Καρπενήσι Πρωτοχρονιά

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Κλείσαμε για Καρπενήσι σπάζοντας την παράδοση που μας θέλει πάντα την παραμονή πρωτοχρονιάς με την ευρύτερη οικογένεια και τους φίλους μας.

Κάναμε την σχετική κράτηση σε ξενώνα στο Μεγάλο Χωριό και τώρα θέλουμε την πολύτιμη βοήθεια σας:
Το πρόγραμμα για 3 μέρες θα περιλαμβάνει:Saloon, Βελούχι, Προυσός/ Κορυσχάδες/Φιδάκι

Τι άλλο προτείνετε με την λογική ότι θα είμαστε οικογένειες με παιδιά?

Παραμονή Πρωτοχρονιάς και Πρωτοχρονιά ανήμερα που πάμε?
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Πολύ ωραία στο Μεγάλο χωρίο.....ΠΟλύ καλή επιλογή διαμονής.
Στο προγραμμά σου δεν έχεις βάλει το Καρπενήσι, οπότε γιατί δεν σκέφτεστε να περάσετε εκεί την ημέρα της Πρωτοχρονιάς??

Λιμνη κρεμαστών θα πάτε, σωστά???
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Πολύ ωραία στο Μεγάλο χωρίο.....ΠΟλύ καλή επιλογή διαμονής.
Στο προγραμμά σου δεν έχεις βάλει το Καρπενήσι, οπότε γιατί δεν σκέφτεστε να περάσετε εκεί την ημέρα της Πρωτοχρονιάς??
Δεν ψάχνω στην πόλη αλλά στην ευρύτερη περιοχή του Καρπενησίου. Εμείς θα μείνουμε στο Μεγάλο Χωριό και κάποιοι φίλοι στο Μικρό χωριό. Δεν έχω ξαναπάει και ήθελα κάποια ιδέα για το που μπορεί στην ευρύτερη περιοχή, να κάνεις ρεβεγιόν πρωτοχρονιάς και που να περάσεις την ημέρα της πρωτοχρονιάς ως πιο ιδιαίτερες μέρες.

Λιμνη κρεμαστών θα πάτε, σωστά???
Τι μπορούμε να κάνουμε εκεί? Εχει δραστηριότητες? Μέρη για να κάτσεις?
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Πολύ ωραίο το μονοπάτι για την Μαύρη Σπηλιά, και ακόμα καλύτερο το γαλακτομπούρεκο στου Καρβέλη στο Μεγάλο χωριό :D

Μπορείτε επίσης να επισκεφθείτε το αλλαντοποιείο στρεμμένου να δοκιμάσετε προυσούτο!
 
Last edited:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Πολύ ωραίο το μονοπάτι για την Μαύρη Σπηλιά, και ακόμα καλύτερο το γαλακτομπούρεκο στου Καρβέλη στο Μεγάλο χωριό :D

Μπορείτε επίσης να επισκεφθείτε το αλλαντοποιείο στρεμμένου να δοκιμάσετε προυσούτο!
Ωραία φαίνεται η μαύρη σπηλιά αλλά ίσως είναι περισσότερο για άνοιξη. Αν πετύχουμε ωραίο καιρό θα το δούμε οπωσδήποτε.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Για την ημέρα της παραμονής πρωτοχρονιάς τι προτείνετε? Που μπορούμε να πάμε που να είναι εορταστικά για την αλλαγή του χρόνου 4 οικογένειες με παιδιά?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Απ' ότι θυμάμαι η διαδρομή είναι εύκολη δεν είχαμε ζοριστεί ιδιαίτερα, και είχαμε πάει Χριστούγεννα.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Δεν ψάχνω στην πόλη αλλά στην ευρύτερη περιοχή του Καρπενησίου. Εμείς θα μείνουμε στο Μεγάλο Χωριό και κάποιοι φίλοι στο Μικρό χωριό. Δεν έχω ξαναπάει και ήθελα κάποια ιδέα για το που μπορεί στην ευρύτερη περιοχή, να κάνεις ρεβεγιόν πρωτοχρονιάς και που να περάσεις την ημέρα της πρωτοχρονιάς ως πιο ιδιαίτερες μέρες.


Τι μπορούμε να κάνουμε εκεί? Εχει δραστηριότητες? Μέρη για να κάτσεις?
Τώρα χειμώνα νομίζω πως είναι λίγο δύσκολο να κάνετε κάποια δραστηριότητα εκεί.... Είναι πολύ όμορφη η διαδρομή μέχρι εκεί και αξίζει να δείτε την λίμνη μια που θεωρείτε ως την 2η μεγαλύτερη στην Ελλάδα. Αφού όπως έχεις αναφέρεις θα πάτε στο Φιδάκι, εεε δίπλα είναι και εκεί.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Για την ημέρα της παραμονής πρωτοχρονιάς τι προτείνετε? Που μπορούμε να πάμε που να είναι εορταστικά για την αλλαγή του χρόνου 4 οικογένειες με παιδιά?
Παραμονή Πρωτοχρονιάς θα κοιτάξετε αν διοργανωνετε κάτι στο Μεγάλο χωριό που μένετε ή στο Καρπενήσι.
Εγω θα πρότεινα το πρώτο, διότι βράδυ (δεν γνωρίζετε ακόμα τι καιρό θα κάνει) έχει και μια απόσταση απο την πόλη, ο δρόμος τις έχει τις στροφούλες του γιατί να ταλαιπωρηθείτε.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Καλησπερα! Σκεφτομαστε να περασουμε την Πρωτοχονια φετος στο Καρπενησι ( θα μεινουμε μαλλον στο Μεγαλο Χωριο. Τελικα πως περασατε περσυ? Εχεις κατι να προτεινεις, θα ημαστε με την κορη μας που ειναι 2.5 χρονων.

Ευχαριστω!
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλησπερα! Σκεφτομαστε να περασουμε την Πρωτοχονια φετος στο Καρπενησι ( θα μεινουμε μαλλον στο Μεγαλο Χωριο. Τελικα πως περασατε περσυ? Εχεις κατι να προτεινεις, θα ημαστε με την κορη μας που ειναι 2.5 χρονων.

Ευχαριστω!
Polly μου για να είμαι ειλικρινής δεν τρελάθηκα με το Καρπενήσι.

Αυτά που θα σου πρότεινα είναι σίγουρα το Μοναστήρι Προυσού (μου άρεσε πολύ), Βελούχι, βόλτα στο Saloon (θα αρέσουν τα αλογάκια στην μικρούλα), φαγητό στο Πέταλο (χωριό Γαύρος).

Για ρεβεγιόν Πρωτοχρονιάς δεν βρήκα κάτι αξιόλογο για να σου προτείνω.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Polly μου για να είμαι ειλικρινής δεν τρελάθηκα με το Καρπενήσι.

Αυτά που θα σου πρότεινα είναι σίγουρα το Μοναστήρι Προυσού (μου άρεσε πολύ), Βελούχι, βόλτα στο Saloon (θα αρέσουν τα αλογάκια στην μικρούλα), φαγητό στο Πέταλο (χωριό Γαύρος).

Για ρεβεγιόν Πρωτοχρονιάς δεν βρήκα κάτι αξιόλογο για να σου προτείνω.
Ευχαριστω πολυ!! Δεν σε ενθουσιασε η πολη ή η ευρυτερη περιοχη? Ισως το δοκιμασουμε μιας και δεν εχουμε παει και ειναι σχετικα κοντα σε σχεση με πιο μακρινους χειμερινους προορισμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom