Καλύτερη παραλία για να αράξεις στην Κρήτη...

naturelover

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Φέτος λέμε με το αγόρι μου να πάμε στην Κρήτη, εδώ και πολλά χρόνια είμαστε φαν των Κυκλάδων και γενικά δεν μας αρέσει η πολύ ταλαιπωρία το καλοκαίρι. Δεδομένου ότι περάσαμε και έναν δύσκολο χειμώνα εξαιτίας ενός ατυχήματος με το πόδι του , ψάχνουμε για μια πολύ ωραία παραλία στην Κρήτη με παραδοσιακά ταβερνάκια και δωμάτια δίπλα στη θάλασσα! Φυσικά αν είναι εύκολη η πρόσβαση για εκδρομούλες μιας ώρας από την αφετηρία μας ακόμα καλύτερα. Ένας γνωστός μας , μας πρότεινε τα Μάταλα αλλά από φωτογραφίες που είδα δεν με ενθουσίασαν και είδα πως για να πας προς τα Χανιά οι αποστάσεις από τα Μάταλα είναι τεράστιες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ε θα μείνεις χανιά για να πας προς Φαλάσαρνα, Μπάλο, Ελαφονήσι, Παλαιοχώρα,Σούγια κτλ κτλ
 

katerinagiannaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εγώ θα σου δώσω συμβουλή μιας και πέρασα εκεί και τα φοιτητικά μου χρόνια αλλα και εργάστηκα και γενικα λατρεύω αυτο το μέρος... αρχικα.. τα Μάταλα δεν λένε... είναι ωραία όμως για μια μονοήμερη, να δείτε τισ σπηλιες και τη ζωή εκει! Πολύ ωραια είνα να πατε για αρχή Άγιο Νικόλαο- θα πάρετε το καραβάκι απο εκει και θα πάτε σπιναλλόγγα είναι περιπου 10 ευρώ πήγαινε-έλα, το καραβάκι σας ξεναγεί και σας κάνει κ μία στάση περίπου 15' σε ένα νησί που λέγεται Κολοκύθα για να κάνετε μπανιο... ειλικρινά ωπουδήποτε και αν έχω πάει δεν έχω δεί τοοοσο υπέροχα νερά! Ύστερα για ζωή και ξεφάντωμα πηγαίνετε Ηράκλειο Μάλλια και Χερσόνησσο.. Θα σου συνιστούσα ενα ξενοδοχείο που λέγεται Star beach ... Ειναι ένας πολύχωρος ουσιαστικά περα απο τα δωμάτια που έχει , έχει πισινες παρκα κτλ και κάνουν διάφορα παρτυ (τσεκαρε το στο internet και καλο είναι να πάτε Σάββατο) .. Το ηράκλειο έχει ζωή αλλα είναι ουσιαστικά μια Αθήνα!... Παραδοσιακά φαγητά αντικριστο (κρεας) και διάφορα πιτακια! επίσης είναι πολύ ωραια στην Αργυρούπολη Ρέθυμνο! Χανιά είναι φοβερά! σ προτείνω για μπάνιο ΣΕΙΤΑΝ (NA EXEIΣ αθλητικα) Μπάλο Ελαφονήσι( προσοχή το δρόμο) Γραμβόυσα και να διασχίσετε το φαράγγι τς Σαμαριας ... Τέλος έχω ακούσει οτι πολύ ωραία είναι και τα Σφακία! Αυτα! Υγ. ξέχασα να σου πω οτι ωραία είναι και το Πρεβελι και Φοινικόδασος Βάι! εγω άν ημουν στη θέση σου θα έμενα μισες μέρες ηράκλειο και μισές χανιά!ελπιζω να βοήθησα!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγώ θα σου δώσω συμβουλή μιας και πέρασα εκεί και τα φοιτητικά μου χρόνια αλλα και εργάστηκα και γενικα λατρεύω αυτο το μέρος... αρχικα.. τα Μάταλα δεν λένε... είναι ωραία όμως για μια μονοήμερη, να δείτε τισ σπηλιες και τη ζωή εκει! Πολύ ωραια είνα να πατε για αρχή Άγιο Νικόλαο- θα πάρετε το καραβάκι απο εκει και θα πάτε σπιναλλόγγα είναι περιπου 10 ευρώ πήγαινε-έλα, το καραβάκι σας ξεναγεί και σας κάνει κ μία στάση περίπου 15' σε ένα νησί που λέγεται Κολοκύθα για να κάνετε μπανιο... ειλικρινά ωπουδήποτε και αν έχω πάει δεν έχω δεί τοοοσο υπέροχα νερά! Ύστερα για ζωή και ξεφάντωμα πηγαίνετε Ηράκλειο Μάλλια και Χερσόνησσο.. Θα σου συνιστούσα ενα ξενοδοχείο που λέγεται Star beach ... Ειναι ένας πολύχωρος ουσιαστικά περα απο τα δωμάτια που έχει , έχει πισινες παρκα κτλ και κάνουν διάφορα παρτυ (τσεκαρε το στο internet και καλο είναι να πάτε Σάββατο) .. Το ηράκλειο έχει ζωή αλλα είναι ουσιαστικά μια Αθήνα!... Παραδοσιακά φαγητά αντικριστο (κρεας) και διάφορα πιτακια! επίσης είναι πολύ ωραια στην Αργυρούπολη Ρέθυμνο! Χανιά είναι φοβερά! σ προτείνω για μπάνιο ΣΕΙΤΑΝ (NA EXEIΣ αθλητικα) Μπάλο Ελαφονήσι( προσοχή το δρόμο) Γραμβόυσα και να διασχίσετε το φαράγγι τς Σαμαριας ... Τέλος έχω ακούσει οτι πολύ ωραία είναι και τα Σφακία! Αυτα! Υγ. ξέχασα να σου πω οτι ωραία είναι και το Πρεβελι και Φοινικόδασος Βάι! εγω άν ημουν στη θέση σου θα έμενα μισες μέρες ηράκλειο και μισές χανιά!ελπιζω να βοήθησα!

Τα παιδια ζητανε ταβερνακια, ηρεμια και παραλια και οχι star beach, Μαλια και Χερσονησο.. Οι προτασεις σου μου θυμιζουν πιο πολυ τουριστικο οδηγο του Μουζενιδη..

@naturelover ,επειδη δεν μας εχεις πει τις μερες που θα εχετε σκοπο να κατεβειτε, ο γενικος κανονας της Κρητης οτι ολα μαζι σε μια φορα δεν γινονται..

Εαν ειστε πιο πολυ για να αραξετε και οχι να τρεχετε, θα προτεινα να μεινετε Παλαιοχωρα, ειναι πολυ ωραια γραφικα, με καλο φαϊ και ωραια νερα και επισης εχετε πολυ καλες επιλογες παραλιων του μισαωρου-45λεπτου οπως ειπε και ο @jimp .. Επισης καλες επιλογες και προς Ιεραπετρα μερια, οπου εχετε και επιλογες για Γαϊδουρονησι, Κουφονησι για εναλλακτικο μονοημερο..

Μην προσπαθησετε να τα δειτε ολα μονομιας.. Θα πελαγωσετε, θα ταλαιπωρηθειτε και δεν θα το απολαυσετε.. Οπως εισαστε φαν των Κυκλαδων, μπορειτε να γινετε και φαν της Κρητης και καθε χρονο να ανακαλυπτετε καινουρια μερη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.211
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom