Μιλάνο Κόμο Ελβετία

sakis ritsa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σας! Επόμενο ταξίδι μας στις 22 Ιουνίου. Πετάμε Μιλάνο πρωί , θα μείνουμε το πρώτο βράδυ εκεί.Την επόμενη λίμνη Κόμο με ενοικίαση αυτοκινήτου. Τι να δω και που να μείνω? Για την Τρίτη μέρα εχω κλείσει στο πενταστερο kempinski στο σεντ μοριτζ ! Πώς ειναι καλύτερο να πάω? με τρένο? από που ..το αυτοκίνητο δε μπορώ να το πάρω γιατί μετά φεύγω απο Γενεύη!Έχει πάει κανείς από Τιρανο ? Τέταρτη μέρα θέλω να κάνω τη διαδρομή με το αλπικό τρένο σεντ μοριτζ / ζερματ, τιμές δρομολόγια πήγε κάποιος τελευταία? ..αξίζει να μεινω 2 βράδια?η να φύγω και κάνω διανυκτέρευση Μοντρέ η λωζανη ? Τέλος Γενεύη αξίζει η να παω στο σερν πριν φύγω αργά το απόγευμα της 6 μέρας? Ευχαριστώ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Γεια σας! Επόμενο ταξίδι μας στις 22 Ιουνίου. Πετάμε Μιλάνο πρωί , θα μείνουμε το πρώτο βράδυ εκεί.Την επόμενη λίμνη Κόμο με ενοικίαση αυτοκινήτου. Τι να δω και που να μείνω? Για την Τρίτη μέρα εχω κλείσει στο πενταστερο kempinski στο σεντ μοριτζ ! Πώς ειναι καλύτερο να πάω? με τρένο? από που ..το αυτοκίνητο δε μπορώ να το πάρω γιατί μετά φεύγω απο Γενεύη!Έχει πάει κανείς από Τιρανο ? Τέταρτη μέρα θέλω να κάνω τη διαδρομή με το αλπικό τρένο σεντ μοριτζ / ζερματ, τιμές δρομολόγια πήγε κάποιος τελευταία? ..αξίζει να μεινω 2 βράδια?η να φύγω και κάνω διανυκτέρευση Μοντρέ η λωζανη ? Τέλος Γενεύη αξίζει η να παω στο σερν πριν φύγω αργά το απόγευμα της 6 μέρας? Ευχαριστώ
Γίνε πιο σαφής. Τη δεύτερη μέρα νοικιάζεις αυτοκίνητο για λίμνη κόμο το οποίο που πρέπει να το παραδόσεις? στο Μιλάνο? την τρίτη μέρα δεν θα έχεις αυτοκίνητο? γιατί για να πας στο Σεν Μοριτζ με τα τρένα θα χάσεις πολύ χρόνο. Στην λίμνη κόμο εκτός από την πόλη έχει πολλά μέρη να δεις όπως bellagio, varenna, menaggio κλπ. θα πρέπει να σχεδιάσεις ποια διαδρομή θα ακολουθήσεις και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και καράβι.
Η διαδρομή St. Moritz - Zermatt είναι γύρω στις 8 ώρες, θέλεις να την κάνεις όλη με το Glacier Express? δες τιμές δρομολόγια κλπ https://www.glacierexpress.ch/en/travel-planning/timetables/
Μπορείς να κατέβεις μια στάση νωρίτερα στο Brig και να ανέβεις να δεις Τουν ή Ιντερλάκεν και να καταλήξεις για ύπνο στη Βέρνη.
Την επομένη πας Λωζάνη για διανυκτέρευση από όπου μπορείς να δεις τη πόλη ή να επισκεφτείς το Βεβέ το Μοντρέ ή μέχρι το Κάστρο Σιγιον. Τελευταία μέρα βλέπεις λίγο Γενεύη και επιστροφή.
 

sakis ritsa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Βασικά απο μαλπενσα θα νοικιάσω αυτοκίνητο, γιατί ουτως η άλλως το Μιλάνο αν δε κάνω λάθος ειναι 45 λεπτά, οπότε το αυτοκίνητο θα το έχω 2 μέρες και μου δίνει το δυνατότητα να το αφήσω κοντά στο Τιρανο στο σοντριο!οπότε θα πάρω μια γερη δόση μιαμιση μέρα στη λίμνη Κόμο..μετά απο τιρανο εχει καθε ωρα τρένο το οποίο κάνει περιπου 2 ωρες για σεντ μοριτς.Ετσι το εχω στο νου μου..ερωτηση αν απο Κόμο μπω λουγκανο πως πάω σεντ μοριτζ ειναι μακριά? Ναι λέω τη διαδρομή να την κάνω όλη με το αλπικό τρένο αν και πολλες ώρες..θελω να παω οπωσδήποτε ματερχορν
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Βασικά απο μαλπενσα θα νοικιάσω αυτοκίνητο, γιατί ουτως η άλλως το Μιλάνο αν δε κάνω λάθος ειναι 45 λεπτά, οπότε το αυτοκίνητο θα το έχω 2 μέρες και μου δίνει το δυνατότητα να το αφήσω κοντά στο Τιρανο στο σοντριο!οπότε θα πάρω μια γερη δόση μιαμιση μέρα στη λίμνη Κόμο..μετά απο τιρανο εχει καθε ωρα τρένο το οποίο κάνει περιπου 2 ωρες για σεντ μοριτς.Ετσι το εχω στο νου μου..ερωτηση αν απο Κόμο μπω λουγκανο πως πάω σεντ μοριτζ ειναι μακριά? Ναι λέω τη διαδρομή να την κάνω όλη με το αλπικό τρένο αν και πολλες ώρες..θελω να παω οπωσδήποτε ματερχορν
Από Λουγκάνο με 3 αλλαγές (τρένο για Belinzona, λεωφορείο για Thusis, τρένο για st Moritz) σε περίπου 4 ώρες φτάνεις St Moritz.
 

sakis ritsa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον θα πάω από Τιρανο ..πάντως ενδιαφέρον μου ακούγεται το ιντερλακεν αλλα πρέπει να αλλάξω πολλά στο πρόγραμμα..οπότε σε δεύτερη φάση σ αλλο ταξίδι στη βόρεια και κεντρικη Ελβετία
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον θα πάω από Τιρανο ..πάντως ενδιαφέρον μου ακούγεται το ιντερλακεν αλλα πρέπει να αλλάξω πολλά στο πρόγραμμα..οπότε σε δεύτερη φάση σ αλλο ταξίδι στη βόρεια και κεντρικη Ελβετία
Δες λίγο και αυτό αν σε ενδιαφέρει
Bernina Express panoramic Bus Lugano-Tirano &
Bernina Express train Line 4: Tirano - St. Moritz.
https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express#info
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom