Κύπρος Κύπρος για 4 μέρες

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Η πέτρα του Ρωμιού σαν τοπίο είναι πολύ ωραίο . Μπάνιο δεν έχω κάνει ποτέ εκεί, αλλά ούτε και οι περισσότεροι γνωστοί μου. Έχει συνήθως κύμα και δεν την προτιμούν. Δυο φίλους ξέρω μόνο που κάθε χρόνο κολυμπούν εκεί. Το καλό είναι ότι δεν είναι οργανωμένη παραλία. Προσωπικά άνετα θα βούταγα.

Η Πάφος χωρίζεται στην Κάτω Πάφο (παραθαλάσσιο τμήμα πόλης) και στο Κτήμα . Η Κάτω Πάφος είναι πιο τουριστική και έχει σημαντικά αξιοθέατα (Κάστρο, Τάφοι Βασιλέων, Αρχαιολογικό Πάρκο-με τα διάσημα παφήτικα ψηφιδωτά-Παναγία Χρυσοπολίτισσα). Αν δεν σου αρέσουν καταστάσεις τύπου Φαληράκι και Χερσόνησος (στο πολύ πιο ήπιο όμως), απέφυγε την οδό Αγ. Αντωνίου. Μην παραλείψεις μια απογευματινή βόλτα στο Κτήμα με τα υπέροχα νεοκλασικά (Δη,μαρχείο, Γυμνάσιο κτλ). Δες και εδώ:
http://www.visitpafos.org.cy/default_gr.aspx
Όσο αφορά για το αυτοκίνητο που δεν θα έχετε, πάλι έχετε αρκετές επιλογές. Υπάρχουν τα αστικά λεοφωρεία, τα υπεραστικά λεοφωρεία (πολύ πιο φτηνά από της Ελλάδας και σε καλή κατάσταση) & το travel express (ταξί 8 ατόμων που εκτελεί δρομολόγια μεταξύ πόλεων. Σε παραλαμβάνει και σε αφήνει στη διεύθυνση που θα του πεις εντός της πόλης. Βολική και οικονομική λύση, αφού η τιμή κατ' 'ατομο είναι προκαθορισμένη). Δες τα παρακάτω:
http://www.pafosbuses.com/gr/busroutes/
http://www.travelexpress.com.cy/
http://www.intercity-buses.com/
Μια μέρα μπορείτε να επισκεφθείτε τη Λεμεσό είναι με υπεραστικό λεοφωρείο είτε με travel express.
Με αστικά λεοφωρεία μια άλλη μέρα μπορείτε να επισκεφθείτε Λατσί-Λουτρά Αφροδίτης-Πόλη Χρυσοχούς
2-3 μπάνια μπορείτε να τα κάνετε με υπεραστικό λεοφωρείο στις παραλίες Κόλπως κοραλίων, Δημοτική Παραλία Γεροσκήπου, Πέτρα Ρωμιού.
Οπότε τα πιο βασικά τα έχεις δει-και πολλά είναι για 4 μέρες αν δεν σ αρέσει να τρέχεις συνεχώς.
Τέλος όσο αφορά των ζωολογικό κήπο Πάφου....δεν τον έχω επισκεφθεί ποτέ. Δεν έχω ακούσει όμως και τα καλύτερα. έναν μικρό ζωολογικό κήπο διαθέτει και το δημοτικό πάρκο Λεμεσού. Τον ανακαίνησαν πέρισυ και έχει γίνει αρκετά συμπαθητικός.
Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα! :)
 

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
thch81 σ΄ευχαριστώ πολύ! :D Μου έκανες το τέλειο πρόγραμμα. Ελπίζω να προλάβω να τα δω όλα!
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Έχει κάποιος κάποια πρόταση, γι' αυτό σε τετραήμερο ; Για νότο Λάρνακα-Λεμεσσός φτάνουν ;
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα σε όλους! Πέμπτη 23/03 ταξιδεύω το βράδυ για Πάφο μέχρι Κυριακή απόγευμα. Γενικά Κύπρο έχω ξαναπάει πριν μια δεκαετία όπου είχα περάσει 1 εβδομάδα στην Λεμεσό και στην Λευκωσία. Αυτήν την φορά σκέφτομαι να πάω Χοιροκοιτία και Τρόοδος(είχα κάνει μια μονοήμερη εκεί). Η ερώτηση μου λοιπόν είναι έχει από Πάφο κανένα γραφείο που κάνει τέτοιες εκδρομές μονοήμερες ή πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο(φοβάμαι λίγο την ανάποδη οδήγηση για να είμαι ειλικρινής). Στο διαδίκτυο βρήκα ένα γραφείο αλλά κάνει μόνο Πέμπτες για Τρόοδο που είναι κάτι που δεν με βολεύει αφού θα φτάσω βράδυ. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα σε όλους! Πέμπτη 23/03 ταξιδεύω το βράδυ για Πάφο μέχρι Κυριακή απόγευμα. Γενικά Κύπρο έχω ξαναπάει πριν μια δεκαετία όπου είχα περάσει 1 εβδομάδα στην Λεμεσό και στην Λευκωσία. Αυτήν την φορά σκέφτομαι να πάω Χοιροκοιτία και Τρόοδος(είχα κάνει μια μονοήμερη εκεί). Η ερώτηση μου λοιπόν είναι έχει από Πάφο κανένα γραφείο που κάνει τέτοιες εκδρομές μονοήμερες ή πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο(φοβάμαι λίγο την ανάποδη οδήγηση για να είμαι ειλικρινής). Στο διαδίκτυο βρήκα ένα γραφείο αλλά κάνει μόνο Πέμπτες για Τρόοδο που είναι κάτι που δεν με βολεύει αφού θα φτάσω βράδυ. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
Οταν λες Τροοδος τι ακριβώς εννοείς? τι θες να δεις? για παράδειγμα το μοναστήρι του Κύκκου , δρόμοι του κρασιού , απλά τα βουνά και την πλατεία Τροόδους. Υπάρχουν παρα πολλά πράγματα και πολλές διαδρομές που μπορείς να ακοολουθήσεις απο Πάφο Λεμεσό ή Λευκωσία.
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
ΘΑ μπορούσες να συμβουλευτείς το viator Cyprus ή το cyprusbybus.com . Πάντως δεν είναι δύσκολο να οδηγήσεις στη Κύπρο. Τα αυτοκίνητα για τους τουρίστες έχουν πινακίδες κόκκινες οπότε οι ντόπιοι τους ξεχωρίζουν και προσέχουν στο δρόμο. Γενικά στη Κύπρο τα τάξί, λεωφορεία είναι είδη πολυτελείας. Λεμεσό, πρέπει να ΠΑΣ. Τα τελευταία 3 χρόνια έγιναν πολλά από το δήμο ειδικά παραλιακά!

Σε περίπτωση που θα ενοικιάσεις αυτοκίνητο να θυμάσαι μόνο ότι το σώμα του οδηγού είναι στη μεριά που είναι οι γραμμές και στο roundabout δες την φωτογραφία που σου στέλνω.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
@misha19 Έλεγα να πάω σε αρκετά από τα χωριά που έχει στην περιοχή τύπου Πλατανίστασα, Παλαιχώρι, Κακοπετριά κ.ά. Τα μέρη που έχει εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/Painted_Churches_in_the_Troödos_Region)

@LIMGIRL Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αυτό για την Λεμεσό το διάβασα και αλλού και ίσως τελικά να ξαναπάω προς τα εκεί!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Παρακαλώ! Υπάρχουν πολλά όμορφα χωριά ανάλογα την διαδρομή που θα ακολουθήσεις αν πας μέχρι την Κακοπετριά συνέχισε μετά προς τον Καλοπαναγιώτη πολύ όμορφο και γραφικό χωριό. Και στη συνέχεια ανέβα ξανα προς τον Κύκκο για προσκύνημα αξίζει .
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
@misha19 Πάντως μιλάμε σίγουρα για ενοικίαση οχήματος έτσι ?
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Ναι αυτο δεν το συζητώ! Δεν είναι τίποτα δύσκολο αλήθεια πάρε και ένα αυτόματο για να είσαι πιο χαλαρός .
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Από τις εταιρίες ενοικιάσεως έχει κάποιος κάποια εμπειρία για το ποια συστήνεται; Για παράδειγμα την 28η Οκτβωρίου που πήγα έκλεισα με τη Hertz. Δεν μου άρεσε όμως που έβαζαν όλους να προπληρώσεις τη βενζίνη που έχει μέσα με ακριβό κόστος κι όλας καθώς έχει και την προμήθεια εξυπηρέτησης... Και μόνο αν γύρναγες το αμάξι όπως στο έδωσαν στο επέστρεφαν πίσω.. Οκ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά μου κακοφάνηκε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom