Βενεζουέλα Λος Ρόκες Βενεζουέλα

am1706

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Ανταρκτική, ΝΥ
Καλησπέρα σε όλους!!
Θέλω να κάνω ένα μακρινό ταξίδι τον Ιανουάριο και μεταξύ άλλων σκεφτόμουν και το Λος Ρόκες και το Ισλα Μαργκαρίτα στη Βενεζουέλα. Έχω ήδη δει κάποια πράγματα σχετικά με διαμονή, εισιτήρια, τοπία, καλύτερη περίοδο, δραστηριότητες, κλίμα, κτλ, αλλά αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι αν είναι εύκολο να πάω μεμονωμένα, ή αν θα πρέπει να απευθυνθώ σε πρακτορείο σχετικά..
Η μάλλον αναπόφευκτη διαμόνη στο Καράκας αν πάω στο Λος Ρόκας με αγχώνει λίγο, ή μήπως δεν θα 'πρεπε;
Χρειάζεται και βίζα ή απλά διαβατήριο;
Και τέλος αν κάποιος έχει ήδη πάει θέλω μια γνώμη σχετικά με τη διαμονή εκεί..
Ευχαριστώ!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μεμονωμένα μπορείς να πας, αλλά με προσοχή.
Κλείσε από δω ξενοδοχείο στο Καράκας και ειδοποίησε τους να στείλουν αυτοκίνητο να σε πάρει. Μη μπαίνεις ποτέ σε ταξί, αν δεν ξέρεις ότι είναι εγγυημένο. Αν στο στείλει το ξενοδοχείο τότε είναι οκ. Μπορεί να σου στείλουν αυτοκίνητο του ξενοδοχείου, μπορεί και ταξί. Αν στείλουν ταξί, ζήτα από το ξενοδοχείο όνομα και κινητό οδηγού και ίσως και αριθμό κυκλοφορίας για να βεβαιωθείς ότι είναι το ταξί που σου στέλνουν.

Η Μαργκαρίτα είναι τουριστικό μέρος και έχουν γίνει και επιθέσεις στις παραλίες.
Εγώ προτιμώ τα Ρόκες. Είναι ονειρικά, με την αίσθηση του μικρού τόπου, χωρίς έγκλημα και φόβο. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία από ποσάντας ( σπίτια-πανσιόν με δωμάτια). Οι τιμές είναι τσιμπημένες όμως.

Βίζα δεν χρειάζεσαι.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Φιλε αν θες σε προτεινω σαν πιο low cost λυσεις-προτασεις,να τσεκαρεις καποια φοβερα μερη και παραλιες αλλα και μικρα νησακια,στις δυτικες του καρακας ακτογραμμες..ενδεικτικα σου λεω οτι πηγα στο τσορονι,ειναι ενα πολυ ομορφο μερος(αν και ,παρολο που δεν πηγα,αλλα εχω ακουσει )οχι τοσο ομορφο σαν τα ροκες..:lol:..παντως το μερος που ολοι οι ντοπιοι που ρωτησα,βαζαν αν οχι καλυτερο τουλαχιστον ισαξιο ηταν το τσιτσιριβιτσε,ενα χωριουδακι στο εθνικο παρκο μοροκου,που εχεις προσβαση σε πολλα μικρα (η μεγαλυτερα)γραφικα νησακια και ειναι ενα μερος που ολοι οι βενεζουελανοι λατρευουν να πηγαινουν στις διακοπες τους..:clap::clap:..τσεκαρε το και θα με θυμηθεις...οπως επισης δες και το κορο,οπου μεταξυ αλλων(οπως και στα νησακια αππεναντι απο το τσιτσιριβιτσε..)μπορεις να στησεις τη σκηνη σου και να γουσταρεις απιστευτα..:D:D..οσο για ταξι,μπηκα σε δεκαδες,ουτε τιμες ρωτουσα πιο πριν ουτε τιποτα,προσεξε μονο να ειναι καποιας εταιριας(''λινεα'')και οχι πειρατικα..(ασε που τους ''κοβεις''τους πειρατες ταξιτζηδες ευκολα..:haha::haha:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ήμουν στο Ίσλας Μαργαρίτα, πριν από 20 μέρες.
Δεν αξίζει απολύτως τίποτε.
Ούτε καν για μια περιήγηση.
Συνάντησα όμως κάποιους έλληνες ταξιδιώτες, οι οποίοι είχαν επισκεφθεί το Λος Ρόκες και είχαν μείνει ικανοποιημένοι. Όχι ενθουσιασμένοι, απλά ικανοποιημένοι.
Δεν έχεις πρόβλημα με τη διαμονή σου στο Καράκας, αν τηρήσεις ορισμένους βασικούς κανόνες. Δηλαδή ένα πεντάστερο ξενοδοχείο, που έχει εγγυημένη ασφάλεια, όχι βόλτες τα βράδια και νωρίς τα πρωινά, όχι στενά και απόμερα δρομάκια. Πάντα ταξί από το ξενοδοχείο, ή από το εστιατόριο.
Το πιο εντυπωσιακό και πολύ καλό σημείο της Βενεζουέλας είναι το δέλτα του Ορινόκο, όπου ένας έλληνας έχει δύο λότζες εκεί.
Αν δεν έχεις πάει σε ζούγκλες, την συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτή την εκδρομή.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Συνάντησα όμως κάποιους έλληνες ταξιδιώτες, οι οποίοι είχαν επισκεφθεί το Λος Ρόκες και είχαν μείνει ικανοποιημένοι. Όχι ενθουσιασμένοι, απλά ικανοποιημένοι.
Καλά πρέπει να σε κούφαναν!
Χαρακτηριστικό γνώρισμα το νεοέλληνα...
Αν δεν ενθουσιάστηκαν με τα Ρόκες, τότε καλύτερα να καθόταν στην καφετέρια της γειτονιάς τους να πίναν φραπέδες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλά πρέπει να σε κούφαναν!
Χαρακτηριστικό γνώρισμα το νεοέλληνα...
Αν δεν ενθουσιάστηκαν με τα Ρόκες, τότε καλύτερα να καθόταν στην καφετέρια της γειτονιάς τους να πίναν φραπέδες.
Συν ένα κι από μένα... τα Λος Ρόκες είναι ένα από τα ελάχιστα μέρη που κτυπάνε στα ίσια τις Ελληνικές θάλασσες... ακριβά αλλά μοναδικά... παράδεισος...

Φραπέδες πετιμέζι με σαγιονάρα και ζαμπονέ άσπρο τισέρτ τα νούμερα...
 

am1706

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Ανταρκτική, ΝΥ
Συν ένα κι από μένα... τα Λος Ρόκες είναι ένα από τα ελάχιστα μέρη που κτυπάνε στα ίσια τις Ελληνικές θάλασσες... ακριβά αλλά μοναδικά... παράδεισος...

Φραπέδες πετιμέζι με σαγιονάρα και ζαμπονέ άσπρο τισέρτ τα νούμερα...

:) Τα νερά και οι παραλίες εκεί για μένα σαν εικόνα τουλάχιστον μου θυμίζουν τα χρώματα στον Μπάλο στα Χανιά και άλλες ίσως παρόμοιες ελληνικές παραλίες, οπότε από την μια ειρωνία που τις έχεις αυτές τις παραλίες στα πόδια σου μέσα σε λίγες ώρες και από την άλλη πρέπει να ξοδέψεις σίγουρα 1000€, να πάρεις 3 αεροπλάνα, και να προσέχεις τα πειρατικά ταξί :) για να φτάσεις εκεί μετα από 20 ώρες αν οι πτήσεις είναι κοντά η μια στην άλλη...
Παρ'ολ'αυτά σκεφτόμουν οτι ίσως άξιζε περισσότερο να κρατήσω 3 μέρες ώστε να μπω και λίγο στη ζούγκλα, στους καταρράκτες και κάπου τελείως διαφορετικά και εννοείται και Λος Ρόκες για ρηλάξ 5 μέρες ακόμα..
Τι λέτε;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ε, εντάξει δεν είναι το ίδιο. Τα Ρόκες είναι σαφώς ανώτερα.
Ένα καλό πρόγραμμα πρέπει να έχει δέλτα Ορινόκο, Καταρράκτη Έιντζελ και ξεκούραση στα Ρόκες.
Μπορείς να συμπεριλάβεις στο ταξίδι σου και τη Μέριντα, εκτός αν έχεις ξαναπάει Λατινική Αμερική και έχεις δει αποικιακές πόλεις τύπου Τάσκο, Κούσκο, Καρταχένα και Αντίγκουα.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Ήμουν στο Ίσλας Μαργαρίτα, πριν από 20 μέρες.
Δεν αξίζει απολύτως τίποτε.
Ούτε καν για μια περιήγηση.
Συνάντησα όμως κάποιους έλληνες ταξιδιώτες, οι οποίοι είχαν επισκεφθεί το Λος Ρόκες και είχαν μείνει ικανοποιημένοι. Όχι ενθουσιασμένοι, απλά ικανοποιημένοι.
Δεν έχεις πρόβλημα με τη διαμονή σου στο Καράκας, αν τηρήσεις ορισμένους βασικούς κανόνες. Δηλαδή ένα πεντάστερο ξενοδοχείο, που έχει εγγυημένη ασφάλεια, όχι βόλτες τα βράδια και νωρίς τα πρωινά, όχι στενά και απόμερα δρομάκια. Πάντα ταξί από το ξενοδοχείο, ή από το εστιατόριο.
Το πιο εντυπωσιακό και πολύ καλό σημείο της Βενεζουέλας είναι το δέλτα του Ορινόκο, όπου ένας έλληνας έχει δύο λότζες εκεί.
Αν δεν έχεις πάει σε ζούγκλες, την συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτή την εκδρομή.
Καλησπέρα ετοιμάζομαι κι εγώ για Βενεζούελα το Φεβρουάριο. Ξεκίνησα έχοντας στο μυαλό μου Angel Falls και Los Roques.. αλλά τελευταία έχω ψηθεί με τον Ορινόκο και το πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να τα συνδυάσω και τα 3 (λόγω ημερών... 7 μόνο!!). Τι προτείνεις? Και αλήθεια υπάρχουν στοιχεία επικοινωνίας αυτού του Έλληνα στον Ορινόκο? Και οργανώνει όλο το ταξίδι από Καράκας, μπορεί? Η μόνο διαμονή?
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ξέχνα τον Ορινόκο έχει άλλα καλύτερα...

Παίξε με 2 βράδυα Λος Ρόκες και ψάξου για τους καταράκτες για 2-3 βράδυα... δεν είναι φτηνά αλλά αξίζει τρελλά... έχε εναλλακτική τα Λος Γιάνος και την Μέριδα στις Άνδεις... η χώρα είναι υπέροχη...

Ασφαλώς και μακριά από Μαργαρίτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom