Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Οι κάρτες έχουν fix διάρκεια, ανεξάρτητα αν εξαντλήσεις το ποσό που έχουν μέσα ή όχι. Αυτή που πήρα εγώ στα τέλη Οκτωβρίου από τις αφίξεις στο CMN έχει λήξει (Maroc Telekom). Αν έχεις άλλη εταιρία ενδεχομένως να έχεις καλύτερη τύχη, αλλά το αμφιβάλλω. Πάρε πάλι κάρτα από κει (Με €10 είχα πάρει 4GB 4G, πολύ πολύ φθηνότερα από κάθε esim που κυκλοφορεί (1/4 της τιμής από την e-sim που είχα επίσης πάρει). Προσοχή, θέλει μετρητά σε € .
Εχω την Orange η οποία δινει δυνατότητα on line επαναφόρτισης. Βάζω το νούμερο και το εγκρίνει, αλλα δεν ξέρω αν είναι ακομη δικό μου ή έχει λήξει και έχει δοθεί σε άλλον. Δεν με απασχολεί το να πάρω καινούρια και να ξεμπερδεύω, απλά αν μπορούσα να τη φορτίσω on line απο Ελλάδα, δεν θα έχανα χρόνο στο αεροδρόμιο.
 
D

Delmem38110

Guest
Εχω την Orange η οποία δινει δυνατότητα on line επαναφόρτισης. Βάζω το νούμερο και το εγκρίνει, αλλα δεν ξέρω αν είναι ακομη δικό μου ή έχει λήξει και έχει δοθεί σε άλλον. Δεν με απασχολεί το να πάρω καινούρια και να ξεμπερδεύω, απλά αν μπορούσα να τη φορτίσω on line απο Ελλάδα, δεν θα έχανα χρόνο στο αεροδρόμιο.
Αν κλικαρεις το λινκ που σου έστειλα θα δεις αναλυτικά για την orange

Availability
Orange offers one prepaid SIM card for 20 Dh. Their SIM cards stays alive for 1 year after the last top-up. For 4G you need to have a new 4G-enabled SIM card.
Top-ups can be made at their shop, with vouchers, or e-top-ups in acencies or online by credit card. shop locator (in French). Orange pays bonuses on recharges all valid for 7 days e.g. 1 GB for 100 DH recharge and the equivalent for higher and lower ones.
Check balance by entering #554# or 5554. An on-screen menu with 5 options is displayed. Press 1 to check remaining national minutes, 2 for SMS, 4 for internet e.g. MB left, and 5 for international minutes………..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Αν κλικαρεις το λινκ που σου έστειλα θα δεις αναλυτικά για την orange

Availability
Orange offers one prepaid SIM card for 20 Dh. Their SIM cards stays alive for 1 year after the last top-up. For 4G you need to have a new 4G-enabled SIM card.
Top-ups can be made at their shop, with vouchers, or e-top-ups in acencies or online by credit card. shop locator (in French). Orange pays bonuses on recharges all valid for 7 days e.g. 1 GB for 100 DH recharge and the equivalent for higher and lower ones.
Check balance by entering #554# or 5554. An on-screen menu with 5 options is displayed. Press 1 to check remaining national minutes, 2 for SMS, 4 for internet e.g. MB left, and 5 for international minutes………..
Το ειδα.Λεει οτι ισχυει για 1 χρόνο, αλλα σε άλλα site γραφουν για 1 μήνα γιαυτο εχω μπερδευτει.
 

sofiaalex

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα
Θα ήθελα τη βοήθεια όποιου έχει επισκεφτεί η ξέρει το Μαρόκο. Κανονίσαμε να πάμε το Πάσχα 9 μέρες μαζί με τον άντρα μου. Θα θέλαμε να πάμε από κει μια 3μερη εκδρομη στην έρημο. Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο τουριστικό γραφείο εκεί και έμεινε ευχαριστημένος δέκτες οι πληροφορίες. Φυσικά και οποιαδήποτε tips για το συγκεκριμένο ταξίδι.
Ευχαριστώ
 

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Μόλις γυρίσαμε από το ταξίδι μας στο Μαρόκο και γράφω μερικά τιπς, πριν με φάει η καθημερινότητα!

Πετάξαμε με Aegean για Μαρακές και παραλάβαμε το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο!

Η Oyama car Marrakesh εξυπηρετικότατη! Φύγαμε κατ’ευθειαν για Ραμπάτ, αλλά, προλάβαμε και μια βόλτα στην Καζαμπλάνκα! Τις 10 νύχτες μας τις μοιράσαμε ως εξής:

  1. Ραμπάτ
  2. Σεφσαουέν
  3. Φες
  4. Φες
  5. Φες
  6. Μερζούκα
  7. Dades
  8. Ait Ben Hadou
  9. Μαρακές
  10. Μαρακές
Ο χρόνος μας έφτασε, για όλα όσα είχαμε σχεδιάσει να δούμε και κάναμε και πολύ περισσότερα!

Το μόνο που θα άλλαζα στον σχεδιασμό, είναι την τρίτη διανυκτέρευση της Φες, θα την έβαζα στο Ιφράν!Μπορούσαμε να φύγουμε απόγευμα από τη Φες, αφού είχαμε δει τα πάντα και η διαδρομή μέχρι το Ιφράν είναι μια ώρα, θα ξυπνούσαμε σε αλπικό τοπίο!

Πολύ καλό ριαντ στο Ραμπάτ το hotel de ouadayas σε τέλεια θέση! Φαγητό στη Φες, στο dar Chadia Fes! Δεν υπάρχει πινακίδα στην πόρτα, είναι σπίτι! Χτυπάτε κουδούνι και μπαίνετε! Δεν χρειάζεται κράτηση, μας είπαν ότι οποίος τους ζητήσει φαγητό, τον εξυπηρετούν!(~15€ το άτομο). Στην έρημο, δεν θέλαμε καμήλες και πήραμε γουρούνες! Λίγο πιο ακριβό, αλλά, πάρα πολύ διασκεδαστικό!

Η κάσμπα Taourirt στην Ουαρζαζατ,όπως και η Telouet είναι μη επισκέψιμες, μετά το σεισμό! Η ωραιότερη διαδρομή όλου του ταξιδιού ήταν από Aid Ben Haddou για Telouet! Δύσκολη η οδήγηση, αλλά άξιζε! Γενικά, πάρα πολλά μπλόκα στους δρόμους, παντού! Μας γράψαν μόνο μια φορά! (Κατόρθωμα)! Το ριαντ μας στο Μαρακές, Riad Mehdia, πολύ καλό, ωραία θέση, δίπλα στο μουσείο Dar Si Said ( μη επισκέψιμο και αυτό).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom