εικόνα, πλην όμως μην εμπιστευτείτε κανέναν Αιγύπτιο και εντός και εκτός ναού. Μας πλησίασε ένας όπου έκανε τον υπάλληλο και μας ζητησε τα εισητηρια και μετα δεν μας τα εδινε πισω λεγοντας μας χίλια δυο ψέματα. Σε κανέναν εμπιστοσύνη. Μην τους δίνετε σημασία, απλά προσπέραστε τους. Ήμασταν Επίσης τυχεροί γιατί μείναμε σε ξενοδοχείο που βρισκόταν σε κεντρικό σημείο της πόλης και νιώθαμε ασφαλής να κινηθούμε με τα πόδια και αργά το απόγευμα προς βράδυ και να εξερευνήσουμε την πόλη του Καΐρου. Σε γενικές γραμμές όμως θέλει προσοχή ειδικά αν δεν ταξιδεύετε μέσα σε γκρουπ. Για παρέα κοριτσιών δεν το συστήνω, είναι επικίνδυνα, παρέα αντρών είναι πιο εύκολο. Τέλος όλες τις μετακινήσεις μας μέσα στην πόλη της καναμε με ταξί. Η χώρα είναι πολύ φθηνή, και ετοιμάστειτε για πολυ παζάρι σε ότι κ αν θέλετε να αγοράσετε. Καλή επιτυχία!
20190307_134334.jpg
20190303_180655.jpg
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ειχα απο μικρη ονειρο να παω στην Αιγυπτο,ο φιλος μου ειναι χριστιανος Αιγυπτιος και μενει ελλάδα-παρίσι,αλλα στην αιγυπτο μου λεει δεν θα ειμαι ασφαλης,ειδικα αν παω χωρις γκρουπ και με τα παιδια μου,18 η κορη μου και 13 ο γιος μου......απ οσα διαβασα,δεν θα το κανω τελικα,ποτε κι ας το εχω ονειρο να παω....ασε τη ζεστη και τα ρουχα και τα σχολια οπως κι εσυ λες,δεν θα το αποφυγουμε στην καλυτερη περιπτωση.....κριμα,ενας τετοιος πολιτισμος........ο αρχαιοτερος του κοσμου να πηγαινει πισω αντι μπροστα......γιαυτο φευγουν οι περισσοτεροι για ζωη στο εξωτερικο.....κριμα και παλι κριμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom