Ισπανία Κεντρικά Ξενοδοχεία στη Βαρκελώνη

Nestoras

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Συγχαρητήρια για το πολύ όμορφο αλλά κυρίως χρήσιμο φόρουμ σας!

Διαβάζω αρκετό καιρό και ήρθε η στιγμή να σας "ενοχλήσω"...

Ετοιμάζομαι να επισκεφθώ για πρώτη φορά ένα πολυπόθητο προορισμό...την Βαρκελώνη.Διάβασα αρκετά χρήσιμα πράγματα στο φόρουμ αλλά και αλλού και μάλιστα σκέφτομαι να κλείσω εισιτήριο και ξενοδοχείο από Vueling με τις προσφορές που έχετε γράψει εως 15/02/2009.

Το "πρόβλημα" είναι πως επειδή θα ήθελα να πάρω και τον μικρό στο 1ο του ταξίδι (12 μηνών) , θα ήθελα την γνώμη σας για ξενοδοχεία που δεν θα μας αναγκάζουν σε πολλές και πολύπλοκες μετακινήσεις με τα ΜΜΜ της Βαρκελώνης.
Δηλαδή ξενοδοχεία "κεντρικά" ή κοντά στα πράγματα που αξίζει να δείς , ακούσεις και γευθείς...:D

Συγνώμη αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα , αλλά δεν το βρήκα.Αν υπάρχει απλά δώστε μου το link.

Σας ευχαριστώ πολύ! :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ είχα μείνει στο Hostal Opera που είναι σε κεντρικότατο σημείο, μόλις 50-100 μέτρα από την Ramblas και την στάση Liceau του μετρό.

Δες για τιμές στο www.booking.com ή στο www.easytobook.com, είναι οικονομικότατο.
 

Nestoras

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη
Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο , αλλά από προηγούμενες εμπειρίες σε Hostel , θα προτιμούσα κάτι καλύτερο σε ποιότητα αφού θα πάω με το μωρό και ας έχει κάποιο έξτρα κόστος.

Σε ευχαριστώ πάντως! :)

Πολύ χρήσιμα και τα links μια που μπορείς να ψάξεις για ξενοδοχεία κοντά στα σημεία που θες.

Αρχικός στόχος είναι 25-29/03/09 , πέρα λοιπόν από τις προτάσεις για τα ξενοδοχεία , τι θα προτείνατε σαν "πρόγραμμα" για αυτές τις μέρες όσοι έχετε επισκεφθεί την πόλη?

Πως θα προτείνατε ότι πρέπει να οργανώσει τον χρόνο του κάποιος που επισκέπτεται την πόλη για 1η φορά (πάντα με γνώμονα ότι θα έχει μαζί του και ένα μωρό 15 μηνών...τότε)?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Καλωσήρθες! Εδώ μέσα έχουν γραφτεί τόσα πολλά για τη Βαρκελώνη που πραγματικά όρεξη να έχεις να διαβάζεις! Ο Θάνος μόνο τα έχει πει όλα... :D

Έχω γράψει κι εγώ ιστοριούλα, από τις καλοκαιρινές μου διακοπές εκεί και πολλοί άλλοι, και έχουμε καλύψει σχεδόν όλα τα αξιοθέατα...


Τώρα για hotel, μπορείς να ψάξεις στο booking ένα να είναι κοντά στη La Rambla, ας πούμε, για να είσαι κοντά σε όλα (και χωρίς να χρειάζεται για πολλά μέρη να πάρεις ούτε μετρό).. Μπορείς να παραμετροποιήσεις τα αστέρια που θες, να κοιτάξεις για παροχές (πρωινό, wi-fi, κάτι xtra που θες κλπ).


* στο thread της sw33t έχω γράψει κι εγώ τα δικά μου και έχουν προτείνει και άλλοι διάφορα ρίξε μια ματιά :p *

Κι όσο για απορίες για οτιδήποτε, είμαστε εδώ άααπειροι Βαρκελωνόπληκτοι να σου τις λύσουμε ;)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο , αλλά από προηγούμενες εμπειρίες σε Hostel , θα προτιμούσα κάτι καλύτερο σε ποιότητα αφού θα πάω με το μωρό και ας έχει κάποιο έξτρα κόστος.
Το συγκεκριμένο που πρότεινα εγώ δεν διαφέρει ιδιαίτερα από ξενοδοχείο στην λειτουργία του...απλά δεν παρέχει γεύματα (πρωινό, κλπ.)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
:welcome2: Νέστωρα στην ταξιδιάρικη αυτή παρέα!

Καλά κ αξέχαστα ταξίδια να έχεις!:cool:
Χαίρομαι ιδιαίτερα που το επομένο σου ταξίδι θα ειναι προς την υπεροχη Βαρκελώνη! Και ακομη περισσοτερο που ο μπόμπιράς σου θα πάρει το βάπτισμα του (ταξιδιωτικού) πυρός στην λατρεμένη γη της Καταλωνίας:clap:
Μην λησμονήσεις να επισκεφτείς δυο σημεία ταμάμ για παιδιά αλλά και για ενήλικες που θέλουν να νιωσουν παιδιά.
---Το ενυδρείο αλλα και ο λόφος του Ντιμπιντάμπο!
Προσοχή μονο για το λοφο μιας κ λειτουργει μονο Σαββατοκύριακα και αργίες. Αλλά αξίζει!
Υπαρχει ιδιαίτερη αναφορά για επισκεψη στην Βαρκελώνη με παιδιά, στην εγκυκλοπαίδεια μας, ουπς σόρι :haha:τραβελπέδια μας στον τομο για την Βαρκελώνη!
http://www.travelstories.gr/travelp...EA%E5%EB%FE%ED%E7.html?garpg=12#content_start

Σε οτι αφορά την διαμονή σου εκει, δεν μπορώ να βοηθήσω γιατι και τις 2 φορες εκει εμεινα σε χοσταλ!


Υ.Γ.:
Ο Θάνος μόνο τα έχει πει όλα... :D
Υπερβολές!.:haha: Στο ταξιδιωτικό μου ημερολόγιο δεν έχω καλύψει ουτε το 1/7 την ημερών διαμονής μου στην Βαρκελώνη. Δηλαδη δεν εχω γραψει σχεδόν τιποτα ακομη!:bleh:
 

Nestoras

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη
Το ταξίδι έγινε τελικά, με επιτυχία και το ξενοδοχείο που μας φιλοξένησε ήταν το Petit Palace Museum, αρκετά καλό και σε πολύ καλή τοποθεσία.

Για την Βαρκελώνη τι να πείς...Καταπληκτική πόλη που σίγουρα θα μας ξαναδεί.

Να ευχαριστήσω πάρα πολύ το φόρουμ που βοήθησε σημαντικά στην επίτευξη και πορεία του ταξιδιού αυτού!!

Πάμε για τον επόμενο προορισμό... :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom