Ιρλανδία Μονοήμερη στην Ιρλανδία .... λέει;

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ευρώπης
ευχαριστώ πολυ παιδιά.. πάντως @Borealis ναι είμαι αποφασισμενΟΣ .... θα σας πω εμπειρίες αν καταφερω και παω.. :D :D :D :p
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Περιμένουμε εντυπώσεις γιά το αν τελικά άξιζε η όλη διαδικασία. Επειδή βρίσκομαι κάθε χρόνο στο Λονδίνο, είχε περάσει και από μένα παρόμοια σκέψη γιά μιά ίδια εκδρομή αλλά στο τέλος το απέφευγα.
Εύχομαι να τα καταφέρεις και να περάσεις ωραία χωρίς να ταλαιπωρηθείς.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Να περάσεις καλά αν και μάλλον δεν θα το έκανα. Είναι πειρασμός όταν έχεις πάει μερικές φορές Λονδίνο, να το κάνεις, αλλά προσωπικά έχω ένα από τα ταξίδια-στόχους την Ιρλανδία και θα ήθελα να της αφιέρωνα πολλές μέρες. Μου φαίνεται ενδιαφέρον προορισμός και ως μέρος και όσον αφορά στα όσα έχω ακούσει για τους κατοίκους. Νομίζω αξίζει να της δώσεις περισσότερο χρόνο.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@Capitals το αεροδρόμιο είναι πολύ κοντά στο κέντρο του Δουβλίνου, έχει δρομολόγια κάθε 15' , το εισητήριο κοστίζει 6 ευρώ και ο χρόνος που χρειάζεσαι είναι περίπου 30'.
Πιστεύω ότι προλαβαίνει να δεις αρκετά πράγματα σε μια μέρα, άλλωστε το Δουβλίνο δεν είναι μεγάλη πόλη. Βέβαια όπως σου λένε όλοι, αυτό που αξίζει περισσότερο είναι η εξοχή της Ιρλανδίας... αλλά θα πάρεις μια μυρωδιά, θα πιείς και μια μπυρίτσα...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ευχαριστώ πολυ παιδιά.. πάντως @Borealis ναι είμαι αποφασισμενΟΣ .... θα σας πω εμπειρίες αν καταφερω και παω.. :D :D :D :p
να κανεις τουλαχιστον μια διανυχτερευση....αν πας μονοημερη ουτε μια guinness δεν θα προλλαβεις να πιεις! Ομορφη μικρη πολη αλλα 2 μερουλες τις θελει...με το λεωφορειο νο 16 φτανεις στο κεντρο σε μιση ωρα με 3.50 ευρώ.αν αποφασισεις για διανυχτερευση δες στο Avalon hostelt σταματαει ακριβως απεξω και σε 3 παραλληλους εισαι στη crafton str και Temble bar..πας με ταυτοτητα εννοειται!...
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Από το αεροδρόμιο πάρε το λεωφορείο νο16, που λέει και ο Vegerazaros, συμφέρει καλύτερα, 3.60 ευρώ είναι αλλά θέλει ακριβές ποσό, δε γυρίζει ρέστα το μηχάνημα.
Δε ξέρω τι θα προλάβεις σε αυτές τις ώρες που θα είσαι εκεί αλλά αξίζει να δεις St.Patrick's Cathedral, Temple Bar (περιοχή), Trinity College, Kilmainham Gaol (φυλακή), National Museum -Archeology (δωρεάν είσοδος), Guiness Storehouse. Οπότε διαλέγεις ανάλογα τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.
 

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ευρώπης
@vasnorth @alma @evi01 @Vegerazaros @World Nomad παιδια μου δωσατε όρεξη να το κανω το ταξίδι. Ήδη σκεφτομαι πως να οργανώσω αυτη τη μια μέρα :p Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλες.. Να περνατε ωραια
 

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ευρώπης
Ενας χρονος μετα....
και τελικα δεν ειχα παει στο Δουβλινο. Αποφασισαμε να παμε τελικα ενα διημερο Κοπεγχαγη μιας και τα εισητηρια τα ειχαμε βρει τοτε 20 ευρω μετεπιστροφη. Απιστευτη η Κοπεγχαγη πετυχαμε και ωραιο καιρο.

Παρολα αυτα το εφερε η μοιρα να μην μου γλυτωσει το Δουβλινο. Ενα χρονο μετα λοιπον βρισκομαι στο Δουβλινο οχι για μια μερα οπως ηλπιζα να παω αλλα για ενα ολοκληρο εξαμηνο κανοντας πρακτικη με το προγραμμα Erasmus!!

Η εμπειρια του να ζεις στο εξωτερικο και ποσο μαλλον να κανεις Ερασμους ειναι μοναδικη οπως θα ξερουν αρκετοι, αλλα το να ζεις στο Δουβλινο το απογειωσε! Η ζεστασια και η απλοτητα των ανθρωπων και οι ομοιοτητες με εμας τους Ελληνες ειναι φανταστικες.

Καταφερα και πηγα στα φοβερα Cliffs of Moher και εκανα μια μινι boat cruise στον Ατλαντικο βλεποντας τους γκρεμους απο αλλη οπτικη γωνια. Επισης αφιερωσα και μια μερα στο Μπελφαστ. Προσωπικα δεν μπορω να πω οτι κατενθουσιαστηκα. Το βρηκα σχετικα αδειο και μελαγχολικο. Αξιζει ωστοσο για μια μονοημερη για να δει κανεις το μουσειο του Τιτανικου.

Εν τελει μπορω να πω πως το Δουβλινο δεν ειναι για μια μονοημερη για να το απολαυσεις. Πλεον για μενα ειναι ειναι παραπανω απο ενας προορισμός, ειναι το δευτερο μου σπιτι!!

p.s. αναζωπυρωση post-erasmus depression :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom