Μαρόκο Μαρόκο μόνη μου

ChristinaKyr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Marrakesh
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, έχω κλείσει να πάω Μαρακές για 5 μέρες σε μία βδομάδα από σήμερα με την φίλη μου η οποία μου ακύρωσε το ταξίδι πριν 4 μέρες. Ευτυχως είχα κλεισμένα μονο τα αεροπορικα και τιποτα αλλο. Γενικα τρελαινομαι για ταξιδια και δεν θελω να χανω ευκαιριες στη ζωη μου! Λοιπον, και μου ακυρωσε το ταξιδι γιατι της φουσκώσανε τα μυαλα οτι μπορει να την βιασουν, να την κλεψουν, να την σκοτωσουν...σιγουρα ειναι μια φτωχη χώρα ο κοσμος ειναι καπως διαφορετικος αλλα δεν θεωρω οτι δεν πρεπει να γινει αυτο το ταξιδι..δεν παμε κ στην Συρία :oops: Προσεχεις λιγο παραπανω, προσεχοντας να μην κυκλοφορεις πολυ αργα σε ερημικα μερη κτλπ κτλπ..σιγουρα οσοι ταξιδευουν πολυ και ειναι τυποι του πιο χαλαρου(οχι γκρουπ και τετοια) θα καταλαβουν! Τελοσπαντων να μην τα πολυλογω η αληθεια ειναι οτι τα χω παρει γιατι δεν θελω να χασω αυτο το ταξιδι ηθελα πολυ καιρο και γενικα να φυγω εκτος Ευρωπης μετα απο πολυ καιρο παλι! Ρωταω να μ πειτε αν ξερετε αν τελικα τα καταφερω να παω μονη να μ προτεινετε καποια γραφεια κ ο,τι αλλο θα μου ηταν χρησιμο για εκει..δηλαδη για μεταφορα, εκδρομη zagora ας πουμε και τετοια! Ευχαριστω πολυ!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θα πάω κ εγώ μαροκο τον άλλο μήνα με μια φίλη μου κ τον ανιψιό μου με γκρουπ όμως.. η αλήθεια είναι πως έχω ταξιδέψει παντού μόνη μου ακόμη και στις φιλιππινες αλλά για εκεί λίγο φοβήθηκα! Γενικά έχουν πει κ έχω διαβάσει ότι το μαροκο έχει αναπτυχθεί παρά πολύ κ έχει παρά πολλούς τουρίστες..κοιτά αν είναι να σου τύχει κάτι θα σου τύχει όπου κ αν είσαι..εγώ πήγα στην Δανία με μια φίλη μου κ μας έκλεψαν το πορτοφόλι..επίσης μια φίλη μου ήταν κρουαζιέρα κ κατέβηκε μόνη της στο μαροκο κ δεν έπαθε τίποτα..όποτε..μη σου τύχει!! Να πας κ να περάσεις τέλεια κ περιμένουμε τιπς κ να μας πεις πως πέρασες!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα, έχω κλείσει να πάω Μαρακές για 5 μέρες σε μία βδομάδα από σήμερα με την φίλη μου η οποία μου ακύρωσε το ταξίδι πριν 4 μέρες. Ευτυχως είχα κλεισμένα μονο τα αεροπορικα και τιποτα αλλο. Γενικα τρελαινομαι για ταξιδια και δεν θελω να χανω ευκαιριες στη ζωη μου! Λοιπον, και μου ακυρωσε το ταξιδι γιατι της φουσκώσανε τα μυαλα οτι μπορει να την βιασουν, να την κλεψουν, να την σκοτωσουν...σιγουρα ειναι μια φτωχη χώρα ο κοσμος ειναι καπως διαφορετικος αλλα δεν θεωρω οτι δεν πρεπει να γινει αυτο το ταξιδι..δεν παμε κ στην Συρία :oops: Προσεχεις λιγο παραπανω, προσεχοντας να μην κυκλοφορεις πολυ αργα σε ερημικα μερη κτλπ κτλπ..σιγουρα οσοι ταξιδευουν πολυ και ειναι τυποι του πιο χαλαρου(οχι γκρουπ και τετοια) θα καταλαβουν! Τελοσπαντων να μην τα πολυλογω η αληθεια ειναι οτι τα χω παρει γιατι δεν θελω να χασω αυτο το ταξιδι ηθελα πολυ καιρο και γενικα να φυγω εκτος Ευρωπης μετα απο πολυ καιρο παλι! Ρωταω να μ πειτε αν ξερετε αν τελικα τα καταφερω να παω μονη να μ προτεινετε καποια γραφεια κ ο,τι αλλο θα μου ηταν χρησιμο για εκει..δηλαδη για μεταφορα, εκδρομη zagora ας πουμε και τετοια! Ευχαριστω πολυ!
Για εκδρομές, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το ξενοδοχείο σου και να ζητήσεις να μπεις στα διάφορα προγράμματα των πρακτορείων που συνεργάζονται για μικρό αριθμό τουριστών, από ημερήσια κοντά στην πόλη μέχρι τριήμερα στην έρημο. Κατά τα άλλα μην ανησυχείς
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
εχει δικιο ο sudianos κλεισε εκδρομες με το ξενοδοχειο και μην φοβασαι,...καλο ταξιδι
 

Magdakar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Θα πάω κ εγώ μαροκο τον άλλο μήνα με μια φίλη μου κ τον ανιψιό μου με γκρουπ όμως.. η αλήθεια είναι πως έχω ταξιδέψει παντού μόνη μου ακόμη και στις φιλιππινες αλλά για εκεί λίγο φοβήθηκα! Γενικά έχουν πει κ έχω διαβάσει ότι το μαροκο έχει αναπτυχθεί παρά πολύ κ έχει παρά πολλούς τουρίστες..κοιτά αν είναι να σου τύχει κάτι θα σου τύχει όπου κ αν είσαι..εγώ πήγα στην Δανία με μια φίλη μου κ μας έκλεψαν το πορτοφόλι..επίσης μια φίλη μου ήταν κρουαζιέρα κ κατέβηκε μόνη της στο μαροκο κ δεν έπαθε τίποτα..όποτε..μη σου τύχει!! Να πας κ να περάσεις τέλεια κ περιμένουμε τιπς κ να μας πεις πως πέρασες!!
Καλημέρα!!!! θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής, μήπως γνωρίζεις τι καιρό έχει περίπου το φεβρουάριο; Πάμ με γκρουπ 10/2 και δε ξερό τι ρούχα να πάρω.. την νύχτα ξέρω έχει κρύο, αλλά την ημέρα;
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα, έχω κλείσει να πάω Μαρακές για 5 μέρες σε μία βδομάδα από σήμερα με την φίλη μου η οποία μου ακύρωσε το ταξίδι πριν 4 μέρες. Ευτυχως είχα κλεισμένα μονο τα αεροπορικα και τιποτα αλλο. Γενικα τρελαινομαι για ταξιδια και δεν θελω να χανω ευκαιριες στη ζωη μου! Λοιπον, και μου ακυρωσε το ταξιδι γιατι της φουσκώσανε τα μυαλα οτι μπορει να την βιασουν, να την κλεψουν, να την σκοτωσουν...σιγουρα ειναι μια φτωχη χώρα ο κοσμος ειναι καπως διαφορετικος αλλα δεν θεωρω οτι δεν πρεπει να γινει αυτο το ταξιδι..δεν παμε κ στην Συρία :oops: Προσεχεις λιγο παραπανω, προσεχοντας να μην κυκλοφορεις πολυ αργα σε ερημικα μερη κτλπ κτλπ..σιγουρα οσοι ταξιδευουν πολυ και ειναι τυποι του πιο χαλαρου(οχι γκρουπ και τετοια) θα καταλαβουν! Τελοσπαντων να μην τα πολυλογω η αληθεια ειναι οτι τα χω παρει γιατι δεν θελω να χασω αυτο το ταξιδι ηθελα πολυ καιρο και γενικα να φυγω εκτος Ευρωπης μετα απο πολυ καιρο παλι! Ρωταω να μ πειτε αν ξερετε αν τελικα τα καταφερω να παω μονη να μ προτεινετε καποια γραφεια κ ο,τι αλλο θα μου ηταν χρησιμο για εκει..δηλαδη για μεταφορα, εκδρομη zagora ας πουμε και τετοια! Ευχαριστω πολυ!

Καλησπέρα!

Στο Μαρακές, κάθε 50-60 μετρά έχει αστυνομικούς. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση! Ακόμα και μέσα στην Μεδίνα κυκλοφορούν. Επίσης εαν παρατηρήσει κάποιος κ έχει κάμερες αραιά και πού (και μέσα στην Μεδίνα). Οτι χρειαστείς θα ρωτάς τους αστυνομικούς. Εμείς αυτό κάναμε. Και μας βοηθούσαν με χαρά. Οι ίδιοι μας παρότρυναν να τους ρωτάμε και οχι τυχαίους στον δρόμο.
Επιπλέον το Μαρακές πλέον είναι τόοοοοοοοοοοοοοοσο τουριστικό και με άπειρο κόσμο.

Όπου και να ταξιδέψεις δεν θέλει προσοχή? Είτε είσαι μόνος σου είτε με παρέα. Είτε πας στην ΝΥ είτε στο Μαρόκο, είτε στην Αθήνα.

Εμείς στο ταξίδι μας συναντήσαμε πολλες κοπέλες που ταξίδευαν μόνες τους. Κοπέλες & άντρες μπακ-πάκερς, στο γκρουπ μας στην έρημο, στην μονοήμερη στην Εσσαουιρα... Συζητώντας με μια κοπέλα, μας είπε οτι όσο ήταν στο Μαρακές/Εσσαουίρα δεν αισθάνθηκε κίνδυνο κάπου. Στην Φεζ μόνο είχε αγχωθεί λίγο, αλλα δεν είχε γινει κάτι.

Να περάσεις τέλεια :)
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Καλημέρα στην ομάδα ,

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα τολμούσατε να κάνετε ένα ταξίδι στο Μαροκο ως γυναίκα μόνη με κάποιο τουρ. Έχω αρκετές μέρες άδειας το Πάσχα και θα ήθελα να παω κάπου εκτός Ευρώπης και το Μαροκο είναι η καλύτερη επιλογή. Έχω βρει δυο τουρ που θα ήθελα να κάνω εκεί , όποτε ουσιαστικά δε θα είμαι εντελώς μόνη.Απλά επειδή δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής κάτι ανάλογο, κάπου διστάζω.
Εσείς θα το τολμούσατε ; Ευχαριστω εκ των προτερων
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Καλημέρα, πήγα 2 φορές Μαροκο, ολομόναχη.
Την πρώτη 3 εβδομαδες και εκανα το γύρο με λεωφορεία και οτοστοπ.
Τη δευτερη για 1 εβδομάδα, κατέβηκα από Μαρακές μέχρι τα σύνορα της Μαυριτανίας, πάλι με λεωφορεία.
Δεν υπάρχει κάτι για να φοβασαι, παρά μόνο να είσαι προσεκτική. Εάν αισθάνεσαι καλύτερα με γκρουπ, οκ, αλλά μπορείς και μόνη.
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Καλημέρα, πήγα 2 φορές Μαροκο, ολομόναχη.
Την πρώτη 3 εβδομαδες και εκανα το γύρο με λεωφορεία και οτοστοπ.
Τη δευτερη για 1 εβδομάδα, κατέβηκα από Μαρακές μέχρι τα σύνορα της Μαυριτανίας, πάλι με λεωφορεία.
Δεν υπάρχει κάτι για να φοβασαι, παρά μόνο να είσαι προσεκτική. Εάν αισθάνεσαι καλύτερα με γκρουπ, οκ, αλλά μπορείς και μόνη.
Σ Ευχαριστω πολυ για τη γρήγορη απάντηση. Εντελώς μόνη μου δε θα το έκανα ποτε 😝 Σε βρίσκω θαραλλεα ! Δεν είχες κάποιο πρόβλημα με τον κόσμο εκεί ; Είχα πάει στην Αίγυπτο πέρυσι με φίλες κι αισθανθήκαμε αρκετές φορές άβολα με τους άντρες εκεί και με τη συμπεριφορά τους
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Σ Ευχαριστω πολυ για τη γρήγορη απάντηση. Εντελώς μόνη μου δε θα το έκανα ποτε 😝 Σε βρίσκω θαραλλεα ! Δεν είχες κάποιο πρόβλημα με τον κόσμο εκεί ; Είχα πάει στην Αίγυπτο πέρυσι με φίλες κι αισθανθήκαμε αρκετές φορές άβολα με τους άντρες εκεί και με τη συμπεριφορά τους
Όχι, καθόλου. Και Αίγυπτο εχω ταξιδέψει μόνη και σε άλλες χώρες. Σε πληροφορώ ότι δεν έχουν καμία σχέση οι Μαροκινοί με τους Αιγύπτιους. Οι περισσοτεροι Μαροκινοί είναι Βερβέροι, με εντελώς διαφορετική νοοτροπία από τους Άραβες Αιγύπτιους που τους βρήκα εντελώς αισχρούς (ειδικά στο Κάϊρο).
Στο Μαρόκο ο κόσμος είναι πιο πολιτισμένος, με επιρροές από Γαλλία. Δε θα έχεις κανένα θέμα, και είμαι σίγουρη ότι θα περάσεις υπέροχα.
Απλά να έχεις τα μάτια σου 14 παντού!
Αν θες κάτι άλλο, μπορείς να μου στειλεις και μνμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom