Σιγκαπούρη Ταϊλάνδη ΛΕΩ ΓΙΑ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ-ΚΟ ΣΑΜΟΥΙ ΝΟΕΜΒΡΙΟ

delos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα στην πιο απίστευτη και τρελή παρέα ταξιδευτών.
Τον Σεπτέμβρη που μας έρχεται παντρεύομαι και λέμε με την γυναίκα μου να πάμε Σιγκαπούρη(2 νύχτες) και Κο-Σαμούι(5 νύχτες) μέσω γραφείου που έχω ένα φιλαράκι.
Τι παίζει με τον καιρό γενικώς στα μέσα Νοέμβρη;
Στο Κο-Σαμούι λέμε να μείνουμε σε resort στην lamai beach.
Καλύτερη η Σιγκαπούρη από Μπανγκόνκ;
Αναμένω συμβουλές σας!!!!!;):p
 
Μηνύματα
773
Likes
613
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ψαξτο καλύτερα γιατί θα σου έρθει πολύ πιο φθηνά Μπαγκόκ-Σαμούι. Η Μπαγκόκ είναι εξίσου πανέμορφη με την Σιγκαπούρη και θα γλιτώσετε και χρόνο.
Όσο για το Lamai, είναι αρκετά τουριστικοποιημένο, θα σου πρότεινα (ειδικά μιας και πρόκειται για νεόνυμφους) κάτι πιο απομονωμένο και ήρεμο, πχ Natien Beach (eg Centara Villas) ή βορειοανατολικά (eg Arayaburi Resort). Θα είσαι και κοντά στην δράση (Chaweng+Lamai) αλλά και τόσο μακριά όσο πρέπει.
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Συμφωνώ με τον φίλο από πάνω. Πήγε στην Σιγκαπούρη ένα συγγενικό μου ζευγάρι για ταξίδι του Μέλιτος, και πέρασαν μεν καλά, αλλά δεν τρελάθηκαν κιόλας, η πόλη όμορφη, πολύ καθαρή αλλά μέχρι εκεί. Σίγουρα το Μπανγκόκ-Σαμούι που ακούγεται πιο ωραίο και είναι πιο ωραίο για ταξίδι του Μέλιτος απ' ότι η Σιγκαπούρη...Η επιλογή δική σου βέβαια..;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα στην πιο απίστευτη και τρελή παρέα ταξιδευτών.
Τον Σεπτέμβρη που μας έρχεται παντρεύομαι και λέμε με την γυναίκα μου να πάμε Σιγκαπούρη(2 νύχτες) και Κο-Σαμούι(5 νύχτες) μέσω γραφείου που έχω ένα φιλαράκι.
Τι παίζει με τον καιρό γενικώς στα μέσα Νοέμβρη;
Στο Κο-Σαμούι λέμε να μείνουμε σε resort στην lamai beach.
Καλύτερη η Σιγκαπούρη από Μπανγκόνκ;
Αναμένω συμβουλές σας!!!!!;):p
Εκτός κι αν περάσετε τον περισσότερο χρόνο σας σε κανένα super-duper resort (οπότε δε θα σας νοιάζει και τόσο ούτε η περιοχή άλλά ούτε κι ο καιρός), η γνώμη μου είναι να μείνετε στην Chaweng. Η Lamai είναι αρκετά υποβαθμισμένη (από πλευράς παροχών) σε σχέση με την πρώτη αλλά η αμέσως καλύτερη δεύτερη επιλογή.

Όσο για τον καιρό στο Koh Samui, απλώς παραθέτω στατιστικά στοιχεία: Μηνιαία βροχόπτωση (σε χιλ.): Νοέμβριος 302, Οκτώβριος 260, Σεπτέμβριος 210, Μάιος 186, κλπ. μειούμενο.

Για τα άλλα που ρωτάς θα βρείς πολλές (και διαφορετικές) γνώμες/απαντήσεις στα πολλά threads που υπάρχουν στο φόρουμ.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Σου απανταω επειδη πηγα σχετικα προσφατα και στα δυο μερη που ανεφερες (Σαμουι Μαρ 2007 και Σιγκαπουρη Σεπ 2009).

Οσα αναφερουν παραπανω οι συνφορουμιστες ειναι ακριβως ετσι. Ειναι πιο γραφικη η μπανκογκ απο τη πολη της Σιγκαπουρης και ταιριαζει πιο πολυ σε μηνα του μελιτος. Η Σιγκαπουρη ειναι μια πεντακαθαρη, πολιτισμενη και δυτικου στυλ μεγαλουπολη. Εγω δεν θα ξοδευα μερες εκει αν ημουν σε μηνα του μελιτος. Κια μη σε παραμυθιαεσει κανεις οτι εχει "φτηνα" ηλεκτρονικα να αγορασεις. Στην Ελλαδα ειναι πιο φτηνα!

Οσο για το Σαμουι, ειναι οντως πανεμορφο. Απο παραλιες, η Chaweng εχει πολυ κοσμο και γινεται χαμος. Η Lamai ειναι πιο πισω σε κοσμοσυρροή αλλα εχει το ιδιο τουριστικο στυλ. Η γνωμη μου θα ηταν ειτε Mae Nam (απομερα) ειτε Chaweng Νοι (ωστε να εισαι κοντα στο χαμο της Chaweng αν θελεις).

Μαλον πιο φτηνα θα σου ελθει παντως να πας μεσω ΒΚΚ
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
αν επιλεξεις τσαεβενγκ νοι η καλυτερη επιλογη σου ειναι το χοτελ σαραν και πουλ βιλλα
 

delos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
οσον αφορα τον καιρο,η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγο.αλλου βλεπω ψαχνοντας στο Internet οτι θα εχει βροχες και αλλου δειχνει οτι τοτε τελειώνουν οι μουσωνες.
πολυ χρησιμο παντως το Link που παρεθεσε ο φιλος παραπανω
μαλλον θα καταληξω Bangkonk τελικα και κο-σαμουι.
ευχαριστω για την βοηθεια σε οσους απαντησαν!!!!
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
οσον αφορα τον καιρο,η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγο.αλλου βλεπω ψαχνοντας στο Internet οτι θα εχει βροχες και αλλου δειχνει οτι τοτε τελειώνουν οι μουσωνες.
πολυ χρησιμο παντως το Link που παρεθεσε ο φιλος παραπανω
μαλλον θα καταληξω Bangkonk τελικα και κο-σαμουι.
ευχαριστω για την βοηθεια σε οσους απαντησαν!!!!
αν εισαι βκκ παρ σαβ η' κυρ κλεισε στο χιλτον εξεκουτιβ σουιτα πλας 67τμ με περιπου 110 ευρω τη βραδια. η προσφορα ισχυει μεχρι τελος ιανουαριου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.593
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom