Καραϊβική Μαρτινίκα προσεχώς!!!!!!!

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλα τα μέλη του υπέροχου forum. Να καλωσορίσω ιδιαιτέρως και όλους τους φίλους της Καραιβικής και να ζητήσω κι εγώ με τη σειρά μου τα φώτα σας....
Προτάσεις, ιδέες, what to do, what to see στην εξωτική Martinique ??? Κανείς που να έχει πάει ??? Dominique και Saint Lucia στη γειτονιά...αξίζει μια γρήγορη (δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου) επίσκεψη?
Τα φτηνά αεροπορικά της Air France έκαναν το θαύμα τους οπότε τέλος Ιανουαρίου, στην καρδιά του καλοκαιριού, θα έχετε ανταπόκριση από Μαρτινίκααααα !!!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλα τα μέλη του υπέροχου forum. Να καλωσορίσω ιδιαιτέρως και όλους τους φίλους της Καραιβικής και να ζητήσω κι εγώ με τη σειρά μου τα φώτα σας....
Προτάσεις, ιδέες, what to do, what to see στην εξωτική Martinique ??? Κανείς που να έχει πάει ??? Dominique και Saint Lucia στη γειτονιά...αξίζει μια γρήγορη (δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου) επίσκεψη?
Τα φτηνά αεροπορικά της Air France έκαναν το θαύμα τους οπότε τέλος Ιανουαρίου, στην καρδιά του καλοκαιριού, θα έχετε ανταπόκριση από Μαρτινίκααααα !!!
Χρήσιμο αυτό το φόρουμ αλλά μερικές φορές σε ρίχνει κατευθείαν στα "σκληρά"!:icon_sad:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Dominique και Saint Lucia στη γειτονιά...αξίζει μια γρήγορη (δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου) επίσκεψη?
Με μια λεξη:οχι. Πρωτευουσες χωρις ενδιαφερον. Μονο εκδρομες στην ενδοχωρα αξιζουν. Δηλ θελεις διανυκτερευση. Αλλιως απο τα δυο κ συντομα μονο Σαντα Λουτσια κ ημερησια προς Πιτονς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.263
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η ΜΑρτινίκα είναι μεγάλη μούφα, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ντομινίκα = ακατέργαστο διαμάντι, ειδικά αν γουστάρεις ράστα, χαλαρό και παραδοσιακό τρόπο ζωής και -κυρίως- εξαιρετικό τρέκινγκ. Αν είναι για μια μέρα, άστο καλύτερα.

Η Αγία Λουκία έχει αξιοπρεπείς παραλίες και κάτι ψιλά από φύση και ζωή, λιγότερο μούφα από τη Μαρτινίκα, αλλά πάλι τίποτε το τρομερό.

Στη θέσησ ου θα άφηνα τη Μαρτινίκα ως απλό σημείο άφιξης και αναχώρησης και θα περνούσα το χρόνο μου στη Ντομινίκα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.026
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
@Yorgos Τωρα που σε βρηκα (Καλη Χρονια κιολας! ) δεν λες καμια αποψη και για τον Αγιο Μαρτινο;
 

Mpahaoua

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Χαίρομαι που και άλλος είχε την ίδια ιδέα όπως και μεις! Περάσαμε 10 μέρες στη Μαρτινίκα , και έχουμε μία εβδομάδα που γυρίσαμε... Εχει πάρα πολλά θετικά και κάποια αρνητικά...
Αν θέλεις εδώ, ή με όποιον τρόπο θέλεις, μπορώ να σε ενημερώσω...
Εχω φέρει πίσω και κάποιο έντυπο υλικό, του 2014, ολοκαίνουργιο και μπορώ να στο στείλω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.263
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Περάσαμε 10 μέρες στη Μαρτινίκα , και έχουμε μία εβδομάδα που γυρίσαμε... Εχει πάρα πολλά θετικά και κάποια αρνητικά...
Γράψε παιδί μου ελεύθερα, να διαβάζουν οι ενδιαφερόμενοι.
 

VIGIA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η ΜΑρτινίκα είναι μεγάλη μούφα, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ντομινίκα = ακατέργαστο διαμάντι, ειδικά αν γουστάρεις ράστα, χαλαρό και παραδοσιακό τρόπο ζωής και -κυρίως- εξαιρετικό τρέκινγκ. Αν είναι για μια μέρα, άστο καλύτερα.

Η Αγία Λουκία έχει αξιοπρεπείς παραλίες και κάτι ψιλά από φύση και ζωή, λιγότερο μούφα από τη Μαρτινίκα, αλλά πάλι τίποτε το τρομερό.

Στη θέσησ ου θα άφηνα τη Μαρτινίκα ως απλό σημείο άφιξης και αναχώρησης και θα περνούσα το χρόνο μου στη Ντομινίκα.
Να ρωτήσω πώς πηγαίνεις απο Μαρτινίκα σε Ντομινικα και Σάντα Λουσία?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.263
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει φερι.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
H Μαρτινίκα είναι υπερπόντια περιοχή της Γαλλίας, άρα Ευρωπαϊκή Ένωση με νόμισμα το ευρώ, σωστά;
Επομένως, θεωρητικά, η είσοδος γίνεται με ταυτότητα (συνθήκη Σένγκεν).
Πρακτικά, φαντάζομαι, είναι απαραίτητο το διαβατήριο για αποφυγή περιπετειών.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
H Μαρτινίκα είναι υπερπόντια περιοχή της Γαλλίας, άρα Ευρωπαϊκή Ένωση με νόμισμα το ευρώ, σωστά;
Επομένως, θεωρητικά, η είσοδος γίνεται με ταυτότητα (συνθήκη Σένγκεν).
Πρακτικά, φαντάζομαι, είναι απαραίτητο το διαβατήριο για αποφυγή περιπετειών.
Απαντώ σε εμένα αφού το έψαξα λίγο:
"Οι υπερπόντιοι νομοί αποτελούν συνιστώσες του γαλλικού εθνικού εδάφους, και, ως εκ τούτου, της Ευρωπαϊκής Ένωσης ωστόσο, όπως και το υπόλοιπο των εδαφών της Υπερπόντιας Γαλλίας, δεν αποτελούν μέρος της Ζώνης Σένγκεν. Οι υπερπόντιοι νομοί διαθέτουν, λόγω της γεωγραφικής τους απόστασης από την ευρωπαϊκή ήπειρο, το καταστατικό των υπερπεριφερειακών ευρωπαϊκών περιοχών.

Πράγματι, τα καταστατικά των DOM και RUP είναι μεταξύ τους διαχωρισμένα. Ως εκ τούτου, το Σαιν-Μπαρτελεμί απόλεσε το καταστατικό αυτό την 1η Ιανουαρίου 2012, λαμβάνοντας αυτό του PTOM (υπερπόντια χώρα και έδαφος), τιθέμενο μέσω αυτού εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το Σαιν-Μαρτέν παρέμεινε τέτοιο, ως έδαφος εξαρτώμενο από την Γουαδελούπη, κι αυτό παρά το γεγονός ότι με βάση την γαλλική νομοθεσία οι δύο αυτές υπερπόντιες κτήσεις διέπονταν από διαφορετικό νομικό καθεστώς."
Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Υπερπόντιοι_νομοί_και_περιοχές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom