Λέρος Πάτμος Λέρος ή Πάτμος;

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ 1-2 ερωτήσεις σχετικά με τη Λέρο... επειδή όλοι μιλούν για πολύ όμορφες παραλίες...προσωπικά είδα από φωτό ωραία νερά, αλλά πολύ κόσμο (σχεδόν ο ένας πάνω στον άλλο) κ παραλίες στενόμακρες όπου από πάνω είναι ο δημόσιος δρόμος(!) Ισχύει αυτό;; Ποιες θεωρούνται ομορφότερες παραλίες του νησιού από άποψη νερών, άπλας κ λιγότερου κόσμου; Ενδιαφέρομαι για τέλος Αυγούστου ή 1η βδομάδα Σεπτέμβρη.. θα είναι πιο ήρεμα τα πράγματα πιστεύετε; Επίσης, επειδή δεν παίζει μεταφορικό, τα λεωφορεία που κάποιος είχε την καλοσύνη να παραθέσει πιο πάνω έχουν τα ίδια δρομολόγια κ αρχές Σεπτέμβρη; Κ τέλος, αν κάποιος έχει πάει Πάτμο κ Λέρο, ποιό από τα δύο νησιά θα πρότεινε κ γιατί;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Πάτμο χωρίς σκέψη φίλε μου.....
Καλησπέρα! "Φίλη" είμαι :)! Είδα απλώς ότι η Πάτμος κατά πάσα πιθανότητα θα βγει ακριβότερα από τη Λέρο, ιδίως σε τιμές διαμονής κ ίσως κ φαγητού από όσα διαβάζω. Δηλαδή, ποια τα πλεονεκτήματα της Πάτμου έναντι της Λέρου; Κάποιες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ερωτήσεις που έκανα;;
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.809
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ θα έλεγα ότι είναι δύο νησιά τελείως διαφορετικά. Η Λέρος είναι ήσυχη, νωχελική, πιο low profile, με λιγότερη κίνηση και κόσμο κτλ. Η Πάτμος, ιδίως τον Αύγουστο, έχει πολύ κόσμο, κίνηση, νυχτερινή ζωή κτλ. Τουλάχιστον εμένα έτσι μου έμειναν στο μυαλό. Στην Λέρο θα πήγαινα αν θα ήθελα να αποσυρθώ από τα εγκόσμια και για μία εβδομάδα απλά να κάνω μπάνιο, να τρώω και να κοιτάω τον ουρανό. Στην Πάτμο θα πήγαινα για να δω κόσμο, σε παραλίες και σε μαγαζιά το βράδυ (αν και υπάρχει και πιο κατανυκτική και πολιτισμική πλευρά, λόγω του μοναστηριού). Για τους ίδιους λόγους, θα έλεγα ότι η Λέρος είναι φθηνότερη.
Για λεωφορεία στην Λέρο δεν ξέρω, έμεινα πολύ λίγο. Όταν είχα ψάξει πού να κάνω μπάνιο είχα δει ότι πιο ωραία παραλία θεωρείται η Αγία Κιουρά. Και όντως, η παραλία η ίδια δεν έλεγε πολλά και ήταν μικρή, αλλά νερά ήταν απίστευτα. Πάντως, ακριβώς επειδή ο κόσμος ήταν λιγότερος, οι ντόπιοι ήταν πιο πρόθυμοι να κάνουν παζάρια, π.χ. στην ενοικίαση αυτοκινήτου. Όταν έψαχνα από πριν να κλείσω αυτοκίνητο για μία ημέρα μέσω τηλεφώνου, η τιμή ήταν 45-50€. Όταν μας προσέγγισε ένας στο λιμάνι ήταν 35€ και όταν κάναμε ότι φεύγουμε έγινε 25€.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Δλδ στη Λέρο σου άρεσε περισσότερο;; 5, το πολύ 6 μέρες σκεφτόμαστε προς αρχές Σεπτέμβρη.. Θα είναι μάλλον κ τα δύο νησιά ήσυχα τότε;; Επίσης η Πάτμος έχει καλύτερες παραλίες ή/και μαγαζιά θεωρείς;; Μας ενδιαφέρουν οι καλές (κ κατά προτίμηση οικονομικές) ταβέρνες, τα ρομαντικά μπαράκια με θέα, κ όμορφες βόλτες για φωτογραφίες, πεντακάθαρα νερά κτλ.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.809
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Δεν μπορώ να σου απαντήσω τι μου άρεσε περισσότερο γιατί στην Πάτμο έμεινα 5 μέρες και στην Λέρο 10 ώρες. Και τα δύο μου άρεσαν πάρα πολύ, αλλά είναι τελείως διαφορετικά οπότε δεν μπορώ να τα συγκρίνω.
Στην Λέρο πάντως θέλω να ξαναπάω για να μείνω περισσότερο, γιατί είναι αδικημένη, δεν την ξέρει ο κόσμος, την έχει συνδέσει με τους εξόριστους και το ψυχιατρείο, ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ όμορφη, καθαρή και την έχουν προσέξει πολύ (της έχουν κάνει ωραίο πολεμικό μουσείο και έχει μερικές εκκλησίες μοναδικές στην Ελλάδα). Η Πάτμος έχει πολλές μεγάλες παραλίες, χωρίς να είναι κάτι εκπληκτικό (όπως πχ οι παραλίες της Μήλου), αλλά οργανωμένες και με πολύ ωραία νερά. Μαγαζιά έχει πάμπολλα στο λιμάνι, φαντάζομαι για όλα τα βαλάντια (στην Χώρα πάνω έχει λίγα μαγαζιά το βράδυ, και οι τιμές λιγάκι τσιμπημένες ακριβώς επειδή είναι λίγα). Για τα μαγαζιά της Λέρου δεν έχω άποψη, αλλά τα νερά της επίσης ήταν υπέροχα, οι παραλίες μου φάνηκαν πιο λίγες και πιο μικρές και ναι, υπάρχει πιθανότητα να είναι η παραλία και δίπλα ο δημόσιος δρόμος αλλά αυτό θα το ενέτασσα στον σουρεαλισμό του νησιού. Ήμασταν με το αυτοκίνητο και περιπλανιόμασταν στα στενά και στρίβουμε κάπου δεξιά προς τη θάλασσα κ ξαφνικά ανακαλύπτουμε ότι τελειώνει η άσφαλτος και αρχίζει η άμμος της παραλίας... Ήταν λίγο επίφοβο να μην φρενάρεις και να βρεθείς στην άμμο καθώς και το να κάνεις όπισθεν για να βγεις από εκεί, αλλά έχει να κάνει με το γεγονός ότι το νησί είναι λιγότερο οργανωμένο και "στημένο".
 

tyxerula

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Και τα δυο νησιά είναι υπέροχα με όμορφες παραλίες λίγο περισσότερο μου άρεσε η Πάτμος και τον Σεπτέμβριο δεν θα έχει τόσο κόσμο.
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Γυρισα απο 12 ημερες 9 λερο 2 λειψους κ 1 κ κατι πατμο. Καταπληκτικοι λειψοι.μακαρι να μεναμε παραπανω.απιστευτες παραλιες καταπληκτικο φαγητο μηδενικα αυτοκινητα καλο οδικο δικτυο.το λεωφορειο κ τα ταξι σε πανε στις παραλιες.το βραδυ στην χωρα.ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. παμε ΛΕΡΟΣ παρα πολυ καλη.φαγητο 10/10. Παραλιες η καλυτερη ειναι η γουρνα με αμμο κ ρηχη πεντακαθαρες ολες.αγια κιουρα η 2η πολυ καλη.το παντελι κ τα αλιντα εχουν πισω ξενοδοχεια κ μαγαζια.στα αλιντα εχει πισω κ δρομο περνανε αυτοκινητα στο παντελι οχι.πεντακαθαρες κ οι 2 κ εχεις κ πισω σου ενα καρο μαγαζια αλλα πολυς κοσμος κ στο παντελι πολλες βαρκες κ ιστιοφορα.πολυ ωραιο το καστρο της λερου.καλη παραλια τα 2λισκαρια το αδιαχωρητο κ ειναι το μερος που γινεται το παιχνιδι το μεσημερι.αγια μαρινα γραφικο λιμανακι με νυχτερινα μαγαζια.φαγητο:οπου κ να φας θα φας πολυ καλα.νο1 ο δημητρης ο καραφλας.νο2 ο παραδεισος σχεδον διπλα του. Στην γουρνα κ στις 2 ταβερνες οπωσδηποτε.στο λακκι οπως κ δηποτε στο πετρινο κ οστρια.Σουβλακια απιστευτα στα κρουπια αγια μαρινα. Το νησι εχει 4 γλυκατζιδικα με γευσεις που δεν τις εχει δοκιμασει πουθενα.Το παραδοσιακο ειναι διαστημικο το γλυκατζιδικο στο παντελι απιστευτο. Κ τα αλλα 2 πολυ καλα.εχει παιδοτοπο μποουλιγκ μαγαζια να δει ο αντρας μπαλες.εφημεριδες κτλ.ερχονται μετα τις 5.αν θελετε να κανετε την Μονοημερη εκδρομη για αρκους υηγανακια μαραθι ασπρονησι...αξιζει αλλα μονο απο λειψους.εμεις πηγαμε απο πατμο με 6-7 μποφωρ κ αστο καλυτερα.κοστιζει 20 απο λειψους.παμε τωρα πατμο:δεν μου αρεσε τιποτα.παραλιες δεν εχει κ 1-2 που εχει ειναι πηχτρα απο ομπρελες κ ξαπλωστρες.φαγητο κατω του 0.κινηση αυτοκινητα χαμος κ ο κοσμος του ψυχικου κ της κηφισιας ολη μερα διπλα σου.30-40% πιο ακριβα τα παντα σε σχεση με τα αλλα 2 νησια.Μονο αξιολογο αν σας ενδιαφερει η επισκεψη στα μοναστηρια κ στη χωρα.Μονο για μονοημερη.μην χασετε τον χρονο σας.

20160817_161115.jpg
20160818_201644.jpg


Οι 2 παραπανω φωτος: 1η πλατυς γιαλος λειψοι 2η:η θεα απ την ταβερνα του καραφλα.η παραλια βρωμολιθος οπου μειναμε κιολας στα καταπληκτικα φιλοξενια στουντιος.υπεροχοι ανθρωποι.ο ορισμος της φιλοξενιας
 
Last edited by a moderator:

maggiefrost

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας!Πρόκειται σε μια εβδομάδα να μετακομίσω στη Λέρο καθότι βρήκα δουλειά. Τα βρίσκω καλα με τον εαυτό μου οπότε το θέμα "πίκρα" λόγω χειμώνα δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Ήθελα μόνο να ξέρω πως είναι το νησί το χειμώνα πέρα από ήσυχο, εννοώ αν έχει ωραία καφενεια η κάποιου είδους δραστήριο τη τες. Ευχαριστώ προκαταβολικα παιδιά, καλό βράδυ!!
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Καλησπέρα σας!Πρόκειται σε μια εβδομάδα να μετακομίσω στη Λέρο καθότι βρήκα δουλειά. Τα βρίσκω καλα με τον εαυτό μου οπότε το θέμα "πίκρα" λόγω χειμώνα δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Ήθελα μόνο να ξέρω πως είναι το νησί το χειμώνα πέρα από ήσυχο, εννοώ αν έχει ωραία καφενεια η κάποιου είδους δραστήριο τη τες. Ευχαριστώ προκαταβολικα παιδιά, καλό βράδυ!!
Το νησι εχει 10000 μονιμους. Σινεμα μποουλινγκ μπιλιαρδα παιδοτοπους τα περισσοτερα μαγαζια ανοιχτα οποτε καταλαβαινεις.ηρεμα φυσικα σε σχεση με την χαοτικη αθηνα.
 
Μηνύματα
10
Likes
7
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του travelstories!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την Πάτμο. Θα βρισκόμαστε εκεί την τελευταία βδομάδα του Ιουλίου. Σχεδιάζουμε να μην έχουμε δικό μας μεταφορικό μέσο και να μείνουμε στην Σκάλα. Θα μπορέσουμε να μετακινηθούμε στις παραλίες, στη Χώρα και στο νησί γενικότερα; Ή είναι απαραίτητο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι από διαμονή; Να επιδιώξουμε να μείνουμε κοντά στο λιμάνι;

Επίσης, αναφορικά με τη νυχτερινή ζωή, έχει μόνο στη Χώρα ή και στη Σκάλα;

Αυτά προς το παρόν! Όλες οι πληροφορίες ευπρόσδεκτες!
 

savvalas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του travelstories!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την Πάτμο. Θα βρισκόμαστε εκεί την τελευταία βδομάδα του Ιουλίου. Σχεδιάζουμε να μην έχουμε δικό μας μεταφορικό μέσο και να μείνουμε στην Σκάλα. Θα μπορέσουμε να μετακινηθούμε στις παραλίες, στη Χώρα και στο νησί γενικότερα; Ή είναι απαραίτητο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι από διαμονή; Να επιδιώξουμε να μείνουμε κοντά στο λιμάνι;

Επίσης, αναφορικά με τη νυχτερινή ζωή, έχει μόνο στη Χώρα ή και στη Σκάλα;

Αυτά προς το παρόν! Όλες οι πληροφορίες ευπρόσδεκτες!

Η απάντηση μου έρχεται με μεγάλη καθυστέρηση αλλά μπορεί κι άλλοι να εχουν τις ίδιες αποριες με εσας.
Η Πάτμος έχει πολύ καλή δημόσια συγκοινωνία, αλλά μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο ή μηχανάκι για μεγαλύτερη ανεξαρτησία.
Σχετικά κοντά στο λιμάνι θα βρείτε ωραία και οικονομικότερα δωμάτια απ' ότι στη χώρα, αλλά πάντα να ξέρετε ότι τα λιμάνια έχουν περισσότερο θόρυβο. Εγώ φέτος το καλοκαίρι έμεινα μαζί με τη γυναίκα μου τον 5χρονο γιο μας στο Χοχλακά στο https://patmos-studio.webnode.gr πολύ κοντά στα μαγαζιά κοντά σε παιδική χαρά και πάνω απ' όλα ήσυχα και όμορφα.
Νυχτερινή ζωή έχει και η Σκάλα αλλά και η Χώρα είναι πάρα πολύ κοντά.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.443
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom