Κούβα Κούβα ταξίδι ζωής....

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Θα κάνω μια διανυκτέρευση λόγο πολλών ωρών αναμονής κ έβγαλα βίζα για μια μέρα στην ουσία... Γύρο στα 100€ μου πήγε.... Ααα δεν ήξερα από κει μόνο 35;;;;;
Αν πας σε πρακτορείο το κόστος είναι αυτό διπλασιο δηλαδή....αν πας τώρα μόνος σου στο προξενείο της περιοχής σου χρειάζονται 35 ευρώ και αν μένεις εκτός Αθήνας 10 ευρώ για τα μεταφορικά.Απλά με το πρακτορείο γλιτώνεις την διαδικασία....
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Αν πας σε πρακτορείο το κόστος είναι αυτό διπλασιο δηλαδή....αν πας τώρα μόνος σου στο προξενείο της περιοχής σου χρειάζονται 35 ευρώ και αν μένεις εκτός Αθήνας 10 ευρώ για τα μεταφορικά.Απλά με το πρακτορείο γλιτώνεις την διαδικασία....
Μονος μου πηγα και εκανα ολη αυτη την διαδικασία... που επρεπε να βγάλω ασφάλεια, διάφορα χαρτια, φωτος, μεταφορικά μετρο κτλ... μια 80αρα € ηταν σίγουρα! Στο προξενείο βιζας στην αθηνα, στην πανορμου! Δεν πειράζει... χαλάλι θα δω κ λίγο την Μόσχα... το σκέφτομαι θετικά!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Μονος μου πηγα και εκανα ολη αυτη την διαδικασία... που επρεπε να βγάλω ασφάλεια, διάφορα χαρτια, φωτος, μεταφορικά μετρο κτλ... μια 80αρα € ηταν σίγουρα! Στο προξενείο βιζας στην αθηνα, στην πανορμου! Δεν πειράζει... χαλάλι θα δω κ λίγο την Μόσχα... το σκέφτομαι θετικά!
Εννοειται θετικη σκεψη.....καλα να περασεις και περιμενω να μας πεις πως περασες!!!!
 

ΖωηΕρμής

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδ
Ενα ταξιδι ζωης που ξεκινησε στις 8 ιουλιου αναχωρηση απο το Ηρακλειο-Αθηνα με aegean και απο εκει με aeroflot στη Μοσχα και μετα απο περιπου 7 ωρες αναμονη στο αεροδρομιο επιτελους φυγαμε για Αβανα.Σιγουρα μια κουραστικη πτηση,ομως με 700 ευρω το ατομο η τιμη ειναι πολυ καλη,συν οτι η aeroflot στην εξοδο σας απο την Κουβα πληρωνει για εσας το φορο 25 cuc.
Φτασαμε λοιπον στην Αβανα και με οσα ειχα διαβασει ειχα προετοιμαστει για μεγαλη αναμονη στο αεροδρομιο,ομως δεν ξερω αν ημουν τυχερος σε 10 λεπτα ειχαμε τελειωσει τον ελεγχο και πηγαμε να παραλαβουμε τις βαλιτσες,οπου η μια απο τις 2 οταν ηρθαν ηταν σχισμενη απο μπροστα,προφανως καποιος κατι εψαχνε οποτε συμβουλευω να τις φιλμαρετε για περισσοτερη ασφαλεια.Παιρνουμε ταξι οχι νομιμο και με 20 cuc βρισκομαστε στην παλια πολη στο Casa Dania που ειχαμε κανει κρατηση[30 cuc το βραδυ],καλο το δωματιο και η τοποθεσια ιδανικη διπλα στην οδο Obispo το δρομο με τα μαγαζια,μοναδικο αρνητικο οτι βρισκεται στο 2 οροφο και δεν εχει ασανσερ.Οντας κουρασμενοι και η ωρα ηταν 19:00 ειπαμε να κοιμηθουμε και να κρατησουμε δυναμεις για αυριο.
Το πρωι παμε στην ταρατσα οπου παιρναμε το πρωινο μας με 4 μολις cuc το ατομο το οποιο ειχε φρουτα,χυμους,καφε,ψωμι,μελι,βουτυρο,αυγα,γαλα και ηταν ικανοποιητικο.
Ξεκινησαμε τη βολτα μας προς το καπιτωλιο και ειδαμε και τα περιφημα αμαξια αντικες... View attachment 132348 στη συνεχεια το καπιτωλιο που δεν εχουν ολοκληρωθει ακομα οι εργασιες ανακαινισης του... View attachment 132349 και στη συνεχεια πηραμε μια αμαξα για να κανουμε τη πρωτη μας βολτα στη πολη για μια ωρα με μολις 20 cuc,η οποια σταματουσε και μας εκανε και ξεναγηση,μας αφησε και πηγαμε στη πλατεια vieja οπου βγαλαμε εννοειται φωτο με μια υπεροχη γιαγια... View attachment 132350 Νομιζω αφου ξεπερασετε το πρωτο σοκ στη παλια πολη απο τα μισογκρεμισμενα σπιτια και δειτε την εικονα της πολης πιο ρομαντικα θα περασετε καλα χωρις να παθετε καταθλιψη για τις συνθηκες που ζουν καποιοι ανθρωποι.Η αληθεια ειναι οτι εγω εκεινο που ειδα ειναι ανθρωπους φτωχους αλλα χαμογελαστους και χαρηκα πολυ που εβλεπα παιδια να παιζουν στα στενα δρομακια ανεμελα.
Ειδαμε και τον υπεροχο καθεδρικο που ενα κομματι του βρισκεται και αυτο υπο ανακαινιση,και αφου πηραμε απο εκει bicycle-taxi View attachment 132351 ο πιο οικονομικος τροπος μετακινησης στη πολη,φτασαμε στο havana club το μουσειο ρουμι οπου καναμε μια ξεναγηση για να μαθουμε για το περιφημο αυτο ποτο... View attachment 132352 Στο τελος της ξεναγησης δοκιμαζεις κιολας....Στη συνεχεια επιστρεψαμε στο casa για λιγη ξεκουραση καθοτι η ζεστη ηταν πολυ.Αφου ξεκουραστηκαμε και φαγαμε,πηγαμε στο διασημο μπαρ floridita για να πιουμε, daiquiri εννοειται,και ειμασταν τυχεροι γιατι ειχε ζωντανη μουσικη απο την ομορφοτερη γυναικα που ειδα ολες τις μερες στη χωρα... View attachment 132353 Το βραδυ για να τελειωσει ομορφα η βραδια πηγαμε στη μαλεκον,την παραλιακη που πηγαινουν τα βραδια οι ντοπιοι και καθονται πινοντας ρουμι και ακουγοντας μουσικη...
Την επομενη μερα πηγαμε στο μουσειο της επαναστασης που αξιζει πραγματικα να επισκευτει κανεις,προσωπικα αντικειμενα του Τσε και του Καμιλο ηταν αυτα που τραβηξαν την προσοχη μου περισσοτερο... View attachment 126600
Στη συνεχεια χαθηκαμε μεσα στα δρομακια της παλιας πολης οπου καθε γωνια εχει κατι το ιδιαιτερο,απο τα κρεοπωλεια View attachment 126601 τις λαχαναγορες,γενικοτερα καταλαβαινεις οτι βρισκεσαι πολλα χρονια πισω,αλλα ολο αυτο εχει και τη γοητεια του αρκει να προσεχετε που τρωτε και να εχετε μαζι σας χαπια για στομαχικες διαταραχες που εμας μας χρειαστηκαν.Το βραδυ αποφασισαμε να κανουμε μια βολτα με μια αντικα κατι που προτεινω ανεπιφυλακτα!Πηγα εκει στο καπιτωλιο συμφωνησα την τιμη,30 cuc μια ωρα,για βολτα εως την πλατεια της επαναστασης,το παρκο λενιν,το ξενοδοχειο νασιοναλ,τη μαλεκον,και αλλα με ενα εκπληκτικο αυτοκινητο.Mercury του 1953,μονο 3 τετοια υπαρχουν οπως μας ειπε ο οδηγος[που οπως συμφωνησαμε ηρθε και μας πηρε εξω απο το casa]με βενζινοκινητηρα που καιει 1 λιτρο τα 5 χιλιομετρα!!!Πραγματικα η εμπειρια ηταν εκπληκτικη.... View attachment 126602 και πριν το τελος της βολτας μας πηγε για ενα ποτο στον καλυτερο μπαρμαν της πολης οπως ειπε για το καλυτερο μοχιτο,ετσι τελειωσε αλλη μια υπεροχη βραδια.... View attachment 126603
Την επομενη μερα θελαμε να παμε στο εργοστασιο πουρων partagas το οποιο οταν φτασαμε εκει μας ειπαν οτι εχει κλεισει και υπαρχει ενα πιο μακρια,πηραμε λοιπον coco-taxi αλλη μια εμπειρια που πρεπει να ζησετε View attachment 126604 και πηγαμε στο εργοστασιο la corona που ειδαμε βημα-βημα την κατασκευη πουρων ολα χειροποιητα εννοειται,το μονο κακο ηταν οτι δεν επιτρεπονται οι φωτογραφιες.Τα πουρα που επελεξα να αγορασω ηταν μια κουτα montecristo και παροτι δεν ειμαι καπνιστης μπορω να πω οτι οταν καπνισεις καταλαβαινεις τη διαφορα.
Στη συνεχεια βρεθηκαμε στο μουσειο σοκολατας οπου οι πληροφοριες μου ελεγαν οτι το να πιεις εδω παγωμενη σοκολατα ειναι πειρασμος και οντως ετσι ειναι,με μολις 1 cuc,αφου περιμενεις βεβαια λιγο στην ουρα.
View attachment 151762
Στη συνεχεια πηγαμε παραλιακα για να αναψουμε ενα κερακι στην εκκλησια του Αγιου Νικολαου και επειτα να βρεθουμε στην αγορα san jose για σουβενιρ... View attachment 141393
οπου θα βρειτε και τις καλυτερες τιμες.Βγαινοντας πηραμε ταξι,μια chevrolet 1952 για να παμε στο la bodeguita del medio για φαγητο και μοχιτο εννοειται.Το φαγητο ηταν εξαιρετικο αν και ακριβο για τα δεδομενα της χωρας,φαγαμε μοσχαρι σβησμενο με ρουμι και χοιρινο με σαλτσα ανανα,ρυζι με μαυρα φασολια σαν συνοδευτικο και σαλατα με αγγουρι,καροτο,λαχανο και αβοκαντο...
View attachment 151763
Την επομενη μερα πηγαμε με ταξι στο σταθμο λεωφορειων της viazul για να παμε στο vinales[να σημειωσω εδω οτι ολες οι μετακινησεις μας εγιναν απο την viazul και ειχαμε κλεισει τα εισιτηρια απο το ιντερνετ κατι που μας εκανε καλο γιατι ειδαμε τουριστες να μενουν εκτος γιατι δεν χωρουσαν αρκει βεβαια να ειστε εκει 1 ωρα πριν για να κανετε check in]ενα υπεροχο μερος που ηταν οτι πιο ομορφο ειδα στη χωρα.... View attachment 126606 Ειχαμε κανει κρατηση στο casa Omaida Rodrigez η οποια μας περιμενε στη σταση του λεωφορειου κρατωντας το ονομα μου και απο την αρχη καταλαβα οτι προκειται για μια εξαιρετικη γυναικα πολυ ευγενικη και οπως αποδεικτηκε εξαιρετικη μαγειρισσα,με μολις 20 cuc τη βραδια 4 για πρωινο και 8 για μεσημεριανο.Μολις φτασαμε μας ετοιμασε φαγητο και αμεσως φυγαμε να δουμε το χωριο το οποιο ηταν υπεροχο και τα σπιτια ολα σε εξαιρετικη κατασταση καμια σχεση με την παλια πολη της Αβανα. View attachment 126607 Στη συνεχεια και εχοντας ενθουσιαστει ξεκινησαμε να παμε με τα ποδια στο προιστορικο μνημειο που απειχε περιπου 3 χιλιομετρα,για εμας δεν ηταν τιποτα καθως η φυση μας ειχε παρασυρει και δεν καταλαβαιναμε απο κουραση.Στο δρομο σταματησαμε σε ενα σπιτι στη μεση του πουθενα,δηλαδη η γυναικα μας φωναξε να περασουμε να μας κερασει και να μας δειξει τα ζωα τους, View attachment 126608 ειχε τα παντα γουρουνακια,αγελαδες,και πολλα αλλα μας κερασε ενα φυσικο χυμο λεμονι.Κατσαμε περιπου 1 ωρα συζητησαμε μαζι της,μας ειπε οτι μπορει να ειναι φτωχοι αλλα οτι τρωνε ειναι παραγωγης τους και ζουνε απο τα ζωα αλλα και πουλωντας στους τουριστες απο καφε παραγωγης τους μεχρι πουρα που φτιαχνει ο πατερας της.Για να την βοηθησουμε μιας και μας ειπε οτι δεν εχουν ρουχα της ειπαμε το βραδυ να ερθει στο casa για να τις δωσουμε μερικα ρουχα,αλλωστε εκεινη τα εχει περισσοτερο αναγκη,πραγματικα ηταν απο τους πιο αυθεντικους ανθρωπους που συναντησα.Φτασαμε στο προιστορικο μνημειο το οποιο ενταξει δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα αξιζει να το δεις... View attachment 126609 Στη συνεχεια επιστρεψαμε με horse-taxi μοναδικη εμπειρια και αυτη.... View attachment 126610 Η επομενη μερα ηταν μια απο τις καλυτερες του ταξιδιου καθως ειχαμε κανονισει να παμε για βολτα με αλογα στην κοιλαδα για 4 ωρες μολις 20 cuc!!Τα αλογα ειναι η αδυναμια μου και διασχιζοντας περιπου 20 χιλιομετρα μεσα σ'αυτην την βλαστηση ηταν απλα ονειρο.... View attachment 126611 Αλλα το καλυτερο ηταν οτι εμεις δεν πηγαιναμε οπως οι αλλοι τουριστες σιγα σιγα μιας και εχουμε καποια εμπειρια αλλα καλπαζοντας...πραγματικα δεν θα το ξεχασω ποτε!!Σταματησαμε σε μια καλυβα απο αυτες που αποθηκευουν τα καπνα,που βεβαια ηταν αδειες γιατι δεν ειναι η εποχη τους,σε μια σπηλια που στο εσωτερικο της υπηρχε μια φυσικη λιμνη χωρις ομως να κολυμπησουμε,και αλλη μια σταση σε ενα κατι σαν μπαρ για να δροσιστουμε...με μια coco-loco καρυδα με ρουμι και μελι... View attachment 126612 Για μενα το βιναλες ειναι το ομορφοτερο μερος της χωρας..... View attachment 126613 Ασφαλως επιστρεψαμε κουρασμενοι και πεινασμενοι αλλα το φαγητο μας ηταν ετοιμο και πεντανοστιμο View attachment 126614 Την επομενη μερα πηραμε ταξι για να παμε στη σπηλια του ινδιανου δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα View attachment 126615 το τοπιο ειναι εκπληκτικο,και η βολτα με τη βαρκα στο εσωτερικο κανει την επισκεψη πιο διασκεδαστικη.Γυριζοντας στο χωριο περιπλανηθηκαμε στους δρομους του και σε μια υπαιθρια αγορα οπου πηραμε καποια σουβενιρ και κατσαμε σε καποιο καφε για να χαλαρωσουμε,και το βραδακι πηγαμε στη πλατεια του χωριου οπου υπαρχει ενα υπαιθριο κλαμπ με λατιν μουσικη και πηραμε μια γευση.Να πω οτι εδω ειχα και την πρωτη μου επαφη με το διαδικτυο,μιας και μου ειχε λειψει,πηγα λοιπον σε ενα καταστημα της etecsa αγορασα 2 ωρες ιντερνετ με 2 cuc η ωρα και καταφερα να επικοινωνησω με τους δικους μου αλλα και να ανεβασω οσες φωτογραφιες ειχα βγαλει μεχρι εκεινη τη στιγμη πραγμα που εντυπωσιασε.
Την επομενη μερα βγηκαμε μια βολτα με τα ποδια προς τη κοιλαδα για να την χορτασουμε αλλα γυρισαμε γρηγορα καθως η ζεστη ηταν μεγαλη και ερχοταν μπορα,οποτε αραξαμε στις κουνιστες πολυθρονες του casa με μπυρες και απολαυσαμε τη βροχη αλλα και τις βροντες View attachment 126616 εκει καπου ερχεται η Οmaida και μας λεει να βγαλουμε οτι εχουμε απο τη πριζα γιατι υπαρχει κινδυνος να καει,πεταγομαι σαν ελατηριο γιατι εχω το κινητο στη φορτιση το οποιο ευτυχως τη γλιτωσε:) οχι ομως ο ανεμιστηρας του δωματιου και μια λαμπα.
Την επομενη μερα φευγαμε στις 6:00 το πρωι για το cienfuegos με viazul και αφου αποχαιρετισαμε την Οmaida που μας ευχηθηκε τα καλυτερα μπηκαμε στο λεωφορειο για μια διαδρομη 440 χιλιομετρων που με τις στασεις μαζι ηθελε περιπου 7 ωρες.Μπορω να πω οτι ο χρονος περασε ευκολα,φτανοτας στη πολη του cienfuegos και θελοντας να βρουμε το casa που ειχαμε κανει κρατηση,πεσαμε πανω στον πρωτο 'χινετερος'....τον ρωταω την οδο γνωριζοντας οτι ειναι πολυ κοντα,απλα για να σιγουρευτω,και εκεινος μας παει σε αλλο σπιτι ενος φιλου του απο οτι καταλαβα.Εκνευριζομαι λοιπον και αφου λεω στον ιδιοκτητη του casa οτι εχω κρατηση και εκει θελω να παω,βαζει τις φωνες στον τυπο αυτο και του λεει οτι δεν θελω να μου φερνεις ατομα που εχουν κρατηση,και μας πηγαινει ο ιδιος στο σπιτι μας.Προσοχη λοιπον...Φτανουμε λοιπον στο casa Αnay Efrain ενα πολυ συμπαθητικο σπιτι και ο γιος της ιδιοκτητριας μιλουσε καλα αγγλικα πραγμα που μας βοηθησε αλλα και η φιλοξενεια ηταν πολυ καλη.[τιμη 25 cuc].Αφου ξεκουραστηκαμε λιγο πηγαμε για φαγητο σε καποιο παλαδαρ εκει κοντα και μετα στο κεντρο της πολης που ειχε μια ωραια πλατεια... View attachment 126617 αλλα και μερικα ομορφα κτηρια και το απογευματακι πηγαμε στη παραλιακη punta gorda που η αληθεια ειναι οτι εκτος απο το palacio da valle δεν εχει κατι το ιδιαιτερο View attachment 126618 Το cienfuegos ειναι μια πολη με ελαχιστο τουριστικο ενδιαφερον....ποιος ηταν λοιπον ο λογος της επισκεψης μας εκει;.....Ηταν το delfinario στη παραλια luna 20 χιλιομετρα απο τη πολη οπου εζησα τη καλυτερη εμπειρια της ζωης μου και αυτο το οφειλω στο travelstories απο οπου ειχα διαβασει τη πληροφορια.Ετσι λοιπον την επομενη μερα παιρνουμε ταξι και παμε στο delfinario,οταν φτανουμε εκει το σοου με τα δελφινια εχει ξεκινησει,και τους λεμε οτι εμεις θελουμε να κολυμπησουμε οποτε μας βαζουν και περιμενουμε.Οταν λοιπον τελειωνει το σοου πληρωνουμε 50 cuc,ακριβα αλλα πιστεψτε με αξιζει,και πηγαινουμε μεσα με τον εκπαιδευτη οπου μας δινει καποιες οδηγιες και υπογραφουμε ενα χαρτι οτι αν παθουμε κατι δεν θα κινηθουμε νομικα κατα της εταιριας,κατι που με ανησυχησε λιγο, αλλα ο ενθουσιασμος μου ηταν μεγαλος,πεφτουμε λοιπον στο νερο και αρχιζουν τα φιλια.... View attachment 126639 και οι χοροι... View attachment 126640 αλλα το καλυτερο δεν εχει ερθει ακομα οταν τελειωσετε με ολα αυτα ερχεται αυτο που περιμενα,το push οπως ειπε ο εκπαιδευτης δηλαδη ξαπλωνεις στο νερο και 2 δελφινια σε σπρωχνουν και σε σηκωνουν στον αερα....οτι και να πω ειναι λιγο....:haha: View attachment 126641 ειναι λιγο κακης ποιοτητας γιατι εχω τραβηξει με τη φωτογραφικη μου τη φωτο που αγορασα απο εκει.....με 10 cuc!!Στη συνεχεια πηγαμε για μπανιο στη παραλια luna:surf1: που ηταν και το 2 μπανιο μας [το πρωτο ξεχασα να το αναφερω ηταν στην playa del este]μια παραλια οχι σαν τις δικες μας στην Ελλαδα βεβαια αλλα το καλο για μενα τουλαχιστον ηταν οτι το νερο ηταν ζεστο!!Στο πρωτο μπανιο κατσαμε αναμεσα στους ντοπιους καθοτι θελαμε να γινουμε ενα με αυτους,παντου οικογενειες που ειχαν φερει μαζι τους το φαγητο τους και ρουμι εννοειται.Αλλη μια παρατηρηση για να καταλαβετε ποσο πρεπει να προσεχεις τον ηλιο σε τετοια τροπικα κλιματα,πολλοι απο αυτους εκαναν μπανιο με τα ρουχα γιατι προφανως δεν ειχαν αντιηλιακο,ακομα και αυτοι με σκουρο δερμα που απ'οτι ξερω δεν εχουν τοσο προβλημα.Εμεις παντως βαζαμε συνεχεια και παρολο αυτα μαυρισαμε αρκετα.Εκεινο που με χαλασε ομως απ'ολο αυτο ηταν το γεγονος οτι ολοι πετουσαν τα σκουπιδια τους κατω και γι'αυτο αυτη τη φορα κατσαμε καπου ησυχα μονοι μας και απολαυσαμε τη θαλασσα... View attachment 126719 Την επομενη μερα φυγαμε για Trinidad οπου μας περιμενε και μια εκπληξη,ο τυπος που ειχαμε κανει κρατηση δεν ηρθε ποτε οποτε οπως καταλαβαινετε επεσαν πανω μου ολοι για να μου προτεινουν το σπιτι τους,για να κερδισω χρονο και να το σκεφτω ειπα οτι θα περιμενω μερικα λεπτα να δω αν ερθει και μετα απο λιγο με πλησιαζει ενας και μου δειχνει φωτο απο το σπιτι του και μου λεει 20 cuc η βραδια.Βλεποντας εγω τις φωτογραφιες οπου το σπιτι ειναι εκπληκτικο τον ρωταω:Σιγουρα ετσι ειναι το σπιτι σου?μου απανταει θετικα και για καλη μου τυχη οντως το σπιτι ειναι φανταστικο και ο Obi οπως ηταν το ονομα του εγινε και ο ανθρωπος που δεν θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου,το δωματιο ειχε μεχρι και πισινα εξω View attachment 126733 Μου λεει οτι το πρωινο ειναι 4 cuc και το βραδινο 7 cuc εκτος αν θελω αστακο 10 cuc!!Εψαχνα να φαω αστακο αλλα ηταν παντου πολυ ακριβα γιατι οπως μου ειπε εχει απαγορευτει το κηνυγι του και εκεινος τον εβρισκε απο ενα φιλο του που κυνηγαει το βραδυ παρανομα...Ξεχασα να πω οτι μπαινοντας στο σπιτι βλεπω μια κουκλα την θεοτητα yemeya της θρησκειας Σαντερια και του λεω ααα Σαντερια και κοιταζοντας με εκπληκτος μου λεει:που ξερεις?Του απανταω οτι εχω διαβασει και θελω να μου δειξει καποια πραγματα για τη θρησκεια του οπως πως προσευχεται....Ξεκιναει λοιπον μπροστα απο ενα ειδωλο της θεοτητας Ellegua View attachment 126734 λεγοντας καποια λογια και κουνωντας μαρακες παιρνει 4 κομματια καρυδας τα βρεχει με λιγο νερο και τα ριχνει ολα μαζι κατω οπου μας εξηγει οτι αναλογα με τροπο που θα πεσουν κατω βγαινει καποιο συμπερασμα για τη ζωη μου.Της γυναικας μου βγηκε οτι καποια στιγμη θα γινει πλουσια ενω εμενα μου ειπε οτι μου ταιριαζει καλυτερα η θεοτητα της αγαπης Ochun View attachment 126735 Στη συνεχεια μας πηγε στο προσωπικο του χωρο προσευχης στην αυλη του σπιτιου,που μεσα υπηρχε ενα ειδωλο του πνευματος του οπως ειπε και καποια κομματια ξυλων που ειχαν πανω ονοματα σημαντικων ανθρωπων της θρησκειας,τα οποια καρφωνε στο δερμα του για να παρει τη θετικη ενεργεια τους.Μετα γονατισε και αρχισε να καπνιζει ενα πουρο με το οποιο εκαψε τις παλαμες του το εβαλε αναποδα στο στομα του και οταν αρχισε να καει το δερμα του με τη φωτια,του ζητησα ευγενικα να σταματησει γιατι εκει εφταναν τα ορια μου.Με ευχαριστησε που σεβαστηκα τη θρησκεια του γιατι πολλοι πιστευουν οτι εχει να κανει με μαυρη μαγεια,ομως κανουν λαθος.Και μετα ειπαμε να παμε τη πρωτη βολτα στο χωριο που ηταν και αυτο οπως και το βιναλες εκπληκτικο View attachment 126736 Χαιροσουν να περπατας στα στενα βλεποντας ανθρωπους πανω στα αλογα και οχι αυτοκινητα αλλα και ομορφα καλοδιατηρημενα κτηρια.Μεσα σ'αυτα τα στενα εζησα και την πιο ρομαντικη στιγμη του ταξιδιου περνωντας απο ενα σπιτι και βλεποντας ενα ζευγαρι εκεινος να παιζει κιθαρα και εκεινη να τραγουδαει με παθος ενα υπεροχο τραγουδι μονο γι'αυτους,και φυσικα εχει και τη πανεμορφη πλατεια mayor View attachment 126737 Κατσαμε αν και νωρις για ενα ποτο στο casa de la musica οπου το βραδυ γινεται χαμος.....
Την επομενη μερα ειχαμε κανονισει να παμε βολτα με τα αλογα στο εθνικο παρκο Tope de collantes.Ηρθε λοιπον απο το σπιτι ο οδηγος μας και περπατησαμε μεχρι το σημειο που βρισκοταν τα αλογα και ξεκινησαμε τη βολτα μας με το ricky και τη mariposa View attachment 126739 Το τοπιο ακομη μια φορα ηταν εκπληκτικο και η βλαστηση οργιωδης... View attachment 126740 Πρωτη μας σταση ηταν για να πιουμε guarapo αν το θυμαμαι σωστα δηλαδη το χυμο του ζαχαροκαλαμου με ρουμι που ηταν οτι επρεπε για να παρουμε ενεργεια... View attachment 126741 συνεχισαμε και αφου φτασαμε στο εθνικο παρκο πληρωσαμε εισοδο 9 cuc και αφου παρκαραμε τα αλογα θα πηγαιναμε για μια βουτια σε μια φυσικη πισινα με ενα μικρο καταρακτη.Πρωτα ομως ηπιαμε καφε αλα cubano στη μεση του πουθενα με 1,5 cuc και δωρο ενα πουρο View attachment 126742 Επειτα αφου περπατησαμε 10 λεπτα βρεθηκαμε στη φυσικη πισινα οπου το νερο ηταν δροσερο,οτι επρεπε για να δροσιστουμε View attachment 126743 Αφου απολαυσαμε το μπανιο για 1,5 ωρα πηραμε το δρομο της επιστροφης για το σπιτι οπου ειχα ζητησει απο τον Obi να φαμε ολοι μαζι σαν μια οικογενεια,και ασφαλως δεχτηκε.Ο αστακος ηταν ετοιμος και πεντανοστιμος εκεινοι ετρωγαν καβουρια και μας εβαλαν για να δοκιμασουμε και ηταν και αυτα το κατι αλλο.... View attachment 126744 Καθισαμε και συζητουσαμε μεχρι το βραδυ περιπου 5 ωρες,διψουσαμε και εμεις αλλα και εκεινος να μαθει πραγματα για μας αλλα και για τη χωρα μας.Μας ειπε απιστευτες ιστοριες και το ποσο δυσκολες στιγμες εχουν περασει στη ζωη τους και ποσο αγωνα εχει κανει για να καταφερει οτι εχει μεχρι σημερα.Ολα αυτα τρωγοντας παγωτο που το εβρισκε και αυτο στη μαυρη αγορα.Πραγματικα οτι και να πω γι'αυτον τον ανθρωπο και την φιλοξενεια του ειναι λιγο,να φανταστειτε οταν του ζητησα που θα βρω cadeca για να αλλαξω χρηματα με πηγε με το μηχανακι του και μετα με εκανε και μια ξεναγηση στο χωριο το οποιο ειναι τεραστιο και πιο πολυ με πολη μοιαζει.
Την επομενη μερα πηραμε λεωφορειο για να παμε στη παραλια playa ancon που ηταν και η καλυτερη παραλια που πηγαμε καθαρη με τυρκουαζ νερα....Το απογευμα παλι φαγητο σπιτι και ξανα συζητηση,τοσο πολυ μας αρεσε να μιλαμε μαζι του που δεν βγαιναμε για αυτο το λογο.Καναμε και check out μιας και ηταν η τελευταια βραδια και θα φευγαμε πρωι.Για να τους ευχαριστησουμε για ολα η γυναικα μου εδωσε ενα βραχιολι στην Αννα-Μαρια και εγω ενα ζευγαρι γυαλια στον Obi και η χαρα τους δεν περιγραφεται ομως μπροστα σε ολα αυτα που εκαναν για εμας δεν ηταν τιποτα.Το πρωι για να καταλαβετε ειχε φωναξει ανθρωπο να μας κουβαλησει τις βαλιτσες ηρθε μαζι μας εως το σταθμο και μας ετοιμασε και σαντουιτσ για το δρομο.Πραγματικα τον ευχαριστω και του ευχομαι τα καλυτερα και σε εκεινον αλλα και στην οικογενεια του... View attachment 126745 Φυγαμε λοιπον για Σαντα Κλαρα οπου καναμε μια 3 ωρη σταση για να δουμε το μαυσωλειο του Τσε View attachment 126746
και μετα πηραμε το λεωφορειο για το δρομο της επιστροφης για την Αβανα για τις τελευταιες 4 νυχτες οπου θα μεναμε μιας και δεν ειχαμε κανει κρατηση σε καποια γνωστη του Obi στο Vedado αυτη τη φορα γιατι ηθελα να δω και την αλλη πλευρα της Αβανα που οπως αποδειχτηκε ηταν πολυ διαφορετικη.Μειναμε στο casa Nathy[30 cuc] στα 200 μετρα απο το ξενοδοχειο Melia Cohiba σε ενα υπεροχο διαμερισμα ολο δικο μας καθοτι εκεινη δεν εμενε εκει,γεματο αντικες και σουβενιρ απο ολο το κοσμο....Οπως καταλαβατε στο Βεδαδο ζουνε οι πλουσιοι.... View attachment 126747 Την επομενη μερα το πρωι λοιπον ξεκινησαμε για να παμε στο ξενοδοχειο Νασιοναλ για να δουμε και το εσωτερικο του αλλα και για να αγορασουμε εισιτηρια για το καμπαρε Parisien με τιμη 30 cuc...αφου περιπλανηθηκαμε στους δρομους του βεδαδο νομιζαμε πραγματικα οτι βρισκομασταν σε αλλη πολη,υπηρχαν πολυκατοικιες,ομορφα κτηρια,μεγαλοι δρομοι.Αλλα προσωπικα πιστευω οτι η παλια πολη ειναι πιο γραφικη και με μεγαλυτερο ασφαλως τουριστικο ενδιαφερον...Αυτο το casa λοιπον δεν προσφερε φαγητο ετσι το ριξαμε εξω,απεναντι ακριβως υπηρχε ενα πολυ ομορφο εστιατοριο με διεθνη κουζινα οπου απολαυσαμε ενα υπεροχο γευμα.
View attachment 151764
Το βραδυ φυγαμε για το καμπαρε αφου βαλαμε τα καλα μας...[προσοχη για τους αντρες δεν επιτρεπονται οι βερμουδες]...και παρακολουθησαμε μια μοναδικη παρασταση με ολα τα ειδη χορου της λατινικης αμερικης View attachment 126748 Την επομενη μερα πηγαμε στο παρκο coppelia οπου ειδαμε τις ουρες των ντοπιων για να αγορασουν παγωτο.Δοκιμασαμε κιολας και για να πω την αληθεια το παγωτο που εφαγα στου Obi στο τρινιδαδ ηταν πολυ καλυτερο και εδω ηταν και ακριβο 2,6 οι δυο μπαλες!!!
Τις επομενες μερες δεν καναμε κατι το ιδιαιτερο εκτος οτι ψωνισαμε καποια σουβενιρ και περπατησαμε αρκετα στη περιοχη.Εφτασε λοιπον η στιγμη της αναχωρησης πηραμε ταξι για το αεροδρομιο 20 cuc και φτασαμε σε περιπου 30 λεπτα.Παραδωσαμε αποσκευες αγορασαμε απο το αεροδρομιο 2 μπουκαλια ρουμι havana club anejo και ειχαμε και ενα που μας ειχαν κανει δωρο απο το casa dania ενα santiago de Cuba,κατα τη γνωμη των ντοπιων ειναι το καλυτερο ρουμι!!!Πηραμε και μερικα ακομα πουρα guantanamera οπως το τραγουδι αλλα δεν ειχαν καμια σχεση με την ποιοτητα του montecristo.
Τελος θελω να σας πω μερικες εντυπωσεις που μου εμειναν απο τις συζητησεις μου με τον Obi κυριως αλλα και απο αυτα που ειδα:Νομιζω οτι ο τουρισμος εχει κανει καλο στην οικονομια της χωρας αλλα εχει δημιουργησει μεγαλες κοινωνικες ανισοτητες,δηλαδη ο γιος της Omaida που μειναμε στο βιναλες ηταν γιατρος και επαιρνε ελαχιστα χρηματα σε συγκριση με τον Willian που μας εκανε τη βολτα με τα αλογα και εβγαλε σε 4 ωρες 40 cuc.Οποιος λοιπον ασχολειται με τον τουρισμο εχει λεφτα,νομιζω οτι οι περισσοτεροι αδιαφορουν
Ευχαριστώ πολύ!!Παρακαλώ όμως σύμφωνα με τους κανονισμούς,γράφουμε μόνο Ελληνικά!!:welcome2:
Καλημέρα Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν για το ταξίδι στην κουβα πρέπει να έχουμε επάνω μας μόνο ρευστά ή εάν μπορούμε να χρησιμοποιησουμε κάρτες. PayPal ή ίσως πιστωτικές .(όχι αμερικανικες) Φεύγουμε σε δύο εβδομάδες για Κούβα και δεν έχουμε καταλάβει ακόμη τι ισχύει? Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited by a moderator:

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Όταν επιθυμείς κάτι να το φωνάζεις δυνατά, αγρίμι να γίνεσαι.
Δεν ταιριάζει η μετριότητα με την λαχτάρα!!
TravelSif τα καλύτερα έρχονται!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom