Αυστρία Καλοκαίρι στην Βιέννη εν μέσω Κορονοϊου🤷‍♀️

Xristina.j

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Καλησπέρα Ταξιδιώτισες και Ταξιδιώτες
Εύχομαι να είστε όλοι καλά και τώρα που επιτρέπεται να ταξιδεύετε...
Όπως όλος ο κόσμος έτσι Και εγώ σκέφτηκα να κάνω ένα ταξιδάκι οικογενειακώς προς Βιέννη τον Αύγουστο...🧳🧳
Ξέρω ξέρω θα μου πείτε ότι η Βιέννη είναι χειμερινός προορισμός αλλά είμαι λίγο των αντιθέσεων.🙃🙃
Για αυτό λοιπόν θα ήθελα οποίος μπορεί να μου γράψει πληροφορίες για το πώς είναι τα ταξίδια την εποχή του κορονοιου.
Αν και δεν φοβάμαι αυτό το θέμα.
Θα ήθελα πληροφορίες για το τι πρέπει να προσέξω, Τι να δω, τι να κάνω και πού να πάω στην Βιέννη.
Να τονίσω ότι θα πάω αεροπορικώς φυσικά. Επίσης να μου πει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα μέσω της Βιέννης να επισκεφτώ άλλες χώρες σας ευχαριστώ πάρα πολύ Θα περιμένω τις απαντήσεις σας..!

Να περνάτε υπέροχα
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλώς ήρθες Χριστίνα.
Την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ αλλά για τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτώβρη με 3 μέρες άδεια που μας έχουν μείνει και ένα σαββατοκύριακο.
Βλέπεις οι προσφορές που έχουν γνωστές low cost εταιρείες είναι αρκετά δελεαστικές και τελικά ακόμα και αν ακυρωθεί ή πτήση λόγω covid-19 στην χειρότερη περίπτωση θα χάσεις 50-100 ευρό.
Σκέφτομαι σοβαρά να κλείσω δυο εισιτήρια σύντομα αν και είδα πως τις τελευταίες εβδομάδες ειδικά σε Βιέννη έχουν κοντά στα 100 νέα κρούσματα σε ημερήσια βάση.....

Η Βιέννη δεν είναι μόνο χειμερινός προορισμός αν και πολλοί την έχουν συνδυάσει με τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές. Είναι υπέροχη όπως και όλη η Αυστρία όλες τις εποχές για διαφορετικό κάθε φορά λόγο.
Τον Αύγουστο στην Βιέννη ο καιρός αν και ζεστός είναι συχνά άστατος με αρκετές βροχές και αισθητή διαφορά θερμοκρασίας.Αυτό σημαίνει πως κουβαλάς μαζί σου απο το πρωί ομπρέλα και κάποιο ελαφρύ μπουφανάκι ακόμα και αν ξεκίνησες με κοντομάνικο το πρωί.
Απο Βιέννη μπορείς να επισκεφθείς ακόμα και αυθημερόν άλλες πόλεις όπως το Γκρατς με το τραίνο ή λεωφορείο , το Σάλτσμπουργκ με ίσως μια διανυκτέρευση αλλά και πόλεις άλλων γειτονικών χωρών όπως Ουγγαρία , Σλοβακία. Όλα βέβαια εξαρτώνται απο το πόσες μέρες έχεις στη διάθεσή σου και πως θέλεις να της επενδύσεις.
Με μια αναζήτηση μέσα στο φόρουμ θα βρεις αρκετά άρθρα άλλων μελών που θα σου δώσουν πολλές και χρησιμές πληροφορίες. Κάνε απλά αναζήτηση με τη λέξη Βιέννη!

Εύχομαι να σχεδιάσεις και να πραγματοποιήσεις το ταξίδι σου χωρίς εκπλήξεις και απρόοπτα και να επιστρέψεις γεμάτη και δυνατή!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Βιέννη ήταν το πρώτο ταξίδι που κάναμε με τον αδερφό μου μόνοι μας στο εξωτερικό, το 2008. Φαν του Ρεξ φυσικά!!! :clap: Είχαμε πάει 26-31/7 αν θυμάμαι καλά. Μια χαρά είναι η πόλη και το καλοκαίρι, ίσα-ίσα που έχεις πιο καλό καιρό και μεγαλύτερη μέρα να τη γυρίσεις (στις 5:30 είναι ΜΕΡΑ).

Με τον κορονοϊό δεν ξέρω τι γίνεται εκεί. :rolleyes-80:

Στην πόλη δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι ιδιαίτερο. Ασφαλής, τα αξιοθέατα κοντά μεταξύ τους και συνεννοείσαι μια χαρά στα Αγγλικά (αν ξέρεις Γερμανικά ακόμη καλύτερα).

Σαν πρώτο σχέδιο είχαμε να επισκεφθούμε τα διάφορα αξιοθέατα που είχε δείξει στη σειρά, που εν τέλει είναι και τα σημαντικότερα που έχει η πόλη. Ο Ναός του Αγίου Στεφάνου (μπορείς να ανέβεις και πάνω), τα Ανάκτορα του Χόφμπουργκ, το Δημαρχείο που είναι και το επίκεντρο των Χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων, το κτήριο του Κοινοβουλίου με το άγαλμα της Αθηνάς και τις προτομές διαφόρων αρχαίων φιλοσόφων και πολιτικών, το θέατρο Μπουργκτεάτε και το κτήριο της φημισμένης Όπερας. Αντικριστά, στη πλατεία Μαρίας Θηρεσίας, βρίσκονται το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (το πρώτο του είδους που είχα επισκεφθεί και είχα ξετρελαθεί :shock:) και το Μουσείο της Ιστορίας της Τέχνης. Μην παραλείψετε το Σένμπρουν καθώς και το λούνα παρκ Πράτερ (και στα δύο πας με το μετρό).

Επίσης, η Κάρτνερ Στράσε, είναι η αντίστοιχη Ερμού της Βιέννης.

Όλα τα παραπάνω, εκτός από το Σένμπρουν και άντε και το Πράτερ, είναι πολύ κοντινά αν τα δεις στον χάρτη και τα επισκέπτεσαι και με τα πόδια.

Πολλοί πάνε από την Βιέννη στη γειτονική Μπρατισλάβα, στην Σλοβακία. Εμείς, επειδή ήταν η πρώτη φορά που πηγαίναμε μόνοι μας έξω, επιλέξαμε να πάρουμε το τρένο και να επισκεφθούμε το Σάλτσμπουργκ, γύρω στις 2,5 ώρες από τη Βιέννη. Η διαδρομή είναι πολύ γραφική, κυρίως όσο πλησιάζεις στο Σάλτσμπουργκ. Και η πόλη αυτή γυρίζεται εύκολα με τα πόδια, από εκεί που θα σας αφήσει το τρένο. Μην χάσετε τη θέα της πόλης από το κάστρο!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εμείς, επειδή ήταν η πρώτη φορά που πηγαίναμε μόνοι μας έξω, επιλέξαμε να πάρουμε το τρένο και να επισκεφθούμε το Σάλτσμπουργκ, γύρω στις 2,5 ώρες από τη Βιέννη. Η διαδρομή είναι πολύ γραφική, κυρίως όσο πλησιάζεις στο Σάλτσμπουργκ.
Ακόμα πιο μαγική είναι η διαδρομή Γκρατς- Σάλτσμπουργκ που μπορεί να συνδυαστεί με μονοήμερη Βιέννη-Γκρατς με μια διανυκτέρευση και αναχώρηση το επόμενο πρωί για Σάλτσμπουργκ.Έτσι το έκανα πριν αρκετά χρόνια αν και για όσους αντέχουν νομίζω υπάρχουν και βραδινά δρομολόγια με το τρένο.
 

Xristina.j

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται από θέματα τιμών;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ρίξε μια ματιά στο site των σιδηροδρόμων εδώ.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Η διαμονή είναι λίγο τσιμπημένη ιδιαίτερα στο κέντρο αλλά μπορείς να βρεις πολύ οικονομικότερα ξενοδοχεία στα γειτονικά διαμερίσματα σε αποστάσεις απο 3-5 χιλιομέτρων από το κέντρο που θεωρείτε η πλατεία του Αγίου Στεφάνου. Όπου και να μείνεις να φροντίσεις να έχει κοντά στάση του μετρό και το πολύ σε 10-15 λεπτά θα είσαι στο κέντρο.

Πολύ καλές τιμές αν δεν σε ενδιαφέρουν πρωινά και ξενοδοχειακές ανέσεις θα βρεις και σε airbnb. Εγώ βρήκα ακόμα και με 50 ευρο τη βραδιά σε αντίθεση με τα κεντρικά ξενοδοχεία 3-4 αστέρων που είναι σχεδόν σε διπλάσια τιμή.

Αν σκοπεύεις να μείνεις πάνω απο 3 μέρες βγάλε εβδομαδιαία vienna card που εκτός απο δωρεάν μετακινήσεις με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς σου προσφέρει και πολλές εκπτώσεις σε εισόδους μουσείων καφέ εστιατορίων κλπ.
Το φαγητό στα παραδοσιακά εστιατόρια και όχι τα τουριστικά είναι ίσως και οικονομικότερο από της Ελλάδας όπως και τα τυροπιτοειδη κρουασάν κραπφεν σάντουιτς που μπορείς να πάρεις στο χέρι από φούρνους της περιοχής.
Αυτό που θα σου φανεί ίσως περίεργο είναι πως το νερό είναι πολλές φορές ακριβότερο απο την μπύρα. Μου έχει τύχει να πληρώσω 6 ευρώ το λίτρο έξω απο τον σταθμό!
Απο τότε κυκλοφορούσα με ένα μπουκάλι μέσα στην τσάντα και αν χρειαζόμουν παραπάνω αγόραζα απο σουπερ μαρκετ.
Οι είσοδοι στα μουσεία και στα αξιοθέατα , παλάτια κλπ είναι αρκετά ακριβές αλλά θα κάνεις τις επιλογές σου. Δεν είναι ανάγκη να μπεις και σε όλα!
 

Xristina.j

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Η διαμονή είναι λίγο τσιμπημένη ιδιαίτερα στο κέντρο αλλά μπορείς να βρεις πολύ οικονομικότερα ξενοδοχεία στα γειτονικά διαμερίσματα σε αποστάσεις απο 3-5 χιλιομέτρων από το κέντρο που θεωρείτε η πλατεία του Αγίου Στεφάνου. Όπου και να μείνεις να φροντίσεις να έχει κοντά στάση του μετρό και το πολύ σε 10-15 λεπτά θα είσαι στο κέντρο.

Πολύ καλές τιμές αν δεν σε ενδιαφέρουν πρωινά και ξενοδοχειακές ανέσεις θα βρεις και σε airbnb. Εγώ βρήκα ακόμα και με 50 ευρο τη βραδιά σε αντίθεση με τα κεντρικά ξενοδοχεία 3-4 αστέρων που είναι σχεδόν σε διπλάσια τιμή.

Αν σκοπεύεις να μείνεις πάνω απο 3 μέρες βγάλε εβδομαδιαία vienna card που εκτός απο δωρεάν μετακινήσεις με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς σου προσφέρει και πολλές εκπτώσεις σε εισόδους μουσείων καφέ εστιατορίων κλπ.
Το φαγητό στα παραδοσιακά εστιατόρια και όχι τα τουριστικά είναι ίσως και οικονομικότερο από της Ελλάδας όπως και τα τυροπιτοειδη κρουασάν κραπφεν σάντουιτς που μπορείς να πάρεις στο χέρι από φούρνους της περιοχής.
Αυτό που θα σου φανεί ίσως περίεργο είναι πως το νερό είναι πολλές φορές ακριβότερο απο την μπύρα. Μου έχει τύχει να πληρώσω 6 ευρώ το λίτρο έξω απο τον σταθμό!
Απο τότε κυκλοφορούσα με ένα μπουκάλι μέσα στην τσάντα και αν χρειαζόμουν παραπάνω αγόραζα απο σουπερ μαρκετ.
Οι είσοδοι στα μουσεία και στα αξιοθέατα , παλάτια κλπ είναι αρκετά ακριβές αλλά θα κάνεις τις επιλογές σου. Δεν είναι ανάγκη να μπεις και σε όλα!
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Κάπου διάβασα πως η εβδομαδιαία κοστίζει κάπου στα 17€/άτομο αλλά δεν την βρήκα πουθενά βρήκα μόνο την 72 ωρών που ήταν στα 20+€. Ξέρεις τι ισχύει?
Και μια ακόμα ερώτηση. Εκεί μπορώ να ανοίξω αριθμό για να βάλω ίντερνετ για να έχω όταν θα είμαι εκτός σπιτιού ?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Εκεί μπορώ να ανοίξω αριθμό για να βάλω ίντερνετ για να έχω όταν θα είμαι εκτός σπιτιού ?
Αν έχεις κινητό τηλέφωνο χώρας της Ευρ. Ένωσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στην Αυστρία είτε για κλήσεις, είτε για δεδομένα σαν να είσαι στη χώρα σου.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Κάπου διάβασα πως η εβδομαδιαία κοστίζει κάπου στα 17€/άτομο αλλά δεν την βρήκα πουθενά βρήκα μόνο την 72 ωρών που ήταν στα 20+€. Ξέρεις τι ισχύει?
Και μια ακόμα ερώτηση. Εκεί μπορώ να ανοίξω αριθμό για να βάλω ίντερνετ για να έχω όταν θα είμαι εκτός σπιτιού ?
Καλησπέρα @Xristina.j
H Vienna card για 72 ώρες στοιχίζει 29 λά εφόσον θα μείνεις περισσότερες μέρες σε συμφέρει να πάρεις weekly pass που κοστίζει 17.Πρόσεξε όμως γιατί ισχύει απο Δευτέρα σε Δευτέρα.
Στα παρακάτω links θα βρεις ότι χρειαστείς για τις μετακινήσεις σου και την Vienna card.

https://www.wienerlinien.at/eportal3/ep/channelView.do/pageTypeId/66533/channelId/-47643και
https://shop.wienerlinien.at/index.php/product/7/show/0/0/0/0

https://www.wien.info/en/travel-info/vienna-city-card
Για δεδομένα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά με roaming την ελληνική sim cqrd όπως σου έγραψε ήδη και ο chris7.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom