Μικρές και μεγαλύτερες αγγλικές αποδράσεις.

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η πρώτη μας απόδραση από την καινούρια μας πόλη πραγματοποιήθηκε γύρω στα τέλη Γενάρη.

Προορισμός το σχετικά κοντινό Coventry.
Αιτία επίσκεψης, ένα πολύ σημαντικό ραντεβού για δουλειά.

Ήταν ένα χειμωνιάτικο πρωινό. Τα εισιτήρια του τραίνου είχαν κλειστεί προ πολλού. Θα φτάναμε καμιά ώρα πριν στον προορισμό μας για να έχουμε άπλετο χρόνο μήπως τύχαινε καμιά στραβή και επιστροφή αργά το βράδυ για να έχουμε χρόνο να γυρίσουμε την πόλη. Ο Μι φυσικά δέχτηκε αμέσως να με συνοδεύσει, σιγά μην έχανε ευκαιρία για εκδρομή!

Το Coventry απέχει περίπου 45 χιλιόμετρα από το Λέστερ. Απευθείας τραίνο δεν υπάρχει. Η πρόσβαση γίνεται μέσω του σταθμού της μικρή πόλης του Nuneaton.

Πρωί πρωί, βρισκόμασταν με τους μικρούς μας σάκους στο σταθμό του Λέστερ. Με το που μπαίνουμε μέσα το μάτι μου πέφτει πάνω στο φωτεινό πίνακα με τα δρομολόγια. Σκανάρω το δρομολόγιο μας και τι να δω. Δίπλα από το τραίνο μας για Νuneaton αναβοσβήνει ένα μεγάλο και κατακόκκινο cancelled. Βάζω τα γέλια αρπάζω το Μι και τρέχουμε προς τις πληροφορίες να μάθουμε τι έγινε. Ο πολύ ευγενικός κυριούλης μας απαντά ότι έπεσε ένα δέντρο στις γραμμές και ότι η κυκλοφορία θα αποκατασταθεί σε μισή ώρα. Ωραία του λέω βάλτε μας στο επόμενο δρομολόγιο για Nuneaton και αλλάξτε μας και τα εισιτήρια από εκεί για Coventry. Άλλωστε είχαμε χρόνο έχοντας προνοήσει να ταξιδεύουμε νωρίτερα. Ωραία μου απαντά ο κυριούλης....τα επόμενα δυο τραίνα είναι γεμάτα. Θα σας βάλω στο τρίτο και θα φτάσετε γύρω στις 10:30 στον προορισμό σας. Εκεί κοκαλώνω! Μα 10:15 έχω ένα πολύ σημαντικό ραντεβού. Τι θα κάνω. Ο καημένος με λυπήθηκε και μου βρήκε τη λιγότερο αναίμακτη λύση δηλαδή να πάμε Coventry μέσω Birmingham με το αζημίωτο φυσικά -πληρώνοντας 50 λίρες παραπάνω και για τους δυο και άφιξη στο σταθμό του Coventry στις 10:05, δέκα λεπτά πριν το ραντεβού μου. Περιττό να σας πω ότι μπήκα στο γραφείο που με περίμεναν, ιδρωμένη και αναμαλλιασμένη στις 10:20, με τους Αγγλάκους να με κοιτούν με οίκτο και λύπηση. Βεβαίως ο καημένος ο Μι είχε ακούσει όλη τη μίρλα που μπορείτε να φανταστείτε σε όλη τη διαδρομή από το άγχος μου. Το ραντεβού ευτυχώς τελείωσε επιτυχώς και έπειτα είχαμε κάμποσες ώρες να γυρίσουμε την πόλη.

To Coventry είναι μια πόλη περίπου 320.000 κατοίκων η οποία ανήκει στα West Midlands. Έχει πλούσιο μεσαιωνικό παρελθόν και αποτελούσε από τα μεγαλύτερα κέντρα μαλλιού και υφαντουργίας εκείνη την περίοδο. Το 1100 το Κοινό των Βενεδικτίνων της πόλης ίδρυσε ένα καθεδρικό από τους μεγαλύτερους στη Βρετανία, ερείπια του οποίου δεσπόζουν μέχρι σήμερα στην πόλη. Η πόλη έχει δύο πανεπιστήμια, το University of Coventry το οποίο εδρεύει και στο κέντρο της πόλης καθώς και το πασίγνωστο University of Warwick. Άξια επίσκεψης είναι το Herbert Art Gallery and Museum και το Coventry transport museum. Επίσης το Coventry είναι η γενέτειρα της αυτοκινητοβιομηχανίας Rover και των ιστορικών Jaguar cars.

Το κέντρο μου φάνηκε γενικά ψιλοαδιάφορο και μαρτυρά το βιομηχανικό παρελθόν της πόλης, σε αντίθεση με τα προάστια που ήταν πολύ όμορφα.

Η κεντρική πλατεία:
DSCN4176.JPG


Άποψη του κέντρου:
DSCN4175.JPG


Ο καθεδρικός:
DSCN4184 1.jpg


DSCN 4174.jpg


DSCN4180.JPG


DSCN4185.JPG

Το πανεπιστήμιο του Coventry:
DSCN4183.JPG


Του κλου του ταξιδιού ήταν ότι όταν γυρίσαμε στο Λέστερ αποφασίσαμε να ζητήσουμε αποζημίωση από την London Midland για τις 50 κερατιάτικες λίρες που πληρώσαμε λόγο της πτώσης του δέντρου. Ταχυδρομήσαμε τα στοιχεία της κράτησης μας, τις καινούριες κρατήσεις που κάναμε, την απόδειξη πληρωμής και την αιτία αυτής της αλλαγής. Μια εβδομάδα μετά με μια απολογητική επιστολή μας ενημέρωσαν ότι οι 50 λίρες επιστράφηκαν στην πιστωτική με την οποία τις είχαμε πληρώσει. Σαν τη ΤΡΑΙΝΟΣΕ ένα πράγμα :p
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ευχαριστούμε και περιμένουμε κι άλλες ανταποκρίσεις από την αγαπημένη Αγγλία.:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι τελευταίες δυο μερούλες βρεθήκαμε στο Λονδίνο εξαιτίας μιας διάλεξης. Παρότι το Λονδίνο απέχει μια ώρα από το Λέστερ με το τρένο, δεν θέλαμε να πάμε και να γυρίσουμε χωρίς να έχουμε πάρει τη Χριστουγεννιάτικη γεύση του και χωρίς να περπατήσουμε πλάι στον Τάμεση.

Έτσι κανονίσαμε να μη δουλεύουμε την Τετάρτη και να μείνουμε ένα βραδάκι ώστε να απολαύσουμε τη γιορτινή ατμόσφαιρα χωρίς να έχουν πλακώσει ακόμη οι μεγάλες ορδές τουριστών.

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα μείναμε ξανά στο Easy Hotel Earls' Court σε στάνταρντ δωμάτιο με παράθυρο, με 30 λίρες.

Συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είχαμε στο μυαλό μας. Πέρα από το πρώτο απόγευμα που θα ήταν αφιερωμένο στη διάλεξη είχαμε ελεύθερο το πρωί της Τρίτης και ολόκληρη την Τετάρτη μέχρι αργά το βράδυ.

Στο HydePark δεν είχαμε σκοπό να ξαναπάμε, περνώντας όμως με το λεωφορείο βλέπω μέσα στο Hyde Park ένα τεράστιο Χριστουγεννιάτικο πάρκο - τη Winter Wonderland. Μόλις βρήκαμε που θα περάσουμε την Τετάρτη το πρωί!

Την Τρίτη το μεσημέρι γευματίσαμε στη China-town ως είθισται. Συνήθως προτιμάμε το Four Seasons το οποίο επιλέξαμε για ακόμη μια φορά (καμία έκπληξη εδώ :p)... Η καντονέζικη πάπια είναι από άλλο πλανήτη και τα crispy noodles τρομερή εμπειρία.

Το βραδάκι της Τρίτης μετά τα κρασιά που πλακώσαμε στη διάλεξη έπρεπε να ξαναγεμίσουμε το στομάχι μας. Τα Burger King ηχούσαν στα αυτιά μου σαν σειρήνες, αλλά εγώ βράχος. Αποφασίσαμε να τσιμπήσουμε κάτι ελαφρύ τιμώντας τα αγαπημένα μου MealDeal. Αν βρίσκεστε στο Λονδίνο και γενικά στην Αγγλία και θέλετε να φάτε κάτι ελαφρύ και οικονομικό τα Mealdeal είναι η λύση. Με 3 λίρες επιλέγεις ένα από τα πολλά υπέροχα σάντουιτς ή σαλάτες σε κεσεδάκι, ένα σνακ (σακουλάκι με πατατάκια, φρούτα ή μια μπάρα σοκολάτας) και ένα αναψυκτικό ή χυμό. Το MealDeal υπάρχει σε όλα τα super market στα Boots και σε διάφορα άλλα μαγαζιά με ελάχιστα διαφοροποιημένη τιμή.
2015-11-24 17.43.52.jpg

IMG_20151124_173226692.jpg


Την Τετάρτη το πρωί νωρίς νωρίς φτάσαμε στο Hyde Park για να επισκεφτούμε τη WinterWonderland. Το θεματικό πάρκο για μη μόνιμο είναι πραγματικά τεράστιο. Η είσοδος είναι ελεύθερη και τα παιχνίδια είναι πάρα πολλά για κάθε γούστο, μικρούς και μεγάλους. Από τρενάκια, συγκρουόμενα, starflyer και παγοδρόμιο μέχρι τσίρκο, σπίτια του τρόμου και παιχνίδια για πιο τολμηρούς. Δραστηριότητες με θέματα ταινιών του Disney πολλά περίπτερα με φαγητά, γλυκά, ποτά δώρα κ.ά. Η μουντάδα και το ψοφόκρυο σε συνδυασμό με τα Χριστουγεννιάτικα σπιτάκια και στολίδια και οι μυρωδιές των λουκάνικων, των μπέργκερ και των γλυκών έκαναν την ατμόσφαιρα απίστευτα μαγική και παραμυθένια. Κόσμο δεν είχε πολύ καθότι και νωρίς και καθημερινή. Οι τιμές για τα παιχνίδια ήταν λίγο φαρμακείου... Το στοιχειωμένο σπίτι που ήθελα να μπω κόστιζε 7 λίρες το άτομο... Εμείς όμως φύγαμε κερδισμένοι. Σε ένα παιχνίδι τύπου ρίχνω μπάλες σε κουβάδες ο Μι τα πήγε εξαιρετικά και κέρδισε έναν αυθεντικό Sven από το Frozen 60 εκατοστών. Εγώ όντας ενθουσιασμένη με το δώρο δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο άβολα θα ήταν να κουβαλώ μετά σε όλη την βόλτα ένα τεράστιο αρκούδο αγκαλιά μέχρι να αγοράσω μια μεγάλη πάνινη σακούλα για να τον χώσω μέσα. Αν είδατε εχθές μια τρελή στην Piccadilly να περπατά με έναν τεράστιο τάρανδο αγκαλιά εγώ ήμουν.
2015-11-25 10.31.45.jpg


2015-11-25 10.33.47.jpg


2015-11-25 10.35.46.jpg



2015-11-25 10.38.20.jpg


2015-11-25 10.39.25.jpg


2015-11-25 10.40.09.jpg


2015-11-25 10.40.47.jpg


2015-11-25 10.49.58.jpg


2015-11-25 10.53.58.jpg


2015-11-25 10.54.02.jpg


2015-11-25 10.57.57.jpg

IMG_20151125_105007207.jpg


IMG_20151125_115057148.jpg

Όσοι επισκεφτείτε λοιπόν το Λονδίνο στις γιορτές μη παραλείψετε τη WinterWonderland. Αξίζει τον κόπο.



Το μεσημεριανό το τιμήσαμε σε ένα πολύ καλό Ιταλικό κοντά στο Soho.
2015-11-25 16.57.32.jpg



Μετά από μια σειρά περιπάτων στο CoventGarden και στις όχθες του Τάμεση προς το βραδάκι πήραμε το δρόμο της επιστροφής στο Λέστερ.

2015-11-25 19.16.44.jpg


Επειδή κάποιοι με ρωτήσατε και σε άλλο νήμα και σε προσωπικό μήνυμα πως ήταν τα πράγματα στο Λονδίνο θα σας απαντήσω ότι δεν είδα κάτι διαφορετικό σε σχέση με τις προηγούμενες φορές... Διακριτική παρουσία της αστυνομίας όπως πάντα και πολύς κόσμος σε όλα τα μέρη ενδιαφέροντος. Όλα φαίνονταν φυσιολογικά και γιορτινά. Το πρώτο απόγευμα που βρεθήκαμε στην Trafalgarsq. παρατήρησα δεξιά και αριστερά από την πλατεία δύο κλούβες της αστυνομίας και αρκετή αστυνομική δύναμη τριγύρω. Σκέφτομαι μέσα μου να δεις που μετά τα του Παρισιού έχουν ξεχυθεί οι αστυνομικοί στα κεντρικά μέρη. Προχωράω λίγο και τι να δω. Καμιά 100αριά άτομα να διαδηλώνουν με πλακάτ που έγραφαν πάνω "Νο μορ κατς". Όχι δεν τους έφταιξαν σε κάτι οι γάτες (Τζιζους το χιούμορ μου αγγλεύει επικίνδυνα) για διάφορες μειώσεις που ετοιμάζει η κυβέρνηση διαδήλωναν... Το επόμενο απόγευμα στην πλατεία δεν είδα ούτε έναν αστυνομικό.
2015-11-24 17.58.48.jpg

(οι διαδηλωτές)

Υ.Γ. Στο Tesco που πήγαμε για τα MealDeal βρήκα τα παρακάτω ράφια :)
2015-11-24 22.41.07.jpg
2015-11-24 22.41.13.jpg
2015-11-24 22.41.23.jpg
2015-11-24 22.41.35.jpg
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom