Κάρπαθος Με ποδήλατο στην Κάρπαθο

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Για όποιον ξέρει από Κάρπαθο θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Σκοπεύω να πάω για μερικές μέρες τέλη Αυγούστου.
Θέλω όμως να πάρω και το ποδήλατο μαζί μου.
Είμαι χρόνια ποδηλάτησα και κάνω μεγάλες αποστάσεις.

Θέλω να ξέρω, λοιπόν, αν οι δρόμοι του νησιού ενδείκνυνται για ποδήλατο.
Υπάρχουν μεγάλες ανηφόρες; Είναι ασφαλτοστρωμένοι οι δρόμοι ή υπάρχουν πολλοί χωματόδρομοι;

Έχω ακούσει πώς ένα από τα χαρακτηριστικά του νησιού είναι οι επίμονοι αέρηδες.
Ισχύει το ίδιο για τέλη Αυγούστου;
 

Nickelen

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Στην Κάρπαθο ήμουν το 2ο 10ήμερο του Ιουνίου. Απίστευτη ομορφιά με πολλές εναλλαγές με αξιοποιημένο τουριστικά το νότιο τμήμα και με άγρια ομορφιά το κεντρικό και βόρειο. Κατά την άποψή μου όμως οι δρόμοι δεν είναι κατάλληλοι για ποδήλατο για τρείς κυρίως λόγους: 1) Οι αποστάσεις είμαι μεγάλες μεταξύ δύο προορισμών, 2) τα αυτοκίνητα κινούνται με ταχύτητες που πεζοί, ποδηλάτες ακόμα και μοτοσικλετιστές καθίστανται ευάλωτοι και 3) απότομες και μεγάλες υψομετρικές διαφορές. Ο άνεμος τώρα είναι ένας άλλος σοβαρός παράγοντας και στα διάσελα πνέουν πλευρικά ισχυροί. Από την άλλη η απουσία τους δηλώνει καύσωνα. Συνεπώς με το ποδήλατο περιορίζεσαι στα Πηγάδια και στην Αμμωπή. Παραπέρα τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αν έχουν έτσι τα πράγματα, θα πρέπει να το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα πάω ή όχι.
Ίσως επιχειρήσω να κάνω μια τέτοια εκδρομή προς τον Οκτώβρη, που δεν θα έχει και τόση πολλή ζέστη.

και πάλι ευχαριστώ!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αν έχουν έτσι τα πράγματα, θα πρέπει να το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα πάω ή όχι.
Ίσως επιχειρήσω να κάνω μια τέτοια εκδρομή προς τον Οκτώβρη, που δεν θα έχει και τόση πολλή ζέστη.

και πάλι ευχαριστώ!

Καλημέρα!

Έχει αρκετούς που κάνουν όντως μεγάλες αποστάσεις με ποδήλατο, προσωπικά τους θεωρώ τρελούς! Η αλήθεια είναι ότι είναι και πολλοί οι ντόπιοι που κάνουν, όμως το καλοκαίρι με τις δουλειές και τη ζέστη, δε βλέπεις ιδιαίτερα. Οπότε γενικά δεν υπάρχει το κλίμα του ποδηλάτη στους λοιπούς οδηγούς, ώστε να προσέχουν ιδιαίτερα.

Από αέρα, όσος θες... δυστυχώς! Όμως ελπίζω ότι αυτές τις μέρες επιτέλους θα σταματήσει μπας και το απολαύσουμε λίγο παραπάνω.

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα καθώς δεν είμαι ποδηλάτης. Πάντως οι δρόμοι είναι μεν ασφαλτοστρωμένοι οι περισσότεροι, όμως έχει πολλές ανηφόρες, αμέτρητες στροφές κλπ κλπ

Κάτι που διάβασα χθες και μ'άρεσε: το καλό με το ποδήλατο είναι ότι στις κατηφόρες δεν κάνεις πετάλι και στις ανηφόρες χωράει στο πορτ μπαγκάζ! χαχαχαχαχα
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα!

Έχει αρκετούς που κάνουν όντως μεγάλες αποστάσεις με ποδήλατο, προσωπικά τους θεωρώ τρελούς! Η αλήθεια είναι ότι είναι και πολλοί οι ντόπιοι που κάνουν, όμως το καλοκαίρι με τις δουλειές και τη ζέστη, δε βλέπεις ιδιαίτερα. Οπότε γενικά δεν υπάρχει το κλίμα του ποδηλάτη στους λοιπούς οδηγούς, ώστε να προσέχουν ιδιαίτερα.

Από αέρα, όσος θες... δυστυχώς! Όμως ελπίζω ότι αυτές τις μέρες επιτέλους θα σταματήσει μπας και το απολαύσουμε λίγο παραπάνω.

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα καθώς δεν είμαι ποδηλάτης. Πάντως οι δρόμοι είναι μεν ασφαλτοστρωμένοι οι περισσότεροι, όμως έχει πολλές ανηφόρες, αμέτρητες στροφές κλπ κλπ

Κάτι που διάβασα χθες και μ'άρεσε: το καλό με το ποδήλατο είναι ότι στις κατηφόρες δεν κάνεις πετάλι και στις ανηφόρες χωράει στο πορτ μπαγκάζ! χαχαχαχαχα


Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πράγματι, χρειάζεται να έχεις λίγη τρέλα, ειδικά στη χώρα μας, για να κάνεις διακοπές με ποδήλατο! :)

Ελπίζω κι εγώ να κοπάσουν οι αέρηδες γιατί μάλλον θα το επιχειρήσω τελικά, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει οριστική απόφαση!
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποιο camping στο νησί; έχω διαβάσει διάφορα post για κάποιον περίεργο τύπο που έχει έναν περιφραγμένο χώρο και το oνομάζει camping.

τι ισχύει;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποιο camping στο νησί; έχω διαβάσει διάφορα post για κάποιον περίεργο τύπο που έχει έναν περιφραγμένο χώρο και το oνομάζει camping.

τι ισχύει;
Χμμμ...δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Που το έχεις διαβάσει; Μόλις ρώτησα και 1-2 άτομα, αλλά ούτε εκείνοι ξέρουν.

Δεν ξέρω πόσο βιάζεσαι, αλλά θα ρωτήσω και άλλους και θα σου πω!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποιο camping στο νησί; έχω διαβάσει διάφορα post για κάποιον περίεργο τύπο που έχει έναν περιφραγμένο χώρο και το oνομάζει camping.

τι ισχύει;
Καλημέρα!
Όσους κι αν ρώτησα, κανείς δεν ήξερε κάτι... ακόμη και μερικούς γνωστούς που κάνουν surfing, εκεί όπου συνηθίζεται να βρίσκονται και οι low budget επισκέπτες.

Όμως χθες άκουσα ότι στον Αγριλαοπόταμο (μια παραλία στον Αφιάρτη - κοντά στο αεροδρόμιο και στα σημεία που κάνουν σέρφινγκ), επιτρέπεται το camping. Πράγματι, πέρασα από κει, δεν ξέρω αν είναι όντως νόμιμο, αλλά γίνεται χαμός από σκηνές και τροχόσπιτα! Ιδίως από δω και πέρα που αδειάζει το νησί, θα'ναι ότι πρέπει!
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα!
Όσους κι αν ρώτησα, κανείς δεν ήξερε κάτι... ακόμη και μερικούς γνωστούς που κάνουν surfing, εκεί όπου συνηθίζεται να βρίσκονται και οι low budget επισκέπτες.

Όμως χθες άκουσα ότι στον Αγριλαοπόταμο (μια παραλία στον Αφιάρτη - κοντά στο αεροδρόμιο και στα σημεία που κάνουν σέρφινγκ), επιτρέπεται το camping. Πράγματι, πέρασα από κει, δεν ξέρω αν είναι όντως νόμιμο, αλλά γίνεται χαμός από σκηνές και τροχόσπιτα! Ιδίως από δω και πέρα που αδειάζει το νησί, θα'ναι ότι πρέπει!
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τελικά για προσωπικούς λόγους δεν τα κατάφερα να πάω... επιφυλάσσομαι όμως για του χρόνου!!
Και πάλι σ' ευχαριστώ όπως και να χει για τις πληροφορίες που μου έδωσες.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπερα,

Κατα τυχη επεσα στο post σου. Φετος το καλοκαιρι πηγα καρπαθο κ εψαχνα κ εγω για camping. Λοιπον οργανωμενο δεν υπαρχει, αλλα...

Κατα τυχη βρηκα κοντα στο κατω λευκο ενα συγκροτημα με δωματια κ free camping!!!!

Το μερος λεγεται pine tree. Ψαχτο κ internet. Ουσιαστικα ειναι μονο δωματια αλλα εχει εναν χωρο με επιπεδα στον οποιο χωρουν ανετα καμια δεκαρια σκηνες (εμεις ετσι μειναμε).
Ο κυρ Νικος Ελληνας κ Καρπαθιωτης γνησιος ειναι ολα τα λεφτα. Αφου γυρισε ολο τον κοσμο καποια στιγμη επεστρεψε κ εφτιαξε τα δωματια κ την ταβερνα. Αν κ δεν ειναι κατι ιδιαιτερο η ταβερνα σε κερδιζει με τον χαρακτηρα του (υπ οψιν... παλαιας κοπης νησιωτης κ μεγαλος σε ηλικια οποτε μην περιμενετε φανφαρες)

Σου δινει τα παντα το λιγοτερο απλοχερα. Σου προσφερει δωρεαν διαμονη με σκηνη, δωρεαν ρευμα, δωρεαν μπανιο (εχει ντουζιερα μεσα στις τουαλετες --- μην βιαζεστε.... ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΟΛΑ, ειδικα αν προσεχεις κ συ αυτο που σου παρεχει, μην ειμαστε κ γαιδουρια), δωρεαν τα φρουτα που εχει στο κτημα του.
Η ζωη του κυριολεκτικα ειναι 2 πραγματα. Το μερος που μενει κ ο σκυλος του Ζηκος.....
Καθως να μην ξεχασω οτι σου προσφερει κ εμπειριες μιας ζωης για την ζωη του κ το νησι του
Α! Κ δεν σε υποχρεωνει να τρως στην ταβερνα του, αλλα αν μιλησεις μαζι του κ δεις την αγαπη που τρεφει για το μερος του και αυτα που σου προσφερει δεν γινεται να μην φας, δεν γινεται να μην πιεις την ρακη του η να μην πιεις ενα καφεδακι....

Μειναμε σχεδον μια βδομαδα και ξεκοκκαλησαμε το νησι. Ενας απο τους λιγους λογους που θα ξαναπηγαιναμε θα ηταν ο κυρ Νικος.

Ελπιζω αν κ καθυστερημενα να σε βοηθησα λιγακι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom