Ρωσία Μόσχα - Αγία Πετρούπολη - Rostov

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν οι γονείς μου θα ταξιδέψουν στο Rostov για ένα γάμο το καλοκαίρι και θέλουν να τους βρω μια λύση για να πάνε και Μόσχα/Αγία Πετρούπολη.

Το κακό είναι ότι οι μέρες είναι πολύ λίγες και δε ξέρω αν φτάνουν. Πρέπει να βρίσκονται στις 16/7 στο Ροστόφ, και το νωρίτερο που μπορούν να ξεκινήσουν το ταξίδι τους ειναι στις 10/7. Άρα μένουν 5 μέρες (αν υποθέσουμε ότις στις 15/7 πρέπει να ταξιδέψουν για Rostov) μαζί με την πρώτη μέρα ταξιδιού για να πάνε Αγία Πετρούπολη και/ή Μόσχα.

Εγώ έλεγα μήπως τους στείλω την 1η μέρα Αγ. Πετρούπολη, κάτσουν 3 μέρες και την 4η μέρα γυρίσουν προς Μόσχα, κάνουν μια βόλτα για 1 μέρα και μετά κατέβουν Ροστόφ.

Καμιά ιδέα/πρόταση από όσους έχουν πάει στα 2 μέρη;
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εγώ δεν έχω πάει,αλλά μια και έτυχε να κοιτάζω πρόσφατα για αυτά τα μέρη,θα σου πω τι θα έκανα εγώ:10-15/7 Αγ.πετρούπολη.μετά Rostov για τον γάμο,άντε και καμιά βόλτα στη πόλη και ύστερα με τρένο άλλες 5 μέρες Μόσχα..εκτός κι αν δεν υπάρχει χρόνος μετά τον γάμο....
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Προσφατα γύρισα από Αγ. Πετρούπολη, όπου έμεινα για 5 μέρες. Θα συνιστούσα, εφόσον δε μπορεί ή άλλη πόλη να συμπεριληφθεί μετά το γάμο, να περιοριστείς σε 1 πόλη, καθώς και οι 2 πόλεις είναι μεγάλες και με αρκετά αξιοθέατα η κάθε μία. Εφόσον δεν έχουν πάει σε καμμία από τις 2, εγώ θα πρότεινα την πανέμορφη Αγ. Πετρούπολη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Thanks για τις απαντήσεις παιδιά. Μετά το γάμο έχουν άλλες 1-2 μέρες (θα γυρίσουν στις 19 δηλαδή) αλλά μάλλον θα μείνουν στο Rostov. Άρα μένουν μόνο οι 4-5 μέρες πριν.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Να υποθέσω στο Rostov-na-Donu το οποιο είναι αντιδιαμετρικά από την Αγία Πετρούπολη και σε σημαντικότατη απόσταση (από τη Βαλτική στη Μαύρη θάλασσα).
Αν δεν ήταν η βίζα της Ρωσίας που την πληρώνεις μια περιουσία θα τους έλεγα να πάνε Ουκρανία (Οδησσό/Κίεβο) που είναι κοντά.
Τώρα εξαρτάται αν είναι άνθρωποι που θα περνούσαν μια μέρα στο Ερμιτάζ. Αν είναι των μουσείων τότε θα έλεγα να μείνουν στην Αγ.Πετρούπολη. Έχει πολλά να δεις. Αλλοιώς και όπως το σκέφτεσαι (κυρίως Αγ.Πετρούπολη και μια βόλτα στη κόκκινη πλατεία στη Μόσχα) ακούγεται ΟΚ
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Thanks για τις απαντήσεις παιδιά. Μετά το γάμο έχουν άλλες 1-2 μέρες (θα γυρίσουν στις 19 δηλαδή) αλλά μάλλον θα μείνουν στο Rostov. Άρα μένουν μόνο οι 4-5 μέρες πριν.
Τότε καλύτερα Αγ. Πετρούπολη αν δεν έχουν ξαναπάει. Ομορφότερη πόλη, με το υπέροχο Ερμιτάζ και τα παλάτια τριγύρω, και με αρκετά αξιοθέατα για 5 ημέρες, αν και νομίζω πως ακομη και οι βόλτες στην πόλη αρκούν για να μείνει κάποιος απασχολημένος.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να υποθέσω στο Rostov-na-Donu το οποιο είναι αντιδιαμετρικά από την Αγία Πετρούπολη και σε σημαντικότατη απόσταση (από τη Βαλτική στη Μαύρη θάλασσα).
Αν δεν ήταν η βίζα της Ρωσίας που την πληρώνεις μια περιουσία θα τους έλεγα να πάνε Ουκρανία (Οδησσό/Κίεβο) που είναι κοντά.
Τώρα εξαρτάται αν είναι άνθρωποι που θα περνούσαν μια μέρα στο Ερμιτάζ. Αν είναι των μουσείων τότε θα έλεγα να μείνουν στην Αγ.Πετρούπολη. Έχει πολλά να δεις. Αλλοιώς και όπως το σκέφτεσαι (κυρίως Αγ.Πετρούπολη και μια βόλτα στη κόκκινη πλατεία στη Μόσχα) ακούγεται ΟΚ
Ναι αυτό είναι. Δεν είναι πολύ των μουσείων, οπότε ίσως η λύση που αρχικά είπα να είναι οκ, απλά ακούγεται λίγο ταλαιπωρία από τη μια άκρη της ρωσίας στην άλλη.

Τότε καλύτερα Αγ. Πετρούπολη αν δεν έχουν ξαναπάει. Ομορφότερη πόλη, με το υπέροχο Ερμιτάζ και τα παλάτια τριγύρω, και με αρκετά αξιοθέατα για 5 ημέρες, αν και νομίζω πως ακομη και οι βόλτες στην πόλη αρκούν για να μείνει κάποιος απασχολημένος.
Οκ θενκς θα κοιτάξω για αεροπορικά να δω τι παίζει.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται καλό σχεδιασμό, μην έχουν οι άνθρωποι ανέβα κατέβα στα αεροπλάνα. Υπάρχουν πολλές συνιστώσες: πού πετάνε από Ελλάδα, τι ώρες φθάνουν τη Ρωσία. πχ αν φτάνουν Μόσχα το πρωί, μπορούν να κανονίσουν ένα τουρ στη Κόκκινη πλατεία και να επιστρέψουν στο αεροδρόμιο για βραδυνή πτήση για Αγ.Πετρούπολη (υποθετικό σενάριο). Κι από Πετρούπολη απευθείας για Ροστόφ (θα πρέπει να υπάρχει λογικά).
Αν και πιο μακρυά θα ψηφίσω κι εγώ Πετρούπολη αντί Μόσχας
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Φανταστικό μουσείο το Ερμιταζ, αλλά απαιτεί.... πολύ καλή φυσική κατάσταση για περπάτημα! Ομολογώ ότι δεν άντεξα, αν σκεφτεις οτι ειχαμε πέσει και σε αφορητο καυσωνα!:(
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Φανταστικό μουσείο το Ερμιταζ, αλλά απαιτεί.... πολύ καλή φυσική κατάσταση! Ομολογώ ότι δεν άντεξα!:(
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Εμέις φάγαμε μια μέρα εκεί.
Αλλά αν οι άνθρωποι δεν έχουν καημό με τα μουσεία θα τους κουράσει. Καλύτερα να δουν το παλάτι στο Peterhof που είναι και γοητευτικο σαν χώρος και να κάνουν βόλτα στην Αγ. πετρούπολη. Ας ανάψουν κι ένα κεράκι στον Αγ.Ισαάκ και για μας βρε Def... (πανέμορφος καθεδρικός)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Εμέις φάγαμε μια μέρα εκεί.
Αλλά αν οι άνθρωποι δεν έχουν καημό με τα μουσεία θα τους κουράσει. Καλύτερα να δουν το παλάτι στο Peterhof που είναι και γοητευτικο σαν χώρος και να κάνουν βόλτα στην Αγ. πετρούπολη. Ας ανάψουν κι ένα κεράκι στον Αγ.Ισαάκ και για μας βρε Def... (πανέμορφος καθεδρικός)
Το Ερμιτάζ είναι Ερμιτάζ, και ναι θα κουράσει, αλλά οι θησαυροί του είναι άπειροι. Τουλάχιστον, ας δουν τα πιο σημαντικά. Κι εκτός απο τον Αγ. Ισάακ να δουν και το ναό του Ρέοντος Αίματος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα είδα το θέμα. Σε 4-5 μέρες δεν προλαβαίνεις με τίποτα και τις 2 πόλεις, είναι τεράστιες.... Αν πρέπει να επιλέξεις μια από τις 2 πόλεις, θα πρότεινα αυτή να να είναι η "Αγ. Πετρούπολη", ειδικά το καλοκαίρι. Η πόλη δεν περιορίζεται στο Ερμιτάζ, είναι γεμάτη παλάτια, κανάλια, όμορφα κτήρια κλπ. Έχει από άκρη σε άκρη μια γοητεία, που στη Μόσχα εξαντλείται πολύ γρήγορα.
Δες τι θα κάνεις όμως με τα πρακτικά προβλήματα, καθώς:
- Οι Ρώσοι δεν μιλάνε και πολύ τις ξένες γλώσσες....
- Το αεροπορικό hub, που εξυπηρετεί τις μετακινήσεις σε καλύτερες τιμές, είναι στη Μόσχα, όχι στο Λένινγκραντ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom