Ιταλία Κροατία Κροατία-Ιταλία οδικώς

Giannal

Member
Μηνύματα
38
Likes
11
Καλησπέρα, επειδή έχω σχεδιάσει ένα οδικό ταξίδι οδικός από Αθηνά με τελικό προορισμό ως στιγμής τη Κροατία κ τελευταία διανυκτέρευση κοντά στις λίμνες Πλίτβιτσε σκέφτηκα από κει να φεύγαμε προς Βενετία, το έχει επιχειρήσει κάνεις; θα πρέπει να βγάλω κάποια βινιετα η κάτι άλλο; γενικά πρέπει να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερο;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
5.581
Καλησπέρα, επειδή έχω σχεδιάσει ένα οδικό ταξίδι οδικός από Αθηνά με τελικό προορισμό ως στιγμής τη Κροατία κ τελευταία διανυκτέρευση κοντά στις λίμνες Πλίτβιτσε σκέφτηκα από κει να φεύγαμε προς Βενετία, το έχει επιχειρήσει κάνεις; θα πρέπει να βγάλω κάποια βινιετα η κάτι άλλο; γενικά πρέπει να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερο;
Είναι μια πολύ καλή σκέψη, εύκολα υλοποιήσιμη γιατί οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές και οι δρόμοι άνετοι. Δεν γνωρίζω τι καθεστώς ισχύει για το οδικό δίκτυο της Κροατίας άλλα για την Ιταλία δεν χρειάζεται κάτι καθώς πληρώνεις για την χρήση των αυτοκινητοδρόμων επιτόπου. Μπορείτε να επιστρέψετε Ελλάδα με καράβι από Βενετία επίσης. Κάτι σαν μίνι κρουαζιέρα.
Μπορείτε να κάνετε και στάση στην Τεργέστη. Πάντως είναι πολύ εύκολο.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
38
Likes
11
Είναι μια πολύ καλή σκέψη, εύκολα υλοποιήσιμη γιατί οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές και οι δρόμοι άνετοι. Δεν γνωρίζω τι καθεστώς ισχύει για το οδικό δίκτυο της Κροατίας άλλα για την Ιταλία δεν χρειάζεται κάτι καθώς πληρώνεις για την χρήση των αυτοκινητοδρόμων επιτόπου. Μπορείτε να επιστρέψετε Ελλάδα με καράβι από Βενετία επίσης. Κάτι σαν μίνι κρουαζιέρα.
Μπορείτε να κάνετε και στάση στην Τεργέστη. Πάντως είναι πολύ εύκολο.
Αυτό έχω σκεφτεί, να πάμε προς Ιταλία να δούμε κάποιες πόλεις να μείνουμε κ κάποιες μέρες σε αυτες(ακόμα δεν έχω καταλειξει σε ποιες κ πόσο) κ τελικώς να φυγουμε με το πλοίο, απλά δεν έχει ιδέα αν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από τη πράσινη κάρτα
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.204
Likes
5.579
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλησπέρα, επειδή έχω σχεδιάσει ένα οδικό ταξίδι οδικός από Αθηνά με τελικό προορισμό ως στιγμής τη Κροατία κ τελευταία διανυκτέρευση κοντά στις λίμνες Πλίτβιτσε σκέφτηκα από κει να φεύγαμε προς Βενετία, το έχει επιχειρήσει κάνεις; θα πρέπει να βγάλω κάποια βινιετα η κάτι άλλο; γενικά πρέπει να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερο;
Vignette εχει μονο η Slovenia 16€ μια βδομαδα. Πληροφοριακα, η Κροατια θα εχει στο τελος του 2024.
Στη Serbia εχει καμερες απο Nis -Belgrade, σε σταματανε στα διοδια εξω απο το Βελιγραδι και πληρωνεις.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
5.581
Αυτό έχω σκεφτεί, να πάμε προς Ιταλία να δούμε κάποιες πόλεις να μείνουμε κ κάποιες μέρες σε αυτες(ακόμα δεν έχω καταλειξει σε ποιες κ πόσο) κ τελικώς να φυγουμε με το πλοίο, απλά δεν έχει ιδέα αν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από τη πράσινη κάρτα
Πολύ κάλο σέρβις στο αυτοκίνητο, προσοχή στα όρια ταχύτητας και θα περάσετε όμορφα.
Βάλτε σαν στάση αν θέλετε το Κόπερ (Καποδίστρια) στην Σλοβενία, την Τεργέστη το Ουντινε το Τρεβιζο. Παραθαλάσσιο είναι το Μπιμιονε άλλα μην περιμένετε θάλασσες σαν τις δίκιες μας.
Έχει πολλά μέρη να δείτε. Ρίξτε μια ματιά στον χάρτη και θα βρείτε. Αν πάτε Αύγουστο προετοιμαστείτε για ζέστη υγρασία και πολυκοσμία.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.204
Likes
5.579
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ιταλια ,προσοχη στα ΖTL , υπαρχουν παντου.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
38
Likes
11
Vignette εχει μονο η Slovenia 16€ μια βδομαδα. Πληροφοριακα, η Κροατια θα εχει στο τελος του 2024.
Στη Serbia εχει καμερες απο Nis -Belgrade, σε σταματανε στα διοδια εξω απο το Βελιγραδι και πληρωνεις.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, εμείς το ταξίδι θα το κάνουμε τώρα το καλοκαίρι από Σερβία δε θα περάσουμε, άρα ουσιαστικά χρειαζόμαστε τη βινιετα για Σλοβενία.. Ξέρεις αν μπορώ να τη βγάλω νωρίτερα η τη βγάζω στα σύνορα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.112
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom