Ισπανία Ιταλία Μιλανο-Βαρκελωνη ή Καμπανια-Καλαβρια-Σικελια με αυτοκινητο για 2 βδομαδες?

dirtygoutz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καθ'οτι χειμωνας σκεφτομαι το καλοκαιρι κ πιο συγκεκριμενα τις διακοπές....
Θα ηθελα την γνωμη σας, αν γνωριζετε ή κ αν οχι, για το ποια απο τις δυο διαδρομες να διαλεξω. Επεξηγω εν ταχει τα δυο σχεδια δρασης....

1. Μιλανο αεροπλανικως κ πορεια προς Βαρκελωνη με αυτοκινητο- τρενο κ πτηση απο εκει για Ελλαδα. Εχω παει σε Βαρκελωνη κ Μιλανο κ ουσιαστικα σκοπος ειναι να δουμε την μεσογειακη ακτη της Γαλλιας κ να κανουμε κ κανενα μπανακι...

2. Πριντεζι με αυτοκινητο κ απο εκει Ναπολη κ περιχωρα, Αμαλφι κ κατηφοριζουμε προς Σικελια. ενας μικρος γυρος της Σικελιας κ μετα επιστροφη για Πριντεζι κ Ελλαδα.

Γενικα θα θελαμε να χαρουμε κ τη θαλασσα αφου θα ειναι καλοκαιρι κ να δουμε παραλιες κ παρακτιες ομορφιες...:surf2:
Στην πρωτη περιπτωση θα προτιμουσα να γινει ολη η διαδρομη με ενοικιαζομενο αυτοκινητο αλλα δεν ξερω αν υπαρχει πολυεθνικη που να σου δινει την δυνατοτητα να το παρεις κ να το παραδωσεις σε διαφορετικη χωρα
Φοβαμαι επισης οτι η Γαλλια κ ειδικοτερα οι περιοχες εκει θα ειναι πολυ ακριβες. Γενικοτερα το ταξιδι στην Ιταλια θα βγει μαλλον φθηνοτερο τοσο λογω των τιμων στην Ιταλια αλλα κ γιατι δεν χρειαζεται να νοικιασουμε αυτοκινητο συν τα οποια αεροπορικα.
Οποιαδηποτε αποψη δεκτη.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Πλάκα μας κάνεις έτσι???Εννοείται Αμάλφι-Σικελία...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Δεν ξερω για τη δευτερη επιλογη, αλλα το πρωτο (Μιλανο - Βαρκελωνη) το εκανα το προηγουμενο καλοκαιρι κ δεν θα σου το συνιστουσα.. Κινηση στους αυτοκινητοδρομους, ακριβεια (Γαλλια) και παραλιες ασφυκτικα γεματες και οχι καλυτερες απο Ελλαδα..
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μιλάνο- Βαρκελώνη δεν το έχω επιχειρήσει, οπότε μοιραία θα σου πω το δεύτερο...Αν και δεν επισκέφτηκα όλες τις πόλεις που αναφέρεσαι, οι αναμνήσεις από τη Σικελία είναι μοναδικές.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Συμφωνώ απολύτως με την Sapienza!
η costiera amalfitana είναι από τα ομορφότερα κομμάτια της Ιταλίας, αν όχι το ομορφότερο!μετά κατεβαινοντας προς Reggio (καπου στο Capo Vaticano) έχει πολύ ωραίες πόλεις και τοπία-παραλίες.. (Tropea ktl...). Δυο βδομαδες σου φτάνουν άνετα για να το κανεις όλο αυτό. Τώρα σχετικα με το κοστος..το καλοκαιρι η Costiera Amalfitana ειναι πανακριβη αν θελεις να διανυκτερευσεις..αν θες απλά να περάσεις κατεβαινοντας η ανεβαίνοντας και να μεινεις κάπου αλλου σαφώς μειώνεις το κοστος..μπορείς επίσης να προσθεσεις και μια πινελιά από Νάπολη (λατρεία) ή μιας και έχεις σκοπο να πας Πρίντεζι να μείνεις ένα βράδυ στο Lecce...
γενικα αν κινηθείς από Νάπολη και κάτω έχεις άπειρες επιλογές..
αποφασισε τι θελεις τελικα και τα λεμε..
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λαβε υπ οψη οτι η Σικελια ειναι πιο μεγαλη απο Πελοπονησο εχει πολλα νε δεις ,καλους δρομους και μετα κοντα στ Λετσε ειναι και το Αλμπερομπελλο
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
αυτη την διαδρομη(Μιλανο- Βαρκελωνη) την εχω κανει απειρες φορες
και δεν μπορω να πω οτι ειναι το κατι σπεσιαλ,εκτος απο μεμονομενα σημεια.
επειδη αναφερεις και Θαλασσες και παραλιες ,αστο καλυτερα.
Βεβαιως μπορεις να ενοικιασεις αυτοκινητο και να το παραδωσεις σ αλλη χωρα,
αλλα τα εξοδα ειναι πολυ μεγαλα.
Κατα την προσωπικη μου αποψη πανε Σικελια
 

dirtygoutz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις, συγκλινω κ εγω για Ν Ιταλια αλλα σκεφτομουν σοβαρα κ τη Ν. Γαλλια καθως δεν εχω παει Γαλλια κ ειναι στοχος.....
Αλλα κινηση, πολυκοσμια κ τιμες μαλλον δεν ειναι και οτι καλυτερο. Θα σκεφτω ενα μινι προγραμμα 2 εβδομαδων για Ιταλια κ θα επανελθω για να ακουσω αποψεις κ προτασεις...
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δεν έχω κάνει το 2, το 1 το έκανα το προηγούμενο καλοκαίρι επομένως δεν μπορώ να σου πω τι να επιλέξεις.
Για το 1 που λες, μπορείς να το συνδυάσεις με Τοσκάνη. Η νότια Γαλλία έχει πολλά ενδιαφέροντα να δεις (Νίκαια, Μονακό, Κάνες, Arles, Montpellier, Σαν Τροπέ...) αλλά από παραλίες όμως δεν ενθουσιάστηκα, η Ελλάδα έχει πολύ καλύτερες νομίζω.
Αν πας έχοντας στο μυαλό σου αυτό, καλύτερα μην το κάνεις... Τα διόδια είναι αρκετά ακριβά, μπορείς να ακολουθήσεις και εναλλακτικές διαδρομές με μικρότερο κόστος. Ο παραλιακός δρόμος (όχι ο αυτοκινητόδρομος) έχει αρκετή κίνηση-μποτιλιάρισμα, κόστος ζωής σχετικά ανεβασμένο αλλά βρίσκεις και οικονομικές λύσεις αν ψάξεις λίγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.855
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom