Γενικά Κολομβία Κούβα Κολομβία ή Κούβα...

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
Ιδού η απορία!

έγραψα χτες στο ''2018 που πάμε?'' και με παρέπεμψαν από τη διεύθυνση σε τούτο δω το μέρος!
Για να μην κάνω κόπυ-πειστ το κείμενο θα γράψω το ζουμί...Το Φλεβάρη και λίγες μερούλες του γενάρη ή του μάρτη, θέλω να ταξιδέψω λατινικώς...Ενδιαφέρομαι τρελλάα για Κούμπα ή για Κολόμπια!!
Έχω ήδη αρχίσει διάβασμα και για τις 2 και ψάχνω εισιτήρια γιατί ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα...Ο ένας και κάτι μήνας, αρκεί για να δώ αρκετά πραματάκια στην Κολομβία?? Είναι και τεράστια ρε γμτ...Στο Μανισάλες και στο Μεντεγίν έχω κάποιους φίλους φίλων και έτσι σίγουρα θα μπορούσα να μείνω κάποιες μερούλες εκεί και να παίξει τέλεια φάση με ντόπιους..
Ον δι άδερ χαντ ένας μήνας στην Κούβα μου φαίνεται μάλλον πιο ικανοποιητικό διάστημα δεδομένου του μεγέθους του νησιού...
Επιπλέον, διάβασα κι αυτό το άρθρο για τη μαγική Ciudad Perdida και είμαι κατενθουσιασμένη!! Μήπως είναι ήδη σούπερ τουριστικό?? Και διαβάζω πως χωρίς οδηγό δε μπορείς να πας...
Όσον αφορά το οικονομικό, βρίσκω φτηνότερα εισιτήρια για Κούβα.
ααααααααυτά για αρχή!

Εσείς τι λέτε, ρε παιδιά???


υ.γ. επισυντάπτω φωτογραφιούλα από εξόρμηση περασμένης Κυριακής.
. IMG_8078.JPG
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
πηγα κολομβια περισυ.. μια χωρα πολυ ομορφη και πολυπαρεξηγημενη..
στη Χαμενη πόλη δεν πηγα θελει 5 μερες περπατημα και ο αρχαιολογικος χωρος υστερειται κατα πολυ αλλων αρχαιολογικων χωρων ακομη και της ιδιας της Κολομβιας πχ.απο το Σαν Αγκοστιν..
θα λατρεψεις το κοσμο στη περιφερεια και στα χωρια ,θα ενοχληθεις απο τη τουριστικη υπερπαραγωγη και συμπεριφορα του κοσμου της Καρταχενης αν και δικαιως της αξιζει το .''.βασιλισσα ΄΄..
Κουβα δεν εχω παει .δυστυχως εχασα ...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τι να πούμε κι εμείς τώρα, αντίστοιζα έχουμε πάει στην Κούβα (υπάρχει και σχετική ιστορία αν θέλεις), δεν έχουμε πάει Κολομβία αν και νομίζω ότι θα μας αρέσει πολύ, έρχεται η σειρά της, μαζί με όλη τη νότια Αμερική! Ρίξε κέρμα, ή ας μας πει ο @Yorgos :) :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Κούβα είναι κλάσεις ανώτερος προορισμός για μένα. Είναι μια χώρα πολύ διαφορετική, με μοναδική πολιτική, θρησκευτική, κοινωνική κατάσταση. Υπερέχει σε ασφάλεια, μοναδικότητα, αρχιτεκτονική, μουσική & ζωή, παραλίες και γενικό ενδιαφέρον. Η Κολομβία έχει πολύ καλύτερες υπηρεσίες, είναι πια πολύ φτηνότερη (εχθές ήρθα από εκεί, 50% φτηνότερη απ' ό,τι πριν από 4 χρόνια, με το πέσο να είναι στα 3500 αντί για 2200) και σε φύση.

Ένας μήνας είναι αρκετός και για την Κολομβία και σαφέστατα και για την Κούβα. ΟΚ, είναι εγαλύτερη η Κολομβία, αλλά η μισή είναι Αμαζόνιος. Οι δε μεγάλες της πόλεις είναι όλες σχεδόν χάλια αρχιτεκτονικά, σε αντίθεση με την Κούβα που αρχιτεκτονικά δεν παίζεται. Στην Κούβα πιο ενοχλητικός ο κόσμος, ενώ οι Κολομβιανοί (εκτός παραλίων) φανταστικοί άνθρωποι, αλλά σαφώς μεγαλύτερο ανθρωπογεωγραφικό ενδιαφέρον η Κούβα: σταματάει ένας και σου λέει πώς πολέμησε στην επανάσταση, απέναντι άλλος κάνει θυσίες, παραδίπλα μια κυρία φροντίζει το γιο της που έμεινε ανάπηρος στην Αγκόλα κι ο από πάνω μόλις ήρθε από τις πολιτικές φυλακές να δει το γιο του που είναι μέσα για απόπειρα απόδρασης. Δεν υπάρχει η χώρα από πλευράς ενδιαφέροντος κι αν φύγεις από τα4 σημεία τουριστικού ενδιαφέροντος (που κι αυτά απίθανα είναι), η χώρα είναι η αυθεντικότερη της ηοπέιρου. Στην Κολομβία, ευγενέστατοι, γυναικάρες, αλλά είναι στο whatsapp, ζουν όπως εσύ στη χώρα σου, είναι Καθολικοί και βλέπουν netflix.

Εγώ με ένα μήνα θα έκανα 20 μέρες Κούβα και θα χτυπούσα και 10 μέρες Γουατεμάλα ή ΜΕξικό για να πάρω μια τζούρα από αρχαία.

Η χαμένη πόλη αρχαιολογικά δεν είναι κάτι τρομερό, είναι η περιπέτεια που την κάνει ξεχωριστή. Από αρχαία στην Κολομβία, πολύ ανώτερα τα Tierradentro και San Agustin, χωρίς να φτάνουν το μεγαλείο της Γουατεμάλας ή του ΜΕξικού, βεβαίως.

Φυσικά, με ένα μήνα αν δεν έχεις πάει Περού στη ζωή σου και πας στην Κούβα ή την Κολομβία, κατ' εμέ κάνεις έγκλημα, αλλά ο καθένας με τα γούστα του, απλώς το θέτω στο τραπέζι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χωρίς να έχω πάει σε καμία από τις δυο, δε θα απαντήσω στο δίλλημα (στις δικές μου ταξιδιωτικές προτεραιότητες και οι δυο είναι σχετικά ψηλά πάντως).
Σκέψου όμως ότι δεν υπάρχει ανάγκη να εξαντλήσεις τα πάντα σε μια χώρα σε ένα ταξίδι. Αν αφήσεις εκκρεμότητες, θα έχεις ένα καλό λόγο να ξαναπάς, ενώ από την άλλη τέτοιος στόχος είναι από τη φύση του ανέφικτος. Δε μπορώ να σκεφτώ ούτε μία από τις χώρες που έχω πάει, ακόμα και χώρες που έχω πάει 40 φορές, στην οποία να μπορώ να ισχυριστώ ότι δεν έχω αφήσει καμμία εκρεμότητα...
 
Last edited:

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
να δανειστώ παρακαλώ το θέμα της φίλης να ρωτήσω αν είναι όντως ασφαλής προορισμός η Κούβα για solo female traveller-ανέφερες @Yorgos ενοχλητικό κόσμο? (έχω κλείσει για Φλεβάρη και θα πάω μόνη μου, δυστυχώς μόνο για 7 μέρες-ελπίζω να προλάβω να δω μόνο τα καλά...)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
να δανειστώ παρακαλώ το θέμα της φίλης να ρωτήσω αν είναι όντως ασφαλής προορισμός η Κούβα για solo female traveller-ανέφερες @Yorgos ενοχλητικό κόσμο? (έχω κλείσει για Φλεβάρη και θα πάω μόνη μου, δυστυχώς μόνο για 7 μέρες-ελπίζω να προλάβω να δω μόνο τα καλά...)
Από τους ασφαλέστερους στον κόσμο, δεν τίθεται θέμα.
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
πηγα κολομβια περισυ.. μια χωρα πολυ ομορφη και πολυπαρεξηγημενη..
στη Χαμενη πόλη δεν πηγα θελει 5 μερες περπατημα και ο αρχαιολογικος χωρος υστερειται κατα πολυ αλλων αρχαιολογικων χωρων ακομη και της ιδιας της Κολομβιας πχ.απο το Σαν Αγκοστιν..
θα λατρεψεις το κοσμο στη περιφερεια και στα χωρια ,θα ενοχληθεις απο τη τουριστικη υπερπαραγωγη και συμπεριφορα του κοσμου της Καρταχενης αν και δικαιως της αξιζει το .''.βασιλισσα ΄΄..
Κουβα δεν εχω παει .δυστυχως εχασα ...
LULLU, gracias για το ωραίο μηνυματάκι και τη γνώμη σου!! Προλαβαίνεις ακόμα να πας στην Κούβα!! Κάλλιο αργά παρά ποτέ..
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
Η Κούβα είναι κλάσεις ανώτερος προορισμός για μένα. Είναι μια χώρα πολύ διαφορετική, με μοναδική πολιτική, θρησκευτική, κοινωνική κατάσταση. Υπερέχει σε ασφάλεια, μοναδικότητα, αρχιτεκτονική, μουσική & ζωή, παραλίες και γενικό ενδιαφέρον. Η Κολομβία έχει πολύ καλύτερες υπηρεσίες, είναι πια πολύ φτηνότερη (εχθές ήρθα από εκεί, 50% φτηνότερη απ' ό,τι πριν από 4 χρόνια, με το πέσο να είναι στα 3500 αντί για 2200) και σε φύση.

Ένας μήνας είναι αρκετός και για την Κολομβία και σαφέστατα και για την Κούβα. ΟΚ, είναι εγαλύτερη η Κολομβία, αλλά η μισή είναι Αμαζόνιος. Οι δε μεγάλες της πόλεις είναι όλες σχεδόν χάλια αρχιτεκτονικά, σε αντίθεση με την Κούβα που αρχιτεκτονικά δεν παίζεται. Στην Κούβα πιο ενοχλητικός ο κόσμος, ενώ οι Κολομβιανοί (εκτός παραλίων) φανταστικοί άνθρωποι, αλλά σαφώς μεγαλύτερο ανθρωπογεωγραφικό ενδιαφέρον η Κούβα: σταματάει ένας και σου λέει πώς πολέμησε στην επανάσταση, απέναντι άλλος κάνει θυσίες, παραδίπλα μια κυρία φροντίζει το γιο της που έμεινε ανάπηρος στην Αγκόλα κι ο από πάνω μόλις ήρθε από τις πολιτικές φυλακές να δει το γιο του που είναι μέσα για απόπειρα απόδρασης. Δεν υπάρχει η χώρα από πλευράς ενδιαφέροντος κι αν φύγεις από τα4 σημεία τουριστικού ενδιαφέροντος (που κι αυτά απίθανα είναι), η χώρα είναι η αυθεντικότερη της ηοπέιρου. Στην Κολομβία, ευγενέστατοι, γυναικάρες, αλλά είναι στο whatsapp, ζουν όπως εσύ στη χώρα σου, είναι Καθολικοί και βλέπουν netflix.

Εγώ με ένα μήνα θα έκανα 20 μέρες Κούβα και θα χτυπούσα και 10 μέρες Γουατεμάλα ή ΜΕξικό για να πάρω μια τζούρα από αρχαία.

Η χαμένη πόλη αρχαιολογικά δεν είναι κάτι τρομερό, είναι η περιπέτεια που την κάνει ξεχωριστή. Από αρχαία στην Κολομβία, πολύ ανώτερα τα Tierradentro και San Agustin, χωρίς να φτάνουν το μεγαλείο της Γουατεμάλας ή του ΜΕξικού, βεβαίως.

Φυσικά, με ένα μήνα αν δεν έχεις πάει Περού στη ζωή σου και πας στην Κούβα ή την Κολομβία, κατ' εμέ κάνεις έγκλημα, αλλά ο καθένας με τα γούστα του, απλώς το θέτω στο τραπέζι.
Yorgos, gracias για τις πληροφορίες!! Ξεκινώ απ'το τέλος, και ούσα υποψιασμένη για το αιώνια αγαπημένο (σου) Περού, απαντώ... Έχω πάει πριν 5 χρόνια, αλλά όχι για όσο θα ήθελα (ούτε κ σε όλες τις μεριές που θα ήθελα..)

Σχετικά με τη χαμένη πόλη, συμφωνώ πως δεν είναι ο αρχαιολογικός χώρος που μου φαίνεται συναρπαστικός, αλλά κυρίως το να φτάσεις εκεί..

Το ενδεχόμενο Κούβα, Γιουκατάν ή Κούβα, Γουατεμάλα ακούγεται πολύ καλή περίπτωση..το ψάχνω και οικονομικώς...Έχεις υπ'οψιν σου καμιά ''λοου μπάτζετ'' αεροπορική/ναυτιλιακή ή κάποια άλλη οικονομική λύση....(Το Κανκούν στο χάρτη δίπλα φαίνεται...) ??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos, gracias για τις πληροφορίες!! Ξεκινώ απ'το τέλος, και ούσα υποψιασμένη για το αιώνια αγαπημένο (σου) Περού, απαντώ... Έχω πάει πριν 5 χρόνια, αλλά όχι για όσο θα ήθελα (ούτε κ σε όλες τις μεριές που θα ήθελα..)

Σχετικά με τη χαμένη πόλη, συμφωνώ πως δεν είναι ο αρχαιολογικός χώρος που μου φαίνεται συναρπαστικός, αλλά κυρίως το να φτάσεις εκεί..

Το ενδεχόμενο Κούβα, Γιουκατάν ή Κούβα, Γουατεμάλα ακούγεται πολύ καλή περίπτωση..το ψάχνω και οικονομικώς...Έχεις υπ'οψιν σου καμιά ''λοου μπάτζετ'' αεροπορική/ναυτιλιακή ή κάποια άλλη οικονομική λύση....(Το Κανκούν στο χάρτη δίπλα φαίνεται...) ??
Ναυτιλιακές δεν υπάρχουν από την Κούβα για πουθενά, πλην κρουαζιέρας, κι αυτές πανάκριβες και με πολλούς νομικούς ατσερίσκους αν θελεις να ξεκινήσεις από την Κούβα.

Interjet είναι συνήθως η φτηνότερη για Μεξικό και με καλές ώρες. Την Cubana θα την απέφευγα πάσει θυσία, είναι ο τέλειος τρόπος να καταστρέψεις ένα ταξίδι, ποτέ δεν ξέρεις αν θα πετάξει, είναι απίθανοι οι τύποι.
Με ένα μήνα στη διάθεσή σου κάνεις πανεύκολα 14 μέρες Κούβα και 16 Γιουκατάν/Γουατεμάλα και είναι ταξίδι με πολλή ποικιλία και διαφορετικές εικόνες.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
LULLU, gracias για το ωραίο μηνυματάκι και τη γνώμη σου!! Προλαβαίνεις ακόμα να πας στην Κούβα!! Κάλλιο αργά παρά ποτέ..
ελπιζω να τα καταφερω το 2018..
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Κουβα και Κολομβια σε ενα ταξιδι γινεται; 15ημερων;, Νομικα Επιτρεπεται ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom