Μαρόκο Μαρόκο? ΙΙΙΙIt's a problem!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Η βόλτα με τις καμήλες δεν ήταν το πρόβλημα, είχε την πλάκα του. Είναι πολύ αργές οι δόλιες αλλα σε 1-1,5 ωρα φτάνεις στον προορισμό σου. Η οργανωμένη κατασκήνωση με ξάφνιασε. 5-6 σκηνές με κρεβατια, μια σκηνή τραπεζαρία, μια σκηνή κουζίνα και μια χημική τουαλέτα. Δεν την περίμενα τόσο πολιτισμένη την βόλτα στην Σαχάρα
Δεν έπεσες σε τζαναμπέτισσα καμήλα! την γλιτώσατε την αμμοθύελα;
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Δεν έπεσες σε τζαναμπέτισσα καμήλα! την γλιτώσατε την αμμοθύελα;
Πολύ υπάκουη ήταν η δόλια αλλα την αμμοθύελλα δυστυχώς δεν την γλιτώσαμε. Η πιο χρήσιμη αγορά όλου του ταξιδιού ήταν τα μαντήλια που τυλίξαμε τα κεφάλια μας για να προστατευτούμε απο την αμμοθύελλα. Κατα τύχη τα πήραμε και αποδείχθηκαν σωτήρια.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πολύ υπάκουη ήταν η δόλια αλλα την αμμοθύελλα δυστυχώς δεν την γλιτώσαμε. Η πιο χρήσιμη αγορά όλου του ταξιδιού ήταν τα μαντήλια που τυλίξαμε τα κεφάλια μας για να προστατευτούμε απο την αμμοθύελλα. Κατα τύχη τα πήραμε και αποδείχθηκαν σωτήρια.
Υποψιάζομαι ότι βρεθήκαμε στο ίδιο μέρος με 1-2 μέρες διαφορά. Εμάς μόλις είχε καταλαγιάσει η αμμοθύελλα...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Πολύ υπάκουη ήταν η δόλια αλλα την αμμοθύελλα δυστυχώς δεν την γλιτώσαμε. Η πιο χρήσιμη αγορά όλου του ταξιδιού ήταν τα μαντήλια που τυλίξαμε τα κεφάλια μας για να προστατευτούμε απο την αμμοθύελλα. Κατα τύχη τα πήραμε και αποδείχθηκαν σωτήρια.
Δεν πάνε σ αυτά τα μέρη χωρίς μαντήλι, μεταξύ των άλλων ζέστης, άμμου, αν έχει κάποια εντυπωσιακό μαλλί το κρύβει κι αποφεύγει ενοχλήσεις...
 

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα! Πηγαινω για πρωτη φορα στο μαρακο κ θα ηθελα μερικες πληροφοριες. Την επομενη εβδομαδα πεταω marrakesh και εχω μπροστα μου 4 ημερες να εξερευνησω οσα περισσοτερα γινεται. Τι θα μ προτεινατε να δω?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Σε 4 μέρες παίρνεις τζούρα Μαρόκου. Aφιέρωσε 2 μέρες στη πόλη και μετά πήγαινε είτε προς Essaouira αν θες κάτι παραθαλάσσιο ή προς Ouarzazate για το Ait Ben Haddou.
 

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Σε 4 μέρες παίρνεις τζούρα Μαρόκου. Aφιέρωσε 2 μέρες στη πόλη και μετά πήγαινε είτε προς Essaouira αν θες κάτι παραθαλάσσιο ή προς Ouarzazate για το Ait Ben Haddou.
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Τι λες, αξιζει να κανω κατι σαν camel trek απο μαρακες-ζαγορα και επιστροφη με μια διανυκτερευση?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Τι λες, αξιζει να κανω κατι σαν camel trek απο μαρακες-ζαγορα και επιστροφη με μια διανυκτερευση?
Ευθέως σου απαντώ ΟΧΙ. Είναι σκότωμα. Και με καμήλα;; πώς είναι δυνατόν τόσα χλμ
Εμείς με ενοικιαζόμενο όχημα (και στάσεις βέβαια) κάναμε το Marrakech- Ouarzazate σε 1 μέρα. Η Ζagora είναι άλλα 120 χλμ παραπέρα! Αυτό που μπορείτε να κάνετε ΑΝ νοικιασετε αμάξι μόνοι σας ή με οδηγό, να πάτε Marrakech - Telouet - Ait Ben Haddou (μέσω του φαραγγιού Ourika κι όχι της "εθνικής οδού") διανυκτέρευση στην Ouarzazate (έχει και τα Atlas studios και την Kasbah Taourirt) - συνιστώ το Dar Farhana για διαμονή και φαγητό - και την επομένη επιστροφή στο Marrakech από άλλη διαδρομή μεσω Skoura (να δείτε τη Kasbah Amridil) και τους καταρράκτες Ouzoud (εκεί δεν πήγαμε γιατί ήταν εκτός διαδρομής μας).
Το Ait Ben Haddou είναι από καλύτερα αξιοθέατα του Μαρόκου

PAN_7550_1.JPG

Αit Ben Haddou


Kαταρράκτες (από google)
 
Last edited:

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Ευθέως σου απαντώ ΟΧΙ. Είναι σκότωμα. Και με καμήλα;; πώς είναι δυνατόν τόσα χλμ
Εμείς με ενοικιαζόμενο όχημα (και στάσεις βέβαια) κάναμε το Marrakech- Ouarzazate σε 1 μέρα. Η Ζagora είναι άλλα 120 χλμ παραπέρα! Αυτό που μπορείτε να κάνετε ΑΝ νοικιασετε αμάξι μόνοι σας ή με οδηγό, να πάτε Marrakech - Telouet - Ait Ben Haddou (μέσω του φαραγγιού Ourika κι όχι της "εθνικής οδού") διανυκτέρευση στην Ouarzazate (έχει και τα Atlas studios και την Kasbah Taourirt) - συνιστώ το Dar Farhana για διαμονή και φαγητό - και την επομένη επιστροφή στο Marrakech από άλλη διαδρομή μεσω Skoura (να δείτε τη Kasbah Amridil) και τους καταρράκτες Ouzoud (εκεί δεν πήγαμε γιατί ήταν εκτός διαδρομής μας).
Το Ait Ben Haddou είναι από καλύτερα αξιοθέατα του Μαρόκου

View attachment 201837
Αit Ben Haddou


Kαταρράκτες (από google)
Ευχαριστω!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Διάβασα την ιστορία μονορούφι περασμένα μεσάνυχτα αλλά μου ήταν αδύνατον να την αφήσω πριν το τέλος. Με έκανες και έκλαψα με το πηγαίο χιούμορ σου και τον γλαφυρό τρόπο που περιγράφεις τα κατορθώματά σας!
Καθ' όλη την διάρκεια όμως τριγυρνούσε ένα ερώτημα στο μυαλό μου. Μια έμπειρη ταξιδιώτης από ότι φαίνεται να είσαι πως και διάλεξε να πάει στο Μαρόκο μες τον Ιούλιο και το χειρότερο εν μέσω Ραμαζανιου;;;
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;;;;; Εκτός αν ξεκινήσατε το ταξίδι έχοντας αυτοκτονικές τάσεις.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom