Τουρκία (Νέο) Αεροδρόμιο Κωνσταντινούπολης

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Σκοπεύω να πάω οδικός στο αεροδρόμιο και να παρκάρω τι αυτοκίνητο μου εκεί για το ταξίδι μου σε άλλη χώρα και θα προτιμούσα να μην βρεθώ προ απροόπτου...
Κανονικά απαγορεύεται να εισέλθεις στη χώρα με αυτοκίνητο και στη συνέχεια να εξέλθεις χωρίς αυτό.

Για τη διευκόλυνση όμως των ταξιδιωτών που θέλουν να μεταβούν σε τρίτη χώρα και να επιστρέψουν χωρίς να σφραγίσουν το αυτοκίνητό τους σε τελωνειακό χώρο όπως ορίζει ο νόμος, αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση που υποβάλλει στο τελωνείο ο ενδιαφερόμενος αναφέροντας τόπο προορισμού και ημερομηνία επιστροφής από την τρίτη χώρα καθώς και διεύθυνση στάθμευσης του οχήματος κατά το διάστημα αυτό.

Ειδικά τώρα για τους επιβάτες του αεροδρομίου και εφόσον αυτοί διαθέτουν εισιτήριο με επιστροφή, η όλη διαδικασία είναι αυτόματη στο check-in, περνάει από το σύστημα αυτόματα στο τελωνείο και δεν χρειάζεται τίποτα (ούτε δήλωση, ούτε χαρτιά, ούτε καν ερώτηση στον υπάλληλο) από μεριάς του ενδιαφερόμενου.
 

Noobotraveler

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κανονικά απαγορεύεται να εισέλθεις στη χώρα με αυτοκίνητο και στη συνέχεια να εξέλθεις χωρίς αυτό.

Για τη διευκόλυνση όμως των ταξιδιωτών που θέλουν να μεταβούν σε τρίτη χώρα και να επιστρέψουν χωρίς να σφραγίσουν το αυτοκίνητό τους σε τελωνειακό χώρο όπως ορίζει ο νόμος, αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση που υποβάλλει στο τελωνείο ο ενδιαφερόμενος αναφέροντας τόπο προορισμού και ημερομηνία επιστροφής από την τρίτη χώρα καθώς και διεύθυνση στάθμευσης του οχήματος κατά το διάστημα αυτό.

Ειδικά τώρα για τους επιβάτες του αεροδρομίου και εφόσον αυτοί διαθέτουν εισιτήριο με επιστροφή, η όλη διαδικασία είναι αυτόματη στο check-in, περνάει από το σύστημα αυτόματα στο τελωνείο και δεν χρειάζεται τίποτα (ούτε δήλωση, ούτε χαρτιά, ούτε καν ερώτηση στον υπάλληλο) από μεριάς του ενδιαφερόμενου.
Και που ακριβώς μπορώ να ενημερωθώ επίσημα για τα παραπάνω λεγόμενα?
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Και που ακριβώς μπορώ να ενημερωθώ επίσημα για τα παραπάνω λεγόμενα?
Δεν θυμάμαι ακριβώς το τουρκικό site, είχα κατεβάσει παλιότερα το υπόδειγμα της δήλωσης, δες εδώ: Τουρκία - Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??
Για το αεροδρόμιο, τόσο εγώ, φίλοι και γνωστοί μου, όσο και πολύς κόσμος φαντάζομαι από το φόρουμ εδώ μπορούν να σε διαβεβαιώσουν για το απρόσκοπτο ταξίδι σου σε τρίτη χώρα μέσω Τουρκίας αν εισέλθεις οδικώς...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για το αεροδρόμιο, τόσο εγώ, φίλοι και γνωστοί μου, όσο και πολύς κόσμος φαντάζομαι από το φόρουμ εδώ μπορούν να σε διαβεβαιώσουν για το απρόσκοπτο ταξίδι σου σε τρίτη χώρα μέσω Τουρκίας αν εισέλθεις οδικώς...
... τώρα πια. Δεν ήταν πάντα έτσι.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Στο Ατατούρκ είχε ειδικό χώρο του τελωνείου στο πάρκιγκ όπου μπορούσες να αφήσεις το αυτοκίνητο και να ταξιδέψεις σε τριτη χωρα έπειτα από μια πολύ μεγάλη γραφειοκρατική διαδικασία -αλίμονο αν ήθελες να ταξιδεψεις Σαββατοκύριακο.
Στο νέο δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιος χώρος και εφόσον υφίσταται πλήρης διασυνδεσιμότητα μεταξύ των ηλεκτρονικών συστημάτων τους, με το που κάνεις τσεκ-ιν βλέπουνε αν έχεις αυτοκίνητο και πότε μπήκε στη χώρα και ενημερώνονται οι υπηρεσίες ανάλογα.
 

Noobotraveler

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τις τελευταίες ημέρες που προσπαθώ να βρω μια άκρη έχω καταλάβει ότι "κανείς δεν ξέρει τίποτα"
Όλα στον αυτόματο... Ελλάδα Τουρκία έτσι...
Μη παρεξηγιομαστε...
Πρεσβεία τρουκιας στο Γιουναν ❌
Προξενείο τρουκιας στην Κομοτηνα ❌
Προξενείο Γιουνάν Εις την Πόλη❌
Τελωνείο Γιουνάν Δεδέαγατς❌
Αεροπορτο τρουκιας ist-iga❌
Πασσαπορτι polyse τρουκιας ist-iga❌
Customs τρουκιας ist-iga❌

Οπότε... Θα πάω και ας γίνει ότι θέλει...
Ευχαριστώ για τις όποιες, ας το πούμε, πληροφορίες μου δώσατε.
Καλά ταξίδια να έχετε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στο αεροδρόμιο IST υπάρχει δωρεάν ιντερνετ;
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ναι, για συγκεκριμένο αριθμό ωρών (δε θυμάμαι πόσες) ανά συσκευή.
Μετά καταλαβαίνει ότι πάει να συνδεθεί η ίδια συσκευή και δεν αφήνει
Εγώ που είχα δύο συσκευές μπήκα κι απ' τις δύο διαδοχικά
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Τις τελευταίες ημέρες που προσπαθώ να βρω μια άκρη έχω καταλάβει ότι "κανείς δεν ξέρει τίποτα"
Όλα στον αυτόματο... Ελλάδα Τουρκία έτσι...
Μη παρεξηγιομαστε...
Πρεσβεία τρουκιας στο Γιουναν ❌
Προξενείο τρουκιας στην Κομοτηνα ❌
Προξενείο Γιουνάν Εις την Πόλη❌
Τελωνείο Γιουνάν Δεδέαγατς❌
Αεροπορτο τρουκιας ist-iga❌
Πασσαπορτι polyse τρουκιας ist-iga❌
Customs τρουκιας ist-iga❌

Οπότε... Θα πάω και ας γίνει ότι θέλει...
Ευχαριστώ για τις όποιες, ας το πούμε, πληροφορίες μου δώσατε.
Καλά ταξίδια να έχετε.
Πότε πρόκειται να ταξιδέψεις, αγαπητέ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom