Ιταλία Τρένα Ιταλία (trenitalia)

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Βρε καλά μου παιδάκια, δεν ρώτησα αν θα έχει καλό καιρό ή όχι!! Ρώτησα αν έχει πάει κάποιος Νοέμβρη Φλωρεντία-Βενετία να πει τι γνώμη του! Κ αν θα το πρότεινε, δλδ αν θα έκλεινε τα εισιτήρια σε περίπτωση που βρισκόταν στη θέση μου! Τέσπα, κατόπιν τούτων θεωρώ πως μάλλον θα το επιχειρήσω κι ό,τι θέλει ας γίνει! Όσο για τα τρένα, αν υπάρχει περίπτωση να μην έχει προσφορά κ να είναι περίπου ίσης αξίας τα εισιτήρια μάλλον θα το επιχειρήσω επί τόπου όταν με το καλό επισκεφτώ την κάθε πόλη. Απλά ελπίζω να μην είναι πανάκριβα (συγκριτικά με τις τιμές από ίντερνετ και να υπάρχουν διαθέσιμα εισιτήρια)!
 

giospy

Member
Μηνύματα
16
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη
Εχει κλεισει κανεις με την italotreno? Στο παρον θεμα δεν ειδα ιδιαιτερες αναφορες...
Σκεφτομαι να το επιχειρησω, καθως μου δινει καλυτερη τιμη για το δρομολογιο που μ ενδιαφερει.
Την εταιρεία την χρησιμοποιήσαμε τον Οκτώβρη από Ρώμη για Φλωρεντία. Απολύτως ευχαριστημένοι, τα τρένα στην ώρα τους, πεντακάθαρα ηχομόνωση πλήρης και κλιματισμός. Πολύ άνετα καθίσματα με πρίζα να φορτίσεις τις συσκευές σου. Θα την χρησιμοποιούσα άνετα στο επόμενο ταξίδι μου στην Ιταλία.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι για όποιον ξέρει. Επειδή έχω προαγοράσει εισιτήρια από το ίντερνετ κ τα έχω σε μορφή pdf στο κινητό αρκεί ή χρειάζεται να μου τα εκτυπώσουν στο γκισέ στο σιδηροδρομικό σταθμό; ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

kosmakedon

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι για όποιον ξέρει. Επειδή έχω προαγοράσει εισιτήρια από το ίντερνετ κ τα έχω σε μορφή pdf στο κινητό αρκεί ή χρειάζεται να μου τα εκτυπώσουν στο γκισέ στο σιδηροδρομικό σταθμό; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φίλη Ελίνα εμείς οικογενειακός που ταξιδεψαμε τα ειχα και σε ηλεκτρονική αλλα και εκτυπωμένα και διαπίστωσα οτι σκανάρουν μονο τον Barcode.
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Καλησπέρα σας,

Συγνώμη που δεν έκανα εκτενή έλεγχο στο forum αν έχει απαντηθεί πριν ρωτήσω.

Θα πάω τέλη νοέμβρη Ιταλία (ρώμη - μιλάνο) για 10 μέρες.
Προσπαθώ να οργανώσω το ταξίδι. Πρέπει να μείνω 1-2 μέρες Ρώμη οπότε σκέφτομαι να κάνω το εξής Αθηνα --> Ρώμη --> Μιλάνο --> Αθήνα .

Ψάχνω τα τρένα για Ρώμη Μιλάνο.
Ποιό είναι το κατάλληλο site?
έχω βρεί μέχρι στιγμής τα
https://www.italotreno.it/en
https://app.italiarail.com/results
Οπου βρίσκω διαφορετικές τιμές

υπάρχουν πιο οικονομικά και πιο ακριβά τρένα ?

Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Ποιό είναι το κατάλληλο site?
έχω βρεί μέχρι στιγμής τα
https://www.italotreno.it/en
2.Οπου βρίσκω διαφορετικές τιμές
υπάρχουν πιο οικονομικά και πιο ακριβά τρένα ?
1. Αυτο (ιδιωτικη εταιρεια) και η κρατική :
http://www.trenitalia.com/
2. Και οχι μονο. Υπαρχουν ακριβοτερα κ φθηνοτερα τραινα, οπως και ακριβοτερες κ φθηνοτερες ωρες, ημερες, θεσεις στο τραινο (εως 4, πχ οικονομικη, μπιζνες κλπ) και και..και πολλες προσφορες, αν ειναι με επιστροφη, αν ειναι σαββατο..
διαβασε καλα τα σαιτ κ επελεξε αναλογα με τις ανάγκες κ τα γουστα σου.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ποια εταιρία μου προτείνεις ;

Μιλανο Ρώμη πιστεύεται είναι καλύτερα με τρένο ή να ενοικίασω αμάξι και να πάω οδικώς ;
Αν δεν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις το αμάξι για εκδρομές ή κατι άλλο (πχ να "μοιράσεις" τις διανυκτερεύσεις και να δεις κ άλλες πόλεις) εννοείται με τρένο.
Χωρίς άγχος κ χωρίς την είσοδο-έξοδο από τις μεγαλύτερες πόλεις της Ιταλίας με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποια εταιρία μου προτείνεις ;

Μιλανο Ρώμη πιστεύεται είναι καλύτερα με τρένο ή να ενοικίασω αμάξι και να πάω οδικώς ;
Κ οι 2 καλες ειναι. Εξαρταται απο σενα ποσο θες να πληρωσεις. Υπαρχει πχ τραινο που κανει 6.40' με 19Ε κ αλλο που κανει 2.55' κ κανει 60Ε. Υπαρχει η εκονομυ θέση με 19Ε κ η executive με 179Ε. Γι αυτο σου ειπα, κοιτα τα σαιτ τη μερα που θες, τις αναγκες σου, τα γουστα σου, το κοστος κ αν εχεις αμφιβολια εδω είμαστε. Το τραινο ειναι μακραν το καλυτερο μεσο μεταξυ αυτων πολεων, καλύτερο κ απο το αεροπλανο.
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
economy
Low cost
Flex
Γνωριζει καποιος τις διαφορες στις τιμες των τρενων που ν εχει ταξιδεψει?
Εχεις παραθυρο κανονικα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom