Αυστρία Κοντινη αποδραση στη Βιεννη

TERHS

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΓΙΑ ΒΙΕΝΝΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΚΟΝΤΙΝΗ ΕΚΔΡΟΜΗ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ ΚΑΙ ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΓΙΑ ΒΙΕΝΝΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΚΟΝΤΙΝΗ ΕΚΔΡΟΜΗ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ ΚΑΙ ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
TERH διορθωσε τα κεφαλαια γιατι απαγορευονται....
Μπρατισλαβα ειναι μια καλη μονοημερη εκδρομη η παλια πολη ειναι αρκετα ομορφη αλλα αντε για μερα...παραπανω δεν λεει...
Πατα στη Βιεννη με τα μπλε γραμματα και θα διαβασεις αρκετες πληροφοριες που εχουμε δωσει ολοι, εισαι λιγο ''ψαρακι'' ακομα θα εξοικιωθεις σιγα -σιγα:clap::clap:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αν θέλεις να "πορτοκαλίσεις" άλλη μια χώρα στο χάρτη σου τότε πήγαινε Μπρατισλάβα. Απέχει γύρω στη μία ώρα νομίζω και είναι ωραία για μερικές ώρες -τόσο χρειάζεσαι για να τη γυρίσεις.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα το Σάλτσμπουργκ, κατά τη γνώμη μου αξίζει περισσότερο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Αν θέλεις να "πορτοκαλίσεις" άλλη μια χώρα στο χάρτη σου τότε πήγαινε Μπρατισλάβα. Απέχει γύρω στη μία ώρα νομίζω και είναι ωραία για μερικές ώρες -τόσο χρειάζεσαι για να τη γυρίσεις.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα το Σάλτσμπουργκ, κατά τη γνώμη μου αξίζει περισσότερο.
Tο Σαλζμπουργκ ειναι πανεμορφο αλλα οχι για κοντινη εκδρομη αφου απεχει γυρω στις 3+ ωρες, δεν θα προλαβει να δει τιποτα, εκτος και αν αφιερωσει περισσοτερες μερες εκει
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.696
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Αν θέλεις να επισκεφτείς τη Μπρατισλάβα δε χρειάζεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο, μπορείς να πας με τρένο σε μια ώρα και ο σταθμός είναι σχετικά κεντρικός.Υπάρχει επίσης και η δυνατότητα να πας και με πλοίο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έχει δρομολόγια το χειμώνα..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Tο Σαλζμπουργκ ειναι πανεμορφο αλλα οχι για κοντινη εκδρομη αφου απεχει γυρω στις 3+ ωρες, δεν θα προλαβει να δει τιποτα, εκτος και αν αφιερωσει περισσοτερες μερες εκει
Χμ, αν είναι έτσι έχεις δίκιο, δεν προλαβαίνει με τίποτα. Άσε που το Σάλτσμπουργκ θέλει περισσότερο χρόνο από μισή ή μία μέρα.

Τι λες για λουτρά στο Μπάντεν;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μπρατισλάβα να πας, αλλά όχι από την autobahn, τίποτα δε θα δεις στη διαδρομή από κει, καλύτερα να πάρεις τον επαρχιακό δρόμο (μια χαρά είναι) που πάει δίπλα απ' το Δούναβη και περνάει μέσα από ωραία χωριά. Εναλλακτικά, αν δεν νοικιάσεις αυτοκίνητο, μπορείς να πάρεις το γρήγορο τραίνο για να κερδίσεις χρόνο (κάνει - αν θυμάμαι καλά - μια ώρα, ίσως και κάτι παραπάνω) και να επιστρέψεις με το μικρό και πολύ γραφικό που περνάει δίπλα από αυλές σπιτιών κλπ. Σίγουρα φεύγει ένα δρομολόγιο το απόγευμα, κάπου στις 16:30 - αν δεν κάνω λάθος.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μπρατισλάβα να πας, αλλά όχι από την autobahn, τίποτα δε θα δεις στη διαδρομή από κει, καλύτερα να πάρεις τον επαρχιακό δρόμο (μια χαρά είναι) που πάει δίπλα απ' το Δούναβη και περνάει μέσα από ωραία χωριά. Εναλλακτικά, αν δεν νοικιάσεις αυτοκίνητο, μπορείς να πάρεις το γρήγορο τραίνο για να κερδίσεις χρόνο (κάνει - αν θυμάμαι καλά - μια ώρα, ίσως και κάτι παραπάνω) και να επιστρέψεις με το μικρό και πολύ γραφικό που περνάει δίπλα από αυλές σπιτιών κλπ. Σίγουρα φεύγει ένα δρομολόγιο το απόγευμα, κάπου στις 16:30 - αν δεν κάνω λάθος.
Σωστα εγραψες ειναι ακριβως μια ωρα και το εισητηριο στα 10 ευρω, τα τρενα ειναι αρκετα καλα, και θα δεις μονο την υπαιθρο, το λεωφορειο απο τη Μπρατισλαβα για το σταθμο των τρενων δεν σταματαει ακριβως στο σταθμο θελει λιγο περπατημα
Κατι αναλογο ειναι και με τα λεοφωρεια,εγω πηγα με ποταμοπλοιο μεσω Δουναβη και ηταν απιστευτα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.522
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom