Ιταλία Λίγα λόγια για το Παλέρμο

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Αυτό το γεύμα με τις μπύρες κόστισε 28€ και σκάσαμε στο φαγητό δυο άτομα.
2.Οπωσδήποτε παγωτό από την Gelateria Ciccio Adelfio, στην Corso dei Mille 73. Όνειρο.
1. Και θα πληρωνατε αρκετα λιγοτερα στο τμημα του real "street" food, δηλ στο
σελφ σερβις, παγκους κλπ...
2. Δυστυχως οπως ειχα γραψει υπεκυψε τα τελευταια χρόνια στις ετοιμες βασεις οποτε δεν ειναι πλεον 100% χειροποιητο.. Η μαστιγα του τουρισμου κ του ευκολου κερδους. Αυτο ισχύει και τη focacceria πιο πανω που μετα το ανοιγμα σε Ρωμη, Μιλάνο, Μπεργκαμο δεν ειναι πια η ιδια..
Τουριστικη μεν αλλα μαστ δε. Πρωτες επιλογές για μενα Basile, Gelatone αντιστοιχα.
Θενκς STKF για τη φιλοξενια, να ειστε καλα να ξαναπατε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.870
Και το δικο μας γευμα στην Antica Focccacria, και σε τοσο ωραιο σημειο δυστυχως δεν βγηκε καθαρα: παστα χειροποιητη με αντζουγια, πιτσα, σαλατα, μπυρα κλπ, 32 ευρω νομιζω
20180719_220959.jpg


20180719_220913.jpg


Αλλα το πλεον αυθεντικο στο παλιο ταβερνειο χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ τουριστες και εντονη Σικελικη ατμοσφαιρα. Νομιζω οτι δωσαμε 24 ευρω για ολα συν αναψυκτικα

20180720_134549.jpg
20180720_141403.jpg
20180720_142008.jpg


3 μπαλες παγωτο με 2,5 ευρω. Νομιζα οτι ειμαι σε αλλη ηπειρο.
1498677914759.jpg


Το απαραιτητο σαντουιτς με σπληνα βραστη απο την Antica Foccaceria παλι
IMG_0062.JPG

Και κασάτα

IMG_0063.JPG


Πρωινο του ξενοδοχειου μεσογειακο και με γλυκακια σικελικα
IMG_0124 (2).JPG



Δυστυχως δεν κρατησα φωτο απο το aperitivo 6 ευρω (!) , με κανονικο μπουφε με μεζεδακια που ηταν μια ευκαιρια να δοκιμασει κανεις διαφορες τοπικες λιχουδιες, γιατι ποσο να φας σε 2-3 μερες πια.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.363
Μετα απο την πρόσκληση, συμπληρώνω κι εγώ τον ταξιδιωτικο οδηγό!
Σε ευχαριστώ. :)

Πιστευω ότι πρέπει να γίνει κεφάλαιο για το φαγητό
Δυστυχώς δεν μπορώ να στηρίξω κεφάλαιο για το φαγητό. Το κάνετε όμως εσείς για μένα! :)
Από την πλευρά μου να πω ότι ότι τα θαλασσινά που δοκίμασα στην Vucciria και το arancini από ένα μαγαζί πάνω στην via Maqueda ήταν πεντανόστιμα. Κλάσεις καλύτερο street food από οτιδήποτε έχει τύχει να δοκιμάσω οπουδήποτε αλλού.
Πίναμε επίσης στην υγειά του @jimp για την πρότασή του για την la galerie πίσω από τον καθεδρικό και του @gelf γιατί παραγγείλαμε και ήπιαμε ένα (μόνο) μπουκάλι κρασί που είχε αναφέρει σε κάποια από τις ιστορίες του. Πολύ νόστιμο φαγητό και γενικά το εστιατόριο value for money(που λένε και στο χωριό μου).
Δοκίμασα επίσης επιφυλακτικά, καθότιν οπαδός της σοκολάτας και cassata στο spinnato. Κόντεψα να φάω και το κουταλάκι! Εκεί θυμήθηκα και τον @Samion τον οποίο θέλω να ευχαριστήσω και δημοσίως αφού όλο σχεδόν το πρώτο ταξίδι στην Σικελία στηρίχθηκε πάνω σε δικές του πληροφορίες.

Φαντάζομαι και οι υπόλοιποι να είμαστε ευπρόσδεκτοι ε?
Εννοείται φίλε. Να σου πω ότι δεν σου απηύθυνα προσωπικά πρόσκληση διότι σκέφθηκα ότι μετά το καταπληκτικό κομμάτι σου για το Παλέρμο ,στην καταπληκτική ιστορία σου για την Σικελία θα ήταν ίσως λίγο άκομψο να σε καλέσω να γράψεις και εδώ.
Σε ευχαριστώ όμως που το έκανες. :)
Να πω επίσης ότι εξ αρχής ήθελα να γράψουν και άλλοι σε αυτή την ιστορία, ότι έκρινε σκόπιμο ο καθένας, αφού εξ ορισμού η δική μου θα ήταν ελλιπής.
Έχω χαρεί λοιπόν πολύ που μπήκατε και γράψατε.
Δεν θέλω να ποστάρω περισσότερα μιας και είμαι φιλοξενούμενος
Είσαι δικός μου φιλοξενούμενος οπότε ποστάρεις ότι άλλο θελήσεις.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Εγώ πάω Παλέρμο αρχές Μαρτίου για 4 διαν/σεις. Ευχαριστώ πολύ, όλους σας για τις χρήσιμες πληροφορίες!
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Γεια σας και πάλι! Να ρωτήσω κάτι σχετικά με μαγαζάκια με ζωντανή μουσική, στο Παλέρμο?
Υπάρχει περίπτωση να ακούσουμε καμμιά ταραντέλα ή μόνο στα χωριά της Νότιας Ιταλίας τα βρίσκει κανείς αυτά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.406
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom