Κίνα Κίνα

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Είμαστε σε φάση οικονομίας λέμε. Οπότε:
  • Κρατάω τα 50 και ψάχνω τα υπόλοιπα 950 για το εισιτήριο...
  • Δίνω τα 50 ως προκαταβολή για το "διαρκείας" του 2009
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κρατα τα 50 και γραψε ενα travel-photo-story.
Γιατι οπωs λενε οι Κινεζοι 'Μια εικονα ισουται με χιλιεs λεξειs'. Εμειs λοιπον προτιμαμε τιs 1000 λεξειs.
 

travelpassion

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΙΛΑΝΤΣ ΣΚΩΤΙΑΣ
nihao!!(γεια σας)
Ειχα και εγώ την ευτυχια να βρεθω στην sanghai για επαγγελματικό ταξίδι.Η πόλη είναι απίστευτη!!Το καλό είναι ότι δεν επικρατεί η φτώχεια που υπάρχει στην ενδόχωρα και στα βόρεια της κίνας.Εδώ οι κάτοικοι απολαμβάνουν μεγαλητερο ΑΕΠ από οτι ένας μέσος κινέζος.
Μέρη που δεν πρέπει να χάσεις είναι το shanghai pearl tower που είναι στην ουσία ενας ραδιοφωνικός και τηλεοπτικός πύργος σε σχήμα πέρλας.Είναι τόσο ψηλος που όταν μπήκαμε το ανσανσερ είχε τους οροφους ανα 10!!!και οχι ανα 1 όπως εμείς ξέρουμε !! Κοντά στο pearl tower είναι το pudong park που αξιζει την επισκεψη σας.
Ακομη μου άρεσε ο δρόμος nanjing που είναι πραγματικά ατελειωτος!!και έχει τα πάντα από fast food έως πανακριβα μαγαζιά.προσοχή στους τύπους που θα προσπαθησουν να σας προσεγγισουν αν καθησετε σε ευρωπαικου ή αμερικανικου τύπου μαγαζία ;copy handbags-copy watches; και δεν συμαζευεται!Το καλυτερο το αφησα για το τελος!
Φυσικά η shanghai έχει βραδυνη ζωή ,κάτι που δεν θα συναντησετε σε άλλες κινεζικες πόλεις ευκολα.
Οσο για τους τροπους των κινεζων οσοι εχετε επισκευθει μεγαλουπολεις οπως shenzhen, shanghai ,guangzhou, guandong δεν εχετε δει τίποτα!!Εκεί είναι και πολληηηη πολιτισμενοι οι τύποι!!!
 
Last edited by a moderator:

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Βρε Άρη είπαμε 'το λακωνίζειν εστίν φιλοσοφείν' αλλά εσύ το παράκανες.Πες μας κι άλλα πες μας κι άλλα!!
 

taxideytis

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Προγραμματίζω ταξίδι στην Κίνα για τις 18-8-2012. Με την επιστροφή μου θα έχετε ανταπόκριση.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
γεια σας ενδιαφερομαι εγω κ η φιλη μου να παμε κινα το μαρτιο.θελουμε να παμε με ταξιδιωτικο γραφειο για περισσοτερη ανεση και ασφαλεια. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν 2 προγραμματα χονγκ κονγκ κ πεκινο και σανγκαη κ πεκινο.ποιο απο τα 2 πιστευετε οτι αξιζει παραπανω? θελουμε να δουμε περισσοτερο παραδοσιακο στοιχειο παρα μεγαλουπολεις κ συγχρονη ζωη.

επισης, για πρωτο ταξιδι στην ασια τι θα συνιστουσατε? κινα για να παρουμε μια πρωτη γευση ή καποια αλλη χωρα?
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
γεια σας ενδιαφερομαι εγω κ η φιλη μου να παμε κινα το μαρτιο.θελουμε να παμε με ταξιδιωτικο γραφειο για περισσοτερη ανεση και ασφαλεια. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν 2 προγραμματα χονγκ κονγκ κ πεκινο και σανγκαη κ πεκινο.ποιο απο τα 2 πιστευετε οτι αξιζει παραπανω? θελουμε να δουμε περισσοτερο παραδοσιακο στοιχειο παρα μεγαλουπολεις κ συγχρονη ζωη.
Το "θελουμε να δουμε περισσοτερο παραδοσιακο στοιχειο παρα μεγαλουπολεις κ συγχρονη ζωη" αναιρείται από την επιλογή σας να πάτε με πρακτορείο. Αν τα προγράμματά τους περιορίζονται σε Πεκίνο Σανγκάι μεγαλουπόλεις θα δείτε. Θα πρέπει να κινηθείτε εκτός πεπατημένης αν αναζητάτε κάτι πιο παραδοσιακό αλλά δεν ξέρω αν ο Μάρτιος ενδείκνυται.
Την εποχή που θέλετε να πάτε εγώ θα πρότεινα Ινδία ή ΝΑ Ασία (Λάος/Καμπότζη/Βιετναμ). Οι γνώστες της περιοχής μπορούν να σας προτείνουν κάτι. Εξαρτάται πάντα κι από τα ενδιαφέροντά σας.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Το "θελουμε να δουμε περισσοτερο παραδοσιακο στοιχειο παρα μεγαλουπολεις κ συγχρονη ζωη" αναιρείται από την επιλογή σας να πάτε με πρακτορείο. Αν τα προγράμματά τους περιορίζονται σε Πεκίνο Σανγκάι μεγαλουπόλεις θα δείτε. Θα πρέπει να κινηθείτε εκτός πεπατημένης αν αναζητάτε κάτι πιο παραδοσιακό αλλά δεν ξέρω αν ο Μάρτιος ενδείκνυται.
Την εποχή που θέλετε να πάτε εγώ θα πρότεινα Ινδία ή ΝΑ Ασία (Λάος/Καμπότζη/Βιετναμ). Οι γνώστες της περιοχής μπορούν να σας προτείνουν κάτι. Εξαρτάται πάντα κι από τα ενδιαφέροντά σας.
τα ψαξαμε κ αυτα αλλα ειναι πολυ ακριβα ινδια προτιμαμε να παμε σε μεγαλυτερη ηλικια γενικα. μπορει καποιος να μας πει ποσα χρηματα ενδεικτικα χρειαζονται γ τις μερες που θα ειμαστε κινα? οι εκδρομες και τα γευματα ειναι μεσα στην τιμη του γκρουπ γ εκει ποσα ευρω περιπου πιστευετε οτι χρειαζονται?εννοω χωρις τα ψωνια που ενδεχομενως κανουμε, προσπαθουμε να κανουμε ενα μπατζετ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom