Κάιρο 5 μέρες!

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.516
Καλησπέρα και από μένα.Πριν 2 ημέρες έκλεισα μια 5ήμερη εκδρομή,μεμονομένα όχι με γκρούπ,για 17 Ιανουαρίου για Κάιρο, αποκλειστικά και μόνο λόγω χαμηλότατης τιμής αεροπορικών(ενδεικτικά CHQ-ATH-CAI return all included, Aegean 165 euro):haha:.Διάβασα ήδη προσεκτικά ότι υπάρχει στο φόρουμ για την Αίγυπτο γενικότερα, παρόλο που το ταξίδι μου φαντάζει πολύ μακριά.Οσον αφορά διαμονή έχω κάνει μια προεργασία και από ότι έχω διαπιστώσει υπάρχουν αρκετές και φτηνές λύσεις.Επειδη οι μέρες είναι λίγες το μόνο που θα μπορούσα να πραγματοποιήσω σαν εκδρομή είναι μια μονοήμερη στην Αλεξάνδρεια από όσο διαβασα και αντιλαμβάνομαι βαση περιγραφών ατόμων που επισκέφτηκαν την Αίγυπτο..

Για να μην μακρυγορώ..Θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με διασκέδαση,εστιατόρεια με παραδοσιακά πιάτα, και συγκεκριμένα μαγαζιά με προιόντα ντόπια.Το βασικό κριτήριο είναι πρωτίστως η στομαχική μας "ηρεμία" και έπειτα οι τιμές.Οποιαδήποτε εισήγηση,συμβουλή ή βοήθεια έιναι ευπρόσδεκτη πάνω σ αυτό..:rolleyes:

Υ.Γ. Κάτι ερωτήσεις όπως που είναι το ένα ή το άλλο κτλ εννοείται ότι με την ύπαρξη του google-google map θεωρούνται επιπέδου δημοτικού..:bleh:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Θα γράψω κάτι το οποίο μου είχε γράψει κάποτε η ρενάτα αλλά την αγνόησα και την πάτησα!

Η Αλεξάνδρεια είναι πολύ μακριά για ημερήσια εκδρομή από το Κάϊρο. Όχι μόνο επειδή θα κουραστείτε από το πήγαινε-έλα αλλά γιατί δεν θα έχετε τον απαιτούμενο χρόνο ν' απολαύσετε την πόλη.

Πραγματικά δεν της αξίζει να την περάσετε στα πεταχτά γι' αυτό μην κάνετε το ίδιο λάθος με εμάς και τις αφιερώσετε μόνο λίγες ώρες.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Όσον αφορά το φαγητό μάλλον θα έπρεπε ν' ανοίξουμε κάποιο ιδιαίτερο θέμα περί τούτο στο γκρουπ της Αιγύπτου.
 

taxidiaris

Member
Μηνύματα
35
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ
Αιγυπτο πήγα με φίλους το Φεβρουάριο του 2005.Απο το Pyramis Travel μας εκλεισαν μονο αεροπορικά και ξενοδοχεία.Οταν φτάσαμε εκεί φτιάξαμε δικό μας πρόγραμμα και ειδαμε αρκετά πράγματα.
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Εμεις που πήγαμε πριν ενα μηνα και ειναι προσφατες οι εικονες (ναι ξέρω, πρέπει να γραψω ιστορία) μπορω να σου πω δυο πραγματάκια.Ειχαμε τον ιδιο χρονο με σενα ,5 μερες και πηγαμε και Αλεξάνδρεια.Βέβαια αφήσαμε καποια πράγματα απο Κάιρο και αυτα που είδαμε στην Αλεξάνδρεια τα ειδαμε γρήγορα αλλα δεν νομίζω να θελεις και αλλη μερα.Κουραστικό δεν μου φάνηκε. Τωρα οσο αφορά το φαγητό παλι ειναι θεμα προσωπικού γούστου, εμενα μου φανηκαν γευστικά τα περισότερα και δεν ειχα προβλημα. Πάρε ενα καλό οδηγό της Αιγυπτου, θα βρεις καποιες πληροφορίες.Το μόνο μαγαζί που θυμαμαι το ονομα είναι το felfela στο κέντρο, ωραιο παραδοσιακό εστιατόριο οτι πρέπει να γνωρίσεις την Αιγυπτιάκή κουζίνα.
Οι τιμες στο φαγητο είναι πολυ φτηνες, μην το φοβάσαι
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.366
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Harilander, δεν αφησαμε τιποτα απο Καιρο πριν του Cittadel. Καναμε καλα που πηγαμε Αλεξανδρεια.
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Harilander, δεν αφησαμε τιποτα απο Καιρο πριν του Cittadel. Καναμε καλα που πηγαμε Αλεξανδρεια.
κάτι τζαμιά αφήσαμε έτσι για να εχουμε κατι να δουμε αν ξαναβρεθουμε προς τα εκεί. Θυμάσαι πως το λέγανε το μαγαζί που φάγαμε στου Αλχαλίλι;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.366
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
κάτι τζαμιά αφήσαμε έτσι για να εχουμε κατι να δουμε αν ξαναβρεθουμε προς τα εκεί. Θυμάσαι πως το λέγανε το μαγαζί που φάγαμε στου Αλχαλίλι;
Που να θυμαμαι άνθρωπε μου; Στα αραβικα ήταν.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η ερώτηση έγινε ένα χρόνο πριν αλλά εσεις πουλάκια μου βρήκατε την ευκαιρία για λακριντί :D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom