Λουξεμβούργο Με αυτοκίνητο Λουξεμβούργο

kerkireos

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Αρχες Φεβρουαριου θα παμε με αυτοκινητο μεχρι το Λουξεμβουργο που μενει ενας φιλος μας.Θα ξεκινησουμε απο Κερκυρα (ουσιαστικα Ηγουμενιτσα), θα περασουμε Ανκονα και απο κει θα κινηθουμε βορεια, θα μεινουμε μια μερα στην Bologna και μετα θα κινηθουμε βορεια μεσω Ελβετιας και Γαλλιας μεχρι το Λουξεμβουργο οπου θα μεινουμε 4-5 μερες.
Εχω μερικες απορείες μιας και ειναι το πρωτο ταξιδι εξωτερικο με αυτοκινητο:¨

1.Μπαρι ή Ανκονα?
2.Μπολονια ή μηπως να μεινουμε μια μερα Μιλανο?
3.Εχω ακουσει οτι πληρωνεις τα διοδια ενος ετους οταν περνας απο Ελβετια.Μηπως να την παρακαμψουμε?
4.Κατα ποσο το παρακατω link ειναι αξιοπιστο σχετικα με την διαδρομη και το κοστος?

http://www.viamichelin.com/viamiche...Conso=5.6&dtmDeparture=28/12/2008&reinit=truehttp://www.viamichelin.com/viamiche...Conso=5.6&dtmDeparture=26/12/2008&reinit=true


Σας ευχαριστω και καλως σας βρηκα!:)
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Παραθέτω και το link για εκκίνηση από Ανκόνα: http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/dyn/controller/Itineraires?strStartAddress=&strDestAddress=&strStartMerged=Ancona&strDestMerged=Luxembourg&strStartCityCountry=612&strDestCityCountry=247&empriseW=600&empriseH=310&intItineraryType=0&caravaneHidden=false&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&devise=1.0|EUR&carbCost=1.3&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&dtmDeparture=28%2F12%2F2008&indemnite=0

Αν ξεκινήσεις από Μπάρι εννοείται ότι θα μείνεις Μπολόνια. Αν ξεκινήσεις από Ανκόνα η Μπολόνια απέχει μόλις 250 χιλιόμετρα από το λιμάνι αλλά επειδή φτάνει αργά το πλοίο εξαρτάται από τις αντοχές σας στην οδήγηση για το αν θα διανυκτερεύσετε Μπολόνια ή Μιλάνο.

Το σάιτ της Michelin αναφέρει ότι στο συνολικό κόστος περιλαμβάνεται το ποσό που πληρώνεις για να χρησιμοποιήσεις τους ελβετικούς αυτοκινητόδρομους.

Το σημειώνω σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις:
Οι μπλε πινακίδες αναφέρονται στους εθνικούς και επαρχιακούς δρόμους και οι πράσινες πινακίδες στους αυτοκινητόδρομους.
Εξαίρεση στον παραπάνω κανόνα αποτελεί η Γαλλία όπου ισχύει το αντίθετο.


 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αρχες Φεβρουαριου θα παμε με αυτοκινητο μεχρι το Λουξεμβουργο που μενει ενας φιλος μας.Θα ξεκινησουμε απο Κερκυρα (ουσιαστικα Ηγουμενιτσα), θα περασουμε Ανκονα και απο κει θα κινηθουμε βορεια, θα μεινουμε μια μερα στην Bologna και μετα θα κινηθουμε βορεια μεσω Ελβετιας και Γαλλιας μεχρι το Λουξεμβουργο οπου θα μεινουμε 4-5 μερες.
Εχω μερικες απορείες μιας και ειναι το πρωτο ταξιδι εξωτερικο με αυτοκινητο:¨

1.Μπαρι ή Ανκονα?
2.Μπολονια ή μηπως να μεινουμε μια μερα Μιλανο?
3.Εχω ακουσει οτι πληρωνεις τα διοδια ενος ετους οταν περνας απο Ελβετια.Μηπως να την παρακαμψουμε?
4.Κατα ποσο το παρακατω link ειναι αξιοπιστο σχετικα με την διαδρομη και το κοστος?

ViaMichelin: Maps, routes, route planner, UK maps, European maps, Michelin maps, route calculation


Σας ευχαριστω και καλως σας βρηκα!:)
1. Εγώ θα έπερνα το Superfast που φέυγει μεσάνυχτα από Ηγουμενίτσα για Bari. Ότι πρέπει για ένα ύπνο, και φτάνετε πρωι-πρωί στο Bari για ξεκίνημα. Απο Ancona είναι λιγότερα τα χιλιόμετρα, αλλά περισσότερος χρόνος συνολικά.

2. Αν φύγετε πρωί από το Bari, θα ήσαστε κατά τις 4 το αργότερο στη Bologna, να τη δείτε και λίγο (το έχω κάνει). Εγώ θα έμενα κιόλας εκεί το βράδυ, αλλά αν θέλετε και το Μιλάνο εφικτό είναι.

3. Τα διόδια (αυτοκόλλητο vignette που κολλάς στο παρμπρίζ) αφορούν μόνο τους αυτοκινητόδρομους και τη σύραγγα του St. Gottardo (18 χιλιόμετρα). Θεωρητικά μπορείς να τους αποφύγεις και να κινηθείς από (επίσης πολύ καλούς) δευτερεύοντες δρόμους και ορεινές διαβάσεις, αλλά επειδή πάτε Φεβρουάριο καλό θα ήταν να μην το επιχειρήσετε.
Πάντως αν η ορεινή διάβαση του St. Gottardo είναι ανοικτή, αποφύγετε το τούνελ και ανεβείτε - η θέα είναι ανεπανάληπτη.
Για να παρακάμψετε την Ελβετία, ποιές είναι οι εναλλακτικές? α) Αυστρία, που επίσης έχει αυτοκόλλητο διοδίων, β) Mont Blanc tunnel, όπου έχει επίσης ακριβά διόδια (δε θυμάμαι ποσό, αλλά σίγουρα πάνω από 10 ευρώ) και θα γίνεται και χαμός από traffic και γ) Ο γύρος της Γαλλίας, μπαίνοντας παραλιακά από Νίκαια (όπου αθροιστικά τα διόδια στους αυτοκινητόδρομους θα είναι πολλαπλάσια). Η γνώμη μου θα ήταν να πληρώσετε το Ελβετικό Vignette.

4. Αξιόπιστο είναι. Πάντως, αν το αυτοκίνητο που θα χρησιμοποιήσετε "τραβάει", θα παρέκαμπτα μεγάλο κομμάτι από τη διαδρομή που προτείνει να κάνεις μέσω Γαλλίας, και θα χρησιμοποιούσα τους Γερμανικούς Autobahn (Από Freiburg, Offenburg, Strasbourg, Metz). Παραπάνω χιλιόμετρα, αλλά χωρίς όριο ταχύτητας, και όμορφη διαδρομή δίπλα στο Ρήνο.

Ελπίζω μέχρι να πάτε να έχω ανεβάσει (στο link παρακάτω) της φωτογραφίες μου από το ταξίδι που έκανα τον Οκτώβριο στο Λουξεμβούργο, αν θέλετε να πάρετε μια ιδέα...
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Εγώ θα έπερνα το Superfast που φέυγει μεσάνυχτα από Ηγουμενίτσα για Bari. Ότι πρέπει για ένα ύπνο, και φτάνετε πρωι-πρωί στο Bari για ξεκίνημα. Απο Ancona είναι λιγότερα τα χιλιόμετρα, αλλά περισσότερος χρόνος συνολικά.

ας μου επιτραπει να διαφωνήσω για το δρομολογιο. συμφωνω για την εταιρεία όμως καλύτερη επιλογή είναι το δρομολόγιο 20.00-10.30 για Ανκόνα. υπόψη η προσφορά της εταιρείας ως 31/3 οπότε συμφέρει μια και είναι μεγάλη η οικονομική διαφορά.
 

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Μπορείς να ξεκινήσεις και από Κέρκυρα , παιρνοντας την γραμμη Κερκυρα Βενετία.Παντα η προσεγγιση του πλοιου στη βενετία ειναι μια ανεπάναληπτη στιγμή.
Κερδιζοντας τηνν διαδρομή Ανκονα -Βενετία σου μενει χρόνος για ενα καφεδακι στην πλατεια του Αγιου Μαρκου.
Μπολονια ή Μιλανο η απαντηση ειναι στο τι θέλεις να δεις και τι εμπειρίες θέλεις να πάρεις .
πληρωνεις οντος διόδια, δεν ειναι τόσο ακριβα, αλλα η Ελβέτία ειναι και αυτή ενα ονειρο . Και τα ονειρα πληρωνονται.
Καλη διαδρομη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κερδιζοντας τηνν διαδρομή Ανκονα -Βενετία σου μενει χρόνος για ενα καφεδακι στην πλατεια του Αγιου Μαρκου.
Όταν θα έχεις ήδη χάσει μια ολόκληρη μέρα βλέποντας το... πλοίο, για να βρεθείς 150Km εκτός πορείας, το ότι σου μένει και χρόνος για καφέ ακούγεται ελαφρώς ως ανέκδοτο!

Η διαδρομή Ancona - Venezia (ακόμα κι αν υποθέταμε ότι η Βενετία είναι στο δρόμο μας) είναι περί τις τρείς - τρεισήμισι ώρες με το αυτοκίνητο, αλλά περί τις 9-10 ώρες παραπάνω διαδρομή με το πλοίο.
 
Μηνύματα
12
Likes
1
Ανκόνα Λουξεμβούργο

Αρχες Φεβρουαριου θα παμε με αυτοκινητο μεχρι το Λουξεμβουργο που μενει ενας φιλος μας.Θα ξεκινησουμε απο Κερκυρα (ουσιαστικα Ηγουμενιτσα), θα περασουμε Ανκονα και απο κει θα κινηθουμε βορεια, θα μεινουμε μια μερα στην Bologna και μετα θα κινηθουμε βορεια μεσω Ελβετιας και Γαλλιας μεχρι το Λουξεμβουργο οπου θα μεινουμε 4-5 μερες.
Εχω μερικες απορείες μιας και ειναι το πρωτο ταξιδι εξωτερικο με αυτοκινητο:¨

1.Μπαρι ή Ανκονα?
2.Μπολονια ή μηπως να μεινουμε μια μερα Μιλανο?
3.Εχω ακουσει οτι πληρωνεις τα διοδια ενος ετους οταν περνας απο Ελβετια.Μηπως να την παρακαμψουμε?
4.Κατα ποσο το παρακατω link ειναι αξιοπιστο σχετικα με την διαδρομη και το κοστος?


ViaMichelin Ancona Luxembourg Itinerary


Σας ευχαριστω και καλως σας βρηκα!:)
Η Καταγωγή μου είναι και εμένα από την Κέρκυρα ,αλλά δυστυχώς μένω στην Αθήνα λόγω συζήγου.....
Θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το ταξίδι σου στο Λουξεμβούργο.
Πόσο χρονικό διάστημα σου πήρε, που σταμάτησες το πρώτο βράδυ, και γενικά ότι μπορείς να μου πεις που θα με βοηθήσει ,δεδομένου ότι ο σύζυγος δεν οδηγεί και θα είμαι η μόνη οδηγός.


Υ.Γ
Η καταγωγή μου είναι από το Σωκράκι.
Σ΄ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
12
Likes
1
Η Καταγωγή μου είναι και εμένα από την Κέρκυρα ,αλλά δυστυχώς μένω στην Αθήνα λόγω συζήγου.....
Θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το ταξίδι σου στο Λουξεμβούργο.
Πόσο χρονικό διάστημα σου πήρε, που σταμάτησες το πρώτο βράδυ, και γενικά ότι μπορείς να μου πεις που θα με βοηθήσει ,δεδομένου ότι ο σύζυγος δεν οδηγεί και θα είμαι η μόνη οδηγός.


Υ.Γ
Η καταγωγή μου είναι από το Σωκράκι.
Σ΄ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom