Κινητή τηλεφωνία και στο αεροπλάνο

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θέμα: Wind: Κινητή τηλεφωνία... και στο αεροπλάνο
awww.myphone.gr_news_wind.gif
Τη δυνατότητα επικοινωνίας κατά τη διάρκεια της πτήσης με πλήρη ασφάλεια προσφέρει στους συνδρομητές της Wind σε συνεργασία με τα δίκτυα Aeromobile και OnAir. Όπως είναι φυσικό, η υπηρεσία προσφέρεται σε όλους τους συνδρομητές της εταιρείας, που ταξιδεύουν με αεροσκάφη τα οποία διαθέτουν τον απαραίτητο τεχνολογικό εξοπλισμό. Μέσω της εν λόγω υπηρεσίας οι συνδρομητές της Wind έχουν τη δυνατότητα να παραμείνουν σε επαφή με τα οικεία τους πρόσωπα, αλλά και να διεκπεραιώσουν τηλεφωνικά οποιαδήποτε προσωπική ή επαγγελματική υποχρέωση. Πιο συγκεκριμένα, οι επιβάτες των ειδικά εξοπλισμένων αεροσκαφών, μπορούν να χρησιμοποιήσουν το κινητό τους - όπως και στο έδαφος - για την πραγματοποίηση και την αποδοχή κλήσεων, καθώς και την ανταλλαγή SMS. Επιπρόσθετα, είναι δυνατή η πρόσβαση στο Internet, για την ανταλλαγή email, την περιήγηση στο Web κ.ο.κ. Ενδεικτικά, η εταιρεία αναφέρει πως μερικές από τις αεροπορικές εταιρείες που συνεργάζονται με τα δίκτυα Aeromobile και OnAir είναι οι Quantas, Malaysia Airlines, Emirates και TAP. Η Wind διευκρινίζει ότι το κόστος της υπηρεσίας εμπίπτει στις χρεώσεις περιαγωγής για δορυφορικά δίκτυα. Στην ιστοσελίδα της εταιρείας επισημαίνεται ότι η προσπάθεια χρήσης τηλεφώνου σε αεροσκάφη τα οποία δεν έχουν εγκατεστημένα τα παραπάνω συστήματα ή κάποια παρόμοια, αποτελεί «παραβίαση των κανονισμών ασφάλειας πτήσεων».

Η Wind είναι ουσιαστικά η πρώτη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, που παρέχει τη δυνατότητα πραγματοποίησης κλήσεων κατά τη διάρκεια της πτήσης, αν και σχετικά πρόσφατα είχε γίνει γνωστό ότι και η Cosmote είναι έτοιμη να παρέχει αυτήν τη δυνατότητα στους συνδρομητές της.
www.myphone.gr
 
Last edited by a moderator:

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Γιατί όμως μας λένε τόσα χρόνια να κλείνουμε τα κινητά μας κατά την διάρκεια της πτήσης εφόσον τελικά δεν είναι επικίνδυνο;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Γιατί όμως μας λένε τόσα χρόνια να κλείνουμε τα κινητά μας κατά την διάρκεια της πτήσης εφόσον τελικά δεν είναι επικίνδυνο;
Γιατί τώρα θα εγκατασταθεί εξοπλισμός στο αεροσκάφος ειδικά για την επικοινωνία μέσα σε αυτό :D

Το θέμα είναι μη μας πρήξουν τα αυτιά οι ελληνάρες τώρα....

"Έλα Κικήηηη, ναι ναι, πάμε Βιέννη με τον Ανέστη, ω ναι, ναι,....μπλα μπλα"

Ελπίζω να τους χρεώνουν 100 ευρώ το sec :cool:
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
Το θέμα είναι μη μας πρήξουν τα αυτιά οι ελληνάρες τώρα....

"Έλα Κικήηηη, ναι ναι, πάμε Βιέννη με τον Ανέστη, ω ναι, ναι,....μπλα μπλα"

Ελπίζω να τους χρεώνουν 100 ευρώ το sec :cool:
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
φρίκη!!!!!!!! και ξαναφρίκη!!!!!!!!! όχι θεέ μου εδώ τα κλείνομε στην γή.
θα την βγάζω στην τουαλέτα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Συμφωνω με GTS ελπιζω να τους χρεωνουν τα μεγιστα.
Τις εταιρειες κινητης τηλεφωνιας τις συμφερει να εχουν σημα παντου,μεχρι και στο διαστημα,οσο πιο πολυ μιλατε τοσο πιο πολυ θησαυριζουν.
Οταν ειμαι σε ταξιδι το κινητο μου το ανοιγω μονο μερικες φορες τις ημερας για να δω ποιος με πηρε,και τις περισσοτερες φορες στελνω sms σ`αυτον που με καλεσε.
Η αγοραζω μια καρτα απο εκει που ειμαι για να κανω τα απαραιτητα τηλ.
Εξαλλου οταν υπαρχει μεγαλη διαφορα ωρας με την Ελλαδα χτυπαει και ατσαλες ωρες.
Μου ετυχε να χτυπηση 5 το πρωι,χωρις να ειναι κατι επειγον.
Επισης κατα την διαρκεια ταξιδιου δεν ασχολουμε με υπολογιστες τηλεορασεις και γενικοτερα οτι θυμιζει Ελλαδα.
Αν ταξιδευα για μεγαλα χρονικα διαστηματα θα ενεργουσα αλλιως.

Η γνωμη μου ειναι να αφησετε την ακτινοβολια του κινητου σας τουλαχιστον οταν ειστε σε ταξιδι μακρυα απο σας.
Μονο τα πολυ απαρετητα.
Καλα ταξιδια....:airplane::xmas_razz:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
kαι εγω δε το χρησιμοποιω παρα σπανια στο εξωτερικο,πλην ομως σε καποιους ειναι απαραιτητο λογω εργασιας.βεβαια για τη διαρκεια της πτησης το θεωρω υπερβολικο.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Νομίζω οτι αν η χρέωση είναι ακριβή στον Ελληνάρα θα λειτουργήσει αντίστροφα αφού θα επιδιώκει να μιλαέι όσο γίνεται περισσοτερο και όσο το δυνατό πιο έντονα για να δείχνει το οικονομικό του status.
Μη ξεχνάμε στα πρώτα χρόνια της κινητής στην Ελλάδα όταν τα κινητά ήταν σαν παντόφλες και οι τιμές για να μιλάς απαγορευτηκές, στις γιορτές τα έβγαζαν όλοι στα τραπέζια και δεν είχαν που να ακουμπίσουν τα ουίσκυ τους.:haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.782
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ κακή είδηση, ειδικά για μένα που δεν έχω καν κινητό (άρα δεν επωφελούμαι στο παραμικρό) και τα μισώ θανάσιμα (στο σπίτι μου τα απαγορεύω, οποιος θέλει μπορεί να τα αφήσει στο γραμματοκιβώτιο). Μια από τις χειρότερες τεχνολογικές εξελίξεις μέχρι σήμερα είναι η δυνατότητα video-κλήσης. Ανεβαίνεις στο MAchu Picchu μετά από 5 μέρες περπάτημα για να βλέπεις τον καθένα να fwnzei προς το παρατεταμένο κινητό του: "βλέπεις, Βασίλη? Κούκλα είναι αυτό το "ματσαπουτσα", έχουν κουρέψει και το γκαζόν".
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ κακή είδηση, ειδικά για μένα που δεν έχω καν κινητό (άρα δεν επωφελούμαι στο παραμικρό) και τα μισώ θανάσιμα (στο σπίτι μου τα απαγορεύω, οποιος θέλει μπορεί να τα αφήσει στο γραμματοκιβώτιο). Μια από τις χειρότερες τεχνολογικές εξελίξεις μέχρι σήμερα είναι η δυνατότητα video-κλήσης. Ανεβαίνεις στο MAchu Picchu μετά από 5 μέρες περπάτημα για να βλέπεις τον καθένα να fwnzei προς το παρατεταμένο κινητό του: "βλέπεις, Βασίλη? Κούκλα είναι αυτό το "ματσαπουτσα", έχουν κουρέψει και το γκαζόν".
:haha::haha::haha::haha::haha::haha:πολύκαλό:haha::haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.878
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom