Ουκρανία Λβίβ Ουκρανία

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Παίδες καλησπέρα.
Το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι στην ανατολική Ευρώπη. Στα πλαίσια αυτού του ταξιδιού, σκέφτομαι να επισκεφτώ και την πόλη Λβίβ στην Ουκρανία, πολύ κοντά στα σύνορα με την Πολωνία, για την οποία έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.
Υπάρχει κάποιος συμφορουμιτης που να την έχει επισκεφθεί η να ξέρει πληροφορίες για αυτή…Αν αξίζει να πάω; Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω….κτλ…

Ευχαριστώ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πήγα πριν λίγα χρόνια Λβιβ, ήταν εκδρομή σαββατοκύριακου έχοντας ως αφετηρία την Κρακοβία της Πολωνίας. Πιστεύω αξίζει μια επίσκεψη! Είναι το πολιτιστικό κέντρο της Ουκρανίας και έχει αρκετά να δεις..προσωπικά τη βρήκα όμορφη και ιδιαίτερη! Επειδή ήταν οργανωμένη η εκδρομή (ήμασταν γκρουπάκι) δεν ξέρω καθόλου για ξενοδοχεία και μέρη για φαγητό αλλά σίγουρα είναι πάμφηνα!! Ειδικά τα τσιγάρα είχαν απίστευτες τιμές και πολλοί αγόρασαν για να τα μεταπουλήσουν να φανταστείς:haha:
Νομίζω υπάρχει σύνδεση με τρένο από Κρακοβία όσον αφορά την Πολωνία αλλά και από τη Βαρσοβία επίσης (αλλά είναι πιο μακριά από κει).
Αυτό που μ εντυπωσίασε είναι ότι αρκετοί κάτοικοι μας κοίταζαν λίγο με μισό μάτι ειδικά όταν κυκλοφορούσαμε με το πούλμαν μες την πόλη(μάλλον δεν είναι συνηθισμένοι στους τουρίστες)..Και το βράδυ ήταν λίγο περίεργα, συναντούσαμε πολύ συχνά μεθυσμένους να περιπλανιούνται και να μας ψιλοενοχλούν αλλά κατά τ άλλα όλα καλά!!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Έχω μια οικογενειακή φίλη από το Λβιβ και μου έχει πει πολλά για την πόλη της, κάποια στιγμή σκοπεύω να την επισκεφθώ κι εγώ. Απ' όσα λέει, έχει ένα όμορφο ιστορικό κέντρο με εκκλησίες, μουσεία και ένα θέατρο (ή όπερα δε θυμάμαι), νεοκλασικά κτίρια κλπ. Από φωτογραφίες μου φάνηκε ότι αξίζει πολύ μια επίσκεψη, απλά δεν πρέπει να είναι για πολλές μέρες. Το Λβιβ πάντως είναι το κέντρο του Ουκρανικού πληθυσμού στην Ουκρανία, καθώς ελάχιστοι εκεί μιλούν ως μητρική τους και στις καθημερινές τους συναλλαγές τη Ρωσική (σε αντίθεση με το Κίεβο και δεξιά, που από 20 - 80% είναι ρωσόφωνοι οι κάτοικοι). Οπότε μπορείς να πεις ότι αν δεις το Λβιβ έχεις πάρει μια πολύ καλή γεύση του Ουκρανικού στοιχείου!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το Λβιβ πάντως είναι το κέντρο του Ουκρανικού πληθυσμού στην Ουκρανία, καθώς ελάχιστοι εκεί μιλούν ως μητρική τους και στις καθημερινές τους συναλλαγές τη Ρωσική (σε αντίθεση με το Κίεβο και δεξιά, που από 20 - 80% είναι ρωσόφωνοι οι κάτοικοι). Οπότε μπορείς να πεις ότι αν δεις το Λβιβ έχεις πάρει μια πολύ καλή γεύση του Ουκρανικού στοιχείου!
Mήπως μπερδεύεις την Πολωνία με την Ουκρανία?? Προπολεμικά το Λβιβ ήταν Πολωνικό... πρόκειτε για μια υπέροχη πόλη που σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη...
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Mήπως μπερδεύεις την Πολωνία με την Ουκρανία?? Προπολεμικά το Λβιβ ήταν Πολωνικό... πρόκειτε για μια υπέροχη πόλη που σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη...
Ναι δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες και είναι γεγονός ότι οι Ουκρανοί στην ιστορία τους έχουν έρθει σε επαφή με πάρα πολλούς λαούς. Ωστόσο ισχύει ότι το Λβιβ είναι μια από τις μεγάλες πόλεις με το μεγαλύτερο ποσοστό Ουκρανών σήμερα, και μάλιστα αρκετά φανατικών κιόλας (γιατί σε αυτή τη χώρα παίζουν διάφορα εθνικιστικά και πολιτικά παιχνίδια ως γνωστόν). Για τα κτίρια και την αρχιτεκτονική πάντως έχεις δίκιο, εκτός από τους ορθόδοξους ναούς τα περισσότερα άλλα κτίρια είναι Πολωνικής έμπνευσης και προέλευσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.230
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom