Γαλλία Γιβραλτάρ Ισπανία Ιταλία Μεσογειακή Διαδρομή

barkour

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.286
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
λοιπόν, έπειτα και από τις τελευταίες ζυμώσεις έχουμε τη διαδρομή που θα κάνουμε...

ΝΕΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΕΙΣ):
MILAN(1)-CINQUE TERRE(1)-GENOA(1)-NICE(2)-GRASSE(1)-ARLES(1)-BARCELONA(3)-GIRONA(1)-AVIGNON(1)-GRENOBLE(1)-CHAMONIX(1)-MILAN(1)

(επειδή θέλουμε κατά μέσο όρο να κάνουμε 200χλμ την ημέρα από διαμονή σε διαμονή υπάρχει περίπτωση να κόψουμε μια ημέρα από Νίκαια και να μείνουμε μια βραδιά στο Περπινιάν ώστε το Αρλ-Βαρκελώνη να αποφευχθεί - 350χλμ++)

Επισκέψεις & Daytrips:
Riomaggiore-Corniglia-Manarola-Vernazza-Monterosso (CinqueTerre)
Nice-Monaco-Menton-Cannes-Frejus
Arles-Aix-en-Provence
Girona-Cap de Creus
Grenoble-Albertville-Chamonix-Mont-Blanc-Aosta

Συμβουλές και προτάσεις καλοδεχούμενες!
στο cinque terre και 10 μερες να κατσεις λιγες ειναι ... ερωτας:love0054:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να συμπεριλάβετε και τη Βαλένθια στο ταξίδι; Διαβάζοντας την πρώτη ιστορία απο τις 3 που σου πρότειναν, νομίζω ότι πρέπει να είναι μια πανέμορφη πόλη. Επίσης εγώ θα προσπαθούσα να βάλω και τη Λυών κάπως που την είχες στην πρώτη διαδρομή που είχες βγάλει, αλλά εγώ γενικά εγώ έχω κόλλημα με τη Γαλλία.... θα ήμουν ικανός να κάνω ολόκληρη παράκαμψη για να βρεθώ στο Παρίσι :)
 

aiolosply

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛ./ΓΑΛ./ΙΣΠΑΝ. ΡΙΒΙΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
νομίζω ότι αυτό που βλέπετε σαν διαδρομή είναι το τελικό μας πλάνο, το οποία θα αλλάξει ως προς τις διαμονές σε περίπτωση που δεν βρίσκουμε ξενοδοχείο. Η μόνη διαφοροποίηση αφορά τη Τζένοα, στην οποία δεν θα διανυκτερεύσουμε γιατί προτιμάμε να μείνουμε 2 βράδια στη Νίκαια.

- Η Βαλένθια ήταν στο πρόγραμμα αλλά μειώσαμε τα "άκρα" μας (Φλωρεντία-Βαλένθια) για να προλαβαίνουμε να γευόμαστε τον κάθε σταθμό και να μην είμαστε με το μαχαίρι στο λαιμό.
- Η Λυόν ήταν μια σκέψη, αλλά ανέβαζε κι άλλο τα χλμ μας, και δεν μπήκε καν σε διαπραγμάτευση η στάση εκεί.
 

aiolosply

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛ./ΓΑΛ./ΙΣΠΑΝ. ΡΙΒΙΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
το Μιλάνο έχει τραγικές τιμές διαμονής...και είναι ο λόγος που δεν θα μείνουμε ούτε ένα βράδυ εκεί!Όπερ σημαίνει ότι πάμε απ'ευθείας CinqueTerre, και κάνουμε μάλλον άλλη μια διαμονή στο Chamonix.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
το Μιλάνο έχει τραγικές τιμές διαμονής...και είναι ο λόγος που δεν θα μείνουμε ούτε ένα βράδυ εκεί!Όπερ σημαίνει ότι πάμε απ'ευθείας CinqueTerre, και κάνουμε μάλλον άλλη μια διαμονή στο Chamonix.
Καλυτερα, ουτως ή αλλως το μπες-βγες-παρκαρε θα ηταν τοσο χασομερικο που μαλλον δεν αξιζε τον κοπο... (Σου ειχα προτεινει κ αρχικα να μην "μπειτε" καθολου Μιλανο)
 

aiolosply

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛ./ΓΑΛ./ΙΣΠΑΝ. ΡΙΒΙΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
4 ημέρες πριν το ταξίδι μας και βρισκόμαστε σε έξαψη...θα πω δυο λόγια για το πως καταλήγουμε στην τελική διαδρομή και τα μέρη που επισκεπτόμαστε.
  • άφιξη Μπέργκαμο & άμεση αναχώρηση με προορισμό Λα Σπέτσια (διανυκτ.)
  • Λα Σπέτσια - Cinque Terre με τοπικό τρένο (TRENO Card για ολοήμερη χρήση + έξτρα παροχές)
  • Λα Σπέτσια - Τζένοα (διανυκτ.)
  • Τζένοα- Σαν Ρέμο (λίγες ώρες + μεσημεριανό) - Μεντόν (λίγες ώρες) - Κάννες (διανυκτ.)
  • Μονακό (ολοήμερη) - επιστροφή μέσω Γκρας - Κάννες (διανυκτ.)
  • Κάννες - Φρεζού - Σεντ Τροπέ - Κάννες (διανυκτ.)
  • Κάννες - Ε (aix-en-provence) - Αρλ (διανυκτ.)
  • Αρλ (πόλη) - Μπο (baux-en-provence) για μεσημεριανό - αναχώρηση για Περπινιάν (διανυκτ.)
  • Αναχώρηση για Βαρκελώνη (διανυκτ.(3))
  • Αναχώρηση για Χιρόνα (διανυκτ.)
  • Αναχώρηση για Αβινιόν - Αβινιόν (πόλη) - Οράνζ (πόλη) - Αβινιόν (διανυκτ.)
  • Αναχώρηση για Γκρενόμπλ (διανυκτ.)
  • Αναχώρηση για Σαμονί (διανυκτ.(2))
  • Αναχώρηση για Μιλάνο Μαλπένσα και πούλο
θα κρατήσω ημερολόγιο και θα σας ενημερώσω για τις εμπειρίες μας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom