Ινδονησία Μαλαισία Σιγκαπούρη Μαλαισία-Ινδονησία-Σιγκαπούρη.

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Ήρθε η ώρα με τη σειρά μου να παραθέσω την εμπειρία που ζήσαμε μαζί με την σύζυγο μου στην Ν.Α Ασία πέρυσι το καλοκαίρι.
Πρώτα απ'όλα να πω δυο λόγια για τα αεροπορικά.Κλείσαμε φυσικά τα εισιτήρια με Scoot,εκτός από ένα σκέλος που κλείσαμε με AirAsia.Αθήνα-Κουάλα Λουμπούρ με μία στάση στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης. Κουάλα Λουμπούρ-Λομπόκ, Ντένπασαρ-Σιγκαπούρη και τέλος Σιγκαπούρη-Αθήνα.Η εμπειρία μας ήταν τέλεια.Το γράφω αυτό γιατί πολλά έχουν αναφερθεί για την εταιρία επειδή είναι Low cost.Κατ εμέ είναι απόλυτα value for the money.Είχαμε κλείσει μόνο back pack τα οποία πήραμε στο αεροσκάφος χωρίς να μπουν καν στη διαδικασία να τα ζυγίσουν σε κανένα σκέλος.Από Μπαλί για Σιγκαπούρη μάλιστα η βαλίτσα υπερέβαινε κατά πολύ τα 10 κιλά καθώς είχαμε μαζέψει αρκετά κοράλλια από τις Ινδονησιακές παραλίες.
Στο αεροσκάφος μέσα σε άφηναν χωρίς πρόβλημα να βγάλεις το σνακ από την τσάντα σου αν και οι τιμές σε περίπτωση που ήθελες να φας φαγητό της εταιρίας δεν ήταν απαγορευτικές.Τα καθίσματα τώρα οκ δεν είναι και τα πιο άνετα αλλά αν έχεις καλή διάθεση,καλή παρέα και τάμπλετ φορτισμένο δεν καταλαβαίνεις πότε περνάει η ώρα.

Όσον αφορά το πρόγραμμα είχαμε 3 βδομάδες γεμάτες άδεια και επιλέξαμε να τις περάσουμε ως εξής.
Κυριακή 25-8- αναχώρηση για Κουάλα Λουμπούρ μέσω Σιγκαπούρης. Όπως ήδη ανέφερα.Άφιξη Κουάλα στις πρωί της 26-8.
3 Διανυκτερεύσεις στην πρωτεύουσα της Μαλαισίας.Μία διανυκτέρευση Λομπόκ, μία Gili Air, 4 διανυκτερεύσεις Nusa Penida (εκ των οποίων τη πρώτη την περάσαμε σε δεντρόσπιτο στην Ανατολική πλευρά του νησιού),μια διανυκτέρευση Nusa Lembongnan,7 Μπαλί εκ των οποίων 3 βράδια στο Ubud και 4 βράδια Semiyank και τέλος 3 βράδια Σιγκαπούρη πριν επιστρέψουμε πίσω.

Κουάλα Λουμπούρ

Η Κουάλα Λουμπούρ είναι μια μεγάλη πόλη και σε καμία περίπτωση δεν αρκούν οι 3 μέρες που διαθέσαμε εμείς.Ωστόσο σε αυτές τις τρεις μέρες είδαμε το Aquarium,ανεβήκαμε στο Πύργο Menara,ανεβήκαμε στις σπηλιές Batu,στο Μelawati hill όπου είδαμε τις γλυκύτατες και σπάνιες Silver leaf monkeys, στο Kuala Selangor όπου είδαμε το "σόου" με τις πυγολαμπίδες και κάποιες βόλτες στο κέντρο της πόλης σε αγορές και στην Chinatown.Σε όλες μας τις μετακινήσεις χρησιμοποιήσαμε Grab εκτός από τη διαδρομή αεροδρόμιο ξενοδοχείο που χρησιμοποιήσαμε Voucher το οποίο προμηθευτήκαμε από το αεροδρόμιο.

Αυτό που λατρεύουμε όλοι μας (θεωρώ) στα ταξίδια που κάνουμε είναι οι αναμνήσεις καθώς και οι εμπειρίες που αποκομίζουμε από αυτά.Και μιας και ανέφερα τις εμπειρίες θα σας περιγράψω μία"περιπέτεια" που ζήσαμε το τελευταίο βράδυ μας στην Μαλαισία.Είχαμε λοιπόν αποφασίσει να κάνουμε την εκδρομή σε Melawaki Hill και Kual Selangor μόνοι μας. Αφενός γιατί θα μας έβγαινε πολύ πιο οικονομικά από το να πηγαίναμε εκδρομή με γκρουπ,αφετέρου για να γλυτώσουμε χρόνο.Έτσι ξεκινήσαμε για Melawaki Hill με Grab,στη συνέχεια κινηθήκαμε προς Kuala Selangor πάλι με Grab.Όταν όμως είδαμε το "σοου" με τις πυγολαμπίδες και ήρθε η ώρα να πάρουμε Grab για την επιστροφή στην Κουάλα Λουμπούρ η ώρα είχε περάσει και η εφαρμογή δεν μας έβγαζε διαθέσιμο οδηγό.
Αφού περάσαμε κανένα μισάωρο με ελαφρύ άγχος καθώς κόντευε 22:00 είχαμε 1,5 ώρα διαδρομή μέχρι το ξενοδοχείο μας(με αμάξι) και την επόμενη μέρα στις 06:00 έπρεπε να ξεκινάμε για αεροδρόμιο καθώς πετούσαμε για Λομπόκ.Η λύση δόθηκε από ένα ζευγάρι Μαλαισιανών οι οποίοι όχι μόνο δέχτηκαν να μας επιστρέψουν στο ξενοδοχείο,αλλά μας έκαναν και μια βόλτα από την πόλη στην οποία βρίσκεται ένα εντυπωσιακό Δικαστήριο της Μαλαισίας (το οποίο παρεμπιπτόντως έμοιαζε με παλάτι).

Λομπόκ

Το Λομπόκ μπήκε στο πλάνο διότι είναι ένα μέρος από το οποίο μπορούσαμε πολύ εύκολα να έχουμε πρόσβαση στα νησιά Gili όπου ήταν ο βασικός προορισμός μας(7' χρειαστήκαμε για Gili Air).Έτσι επιλέξαμε να περάσουμε και ένα βράδυ στην παραλία Sengigi.Απ όσα καταφέραμε να δούμε αυτή την μία μέρα ήταν πολύ πιο ήσυχο τουλάχιστον το νησί απτό Μπαλί και σίγουρα θα χρειαζόταν να διαθέταμε περισσότερες μέρες.Οι ντόπιοι όταν άκουγαν ότι θα μέναμε μόνο μία μέρα εκεί τράβαγαν τα μαλλιά τους. Κλείνοντας να αναφέρω ότι υπάρχει ένα τοπικό ρητό το οποίο λέει ότι στο Λομπόκ μπορείς να βρεις το Μπαλί στο Μπαλί όμως δεν μπορείς να βρεις το Λομπόκ.


Gili Air

Παρασκευή 30-8 λοιπόν και ξεκινάμε από παραλία Sengigi για Gili Air.Τo σύμπλεγμα νησιών Gili αποτελείται από τρία πολύ μικρά νησιά..Άλλωστε στα Ινδονησιακά Gili σημαίνει <<πολύ μικρό>>.Είναι ένας προορισμός και διασκέδασης(Gili Trawangan και Gili Meno ) αλλά και απόλυτης χαλάρωσης (Gili Air).Αυτό όμως για το οποίο φημίζονται είναι ο βυθός τους.Αποτελούν έναν από τους must προορισμούς αν είστε λάτρης του snorkeling.Περάσαμε φανταστικά,βγάλαμε υπέροχες φωτό και περάσαμε μια γεμάτη μέρα χαλάρωσης.Για να καταλάβετε πόσο μικρό είναι το νησί θα σας πω ενδεικτικά ότι το βράδυ περπατήσαμε χαλαρά σχεδόν τη μισή περίμετρο του νησιού σε σχεδόν μία ώρα.


Nusa Penida

Ίσως ο πιο όμορφος προορισμός στην Ινδονησία (κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη).
Στις 31-8 την τελευταία μέρα του καλοκαιριού είχαμε αποφασίσει να την περάσουμε στο Rumah Pohon treehouse.Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν είχαμε αποφασίσει εμείς,αλλά........η τύχη!!!!!
Όταν φτιάχναμε το πρόγραμμα είχαμε αποφασίσει να διαθέσουμε 2 βράδια στα νησιά Gili και 3 βράδια στο Nusa Penida.Διακαής πόθος μας ήταν να περάσουμε ένα βράδυ στο εν λόγω δεντρόσπιτο.Διαθεσιμότητα όμως δεν υπήρχε για τις ημερομηνίες που θα βρισκόμασταν στο νησί.Για την ακρίβεια δεν υπήρχε διαθεσιμότητα για τους επόμενους 3 μήνες.Άπο περιέργεια και μόνο τσέκαρα ημερομηνίες και είχα βρει διαθεσιμότητα τον Νοέμβριο.Δυστυχώς όμως θα είχαμε φύγει.Γενικότερα αν κάποιος ενδιαφέρεται είναι αρκετά δύσκολο να βρει διαθεσιμότητα και θα πρέπει να έχει κάνει την κράτηση αρκετά πιο νωρίς.Ωστόσο επειδή πολλές φορές γίνομαι εμμονικός όταν θέλω κάτι, δεν έχανα το κουράγιο μου και έμπαινα και τσέκαρα καθημερινά τη διαθεσιμότητα σε περίπτωση ακύρωσης στις ημερομηνίες που θα ήμουν στο νησί.
Έτσι λοιπόν περίπου 1,5 μήνα πριν το ταξίδι μας βρήκα διαθεσιμότητα για τις 31-8.Ακύρωσα λοιπόν τη δεύτερη διανυκτέρευση στα νησιά Gili που κανονικά θα κάναμε την δεύτερη διανυκτέρευση στις 31-8 και τη διαθέσαμε λοιπόν για τη διανυκτέρευση στο δεντρόσπιτο.
Η αλήθεια είναι ότι ο ύπνος δεν ήταν ο καλύτερος που έχουμε κάνει(αλλά σε δεντρόσπιτο είσαι ρε μεγάλε τι περίμενες) αποζημίωθήκαμε όμως την επόμενη μέρα το πρωί που ξυπνήσαμε και είδαμε μια μαγική ανατολή σε ένα εξωπραγματικό τοπίο (ΣΧΕΔΟΝ) δυο μας.
Το σχεδόν πιο πάνω προορίζεται στους φίλους μας τους κινέζους(μη παρεξηγηθώ δεν είμαι ρατσιστής,φυσικά χαριτολογώντας το γράφω) οι οποίοι από τις 06:00 είχαν ξεκινήσει να κάνουν την εμφάνιση τους με κάτι κάμερες σαν τηλεσκόπια :bleh::bleh::bleh::bleh: για να απαθανατίσουν την ανατολή.Δε βαριέσαι όμως,αν έχεις καλή διάθεση,ζεις την στιγμή και αφήνεις μικρολεπτομέρειες να περνάνε στην ιστορία.

Τις επόμενες 3 μέρες νοικιάσαμε σκούτερ,γυρίσαμε κυριολεκτικά το νησί παρότι το οδικό δίκτυο είναι χάλια,γεμάτο με λακκούβες καιόταν λέμε λακκούβες μη φανταστείτε λακκουβίτσες...μιλάμε για μικρούς τάφους και σε μεγάλο μέρος του νησιού το οδικό δίκτυο αποτελείται από χωματόδρομο.


Nusa lembongnan


Στις 4-9 φύγαμε από Nusa Penida για να περάσουμε ένα βράδυ σε ακόμα έναν προορισμό.Στο Nusa Lembongnan.Περίπου ένα τέταρτο ήταν η διαδρομή και το σκάφος μας κατέβασε στην γνωστή κίτρινη γέφυρα η οποία ενώνει το Nusa Lembongnan με το Nusa Ceningan.
Και κάπου εδώ θα σας αναφέρω άλλο ένα περιστατικό το οποίο τώρα σκέφτομαι και γελάω.Τώρα.Γιατί εκείνη την ώρα τα είδα λίγο κολληόμενα.
Όταν κατεβήκαμε από το σκάφος και πήγαμε να νοικιάσουμε σκούτερ δεν είχε διαθεσιμότητα το πρακτορείο που βρίσκεται στην κίτρινη γέφυρα.Χρειάστηκε να προχωρήσουμε και να ψάξουμε για να βρούμε διαθέσιμο σκούτερ.Και ενώ έχουμε βρει τελικά σκούτερ και έχω ανέβει στο μηχανάκι έχω βάλει μπροστά και αναμένω την σύζυγο να ανέβει ακούω την ιδιοκτήτρια με την παρέα της να βγάζει κάτι ακανόνιστες κραυγές(ξέρω γω πρέπει να έβριζε στα ινδονησιακα ή κάτι τέτοιο) αρπάζει και ένα σκουπόξυλο και τρέχει προς εμένα.Παράλληλα ακούω και πέτρες να πέφτουν ακριβώς από πίσω μου,γυρίζω και βλέπω μια σαύρα(σαν μικρός δράκος του Κομόντο ήταν,μη φανταστείς κανένα μικρό ιγκουάνα :bleh::bleh::bleh:).Γκαζώνω λοιπόν και όπου φύγει φύγει.Τι να κάνω έτρεχε καταπάνω μου.Αυτό κατά κάποιο τρόπο έπεσε από ένα χωματένιο ανηφορικό δρόμάκι ακριβώς από πίσω μου,τα έχασε(περισσότερο από μένα) και άρχισε να τρέχει κατά πάνω μου.Τι να κάνω????ΟΕΟ???Επέστρεψα παρέλαβα την σύζυγο ατάραχη και ξεκινήσαμε για το check in και την εξερεύνηση του νησιού 2 σε 1.
Το απόγευμα καταλήξαμε στο δυτικό μέρος του Nusa Ceningan μαζέψαμε κοράλια και είδαμε το ηλιοβασίλεμα.


Μπαλί( Ubud)


Φτάσαμε στην αποβάθρα Sanur του ανατολικού Μπαλί μέσα σε 25' και ξεκινήσαμε με ταξί κατευθείαν για το ξενοδοχείο στο Ubud.Φτάσαμε μετά από σχεδόν μία ώρα και αρκετή κίνηση.
Στο ubud κάτσαμε 3 βράδια.
Κατά την πρώτη μας διανυκτέρευση σηκωθήκαμε στη 01:30 για να ανέβουμε στο Mt Batur(το Mt Batur είναι ενεργό ηφαίστειο στο Μπαλί με τελευταία έκρηξη το 2000).Πέρασε λοιπόν Mini Van μας περισυνέλεξε στις 02:00 και κατευθυνθήκαμε προς το Mt.Batur στους πρόποδες του οποίου πήραμε ένα πρόχειρο πρωινό,ήπιαμε και καφεδάκι όποιοι θέλαμε και μετά από ένα πρόχειρο breefing μας δόθηκαν φακοί και ξεκινήσαμε την ανάβαση στις 03:50.Γενικά υπάρχει μεγάλος συνωστισμός.Υπήρχαν αρκετά σημεία στα οποία σταματούσαμε και περιμέναμε αναγκαστικά.Η ανάβαση πάντως σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά βατή και στις 05:50 φτάσαμε κορυφή όπου πήραμε πάλι ένα πρόχειρο πρωινό,είδαμε την ανατολή που ήταν υπέροχη και ξεκινήσαμε την κατάβαση στις 07:00.Στις 09:00 είχαμε κατέβει είχαμε δώσει τους φακούς και ξεκινούσαμε για τα ξενοδοχεία μας.Γυρίσαμε στις 11:00 στο ξενοδοχείο εν τέλη κάνοντας μια στάση πρώτα σε κάτι φυτείες καφέ όπου δοκίμαζες από μια μεγάλη ποικιλία καφέδων και τσαγιών και αν σου άρεσε κάτι αγόραζες.Μπορούσες αν ήθελες να δοκιμάσεις(με χρέωση) και αν σ αρέσει να αγοράσεις και τον γνωστό καφέ Luwak.
Για όποιον δε γνωρίζει ο συγκεκριμένος καφές φτιάχνεται έπειτα από επεξεργασία των κοπράνων του συγκεκριμένου ζώου και είναι ο ακριβότερος στον κόσμο.Αρχικά αιχμαλωτίζουν αυτά τα ζώα,τα ταΐζουν κόκους καφέ και στη συνέχεια συλλέγουν τα κόπρανα τα οποία έπειτα από επεξεργασία δίνουν τον συγκεκριμένο καφέ.
Όσο βρισκόμασταν στο Ubud επισκεφτήκαμε τον ναό Elephant Cave,όπου ήταν όμορφα καθώς και το Monkey Forest το οποίο από το όνομα καταλαβαίνεις ότι είναι ένα δάσος γεμάτο μαϊμούδες.Παντού όμως.Κάποιες γίνονται επιθετικές μάλιστα οπότε θέλει αρκετή προσοχή αν και έχει αρκετά μεγάλο αριθμό προσωπικού για να τις ταΐζουν αλλά και για λόγους ασφαλείας.

Από Ubud την τρίτη μέρα είχαμε κλείσει από Ελλάδα οδηγό με τον οποίο πήγαμε στον ναό Penataran Lempuyang.Ξεκινήσαμε από τις 06:00 για να αποφύγουμε τον συνωστισμό και μετα από πολλή κίνηση φτάσαμε στις 08:15 πήραμε νουμεράκι το 213 για να μας βγάλουν οι ντόπιοι την κλασική φωτό με την αντανάκλαση και ακόμα φωτογράφιζαν το 65 οπότε βγάλαμε φωτό χωρίς αντανάκλαση και από διαφορετική γωνία για να μη φάμε την μέρα μας εκεί.Συνδιάσαμε την εκδρομή αυτή με 3 καταρράκτες στον γυρισμό για Ubud.Πήγαμε πρώτα στον καταπληκτικό καταρράκτη tukad cepung.Στην συνέχεια σε έναν αρκετά τουριστικό και κατ εμέ υπερεκτιμημένο καταρράκτη ονόματι blangsinga.Και καταλήξαμε στον τρίτο καταρράκτη της ημέρας τον kanto lampo ο οποίος επίσης ήταν εξαιρετικός και ήταν πρόταση του οδηγού μας.

Semiyank

Το πρωί της τέταρτης μέρας στο Μπαλί θα φεύγαμε από Ubud για Semiyank πάλι με τον ίδιο οδηγό.Πρώτα όμως επισκεφτήκαμε τους καταρράκτες sekumpul βορειοδυτικά από το Ubud.Είναι σύμπλεγμα καταρρακτών.Και για να μπεις πληρώνεις εισιτήριο και σε κατεβάζει οδηγός.Υπάρχουν 3 είδη εισόδου.Το οικονομικότερο που σε κατεβάζει στον πρώτο καταρράκτη και σε ανεβάζει το μεσαίο που σε κατεβάζει και σε πάει σε περισσότερους καταρράκτες και το πιο ακριβό που σε κάνει αρκετά μεγάλη διαδρομή σχεδόν 2,5 ώρες.Η διαφορά είναι ελάχιστη οπότε αν βαστάν τα πόδια σας αξίζει να κάνεις τη μεγάλη διαδρομή.
Στην συνέχεια πήγαμε στον ναό σήμα κατατεθέν του νησιού ulun danu και φεύγοντας για Semiyank σταματήσαμε σε Rice Tarrace συγκεκριμένα το jatiluwih για να καταλήξουμε στο ξενοδοχείο μας στη Semiyank το απογευματάκι.
Τις επόμενες μέρες μας στο Μπαλί τις περάσαμε από πισίνα παραλία και το ανάποδο.Θέλαμε να χαλαρώσουμε και λίγο.


Σιγκαπούρη


Στις 12-9 αφήσαμε το Μπαλί για Σιγκαπούρη.Πετύχαμε τη Σιγκαπούρη στις προετοιμασίες για να υποδεχτεί το Grand Pri.
Σιγκαπούρη επισκεφτήκαμε τους βοτανικούς κήπους.Οι άνθρωποι είναι πολύ τακτικοί.Τα πάντα ήταν πεντακάθαρα επίσης με μικρή χρέωση επισκεφτήκαμε και τον κήπο με τις ορχιδέες.Έχουν δώσει ονόματα σε όλες τις ορχιδέες και σε πολλές έχουν δώσει ονόματα διάσημων προσωπικοτήτων.
Την ίδια μέρα επισκεφτήκαμε το Garden by the bay.Είχαμε κλείσει ηλεκτρονικά τα εισιτήρια για να ανέβουμε και στην γέφυρα.Ανεβήκαμε λοιπόν στη γέφυρα στις 19:50.Στις 20:00 ξεκινάει το σόου με τα φώτα και τη μουσική όπου είναι το κάτι άλλο.Αλήθεια δε περιγράφεται με λόγια.Έχει σόου και στις 21:00 όπου είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό των 20:00.
Την τελευταία μέρα ανεβήκαμε για φαγητό στο Marina Sand Bay.Ανεβήκαμε στον 57ο όροφο αφού πληρώσαμε αρχικά 22δολάρια για είσοδο ανά άτομο τα οποία όμως τα χρησιμοποιήσαμε σαν έκπτωση στην τελική αξία.
Το βράδυ αργά ξεκινούσε η πτήση της επιστροφής και πήγαμε στο αεροδρόμιο 4 ώρες πιο νωρίς προκειμένου να το εξερευνήσουμε


Κάπως έτσι τελείωσε αυτή η εξόρμηση στην Ν.Α Ασία.Ελπίζω να σας ταξίδεψα έστω και λίγο νοερά αυτές τις δύσκολες μέρες που είμαστε αναγκασμένοι να περιοριζόμαστε στα σπίτια μας.
Υπομονή λοιπόν και τελειώνοντας θα ήθελα να ευχηθώ σε όλο τον κόσμο υγεία και όταν με το καλό περάσει η περιπέτεια με τον Κορώνα πολλά όμορφα ταξίδια σε όλους μας.

Φωτό από Μαλαισία

20190828_170633.jpg
20190828_181951.jpg
IMG_20190827_170749.jpg


IMG_20190827_170724_1.jpg
IMG_20190827_141935.jpg
IMG_20190827_174338.jpg
IMG_20190826_205703.jpg
IMG_20190827_222336.jpg




Λομπόκ


IMG_20190830_100449.jpg
IMG_20190830_094000.jpg


IMG_20190830_100404.jpg



Gili Air


IMG_20190831_095017.jpg
IMG_20190831_095232.jpg
GOPR0060.JPG
GOPR0066.JPG
GOPR0102.JPG

GOPR0091.JPG
20190831_140424.jpg



Nusa Penida
IMG_20190901_060545.jpg
20190901_065534.jpg
IMG_20190901_075611.jpg


20190901_064335.jpg

IMG_20190902_100636.jpg
IMG_20190902_101804.jpg

IMG_20190902_132135.jpg
IMG_20190903_091034.jpg
IMG_20190903_130108.jpg
IMG_20190904_095628.jpg
IMG_20190904_101338_1.jpg
20190902_152336.jpg
20190902_153251.jpg
20190902_174657.jpg
20190903_103708.jpg
20190904_130843.jpg
20190902_175343.jpg
20190903_182845.jpg
20190902_141910.jpg



Nusa Lembongnan & Ceningan



20190904_152602.jpg
20190905_085805.jpg
20190905_091841.jpg
20190905_100053.jpg




Μπαλί




20190906_055428.jpg
20190906_065349.jpg
20190906_091939.jpg
20190906_123728.jpg
IMG_20190906_171906.jpg
20190906_080056.jpg


IMG_20190908_124744.jpg
IMG_20190908_091112.jpg
IMG_20190908_130455.jpg
IMG_20190908_090609.jpg
IMG_20190908_094014.jpg
IMG_20190908_083807.jpg
IMG_20190908_101359.jpg

IMG_20190908_114021.jpg
IMG_20190910_180907.jpg




Σιγκαπούρη

IMG_20190912_210933.jpg
IMG_20190913_205140.jpg
IMG_20190912_191253.jpg
IMG_20190913_195708.jpg
IMG_20190913_200119.jpg
IMG_20190913_133225.jpg
IMG_20190913_130536.jpg
IMG_20190913_134424.jpg
20190913_124142.jpg
20190914_120129.jpg
20190914_115738.jpg
 

Attachments

Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.322
υπερέβαινε κατά πολύ τα 10 κιλά καθώς είχαμε μαζέψει αρκετά κοράλλια από τις Ινδονησιακές παραλίες
Μάλλον δεν το γνώριζες, όπως δε το γνώριζα και εγώ, αλλά τα νεκρά κοράλλια "ανακυκλώνονται" σαν τμήμα της θαλάσσιας βιολογίας και είναι πολύ σημαντικό να μην τα αφαιρούμε από την παραλία.

Όπως μου είπε μία βιολόγος της θάλασσας που πέτυχα σε ένα ταξίδι, μερικά κοράλλια μπορούν να αναπτυχθούν μόνο πάνω σε ύλη από άλλα νεκρά κοράλλια ενώ αποτελούν υλικό για άλλες μορφές ζωής (πχ. κάλυψη για καβούρια, μίκρο-πλανγκτόν που επιβιώνει στους πόρους) ενώ ακόμα και το ασβέστιο που έχουν επηρεάζει το pH της περιοχής διατηρώντας το εκεί που πρέπει. Όλα αυτά τα έμαθα και εγώ αφού της έδειξα την συλλογή μου από μερικά (ευτυχώς όχι πολλά και ακόμη πιο ευτυχώς ήδη νεκρά) μικρά κοράλλια που είχα συλλέξει μέχρι στιγμής, από τότε ποτέ ξανά.
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.115
Αρχικά ευχαριστούμε για τις εμπειρίες σου που ήθελες να μας μεταφέρεις. Όμως η δική μου ανάγνωση σταματάει στο '' μαζέψαμε αρκετά κοράλλια''... Καλή συνέχεια και εύχομαι στα επόμενα ταξίδια σου να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση του φυσικού πλούτου του τόπου που επισκέπτεσαι.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Μάλλον δεν το γνώριζες, όπως δε το γνώριζα και εγώ, αλλά τα νεκρά κοράλλια "ανακυκλώνονται" σαν τμήμα της θαλάσσιας βιολογίας και είναι πολύ σημαντικό να μην τα αφαιρούμε από την παραλία.

Όπως μου είπε μία βιολόγος της θάλασσας που πέτυχα σε ένα ταξίδι, μερικά κοράλλια μπορούν να αναπτυχθούν μόνο πάνω σε ύλη από άλλα νεκρά κοράλλια ενώ αποτελούν υλικό για άλλες μορφές ζωής (πχ. κάλυψη για καβούρια, μίκρο-πλανγκτόν που επιβιώνει στους πόρους) ενώ ακόμα και το ασβέστιο που έχουν επηρεάζει το pH της περιοχής διατηρώντας το εκεί που πρέπει. Όλα αυτά τα έμαθα και εγώ αφού της έδειξα την συλλογή μου από μερικά (ευτυχώς όχι πολλά) μικρά κοράλλια που είχα συλλέξει μέχρι στιγμής, από τότε ποτέ ξανά.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο που διεθεσες αρχικα για την αναγνωση της ιστοριας μου.Οσον αφορα το θεμα με τα κοραλια δεν ειχα ιδεα για ολα οσα μου παρεθεσες.Θα το εχω πλεον υποψη μου για το μελλον.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Αρχικά ευχαριστούμε για τις εμπειρίες σου που ήθελες να μας μεταφέρεις. Όμως η δική μου ανάγνωση σταματάει στο '' μαζέψαμε αρκετά κοράλλια''... Καλή συνέχεια και εύχομαι στα επόμενα ταξίδια σου να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση του φυσικού πλούτου του τόπου που επισκέπτεσαι.
Σοκαριστηκες τοσο πολυ απ'το γεγονος του οτι μαζεψαμε κοραλια απο την παραλια και δε θελησες να διαβασεις την υπολοιπη ιστορια.Σεβαστό απολυτα.
Αν ηξερα οτι ανακυκλωνονται και ολα αυτα τα χρησιμα που ανεφερε ο φιλος πιο πανω δε θα τα μαζευα σε καμια περιπτωση.Απλα στο δικο σου μηνυμα δε διακρινω τη καλη διαθεση του αναγνωστη πιο πανω και θα το ληξω εκει!😊😊😊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom