Μεξικό Μεξικό - Πληροφορίες για Yucatan

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Γεια σας,
Έχουμε κανονίσει οικογενειακως,εμείς και τα δυο παιδιά μας δεκα και δεκατριών ετών, ενα ταξίδι στο Γιουκαταν ,το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου .Το προγραμμα έχει ως εξής :
3 μερες Cancun,Isla museres
2 μερες Merida
2 μερες Valladolid
5 μερες Playa del Carmen.
Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο γι αυτό το διάστημα .Επειδή διαβάζω διάφορα ,θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους που γνωρίζουν τι πρέπει να προσέχουμε .Υπαρχουν parking φυλλασομενα έξω απο τους αρχαιολογικούς χώρους;Ειναι ασφαλές να αφήνουμε τις βαλίτσες μας στο port baggage του αυτοκινήτου;καθώς κάποιους αρχαιολογικούς χώρους (Coba,Chichen Inza,Tulum)θα τους βρίσκουμε κάθ οδον.Οπως και κάποια cenotes.Ειναι τα παιδιά που μου δημιουργούν ενα επιπρόσθετο άγχος .
Εχω διαβάσει οτι υπάρχει για το Γιουκαταν στο travelstories ,θα χαρώ αν μου γράψετε οποιαδήποτε πληροφορία έχετε ή οτιδήποτε σε σχέση με το προγραμμα που έχουμε κανει.
Ξέρω οτι δεν παω στην καλύτερη εποχή ,αλλά μόνο τότε μπορούμε .Εύχομαι να είμαστε τυχεροί.

Και μια ερώτηση για το snorkeling ,ο εξοπλισμός που δίνουν τα ξενοδοχεια και στις εκδρομες ειναι αποστειρωμένος ή έστω απολυμανσμενος ;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Υπαρχουν παρκινγκ ναι, να μην ανησυχειτε, κρατηστε και τα μπαγκαζια σας κρυμμενα στο πορτμπαγαζ και θα ειστε μια χαρα. Παντως για μενα, δε χρειαζεται να εχετε το αυτοκινητο τοσες μερες, γνωμη μου, το συγκοινωνιακο δίκτυο ειναι αριστο. Επισης, θα μπορουσατε να πατε και στο Παλενκε, τα αρχαια εκει ειναι φανταστικα και θα ξετρελαθουν τα μικρα στο agua azul. Αλλα αν δεν αντεχετε καθολου τις μετακινησεις, οκ, μια χαρα σας βρισκω.
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Υπαρχουν παρκινγκ ναι, να μην ανησυχειτε, κρατηστε και τα μπαγκαζια σας κρυμμενα στο πορτμπαγαζ και θα ειστε μια χαρα. Παντως για μενα, δε χρειαζεται να εχετε το αυτοκινητο τοσες μερες, γνωμη μου, το συγκοινωνιακο δίκτυο ειναι αριστο. Επισης, θα μπορουσατε να πατε και στο Παλενκε, τα αρχαια εκει ειναι φανταστικα και θα ξετρελαθουν τα μικρα στο agua azul. Αλλα αν δεν αντεχετε καθολου τις μετακινησεις, οκ, μια χαρα σας βρισκω.
Σ´ευχαριστώ.Μου έφυγε ενα άγχος .
Θα ήθελα να παω Παλενκε αλλά ειναι αρκετές ώρες ,το εχω ψάξει,δεν έχουμε πολλές μερες και θελουμε να συνδυάσουμε το ταξιδι και με χαλάρωση και διακοπές.
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Απο τις 3 μερες κανκουν μεινε μια και πηγαινε 2 isla mujeres.
5 μερες Playa del Carmen δεν αξιζει ,
πολυ τουριστικο πανηγυρι ειδικα το διαστημα που θα εισαι εκει
θυμιζει περιοχες σε ελληνικο νησι που μαζευονται ολοι οι τουριστες,,εκτος οτι η θαλασσα ειναι πολυ μετρια,,2 μερες θα ηταν καλα.
Η merida ειναι μια χαρα οι 2 μερες ομορφη πολη ,, το campeche να σου πω την αληθεια μ αρεσε περισσοτερο αλλα δεν ξερω αν ταιριαζει στο προγραμμα σου.
1 μερα για Valladolid θα ηταν καλα ειναι μικρο μερος,,δεν εχεις πολες μερες στην διαθεση σου.
Εχεις αφησει εξω το καλυτερο κομματι της περιοχης που επισκέπτεστε το Tulum οπου και η θαλασσα ειναι καλυτερη,και αρχαιολογικο χωρο εχει και αλλες παραλιες σχετικα κοντα να επισκεφθείτε μαζι με τα παιδια,και σενοτες και οτι αλλο θελεις.
Στο Παλενκε επιβαλετε να πας και να κατσεις εστω μια μερα ειναι παρα πολυ ωραια.
Απο θεμα ασφαλειας θα τα βρεις πολυ καλυτερα απο αυτο που περιμενες και που εχεις στο μυαλο σου σαν αρχικη εντυπωση ,, ειναι μια ωραια εκπληξη.
Η εποχη αν εισαι τυχερη μια χαρα ειναι ,εγω σχεδον την ιδια εποχη με σενα σε 23 μερες μονο 2 ειχε βροχη,τις αλλες καλοκαιρινος ωραιος καιρος.
Προσοχη στον κληματισμο τους σκοτωνει,,:haha: :haha:
Να περασετε καλα .
 
Last edited:

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Απο τις 3 μερες κανκουν μεινε μια και πηγαινε 2 isla mujeres.
5 μερες Playa del Carmen δεν αξιζει ,
πολυ τουριστικο πανηγυρι ειδικα το διαστημα που θα εισαι εκει
θυμιζει περιοχες σε ελληνικο νησι που μαζευονται ολοι οι τουριστες,,εκτος οτι η θαλασσα ειναι πολυ μετρια,,2 μερες θα ηταν καλα.
Η merida ειναι μια χαρα οι 2 μερες ομορφη πολη ,, το campeche να σου πω την αληθεια μ αρεσε περισσοτερο αλλα δεν ξερω αν ταιριαζει στο προγραμμα σου.
1 μερα για Valladolid θα ηταν καλα ειναι μικρο μερος,,δεν εχεις πολες μερες στην διαθεση σου.
Εχεις αφησει εξω το καλυτερο κομματι της περιοχης που επισκέπτεστε το Tulum οπου και η θαλασσα ειναι καλυτερη,και αρχαιολογικο χωρο εχει και αλλες παραλιες σχετικα κοντα να επισκεφθείτε μαζι με τα παιδια,και σενοτες και οτι αλλο θελεις.
Στο Παλενκε επιβαλετε να πας και να κατσεις εστω μια μερα ειναι παρα πολυ ωραια.
Απο θεμα ασφαλειας θα τα βρεις πολυ καλυτερα απο αυτο που περιμενες και που εχεις στο μυαλο σου σαν αρχικη εντυπωση ,, ειναι μια ωραια εκπληξη.
Η εποχη αν εισαι τυχερη μια χαρα ειναι ,εγω σχεδον την ιδια εποχη με σενα σε 23 μερες μονο 2 ειχε βροχη,τις αλλες καλοκαιρινος ωραιος καιρος.
Προσοχη στον κληματισμο τους σκοτωνει,,:haha: :haha:
Να περασετε καλα .
Ευχαριστω ΚΡΟΚ!Θα αλλάξω το προγραμμα και θα βάλω και Tulum για 2 βραδια.Τωρα για Παλενκε θέλω αλλά ,8-12 ώρες οδικώς και με δυο παιδιά ,μου φαίνεται δύσκολο.Θα κοιτάξω αν μπορώ να παω αεροπορικώς απο Μεριδα και πόσο στοιχίζει.Το Κανκουν το έβαλα στην αρχή για προσαρμογή και για ξεπέρασμα του jet lag .
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Από Μέριδα για Παλένκε, η μόνη ενδεδειγμένη λύση είναι νυχτερινό ΚΤΕΛ, όπου θα κοιμηθείτε όλο το βράδυ και θα φτάσετε πρωϊ. Αν δεν αντέχετε τη ταλαιπωρία (έχετε και παιδιά), τότε άλλη φορά :) Αξίζει πολύ όμως!
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Από Μέριδα για Παλένκε, η μόνη ενδεδειγμένη λύση είναι νυχτερινό ΚΤΕΛ, όπου θα κοιμηθείτε όλο το βράδυ και θα φτάσετε πρωϊ. Αν δεν αντέχετε τη ταλαιπωρία (έχετε και παιδιά), τότε άλλη φορά :) Αξίζει πολύ όμως!
Έχεις δίκιο αλλά ειναι πολυ καλο μαθημένοι και οι τρεις που δύσκολα θα τους καταφέρω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Παντως στη Τουλουμ η θαλασσα δεν ειναι για παιδια, υπεροχο τοπιο ναι, δωματια πανω στην αμμο ναι, αλλα εχει κυμα, εχει πιο αγρια ομορφια. Θα πρεπει να πατε βορειοτερα για πιο ηρεμες παραλιες, π.χ. Akumal.
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Μια χαρα ειναι για παιδια η τουλουμ ουτε βαθαινει αποτομα ουτε κυμα εχει ,,και πεντακαθαρη ειναι,,,τωρα akumal ειναι λιγο καλυτερη η παραλια οπως εχει και αλλες καλυτερες και απο αυτη. Σαν βαση η τουλουμ για μενα ειναι η πιο καλη επιλογη και απο εκει επισκεπτεστε τις υπολοιπες
Βαζω να δεις καμια φωτο απο τουλουμ,
Εχω αλλες καλυτερες φωτο αλλα ειναι και η μουτσουνα μου μεσα,,:haha: :haha: :haha:
1239284_10200646350337987_1380533682_o.jpg
1267748_10200646367018404_909821309_o.jpg
1267765_10200646365058355_1541769303_o.jpg
1294427_10200646363098306_844086970_o.jpg
 
Last edited:

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Γνωρίζετε αν για ενοικίαση αυτοκινήτου στο Μεξικο μπορώ να χρησιμοποιήσω το τρίπτυχο δίπλωμα(ροζ),με ελληνικούς χαρακτήρες ;
 

nikolasth7

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Εγώ όταν είχα πάει τ0 2008 χρειαζόταν διεθνές δίπλωμα....Αν έχει αλλάξει κάτι τώρα δεν το γνωρίζω αν και δεν το νομίζω κιόλας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom