Κρασιά του Κόσμου

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Περίμενα να μας προτείνεις και κάτι από Καλιφόρνια όμως.
Stag Leaps' petite syrah
Duckhorn merlot
Σε λογικές τιμές σχετικά και λογικά θα τα βρείτε σε καλες καβες Ελλάδα. Και τα τρία τα έχω βρει σε γνωστή κάβα Κολωνάκι

Θα πρότεινα κάνα Shafer αλλά είναι για γενναίες τσέπες
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Stag Leaps' petite syrah
Duckhorn merlot
Σε λογικές τιμές σχετικά και λογικά θα τα βρείτε σε καλες καβες Ελλάδα. Και τα τρία τα έχω βρει σε γνωστή κάβα Κολωνάκι

Θα πρότεινα κάνα Shafer αλλά είναι για γενναίες τσέπες
το shafer που δοκιμασα αναμεσα σε 10+ καλιφορνεζικα chardonnay ηταν σιγουρα το καλυτερο, σε προσφορα ο kylix το ριχνει καπου 55ευρω (σοδεια 2019 ,ειναι ακριβουτσικο σιγουρα) αλλά να είστε σιγουροι οτι πουθενα φθηνοτερα... αν και αποτι βλεπω το προσφατο που μολις εφερε ανεβηκε αρκετα.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
το shafer που δοκιμασα αναμεσα σε 10+ καλιφορνεζικα chardonnay ηταν σιγουρα το καλυτερο, σε προσφορα ο kylix το ριχνει καπου 55ευρω (σοδεια 2019 ,ειναι ακριβουτσικο σιγουρα) αλλά να είστε σιγουροι οτι πουθενα φθηνοτερα... αν και αποτι βλεπω το προσφατο που μολις εφερε ανεβηκε αρκετα.
Πολύ ποιοτικη ετικετα. Εγώ ήθελα και έχω άχτι το hillside selection, πολύ ακριβό όμως για τον οβολό μας..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Οποιος δεν έχει πιει το syrah του Παπαργυριου δεν ξέρει τι χάνει! Μικρή παραγωγή αλλά εξαιρετικό για τα χρήματα πιυ δίνεις.. το εχω πάρει από καβα γειτονιάς 22ε..το θέμα είναι ότι είναι δύσκολο να το βρεις λόγω μικρής παραγωγής..
Είναι το κρασί με τα πιο διθυραμβικά σχόλια που έχω διαβάσει ποτέ στο ελληνικό διαδίκτυο. Πράγματι πολύ αξιόλογο. Εξ όσων γνωρίζω δεν έχουμε πολλά καλύτερα στα Νότια. :)
Εννοείται ότι όποιος το βρει το αγοράζει χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Αυτό πώς σας φαίνεται; Να το ανοίξω τώρα ή όταν γινω γιαγιά σε λίγα χρόνια ; 😂 View attachment 457147
Έχω πιει το Rose Ξινόμαυρο του κτήματος Αρβανιτίδη και ξετρελάθηκα . Φαντάζομαι ότι και το συγκεκριμένο για τους λάτρεις του ερυθρού θα είναι εξίσου εξαιρετικό.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Χτες πάντως πήγαμε για φρέσκα ζυμαρικά στον Ιταλό στην Τούμπα κι έχει αυτό που είναι Ε-ξ-α-Ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό . Pinot Grigio.
View attachment 457302
Φαντάζομαι την ετικέτα δείχνεις γιατί αυτό είναι το montepulciano του όχι το Pinot Grigio
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κάποτε ο σείριος είχε τις καλύτερες τιμές.
Υπάρχει και ο Θεοδωριδης που έχει κανονικό τιμοκατάλογο στην ιστοσελίδα του για να ξέρεις πόσο κοστίζουν πριν πας και με αρκετά Cash and Cary σε όλη την πόλη, και παράδοση κατ' οίκων.
Κάβα Θεοδωρίδης - On line κάβα με τις καλύτερες τιμές και την πιο ενημερωμένη λίστα κρασιών και ποτών.
Επίσης ο ΑΒ (όπως και άλλα σουπερμάρκετ) έχει πάντα πρόσφορες σε κρασιά, αγοράσαμε το βιβλία χώρα σχεδόν 10 ευρώ το μπουκάλι πριν μερικές βδομάδες όταν οι κάβες το έχουν 15 και πάνω και στο φέρνει σπίτι και παίρνεις και πόντους. Απλά όταν βρίσκεις πρόσφορα σε προϊόντα που σε ενδιαφέρουν κάνεις κάβα.
Αν υπάρχουν διαφορές είναι πολύ μικρές και τα κόστη μετακίνησης και το χάσιμο χρόνου υπερκαλύπτουν το οποίο κέρδος.
Επίσης για ένα και δυο εύρω προτιμάμε την τοπική κάβα, έξαλλου δυο εύρω θα βγει η βενζίνη έκτος και αν μένεις διπλά στον σείριο. Κατεβαίνεις στην κάβα της γειτονία σου και ξεμπερδεύεις σε 2 λεπτά. Ο χρόνος είναι χρήμα.
Επίσης για να κλείσω, το σκρουτζ έχει εξαιρετικές τιμές με παράδοση στο σπίτι και αν κάνεις ετήσια συνδρομή δεν χρεώνεσαι μεταφορικά.
Και ο Σείριος και ο Θεοδωρίδης είναι σε απόσταση 5 λεπτών με τα πόδια από το σπίτι μου. Στον Θεοδωρίδη έχω βρει κάποια κρασιά που δεν τα είχε ο Σείριος - σε καλές τιμές, είναι αλήθεια.
Δεν θα μπω στην διελκυνστίδα για το ποιός και αν είναι φτηνότερος απ' τον άλλον αλλά, συμπάθα με. όταν κάνεις σύγκριση με τιμές σουπερμάρκετ, η συζήτηση παύει να έχει νόημα: Ο ΑΒ είναι με διαφορά ο χειρότερος, ακόμη και με έκπτωση -40% εξακολουθεί να είναι μέχρι και 20% ακριβότερος απ' τον Σείριο. Τα ίδια ισχύουν και για τους άλλους, με λίγο καλύτερες τιμές από τον ΑΒ αλλά επ' ουδενί κι από τον Σείριο.

Όσο για τις τοπικές κάβες, ΟΚ, να τις βοηθήσω, το έχω κάνει, έχω πάρει κάποια καλά κρασιά που δεν τα είχα δει αλλού... μέχρι που τα βρήκα μέχρι και 40% φθηνότερα και δεν ξαναψώνισα από εκεί. Δυστυχώς, αυτή είναι η μοίρα των μικρών...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Και ο Σείριος και ο Θεοδωρίδης είναι σε απόσταση 5 λεπτών με τα πόδια από το σπίτι μου. Στον Θεοδωρίδη έχω βρει κάποια κρασιά που δεν τα είχε ο Σείριος - σε καλές τιμές, είναι αλήθεια.
Δεν θα μπω στην διελκυνστίδα για το ποιός και αν είναι φτηνότερος απ' τον άλλον αλλά, συμπάθα με. όταν κάνεις σύγκριση με τιμές σουπερμάρκετ, η συζήτηση παύει να έχει νόημα: Ο ΑΒ είναι με διαφορά ο χειρότερος, ακόμη και με έκπτωση -40% εξακολουθεί να είναι μέχρι και 20% ακριβότερος απ' τον Σείριο. Τα ίδια ισχύουν και για τους άλλους, με λίγο καλύτερες τιμές από τον ΑΒ αλλά επ' ουδενί κι από τον Σείριο.

Όσο για τις τοπικές κάβες, ΟΚ, να τις βοηθήσω, το έχω κάνει, έχω πάρει κάποια καλά κρασιά που δεν τα είχα δει αλλού... μέχρι που τα βρήκα μέχρι και 40% φθηνότερα και δεν ξαναψώνισα από εκεί. Δυστυχώς, αυτή είναι η μοίρα των μικρών...
Αγαπητέ μου.
Ξανά διάβασε προσεκτικά τα όσα έχω γράψει.
Γενικεύω, δεν ειδικεύω, δεν υποστηρίζω κανέναν, (δεν κάνω διαφήμιση καταστήματος) παραθέτω παραδείγματα με τιμές, ψωνίζοντας όταν το θεωρώ σωστό και λογικό για έμενα προσωπικά.

Τώρα στο άστοχο πικρόχολο σχόλιο σου που αφορά τη μοίρα των μικρών δεν θα αναφερθώ γιατί θα βγούμε έκτος θέματος.
Όχι ότι δεν έχουμε βγει ήδη.
Καλά κρασιά λοιπόν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πιστεύω ότι γενικά το θέμα έχει ξεφύγει, ιδίως από τότε που αρχίσατε να βάζετε τιμές. Θα ήταν καλό να διαβάσετε ξανά το πρώτο μήνυμα και να ευθυγραμμιστείτε ξανά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom