Τήνος Μόλις γύρισα από Τήνο!

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
6 ημέρες στην καταπληκτική Τήνο. Αδικημένο αλλά πανέμορφο νησί. Έμεινα στο www.anemos-tinos.gr στην περιοχή Άγιος Ιωάννης Πόρτο, τα δωμάτια είναι χτισμένα πάνω σε λόφο με εκπληκτική θέα στη Μύκονο και στη Δήλο. Καθαρά, κάτασπρα και με πολύ πολύ φιλικούς ιδιοκτήτες.

Μας έκανε πολύ καλό καιρό, χωρίς αέρα και μερικές μέρες με λίγη παραπάνω ζέστη.

ΜΠΑΝΙΟ: Τέλεια η βορεινή Λειβάδα, την ευχαριστηθήκαμε χωρίς κύμα, λόγω άπνοιας. Με ποταμάκι να καταλήγει στην παραλία, βράχους στα αριστερά, τεράστια αμμουδιά, αρμυρίκια για σκιά, κατσίκια και πάπιες να κάνουν βόλτες ανάμεσα στον κόσμο! Θάλασσα φανταστική.
Κολυμπήθρα: οκ θάλασσα σε προφυλαγμένο κόλπο, οργανωμένη.
Ρόχαρη: Πήγαμε με τρελή άπνοια και ήταν βρώμικη. Δεν νομίζω ότι θα ξαναπήγαινα, λάθος επιλογή.
Παχιά άμμος: θέλει περπάτημα αλλά αξίζει τον κόπο η βουτιά.
Σάντα μαργαρίτα: καλή παραλία, αλλά πολλά παιδάκια την ώρα που πήγαμε. Δεν είναι οργανωμένη, η θάλασσα οκ.
Σκυλαντάρ κλπ: Θεωρείται από τις τουριστικές, πάντως δεν είχε κόσμο όταν πήγαμε και η θάλασσα ήταν καταπληκτική.
Καλύβια: Κάτω από την Καρδιανή. Μικρό μπητσόμπαρο, λίγος κόσμος, φοβερή θάλασσα, όμορφο τοπίο με θέα στη Σύρο και στα φέρρυ που περνάνε (και φέρνουν απόνερα). Ίσως η καλύτερη επιλογή.

ΧΩΡΙΑ: Το δυνατό χαρτί του νησιού φυσικά. Δεν είναι μόνο ότι όλα τα χωριά είναι πανέμορφα και έχουν ρομαντική αυθεντική ατμόσφαιρα. Είναι και το φυσικό περιβάλλον που τα πλαισιώνει και τα κάνει τόσο γοητευτικά. Ανάμεσα στο γυμνό, τραχύ κυκλαδίτικο τοπίο εντυπωσιάζουν τα αυθεντικά αυτά κυκλαδίτικα χωριά με τα άσπρα-πέτρινα σπίτια, τα λουλούδια τους, τα στενάκια τους και τον πολιτισμό τους.
-Highlight ασφαλώς ο Πύργος και η όμορφη πλατεία με το απαραίτητο γαλακτομπούρεκο (θεϊκό!) Το μουσείο δυστυχώς δεν το πετύχαμε ανοιχτό (κλείνει στις 6 το απόγευμα κάθε μέρα) αλλά όλο το χωριό είναι ένα μουσείο, παρά το γεγονός ότι είναι πολύ ζωντανό με μόνιμο πληθυσμό.
-Καρδιανή: τι να πεις γι' αυτό το χωριό. Η θέα στο Αιγαίο κόβει την ανάσα, τα σπίτια και τα σοκάκια κυριολεκτικά κρέμονται στο βράχο.
-Κάμπος: Με την ίδια όμορφη ατμόσφαιρα, αξίζει για το μουσείο Τσόκλη που έχει συν τοις άλλοις έχει και εκπληκτική θέα στο Ξώμπουργκο και το απέναντι χωριό της Ξυναράς με την καθολική μητρόπολη.
-Αγάπη: Κρυμμένο χωριουδάκι με φοβερή βλάστηση σε χαράδρα και ειδυλλιακή ατμόσφαιρα
-Βώλαξ: Μέχρι να δω την Καρδιανή μου είχε κλέψει την καρδιά. Πανέμορφο.
-Φαλατάδος: Μεγάλο χωριό με μια ωραία ταβέρνα (το Κατώι) με θέα στο οροπέδιο της Στενής.

Υπάρχουν κι άλλα που δεν τα πρόλαβα, στην επόμενη επίσκεψη θα εστιάσω περισσότερο στα χωριά!

ΧΩΡΑ: Η Χώρα όντως δε λέει, όπως έχουν γράψει και οι περισσότεροι στο φορουμ. Η Παναγία αξίζει βεβαίως την επίσκεψη και μόνο σαν εμπειρία, ακόμη και αν η σχέση σας με την εκκλησία γενικά είναι ανύπαρκτη (όπως συμβαίνει με μένα) Ο ναός είναι εντυπωσιακός, κυρίως απ' έξω, από μέσα δεν έχει την μεγαλοπρέπεια που θα περίμενα για ένα τόσο σημαντικό θρησκευτικό μνημείο.

ΦΑΓΗΤΟ: Στη χώρα ωραίο ήταν το "ένα μικρό καράβι", η "Osteria Pranzo" στην παραλία με τραπεζάκια δίπλα στη θάλασσα. Φυσικά εμπειρία είναι το "Θαλασσάκι" στον Όρμο Υστερνίων. Φοβερό φαγητό, πολύ καλή εξυπηρέτηση και νερά από τα απόνερα των πλοίων να σου δροσίζουν τα πόδια την ώρα που τρως!!! Φάγαμε και στο "Κατώι" στον Φαλατάδο που ήταν αξιοπρεπέστατο. Επίσης το "Κουτούκι της Ελένης" στη Χώρα αναφέρθηκε σαν highlight, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η Τήνος αξίζει την επίσκεψη χωρίς δεύτερη κουβέντα. Ένα αυθεντικό κυκλαδονήσι με διάχυτη ρομαντική ατμόσφαιρα στα χωριά της, ενώ και οι παραλίες της προσφέρουν αξιοπρεπέστατες καλοκαιρινές διακοπές.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστούμε πολύ για τη φρέσκια ανταπόκριση και τις πληροφορίες. Σε λίγες μέρες θα είμαστε κι εμείς στο νησί. :D
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
μπραβο σου!ευχαριστουμε και παντα να περνας ομορφα!:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αρχιζει κ ανεβαινει η Τηνος στις μελλοντικες επιλογες μου.
Πες μου κατι :για βραδυ (δεν μιλαω για κλαμπινγκ) μονο Χωρα εχει να πας ?
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Νομίζω ότι εδώ κάπου υστερεί το νησί. Ενώ τα χωριά της είναι παρά πολλά και ΟΛΑ με καταπληκτική ρομαντική ατμόσφαιρα δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά (εννοώ απλά μπαράκια-καφέ κλπ με απαλή μουσική που θα ταίριαζαν στον χαρακτήρα των οικισμών). Προσωπικά ρώτησα για το θέμα και μου είπαν ότι οι ίδιοι οι Τηνιακοί θέλουν να κρατήσουν τον χαρακτήρα των χωριών τους, οπότε το πιο πιθανό είναι να βρεις στα περισσότερα χωριά ταβέρνες και απλά καφενεία.

Πάντως καλά κάνει κι ανεβαίνει στις μελλοντικές σου επιλογές η Τήνος! Η ατμόσφαιρά του νησιού είναι από τις πιο αυθεντικά κυκλαδίτικες όλων των Κυκλάδων. Και στα χωριά, και στην ύπαιθρο και στις παραλίες. ΕΚΤΟΣ από τη χώρα... Πολύ παππουδιό, πολύ θυμιατό, αρκετά άσχημα κτίρια... με απογοήτευσε... (εκτός από το βράδυ που φάγαμε το σούρουπο στην Osteria Pranzo μπροστά στο μέσα λιμάνι - εκεί ήταν όμορφα!)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι και γω μονο στο Προσκυνημα εχω παει για ενα ΣΚ οποτε δεν εχω καθολου αποψη ή μαλλον μεχρι στιγμης μονο μετρια αποψη.
 

tiniakos

Member
Μηνύματα
39
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω ότι εδώ κάπου υστερεί το νησί. Ενώ τα χωριά της είναι παρά πολλά και ΟΛΑ με καταπληκτική ρομαντική ατμόσφαιρα δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά (εννοώ απλά μπαράκια-καφέ κλπ με απαλή μουσική που θα ταίριαζαν στον χαρακτήρα των οικισμών). Προσωπικά ρώτησα για το θέμα και μου είπαν ότι οι ίδιοι οι Τηνιακοί θέλουν να κρατήσουν τον χαρακτήρα των χωριών τους, οπότε το πιο πιθανό είναι να βρεις στα περισσότερα χωριά ταβέρνες και απλά καφενεία.

Πάντως καλά κάνει κι ανεβαίνει στις μελλοντικές σου επιλογές η Τήνος! Η ατμόσφαιρά του νησιού είναι από τις πιο αυθεντικά κυκλαδίτικες όλων των Κυκλάδων. Και στα χωριά, και στην ύπαιθρο και στις παραλίες. ΕΚΤΟΣ από τη χώρα... Πολύ παππουδιό, πολύ θυμιατό, αρκετά άσχημα κτίρια... με απογοήτευσε... (εκτός από το βράδυ που φάγαμε το σούρουπο στην Osteria Pranzo μπροστά στο μέσα λιμάνι - εκεί ήταν όμορφα!)
Δεν χρήζει βραβείων αρχιτεκτονικής η χώρα αλλά στο παπουδιό και στο θυμιατό διαφωνώ κάθετα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom