Νάξος Νάξος Καλοκαίρι 2014

Yannis_UK

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Αν και το θέμα έχει ήδη αναλυθεί σε άλλα τόπικ θα ήθελα μία κάποια επιβεβαίωση σε αυτά που συγκέντρωσα από τα προηγούμενα τόπικ και θα ήθελα να δω κατά πόσο είμαι up to date.
Αρχικά επιλέξαμε το Golden Sun στην Στελίδα για την διαμονή μας που θα είναι στο τέλος Αυγούστου.
Αν έχει κάποιος άποψη θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Συγκεντρωτικά αναφέρω τα παρακάτω και θα ήθελα από τους "γνώστες" την άποψή τους.
Ο χρόνος μας είναι κάπως πολίτιμος και περιορισμένος και θα ήθελα να κάνω επιλογή των πλέον επιβεβλημένων επιλογών.

Παραλίες
Άγιος Προκόπιος
Πλάκα
Αγία Άννα
Μικρή Βίγλα
Μουτσούνα (μακρυά αλλά ωραία διαδρομή και καλό φαγητό στο Όστρια)
Αλυκό
Πυργάκι
Χαβάη

Αξιοθέατα
Κούρος – Χωριό Απολλωνίας
Ναός Δήμητρας – Μετά το χωριό Βίβλος
Αρχαιολογικός Χώρος Υρία – Προσβάσιμος από την χώρα
Τέμπλο του Απόλλωνα - Πορτάρα
Πύργος Μπαζαίου
Καθολική Εκκλησία

Χωριά
Ορεινά

Απείρανθος - Μουσεία-
Φυλώτη

Φαγητό

Μελάνες - Γιώργος (για μέρα)
Για δείπνο στο Τυπογραφείο - Χώρα
Μάρω - Χώρα
Αξιώτισα – Ψάρι στο Πυργάκι
Φάρος
Σμυρνέικο - Γαριδομακαρονάδα
Σπιτικό - Σουβλάκια

Ποτό

Νότος στο καλύτερο σημείο των στενών - Χώρα
Jazz Bar - Χώρα

Γλυκό

Πλάτανος – Φυλώτη (γαλακτομπούρεκο)
Vafla's House
Milcato - Παγωτό

Αγορές
Προμπονά – Παραδοσιακά Προιόντα
Ποτό Κίτρο – Χωριό Χάλκι παραδωσιακό αποστακτήριο Βαλλήνδρα

CAR
http://www.naxosway.gr

Ευχαριστώ για τα παραπάνω τα οποία και βρήκα στο φορουμ και περιμένω τις απαντήσεις σας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ καλη η έρευνα σου!
Όλα σε μια σελίδα ενημερωμένα.
Αξίζει το κόπο να κινηθείς προς τη κατεύθυνσγ τα τα δεις όλα. Συνδυαστικά γίνεται, π.χ. μπάνιο πλάκα-χαβάη, και μετά στα χωριά!
Αυτοκίνητο και όρεξη να υπάρχει!
 

Yannis_UK

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σε ευχαριστώ, κάπως έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ να κάνω έναν συνδυασμό των παραπάνω.
Δυστυχώς επειδή θα μείνουμε μόλις 3 μέρες στο νησί θα πρέπει να το περιορίσουμε αρκετά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν είναι μόνο για 3 μέρες, μην πάτε στη Μουτσούνα. Από Φιλότι να περάσετε καθώς θα πηγαίνετε Απείρανθο. Από αξιοθέατα να πάτε μόνο στο Κάστρο στη Χώρα (καθολική εκκλησία). Σου έχω βγάλει όλα τα αρχαιολογικά, αλλά έχετε μόνο 3 μέρες!
 

Yannis_UK

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Και πάλι ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Έχει κάποιος άποψη για το ξενοδοχείο;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν ξέρω το ξενοδοχείο, αλλά η περιοχή δεν μου είχε γεμίσει το μάτι. Γιατί δεν ψάχνετε κάτι σε Άγιο Προκόπιο ή Αγία Άννα;
 

Yannis_UK

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ο μόνος λόγος ήταν ότι πληρούσε τις προυποθέσεις που είχαμε βάλει και ήταν το πρωινό - πισίνα και λογική τιμή καθώς και η σχετικά κοντινή απόσταση από τα υπόλοιπα.
Παρόλα αυτά το έχουμε κλείσει μέσω booking και μπορούμε να προχωρήσουμε σε ακύρωση δωρεάν σε περίπτωση που βρεθεί κάτι καλύτερο.
Για παράδειγμα βρήκα και το Lianos Village το οποίο είναι στον Αγ.Προκόπιο και έχει τα ίδια περίπου με το Golden Sun αλλά είναι κατά 35ευρώ ακριβότερο. Δεν ξέρω αν δικαιολογεί την διαφορά.
 

Yannis_UK

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Τελικά το καλύτερο πράγμα που μπορείτε να κάνετε είναι να επικοινωνήσετε με τα ξενοδοχεία προσωπικά. Λόγω και του ότι συγγενικό μας πρόσωπο είχε πρόσφατα μείνει στο Plaza Beach Hotel http://www.plazabeachhotel.gr/ κοιτάξαμε κι αυτό.
Στο booking to παρουσίαζε γεμάτο αλλά παρόλα αυτά κάναμε μία κλήση και υπήρχαν διαθέσιμα δωμάτια με 60ευρώ/βραδιά με πρωινό. Νομίζω αρκετά καλά για τον τύπο του ξενοδοχείου.
Επίσης κλείσαμε αυτοκίνητο κατηγορίας Fiat Panda - Micra με 35ευρώ/ημερα από το γραφείο που περιλαμβάνω στο αρχικό μου μήνυμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom