Καλαμάτα - Μεσσηνία με Παιδί

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Η Πύλος απέχει 274 χιλιόμετρα από την Αθήνα και 53 χιλιόμετρα από την Καλαμάτα. Η απόσταση μεταξύ Πύλου και Μεθώνης είναι περίπου 12 χιλιόμετρα, η παραλιακή και πολύ τουριστική Φοινικούντα βρίσκεται 11 χιλιόμετρα πιο κάτω, και ακολουθεί η Κορώνη18 χιλιόμετρα μετά.Ειναι στη ιδια μερια του μεσσηνιακου κολπου.Η ολη βολτα γινεται ημερησια με στασεις για φηγητο και καφε.Μπορεις να δεις ενα χαρτη ,ισως θελησεις μονο μια Κορωνη που εχει και πιο πολλη κινηση.Στην Μεσσηνια δυσκολα θα βρεις κακο φαγητο,συνηθως προσεχουν πολυ.Αν κινηθεις παραλιακα,υπαρχουν αρκετα γυρω στο λιμανι.Τα καλυτερα μαγειρευτα στον Κοιλακο .επι της παραλιακης Ναυαρινου.Ομως η κινηση ειναι στην πολη,με αξονες την πεζοδρομημενη Αριστομενους και την πλατεια 23ς Μαρτιου,στο ιστορικο κεντρο οπου εχει διαμορφωθει ενα ειδος Πλακας με μαγαζια για φαγητο,μπαρακια,καφε κλπ.
Εκει οπου συχναζω ειναι προσβασιμα μονο με αυτοκινητο,γι αυτο δεν προτεινω.Πανω στην κεντρικη πλατεια,το Αδελαντε και το καινουργιο Πλατεα του ποδοσφαιριστη Παπασταθοπουλου ειναι αξιοπιστες λυσεις.Καλη κουζινα εχει το ιστορικο ξενοδοχειο Ρεξ επι της Αριστομενους.Ελπιζω να βοηθηθηκες..Να περασεις ομορφα!

Να προσθεσω πως η περιοχη του ξενοδοχειου δεν κανει για τετοια εποχη,ο δρομος ειναι μονο πολυκατοικιες,κατι φουρνους ,σχολεια ,και κανα δυο καφε.βασικα ειναι η εναλλακτικη της παραλιακης οταν εχει κινηση και βολευει το καλοκαιρι για προσβαση στη θαλασσα ,τωρα δεν εχει τιποτα τριγυρω,μονο ενα δυο μινι μαρκετ..Το κεντρο απεχει περιπου 40 λεπτα με τα ποδια.Μ αλλα λογια ,προτεινω κεντρικο και οχι παραλιακο ξενοδοχειο,εκτος αν δεν σας πειραζει η αποσταση και προτιματε παροχες!
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Η Πύλος απέχει 274 χιλιόμετρα από την Αθήνα και 53 χιλιόμετρα από την Καλαμάτα. Η απόσταση μεταξύ Πύλου και Μεθώνης είναι περίπου 12 χιλιόμετρα, η παραλιακή και πολύ τουριστική Φοινικούντα βρίσκεται 11 χιλιόμετρα πιο κάτω, και ακολουθεί η Κορώνη18 χιλιόμετρα μετά.Ειναι στη ιδια μερια του μεσσηνιακου κολπου.Η ολη βολτα γινεται ημερησια με στασεις για φηγητο και καφε.Μπορεις να δεις ενα χαρτη ,ισως θελησεις μονο μια Κορωνη που εχει και πιο πολλη κινηση.Στην Μεσσηνια δυσκολα θα βρεις κακο φαγητο,συνηθως προσεχουν πολυ.Αν κινηθεις παραλιακα,υπαρχουν αρκετα γυρω στο λιμανι.Τα καλυτερα μαγειρευτα στον Κοιλακο .επι της παραλιακης Ναυαρινου.Ομως η κινηση ειναι στην πολη,με αξονες την πεζοδρομημενη Αριστομενους και την πλατεια 23ς Μαρτιου,στο ιστορικο κεντρο οπου εχει διαμορφωθει ενα ειδος Πλακας με μαγαζια για φαγητο,μπαρακια,καφε κλπ.
Εκει οπου συχναζω ειναι προσβασιμα μονο με αυτοκινητο,γι αυτο δεν προτεινω.Πανω στην κεντρικη πλατεια,το Αδελαντε και το καινουργιο Πλατεα του ποδοσφαιριστη Παπασταθοπουλου ειναι αξιοπιστες λυσεις.Καλη κουζινα εχει το ιστορικο ξενοδοχειο Ρεξ επι της Αριστομενους.Ελπιζω να βοηθηθηκες..Να περασεις ομορφα!
΄Εχει ο ποδοσφαιριστής πλατεία με το όνομα του;Η την έφτιαξε σαν χορηγός;Πρώτη φορά το μαθαίνω..

Edit:Εντάξει το μαγαζί Πλατέα το διάβασα πλατεία....
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Εχει κανει σοβαροτατες επενδυσεις και αρκετα ποιοτικες ...μου αρεσει που δινει δουλειες σε κοσμο και φερνει τα λεφτα του εδω!Το μαγαζι του ειναι το μονο που εχω δει που εχει ξεχωρη τουαλετα μονο για παιδια!
 

Chris83

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις! Το ξενοδοχειο το κλεισαμε κυριως για την ανεση στα δωματια αφου θα χουμε δυο μωρα μαζι μας. Πιστευω οτι το 40λεπτο περπατημα με τα καροτσια θα ναι κ βολτα κ αν βαριομαστε θα ερχομαστε με το αυτοκινητο στο κεντρο. Φανταζομαι το παρκινγκ ειναι ευκολο ε? Ευχαριστω για τις ιδεες για εκδρομη κ για τα μαγαζια. Το ξενοδοχειο μας ειναι επι της ναυαρινου κοντα στο σιδηροδρομικο παρκο. Φανταστηκα οτι βολευει για κοντινη βολτα με τα μικρα αυτο το παρκο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Με καλοκαιρια και η Ναυαρινου ειναι μια υπεροχη βολτα.Παρκινγκ στην πολη ειναι απο δυσκολο μεχρι αδυνατο,εχει διπλασιο αριθμο αυτοκινητων απο οσο μπορει να αντεξει.Υπαρχει δημοτικο παρκινγ παραλληλα της οδου αρτεμιδος,πανω απο το σκεπασμενο τμημα του ποταμου νεδοντα.ειναι 2,το ενα αριστερα και το αλλο δεξια της κεντρικης γεφυρας,στο Πανθεον(τεως πατρικο μου).Παρκαρω παντα εκει,ειναι κοντα στις 2 πλατειες και με λιγα χρηματα αποφευγω ταλαιπωρια.Ποιο ξενοδοχειο ειναι?μονο το Ηλεκτρα ειναι κοντα στο παρκο.Η Ναυαρινου αρχιζει 2 τετραγωνα αριστερα και 2 πιο κατω απο το παρκο.Κοντινη ωραια βολτα ειναι προς το ακρωτηρι Κιτριες με υπεροχο λιμανακι και ψαροταβερνες με δικα τους καικια..Θυμαμαι περσι τετοια εποχη,εβγαλε ο Γαιταναρος το βαρκακι με τονακια σχεδον ζωντανα..Ολα τα χωρια ειναι ομορφα στο δρομο αυτο.(νομιζα πως εγραψες πως δεν θα εχετε αυτοκινητο)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@coco μου, καλησπέρα.
σαν γνώστρια της περιοχής θα απευθυνθώ καταρχήν σε σένα αλλά και και όποιον άλλον θέλει να προσφέρει μια μικρή βοήθεια.
Θα βρίσκομαι με την σύζυγο στην Καλαμάτα στις 19 Οκτ. έως τις 22. Φτάνουμε από Θεσ/νίκη στις 18,35 το απόγευμα, μέχρι να πάρουμε το αυτοκίνητο και να πάμε στο ξενοδοχείο θα γίνει πιστεύω 8 το βράδυ, οπότε και πιστεύω ότι θα κάνουμε μια αναγνωριστική βόλτα στο κέντρο της πόλης για αναζήτηση φαγητού. Η επόμενη μέρα είναι Κυριακή και μάλλον θα την αφιερώσουμε στο να δούμε την πόλη της Καλαμάτας. Την Δευτέρα σκέφτομαι να κάνουμε μια ημερήσια εκδρομή προς Γιάλοβα- Πύλο- Μεθώνη ή αν προτείνεις κάποιο άλλο μέρος. Την Τρίτη που θα είναι και η ημέρα αναχώρησης, η οποία όμως είναι στις 19,00 το απόγευμα ( πιστεύω ότι κατά τις 5 και μισή θα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο για να παραδώσω και το αυτοκίνητο), νομίζω ότι θα έχουμε αρκετό χρόνο για μια ακόμη εξόρμηση, που υποθέτω ότι θα είναι καλύτερα να γίνει στην αντίθετη κατεύθυνση, δηλαδή προς Κιτριές- Καρδαμύλη- Στούπα.
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για τα παραπάνω, καθώς επίσης και για τις προτάσεις σου για φαγητό ( κατά κύριο λόγο ψαροταβέρνες) και ας είναι εκτός Καλαμάτας.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Κατεβαίνουμε οικογενειακώς για διακοπές Καλαμάτα απο Λάρισα μέσω μπράλλου (Ιτέα, Ναύπακτος - μικρή σταση για πρωινό -Πάτρα, Πύργος, Καλαμάτα) και θα μείνουμε 5 ημέρες εκει.
Θα χρησιμοποιήσουμε την πόλη ως βάση - ορμητήριο και θα εξερευνήσουμε τα αξιοθέατα που προτείνατε στο φόρουμ αγαπητοί συμφορουμίτες (Γιάλοβα, Πύλος, Μεθώνη, Φοινικούντα, Πολυλίμνιο, Κορώνη και ανατολικά έως Καρδαμύλη, Στούπα) και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμιά καλή πρόταση για μεσημεριανή στάση για μπανάκι και φαγητό μεταξύ Πάτρας και Καλαμάτας γιατι είναι δύσκολο να το πάμε συνεχόμενα το δρομολόγιο. Στο via michelin δίνει χρόνους, 6 περίπου ώρες για Πάτρα (εφικτό το έχω κάνει στο παρελθόν για να προλάβω πλοίο απο Κυλλήνη) και απο Πάτρα - Καλαμάτα 3 ώρες και 40'.
Στην επιστροφή έχω κλείσει διαμονή μια νύχτα Πάτρα να δούμε και την πόλη, θα είναι πιο ξεκούραστα.
Μιας και δεν έλαβα απάντηση στο ερώτημα μου ας γράψω εγώ που έφαγα δύο μέρες.Πρωτη μέρα καφέ και brunch. στη πλατεία,στο bistroteca.Μου έκανε εντύπωση πόσο κόσμο είχε γενικά και το καταμεσήμερο.Φαγητο το βραδάκι στο "οινοπαντοπωλειο Χρυσομάλλη",πολυ κοντά στην εκκλησία της Υπαπαντής.Εξαιρετικό φαγητό και σχετικά οικονομικά, τρία πιάτα 31€.Κατοπιν γαλακτομπούρεκο στον Σκιαδά,ξακουστό και πολύ ωραίο.Σαν σουβενίρ πήραμε και παστέλια του Λαμπου, εγγυημένο.Για ποτάκι Καστράκι Μετέωρο με υπέροχη θέα και δυνατά coctail.Επομενη μέρα κάτσαμε στο beach bar ego,παραλία Καλαμάτας,πολύ κοντά στο θεοξενια.Πολυ καλό brunchκαι μεσημεριανό.Υστερα στη Βέργα ψωνίσαμε και διπλές.Παντου φάγαμε πολύ καλά,οπότε και τα προτείνω.
εγώ θα πρότεινα να επιλέξεις ένα νόμο . Βάζω πρώτο Μεσσηνία γιατί είμαι και από εκεί (φωτο από πολυλίμνιο) :bleh: , αλλά και γιατί εχεί πολλά διαφορετικά πράγματα να δεις .

Το ιδανικό αφού θα έχεις μια βδομαδα με σκ πριν μετά υποθέτω να το χωρίσεις

3 διανυκτερέυσεις Δυτική Μεσσηνία όπου μπορείς να δεις τα παρακάτω

- Πύλος , Κυπαρισσία , Γιάλοβα , Μαραθούπολη
- Παραλίες βοιδοκοιλια , Ρωμανό , Φοινικούντα, Περουλία αλλά μπορείς να πας και με καραβάκι στα ακατοίκητα Νησάκια Πρώτη κτλ
- Κάστρα Μεθώνη , Κορώνη , Νέστορα
- Καταρράκτες Γιαλοβα , Πολυλιμνιο , Νέδα

3 Μέρες Ανατολική Μεσσηνία

- Καραδαμύλη , Στούπα
- Παραλίες Στούπα , Φονέα , Καλογριάς

2 Διανυκτερευσεις Καλαμάτα ( καλύτερα στο τέλος για να έχεις και λιγότερο ταξίδι στο γυρισμό )

- Αρχαία Μεσσήνη , Κάστρο Καλαμάτας , Παλαιά Πόλη , Σιδηροδρομικό Πάρκο
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε ολους εδώ μέσα. Αν και νωρις το ξερω, αρχιζω σιγα σιγα ενα μικρο προγραμματισμο για το καλοκαιρι. Αφου εχω διαβασει αρκετα απο το φορουμ εδω μεσα, καποια τα παραθετω κιολας θετω κατ΄αρχην το ερωτημα με τα οποια χαρακτηριστικά - προτεραιότητες του ταξιδιου.
Ταξιδι: 6 εως 9 μερες την περίοδο αρχές Αυγουστου. Οικογένεια+1 8χρονος. Ταξιδι με αυτοκινητο απο Αθηνα.
Ψαχνοντας εδω μέσα, και περιμενω και τη συμβουλη απο την @coco @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ αν τα καταλαβα καλα, προτείνεται σαν βαση τη Καλαματα συνολικά και να πηγαίνω ημερησιες εκδρομες γυρω γυρω? Ειδα οτι ωραιες παραλιες (θελω να ειναι οργανωμενες) εχουν στη Πυλο, Μεθωνη, Κορωνη και ειναι και ωραια μερη για να γυρισεις? Θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα για μια βολτα το βραδυ καπου ωραια και με το παιδι.
Στη Μεσσηνία με παιδιά - Mamakita.gr
Διαβαζοντας το παραπανω με κατεύθυνε σε καποια πραγματα ειναι η αληθεια. Μια βολτα στους καταρρακτες θα με ενδιεφερε επισης. Απο την αλλη η Καλαματα ειναι τοσο ωραια το καλοκαιρι που θα ηταν καλο να την εχω σαν βαση για ολες τις ημερες? Που θα μου προτεινατε να μεινω? Ξερω, αρκετα ερωτηματα....πρεπει να βρω πρωτα που θα μεινω, ποσες μερες και μετα να κανω το προγραμμα μου....ειναι η αληθεια. Παντως, διαβάζοντας οτι η Καλαματα εχει πολυ ωραιο πεζοδρομο, πλατεια, παιδοποτο, βολτα στη παραλιακη το βραδυ νομιζω οτι θα με καλυπτε και στο θεμα του παιδιου πιο πολυ ναι? Περιμενω την βοηθεια σας....
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
1oν) Υπέροχο νέο ότι κοιτάς από τώρα,είσαι προνοητικός ή μπορεί και ανυπόμονος σαν εμένα
2ον)Μεγάλη εμπειρία από το νόμο δεν έχω αλλά εγώ σαν βάση θα διάλεγα την πόλη, αρκεί εκ των προτέρων να γνώριζα πως θα είχα μια ταλαιπωρία κάθε μέρα με τις μετακινήσεις μου.Ξαδερφοςμου πέρσι καλοκαίρι διάλεξε να μείνει στη Φοινικούντα (με παιδάκι).
Όσο για τη διαμονή σου υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία με διάφορες τιμές.
Βέβαια,με τόσες μέρες που έχεις στη διάθεσή σου,και μιας και δεν έχεις μικρό παιδί με καρότσι,θα πρότεινα να σπάσεις τις διανυκτερεύσεις σου και να μείνεις και Λακωνική Μάνη,πχ 3 Καλαμάτα και 3 Αρεόπολη, Λιμένι, Οίτυλο...
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Θα ήθελα μια βοήθεια για να φτιάξω ενα πλανο διακοπών, οικογενειακων. Το προγραμμα έχεις ως εξης.
  • 4 ημέρες στη Κυλλήνη,
  • 4 ημέρες στη Γιάλοβα,
  • 4 ημέρες στη Καλαμάτα.
Διαμονή σε ξενοδοχείο με πρωινό και πισίνα, επομένως υπάρχει πάντα η δυνατότητα για ένα μπάνιο και εκει.
Θα ηθελα προτάσεις τι μπορούμε να δούμε ανα περιοχή (αξιοθέατα) και να εξευρενήσουμε. Μας ενδιαφερουν η φυση, τα μουσεια, οι καταρράκτες .

Επισης στο τελος καθε ημερας, θα προτιμούσα και μια ανάλογη προταση για φαγητο - βόλτα ανά περιοχή που θα είμαι. Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom