Κύπρος Κύπρος, μια μικρή βοήθεια

EdSnow

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μου δώσατε μια καλή εικόνα για τις επιλογές που έχω.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Όπως έχω γράψει και νωρίτερα στο θέμα, στις 25 Μαίου θα πάμε στην Κύπρο για έναν γάμο.

Και έχουμε βρεθεί στο δίλημμα του αν αξίζει να κολλήσουμε και μέρες άδεια, να νοικιάσουμε αμάξι και να εξερευνήσουμε την Κύπρο (κατεχόμενη πλευρά θα μας ενδιέφερε κυρίως).

Ποτέ δεν είχα την Κύπρο σαν προορισμό στο μυαλό μου, μου φαίνεται αρκετά κοντά με την Ελλάδα ως προς τα τοπία, αλλά σκέφτομαι αφού θα πάμε που θα πάμε, μήπως να μείνουμε κιόλας;

Το δίλημμα εντείνεται καθώς σαν εναλλακτική σκεφτόμαστε κάποιον προορισμό εκτός Ευρώπης για το Πάσχα (Μαρόκο ή Εμιράτα οι επικρατέστερες επιλογές) και οικονομικά δεν βγαίνουν όλα.

Να αφήσουμε το Μαρόκο για αργότερα και να επωφεληθούμε της ευκαιρίας να δούμε την Κύπρο ή πάμε Κύπρο μόνο για ΣΚ;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Όπως έχω γράψει και νωρίτερα στο θέμα, στις 25 Μαίου θα πάμε στην Κύπρο για έναν γάμο.

Και έχουμε βρεθεί στο δίλημμα του αν αξίζει να κολλήσουμε και μέρες άδεια, να νοικιάσουμε αμάξι και να εξερευνήσουμε την Κύπρο (κατεχόμενη πλευρά θα μας ενδιέφερε κυρίως).

Ποτέ δεν είχα την Κύπρο σαν προορισμό στο μυαλό μου, μου φαίνεται αρκετά κοντά με την Ελλάδα ως προς τα τοπία, αλλά σκέφτομαι αφού θα πάμε που θα πάμε, μήπως να μείνουμε κιόλας;

Το δίλημμα εντείνεται καθώς σαν εναλλακτική σκεφτόμαστε κάποιον προορισμό εκτός Ευρώπης για το Πάσχα (Μαρόκο ή Εμιράτα οι επικρατέστερες επιλογές) και οικονομικά δεν βγαίνουν όλα.

Να αφήσουμε το Μαρόκο για αργότερα και να επωφεληθούμε της ευκαιρίας να δούμε την Κύπρο ή πάμε Κύπρο μόνο για ΣΚ;
ΦΥΣΙΚΑ αξίζει να επωφεληθείτε της ευκαιρίας και να ΜΕΙΝΕΤΕ στην Κύπρο για μέρες,κακώς πολλοί Ελληνες κανουν το σφάλμα να την θεωρούν ως ..προέκταση της Ελλάδας ..στο τι θα περιμένουν να δουνε αλλά μεγα λάθος
ειδικά αν έχεις και αμάξι έχει πανέμορφα μέρη και χωριά να γυρίσεις
εννοείται βέβαια οτι πρωτίστως αξίζουν και θέλουν το χρόνο τους να αφιερωσεις οι κατ εξοχήν μεγάλες πόλεις Λευκωσία!!!με την παλιά της γειτονιά,τον πεζόδρομο Λήδρας,την γραμμή με τα κατεχόμενα...και τα παλιά διατηρητέα αρχοντόσπιτα εκεί κοντά στη γραμμή γύρω γύρω κλπ κλπ
Λεμεσσό!!με την υπέροχη μαρίνα,το παραλιακό μέτωπο ,την επίσης μικρή παλιά πόλη
επίσης τη Λάρνακα(που θεωρείται από πολλούς υποεκτιμημένη χωρίς κάτι ιδιαίτερο)που μου έκανε πολυ μεγάλη αίσθηση και αν ξαναπήγαινα Κύπρο μάλλον εκεί θα έμενα ....με το παραλιακό πανέμορφο μέτωπο που σε μεγάλο μήκος είναι πρόσφατα αναδιαμορφωμένο όπως και αναδιαμορφωμένο με πολλές...αναπαλαιώσεις είναι και ένα κομμάτι της πόλης
Αγία Νάπα με το μοναδικό!!!υπαίθριο μουσείο γλυπτών!!χωρίς είσοδο με μια θέα που σου κόβει την ανάσα .το λιμανάκι με τα καφέ
και τόσα μα τόσα άλλα πράγματα...που εσείς με το αμάξι θα προσθεσετε στο ταξίδι σας

ούτε να το σκέφτεσαι
σας δίνετε η ευκαιρία..κάντε το
 
Last edited:

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
Να αφήσουμε το Μαρόκο για αργότερα και να επωφεληθούμε της ευκαιρίας να δούμε την Κύπρο ή πάμε Κύπρο μόνο για ΣΚ;
δυσκολο το διλημμα, εσεις γνωριζετε καλυτερα τις παραμετρους. προσθετοντας 3 μερες κατεχομενα και 2 μερες ας πουμε αγια ναπα ή πρωταρα, δεν ξεφευγει το μπατζετ και παιρνετε μια γευση του ανατολικου μερους του νησιου, που προσωπικα το θεωρω ομορφοτερο.

ο καιρος θα ειναι καλοκαιρινος, υπαρχουν καλες παραλιες, αρχαια στη Σαλαμινα αν σας ενδιαφερει κατι τετοιο, nightlife στη ναπα. σε υποθετικο σεναριο 5 εξτρα ημερων θα εβαζα 1 μερα Κερυνεια, 2 μερες κατεχομενη Αμμοχωστο και 2 μερες αγια ναπα/Πρωταρα. Αν εχετε περισσοτερες μερες υπαρχουν πολλα μερη να επισκεφτειτε και στα δυτικα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Λαρνακα σε ποιο σημειο αξιζει να μεινει κανεις και να ναι κεντρικα?θα περασω μια μερα εκει και τις υπολοιπες 2 Λευκωσια..τι προτεινεται να δω στο καθε μερος?
 

erodios

Member
Μηνύματα
94
Likes
302
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όπως είπε και ο φίλος OP δεν επιτρέπουν οι εταιρείες ενοικίασης να περάσεις στην άλλη πλευρά.
Τα ερωτήματά μου είναι:
1. Ποια εταιρεία ενοικίασης να προτιμήσουμε.
Προσωπικά είχα περάσει στα κατεχόμενα με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο από την Hertz χωρίς κανένα πρόβλημα. Ούτε θυμάμαι να υπάρχει κάποια απαγόρευση. Δεν ξέρω όμως αν κάτι έχει αλλάξει από το 2018 που είχα πάει στην Κύπρο.
Μεγαλύτερο "πρόβλημα" είναι η οδήγηση στα αριστερά εάν δεν την έχεις συνηθίσει. Ευτυχώς είχα προτιμήσει για αυτόν τον λόγο αυτόματο κιβώτιο και δεν το μετάνιωσα. Το ζήτημα για εμένα δεν είναι τόσο μέσα στην πόλη, όπου ακολουθείς τη γραμμή των άλλων αυτοκινήτων, αλλά περισσότερο στις διασταυρώσεις των επαρχιακών δρόμων όπου η συνήθεια σε οδηγεί να περάσεις στη λάθος λωρίδα κατεύθυνσης.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Στα κατεχομενα τι αξιζει να δεις?θελω να περασουμε 4-5 ωρες και θα ειμαστε με τα ποδια,οποτε Αμμοχωστος κλπ δε προβλεπονται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom