Μια σκέψη κάναμε για Ευρώπη

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
......για ένα οδικό ταξιδάκι στην κεντροδυτική ευρώπη περί τα μέσα του καλοκαιριού. Ακόμα δεν υπάρχει σαφές σχέδιο δράσης, αλλά...με σημείο έναρξης το Μιλάνο (που υπολογίζουμε να φτάσουμε αεροπορικώς), υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να κάνουμε το τουρ αυτό ή δε γίνεται να μετακινείσαι σε διάφορες χώρες με νοικιασμένο αυτοκίνητο?
Φαίνομαι αλλά και είμαι ολωσδιόλου άσχετη.......:xmas_mrgreen:
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Αν ειναι πολλες οι μερες δεν σε συμφερει η λυση της ενοικιασης. Να προτιμησεις να παρεις το δικο σου αν θες για πολλες μερες
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
οπως επεισης η κεντρικη ευρωπη συνδεεται με τρενα που μπορουν να σου χρησιμευσουν.
αμα κλεισεις νωρις τα εισητηρια σου θα τα βρεις και φτηνα και δεν θα αγχωθεις και με τους δρομους και τα συνορα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
......για ένα οδικό ταξιδάκι στην κεντροδυτική ευρώπη περί τα μέσα του καλοκαιριού. Ακόμα δεν υπάρχει σαφές σχέδιο δράσης, αλλά...με σημείο έναρξης το Μιλάνο (που υπολογίζουμε να φτάσουμε αεροπορικώς), υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να κάνουμε το τουρ αυτό ή δε γίνεται να μετακινείσαι σε διάφορες χώρες με νοικιασμένο αυτοκίνητο?
Φαίνομαι αλλά και είμαι ολωσδιόλου άσχετη.......:xmas_mrgreen:
μπορεις να μετακινησαι χωρις προβλημα
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
......για ένα οδικό ταξιδάκι στην κεντροδυτική ευρώπη περί τα μέσα του καλοκαιριού. Ακόμα δεν υπάρχει σαφές σχέδιο δράσης, αλλά...με σημείο έναρξης το Μιλάνο (που υπολογίζουμε να φτάσουμε αεροπορικώς), υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να κάνουμε το τουρ αυτό ή δε γίνεται να μετακινείσαι σε διάφορες χώρες με νοικιασμένο αυτοκίνητο?
Φαίνομαι αλλά και είμαι ολωσδιόλου άσχετη.......:xmas_mrgreen:
Δυο ειναι οι επιλογες:'H παιρνεις το αμαξι σου και περνας με πλοιαρακι απο Πατρα στην Ιταλια και κανεις το τουρ σου,αδιαφορωντας για τα ενοικιαζομενα αυτοκινητα ή παιρνεις ενα interrail ticket και κανεις το ταξιδι σου με τρενα οπως θελεις εσυ ;)
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Εντάξει, σας ευχαριστώ πολύ:lol:
Η λύση του αυτοκινήτου είναι αποφασισμένη, γιατί θέλουμε λίγο να περιπλανηθούμε. Το τραίνο λοιπόν απορρίπτεται.
Όσο για το δικό μας αυτοκίνητο, εγώ είμαι το πρόβλημα που δε θέλω το πλοίο για Ιταλία (μη σχολιάσετε....πετριά είναι:D). Ο δε σύζυξ δε συζητά να φύγουμε τελείως οδικώς δηλ. Σκόπια- Σερβια- Κροατία κλπ (αυτό είναι δική του πετριά:haha:)
Γι'αυτό συζητάμε για ενοικίαση. Ας δούμε και το κόστος και ίσως μου/του φύγει η πετριά:roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλά και σωστά αυτά που σου λένε για το τραίνο αλλά, επίσης, καλά και σωστά το σκέφτεσαι και συ. Την κεντρική Ευρώπη μόνο με το αυτοκίνητο την απολαμβάνεις. Βέβαια, αν δεν είσαι με το δικό σου αυτοκίνητο, άλλη εναλλακτική από την ενοικίαση δεν έχεις. Σ' αυτό που πρέπει να επικεντρωθείς - πέραν του κόστους, νομίζω, είναι ποιά εταιρία (και με ποιά επιβάρυνση) σου δίνει τη δυνατότητα να παραδώσεις το αυτοκίνητο σε διαφορετικό σημείο από εκείνο της παραλαβής (εάν θέλεις κάτι τέτοιο). Αν και δεν τό'χω ψάξει, το γεγονός ότι οι περισσότερες χώρες ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση πρέπει να διευκολύνει τις διαδικασίες.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Μάλλον δε σκεφτόμαστε για διαφορετικό σημείο άφιξης και αναχώρησης, λόγω κόστους. Θεωρώ οτι θα μας έρθουν πιο οικονομικά τα εισιτήρια προς & από Μιλάνο, απ'ότι να κλείσω one way tickets, από διαφορετικές πόλεις. Άλλωστε, "κατεβαίνοντας", είναι υπολογισμένο να δούμε και βόρεια Ιταλία. Μένει να δω το κόστος, που πιθανώς θα είναι υψηλό. Με δικό μας αυτοκίνητο, το Via michelin κοστολογεί το ταξίδι περί τα 600ευρώ χονδρικά (από Ιταλία, όχι τελείως οδικώς). Φαντάζομαι θα είναι κάτι παραπάνω. Το πλοίο θα είναι καμπόσο κι'αυτό....Θα συνυπολογίσω αεροπορικά και κόστος ενοικιαζόμενου και βλέπουμε. Είναι και πολλές οι μέρες, οπότε.....
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Με δικό μας αυτοκίνητο, το Via michelin κοστολογεί το ταξίδι περί τα 600ευρώ χονδρικά (από Ιταλία, όχι τελείως οδικώς).
Υπάρχει τεραστια διαφορά στο κόστος αναλογα αν κανεις χρηση ή όχι της autostrada
awww_autostrade_it_autostrade_FrameTelecamera_dc0a9325d6453707e88637afc6c2ab2e._.gif
.

Σε αντιθεση με την Ελλάδα, στην Ιταλία αν δεν θες να πληρώσεις διόδια υπάρχει δρόμος χωρίς διοδια με ιδια ποιότητα οδοστρώματος, απλά αυξάνονται τα χιλιόμετρα και ο χρόνος ταξιδιού...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom