Ισπανία Νέος στην Ισπανία. Τα φώτα σας παρακαλώ

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
να υποθεσω οτι κατα λαθος μιλας για τα παλιο τερμιναλ
η aegean ερχεται στο καινουριο τερμιναλ και οι εταιριες ενοικιασης
ειναι στο 2 οροφο στις αφιξεις και το παρκιν ειναι απεναντι στον
πρωτο και 2 οροφο
:shock::shock::shock:Πω πω αυτό με την επιστροφή του αυτοκινήτου με έχει αγχώσει γιατί όταν το παίρνεις το αυτοκίνητο ξέρεις από που το έχεις πάρει για να το επιστρέψεις ενώ τώρα θα βαδίζω στα τυφλά. ενοείται ότι θα έχω GPS αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Αν θες κάτι διαφορετικό και παρα πολύ ωραίο θα σου προτεινα τη βόλτα στη βόρεια ισπανία, την ιδέα του Yorgou. αν πας προς Γαλικια, Αστουριας, Κανταμπριας, Βασκους και ωραιεες παραλίες θα βρεις για μπανια, και ο τρελος πανικος του Νοτου δεν θα γίνεται και δεν θαχει ανυπόφορη ζέστη.
Επίσης, αν πας από μαδρίτη Βαλένθια, μην παραλείψεις στα μισά της διαδρομής την Cuenca. Μια πανεμορφη πόλη που κρέμεται μεταξύ 2 φαραγγιών.
Η αλήθεια είναι ότι βρέθηκα σε μεγάλο δίλλημα όσων αφορά βόρεια ή νότια Ισπανία. Δεν είμαι και της πολυκοσμίας ούτε και του all inclusive που θα βρω πιθανόν στις περιοχές που θα πάω τελικά.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
φιλε ντεζαβού, τα χιλιόμετρα είναι πολλά αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό ήδη το έχεις σκεφθεί. Θα σε συμβούλευα όταν νοικιάσεις το αυτοκίνητο, να ζητήσεις να αναγραφεί στην μίσθωση και δεύτερος οδηγός (η επιβάρυνση είναι σχετικά μικρή). Δες και το ζήτημα της μικτής ασφάλισης και αν δεν βγαίνει μεγάλο το ποσό να την προτιμήσεις (εγώ το καλοκαίρι που είμαουν βόρεια ιταλία και νότια γαλλία την επέλεξα και είχα το κεφάλι μου ήσυχο). Εγώ θα νοίκιαζα αυτοκίνητο στην μαδρίτη τη μέρα που θα έφευγα. Βρες ένα ξενοδοχείο στο κέντρο , κοντά στην γκραν βία (καλό το γκαουντί) και όλα τα γυρνάς με τα πόδια. Τώρα από ξενοδοχεία στην βαρκελώνη αν θέλεις κεντρικό πάνω στην λα ράμπλας είναι το ομωνυμο ξενοδοχείο, αλλά εάν μπεις στην booking.com θα βρεις δεκάδες. Επαναλαμβάνω ότι τα χιλιόμετρα είναι πολλά, στο τέλος θα φαντάζουν ατελείωτα. Α' φρόντισε όταν νοικίάσεις το αυτοκίνητο να τους πεις ότι θα το παραδώσεις στο αεροδρόμιο στηγν βαρκελώνη (οι εταιρείες ενοικίασης βρίσκονται στον απέναντι από την είσοδο δρόμο).
Με το google maps μου βγάζει Μαδρίτη Γρανάδα Βαλένθια Βαρκελώνη κάπου 1700 χλμ. για 10 μέρες νομίζω ότι είναι υποφερτό. πέρυσι είχα κάνει δαλματικές ακτές Αλβανία - Μαυροβούνιο - Σλοβενία - Σερβία - Σκόπια 5,000 χλμ. Εξάλλου απ΄οτι έχω διαβάσει το οδικό δίκτυο είναι αρκετά καλό. Αλήθεια με τα διόδια τι γίνεται είναι ακριβά;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Με το google maps μου βγάζει Μαδρίτη Γρανάδα Βαλένθια Βαρκελώνη κάπου 1700 χλμ. για 10 μέρες νομίζω ότι είναι υποφερτό. πέρυσι είχα κάνει δαλματικές ακτές Αλβανία - Μαυροβούνιο - Σλοβενία - Σερβία - Σκόπια 5,000 χλμ. Εξάλλου απ΄οτι έχω διαβάσει το οδικό δίκτυο είναι αρκετά καλό. Αλήθεια με τα διόδια τι γίνεται είναι ακριβά;
κοιτα, υπαρχουν η autovia και η autopista. Η autovia δεν έχει διόδια και είναι σαν τα καλά κομάτια της δικιά μας εθνικής οδού. Η autopista έχει διόδια και μάλιστα τσουχτερα και είναι σαν την αττική οδό. Βεβαια, μια φορά που πηρα autopista, ο δρόμος ήταν χάλια επειδη εκαναν εργα..καλύτερα να ειχα παρει τοτε την autovia!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.871
:shock::shock::shock:Πω πω αυτό με την επιστροφή του αυτοκινήτου με έχει αγχώσει γιατί όταν το παίρνεις το αυτοκίνητο ξέρεις από που το έχεις πάρει για να το επιστρέψεις ενώ τώρα θα βαδίζω στα τυφλά. ενοείται ότι θα έχω GPS αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
μην αγχωνεσε ,τα περισσοτερα gps δεν εχουν το καινουριο τερμιναλ αλλα,
πηγαινοντας προς το παλιο θα δεις ταμπελα που γραφει Τ1,πηγαινεις προς τα
εκει ,οταν δεισ ταμπελα πηγαινεις προς τις αφηξεις και στην πρωτη εισοδο
του παρκινγκ απο την δεξια μερια ειναι οι εταιριες ενοικιασης.
βρισκεις την εταιρια την δικια σου,αφηνεις το αυτοκινητο,σημειωνεις τον
αριθμο της θεσης και πηγαινης στον 2 οροφο και παραδιδεις τα κλειδια:p
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.871
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ναι panpan έχεις δίκιο για το παλιό μιλώ. Και τις δύο φορές που πήγα βαρκελώνη πέταξα με suisee air. Για τα διόδια το μόνο που θυμάμαι και μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στην καταλονία ήταν πολύ ακριβότερα από ότι καστίλη και ανδαλουσία.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
εεεε...!!! η Βαλενθια ειναι ωραία πόλη!!! 6 μήνες εκατσα εκει!
sorry, αφου εμεινες εκει θα ξερεις καλυτερα, απλως ειπα οτι δεν ειναι για μενα στους πιο αγαπημενους προορισμους ως προς την Ισπανια! :roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ναι panpan έχεις δίκιο για το παλιό μιλώ. Και τις δύο φορές που πήγα βαρκελώνη πέταξα με suisee air. Για τα διόδια το μόνο που θυμάμαι και μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στην καταλονία ήταν πολύ ακριβότερα από ότι καστίλη και ανδαλουσία.
Και η SWISS Interntational Air Lines στο ίδιο τέρμιναλ με την Aegean (το νέο Terminal 1) πετάει.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Όσον αφορά το εσωτερικό της Νότιας Ισπανίας (δηλ. με εξαίρεση τα παράλια), ο Αύγουστος δεν είναι high season, αντιθέτως είναι χαμηλή σαιζόν λόγω της ζέστης (μερικές φορές χτυπάει 45άρια) και μάλιστα ορισμένα ξενοδοχεία π.χ. στη Σεβίλλη, κλείνουν τον Αύγουστο για διακοπές, αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχουν πολύ κόσμο.

Σχετικά με το πρόγραμμα, συμφωνώ με τα παιδιά ότι είναι καλύτερα να επικεντρωθείς σε 2 το πολύ περιοχές. Η Μαδρίτη κι οι κοντινές πόλεις (Τολέδο, Σαλαμάνκα, Σεγόβια, Άβιλα, κ.λπ.) είναι το σίγουρο στο πρόγραμμά σου απ' ότι καταλαβαίνω, αλλά από Καταλωνία-Βαλένθια και από Ανδαλουσία, θα επέλεγα μόνο τη 1 περιοχή για να μπορέσετε να το χαρείτε. Οι δρόμοι είναι πολύ καλοί αλλά οι αποστάσεις είναι μεγάλες και πιστεύω πως θα είναι κουραστικό να κάνετε το δρομολόγιο που ανέφερες.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αφού θα έχετε αυτοκίνητο, μπορείτε να το εκμεταλλευτείτε για να δείτε μικρές πόλεις και χωριά κοντά στις μεγάλες που θα επισκεφθείτε, κάτι που δε μπορεί να γίνει εύκολα όταν μετακινείται κανείς με τη συγκοινωνία. Μέρη υπάρχουν πολλά και είναι υπέροχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.288
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom