Κούβα Κούβα ταξίδι στο όνειρο

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες μας έδωσες για ένα τοσο όμορφο προορισμό.Χρόνια τώρα συζητάμε κι εμείς να πάμε στη Κούβα του Κάστρο αλλά .....
Τι μήνα πήγατε και βρήκατε αυτές τις τιμές στα εισιτήρια?Το βρίσκεις δύσκολο να νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο εκεί και να πάει μόνος του τα μέρη που πήγατε εσείς με πούλμαν?

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τα εισητήρια όπως ξέρεις αλλάζουν συνεχώς. Εμείς πήγαμε αρχές Ιουλίου. Τα κλείσαμε 2 μήνες πριν.Πήγαμε Μιλάνο-Παρίσι-Αβάνα. Ακούγεται κούραστικό αλλά δεν ήταν καθόλου. Την επόμενη φορά θα νοικιάσω αυτοκίνητο.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Μερικοί μάθαμε Γιώργο και πληρώναμε 5-6 για το Cohiba πάντως.

Και πάντα ρωτάς πριν μπεις.Ειδικά σε χώρες που τα ταξί δουλεύουν ψιλοχύμα.


Εγώ ρώτησα την υπεύθυνη ασφαλείας στο αεροδρόμιο και μου είπε 25cuc,Μην ψάχνεις.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ταξίδι όνειρο η Κούβα...Ελπίζω κάποια στιγμή να το καταφέρουμε... Μεσα απο την αφηγησή σου πέρασα και εγώ τέλεια..!

Ευχαριστώ.Προγραμμάτισετο.Ειναι πανέμορφα.
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
ΚΟΥΒΑ...το ονειρο που ελπιζω να πραγματοποιηθει..υπεροχες μουσικες εικονες που σε ταξιδευουν στην αλλη ακρη του κοσμου!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καταγομαι απ' οπου υπαρχει ενας ποταμος
Tabaco and canaveral
Οπου ο ιδρωτας του Guajiro
φτιαχνει την γη των ονειρων

Αν ζω στη γλωσσα μου και ηρεμω την αληθινη μου θλιψη
πως θελεις να σταματησω το αιμα της αγαπης και της πατριδας
που μου διαπερνα τις φλεβες
Παλιες και νεες γενιες καρδιας, πνευμονων και αιματος

Πολυ μακρυα, Εκει που ο ηλιος καιει,
ξεχασα την καρδια μου , ενα ρευμα κι ενα φοινικα
Αφησα την λατρεμενη μου πατριδα
Οσο κι αν κανω σχεδια η πληγη μου δε θα κλεισει

Μου λειπει η αγαπημενη μου γη
μιλω γι αυτη ή ποσπαθω
Ολη την ωρα ειναι στο μυαλο μου
Αυτη το παιρνει εννοω
Πες μου η καρδια οτι εκφραζει το μυαλο μου, αδερφε
Πλεουμενο περνώντας απο το χερι, το χερι
στο χαρτη του κοσμου
και απο τα βαθη του κοσμου αισθανομαι νοσταλγια
ενα παραξενο συναισθημα σαν νοσταλγια
Απ' αυτην την αποσταση που στεκεται
θα επιστρεψω και υποθετω
οτι θα με κανει τον πιο ευτυχισμενο ανθρωπο για δευτερη φορα
τραγουδωντας κουμπαρε κι εγω ξανα
Ακουσε τα παραπονα του λαου, αγορι
Θα εξηγησω καλα
Προτοτυπο εκατο τοις εκατο Κουβανεζικο

Κοβω την καρδια μου
και περιμενω την επιστροφη μου
να την παρει
και να την ξαναβαλει στη θεση της

Καταγομαι απ' οπου υπαρχει ενας ποταμος
Tabaco and canaveral
Οπου ο ιδρωτας του Guajiro
φτιαχνει την γη των ονειρων

Venho de Cuba
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ωραίες αναμνήσεις μου έφερες! Α ρε Κούβα... Ζω για την μέρα που θα επιστρέψω...
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
καλησπέρα!!!
μόλις διάβασα την ιστορία σου και την βρήκα φοβερή..
είμαι καινούργιο μέλος στο σαιτ...
θα ήθελα αν μπορούσες να μας βοηθήσεις λίγο γιατί σκεφτόμαστε και μεις να επισκεφτούμε την κούβα περίπου σε ένα χρόνο...:clap:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
καλησπέρα!!!
μόλις διάβασα την ιστορία σου και την βρήκα φοβερή..
είμαι καινούργιο μέλος στο σαιτ...
θα ήθελα αν μπορούσες να μας βοηθήσεις λίγο γιατί σκεφτόμαστε και μεις να επισκεφτούμε την κούβα περίπου σε ένα χρόνο...:clap:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις και θα σε βοηθήσω όσο μπορώ.
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια σου!!!
βασικά αυτό που σκέφτομαστε είναι τα εξής
δεν έχουμε αποφασίσει ακριβώς για το πότε θα πάμε αλλά δεν είναι κάτι που μας ενοχλεί με τις δουλείες που κάνουμε..
κοιτάμε αεροπορικά αλλά τα βρίσκω λίγο ακριβά. υπολόγιζα γύρω στο φεβρουάριο του 2014.μηπως είναι λίγο νωρίς γι'αυτό?
οι μέρες που σκεφτομαι να μεινω ειναι στο περίπου 15. δεν με απασχολεί ιδιαίτερα να μείνουμε στα καλύτερα ξενοδοχεία αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να βρίσκονται σε σημεία κοντινά ώστε να μπορέσουμε να κινηθούμε και με τα πόδια και να δουμε κάποια αξιοθέατα.δεν έχω κάτσει ακόμα να ψάξω που ακριβώς θα θέλαμε να πάμε και τι αξίζει να δεί κανείς αλλά έχουμε σκοπό να κινηθούμε αρκετά. δεν είμαι βλέπεις ο τύπος που θα αράξει στο ακριβό ξενοδοχείο και που θέλει την πολυτέλεια.αυτό για μένα δεν είναι διακοπές.δεν κάθομαι και στην ελλάδα!!!σιγουρα θα ήθελα κάποιες μέρες στην παλιά κούβα που έχω ακούσει ότι αξίζει τον κόπο κια σίγουρα θα ήθελα να περάσω από την σάντα κλάρα.θα πρέπει λες να κλείσω κάποιες εκδρομές από εδώ ή θα είναι πιο οικονομικά να το κάνω από εκεί???τι έχεις να προτινεις?γενικά ειναι ακριβά ή φθηνά?ειναι επικύνδινο να κλείσω ένα τέτοιο ταξίδι μόνη μου ή όχι?θα με κατατόπιζες λίγο αν μου πεις την γνώμη σου...σε ευχαριστώ παντως και πάλι και θα χαρώ πολύ να ακούσω την αποψή σου..
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια σου!!!
βασικά αυτό που σκέφτομαστε είναι τα εξής
δεν έχουμε αποφασίσει ακριβώς για το πότε θα πάμε αλλά δεν είναι κάτι που μας ενοχλεί με τις δουλείες που κάνουμε..
κοιτάμε αεροπορικά αλλά τα βρίσκω λίγο ακριβά. υπολόγιζα γύρω στο φεβρουάριο του 2014.μηπως είναι λίγο νωρίς γι'αυτό?
οι μέρες που σκεφτομαι να μεινω ειναι στο περίπου 15. δεν με απασχολεί ιδιαίτερα να μείνουμε στα καλύτερα ξενοδοχεία αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να βρίσκονται σε σημεία κοντινά ώστε να μπορέσουμε να κινηθούμε και με τα πόδια και να δουμε κάποια αξιοθέατα.δεν έχω κάτσει ακόμα να ψάξω που ακριβώς θα θέλαμε να πάμε και τι αξίζει να δεί κανείς αλλά έχουμε σκοπό να κινηθούμε αρκετά. δεν είμαι βλέπεις ο τύπος που θα αράξει στο ακριβό ξενοδοχείο και που θέλει την πολυτέλεια.αυτό για μένα δεν είναι διακοπές.δεν κάθομαι και στην ελλάδα!!!σιγουρα θα ήθελα κάποιες μέρες στην παλιά κούβα που έχω ακούσει ότι αξίζει τον κόπο κια σίγουρα θα ήθελα να περάσω από την σάντα κλάρα.θα πρέπει λες να κλείσω κάποιες εκδρομές από εδώ ή θα είναι πιο οικονομικά να το κάνω από εκεί???τι έχεις να προτινεις?γενικά ειναι ακριβά ή φθηνά?ειναι επικύνδινο να κλείσω ένα τέτοιο ταξίδι μόνη μου ή όχι?θα με κατατόπιζες λίγο αν μου πεις την γνώμη σου...σε ευχαριστώ παντως και πάλι και θα χαρώ πολύ να ακούσω την αποψή σου..

Καλησπέρα, είναι πολύ νωρίς να προγραμματίσεις το ταξίδι σου αλλά δεν είναι νωρίς να αρχίσεις να ψάχνεις. Θα διαβάσεις τις ιστορίες θα κάνεις ένα σκελετό με το τι θέλεις να δεις και θα σε βοηθήσουμε να το οργανώσεις.
Εγώ έμεινα τις περισσότερες βραδιές στην Αβάνα. Εκεί είναι όλη η ζωή. Από εκεί πήγα 3 εκδρομές, 2 διήμερες και μια ημερήσια προς την κεντρική Κούβα. Οι εκδρομές εκεί δίνονται από το τουριστικό γραφείο που είναι κρατικό, υπάρχουν στα ξενοδοχεία αντιπρόσωποι. Είναι πιο οικονομικά από εκεί.
Επίσης υπάρχει ένα γραφείο Ισπανικό που οργανώνει από Μαδρίτη ταξίδια στη Κούβα σε οικονομικές τιμές .Ofertas de Viajes, Hoteles, Vuelos baratos, Cruceros. Reserva tus Viajes Baratos en Logitravel
Οτιδήποτε θέλεις στη διάθεσή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom