Νεα Yορκη

korina80

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Σκεφτομαστε για ταξιδι Ν.Υορκη αρχες Δεκεμβρη ως γαμηλιο.
Καταρχας η βιζα εχει καταργηθει? Διαβατηριο με ισχυ για τα επομενα τεσσερα χρονια εχουμε, αλλα πρεπει να παμε στην πρεσβεια?
Αυτη η αιτηση ESTA τι ειναι?

Σε οτι αφορα τα αεροπορικα λογω δυνατοτητας οικονομικων εισητηριων που εχουμε για ευρωπη, εψαξα για αναχωρηση απο Μαδριτη π.χ και μου βγαινει οικονομικα σχετικα δλδ περιπου 450 με 500 ατομο, που θεωρω απο αυτα που εχω διαβασει οτι δεδομενου οτι ειναι 2μηνες πριν και κοντα στα Χριστουγεννα ειμαι καλη τιμη.τι λετε?

Αυτο που με προβληματιζει ειναι η διαμονη.
Ενω στο booking μου φαινονται πολυ υψηλες οι τιμες, οταν εψαξα στο expedia π.χ το ledra marriot 4* east side, που προτεινουν και πολλα οργανωμενα ταξιδιωτικα πακετα απο Ελλαδα, μου εβγαλε 450 δολλαρια με πρωινο και δωρεαν ακυρωση. Απ οσο φαινεται μαλιστα στο χαρτη ειναι κοντα σε δυο σταθμους μετρο.

Εχει κλεισει καποιος ξενοδοχειο μεσω expedia η να χρησιμοποιησω το booking?

Τελος, σε οτι αφορα την εποχη εκτος απο το κρυο εχει καποιος να με αποτρεψει για καποιον αλλο λογο?

Και μονο στη σκεψη λιγο πριν τα χριστουγεννα στη ν.υορκη ενθουσιαζομαστε οποτε αν μπορειτε βοηθηστε για να κλεισουμε αεροπορικα και διαμονη αμεσα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σκεφτομαστε για ταξιδι Ν.Υορκη αρχες Δεκεμβρη ως γαμηλιο.
Καταρχας η βιζα εχει καταργηθει? Διαβατηριο με ισχυ για τα επομενα τεσσερα χρονια εχουμε, αλλα πρεπει να παμε στην πρεσβεια?
Αυτη η αιτηση ESTA τι ειναι?

Σε οτι αφορα τα αεροπορικα λογω δυνατοτητας οικονομικων εισητηριων που εχουμε για ευρωπη, εψαξα για αναχωρηση απο Μαδριτη π.χ και μου βγαινει οικονομικα σχετικα δλδ περιπου 450 με 500 ατομο, που θεωρω απο αυτα που εχω διαβασει οτι δεδομενου οτι ειναι 2μηνες πριν και κοντα στα Χριστουγεννα ειμαι καλη τιμη.τι λετε?

Αυτο που με προβληματιζει ειναι η διαμονη.
Ενω στο booking μου φαινονται πολυ υψηλες οι τιμες, οταν εψαξα στο expedia π.χ το ledra marriot 4* east side, που προτεινουν και πολλα οργανωμενα ταξιδιωτικα πακετα απο Ελλαδα, μου εβγαλε 450 δολλαρια με πρωινο και δωρεαν ακυρωση. Απ οσο φαινεται μαλιστα στο χαρτη ειναι κοντα σε δυο σταθμους μετρο.

Εχει κλεισει καποιος ξενοδοχειο μεσω expedia η να χρησιμοποιησω το booking?

Τελος, σε οτι αφορα την εποχη εκτος απο το κρυο εχει καποιος να με αποτρεψει για καποιον αλλο λογο?

Και μονο στη σκεψη λιγο πριν τα χριστουγεννα στη ν.υορκη ενθουσιαζομαστε οποτε αν μπορειτε βοηθηστε για να κλεισουμε αεροπορικα και διαμονη αμεσα.
Εφόσον πάτε για περιορισμένο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να κάνετε αίτηση ESTΑ και όχι να ξεκινήσετε διαδικασίες για βίζα. Και πιο γρήγορη είναι και πιο εύκολα βγαίνει σε σχέση με την τελευταία. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ και εδώ http://athens.usembassy.gov/esta-requirements-greek.html

H expedia είναι από τις πλέον αξιόπιστες ιστοσελίδες του είδους, οπότε δε θα έχετε κάποιο πρόβλημα. Για το ξενοδοχείο αν εννοείται το Marriott East Side, μιας και Marriott με το προσωνύμιο Ledra από δίπλα δεν υπάρχει πια (υπήρχε αυτό των Αθηνών, όσο υπαγόταν στην αλυσίδα), φαίνεται αρκετά βολικό για το μετρό και σε σχετικά καλή τοποθεσία (λίγο αδιάφορη και απρόσωπη προσωπικά, αλλά καλή γενικά, χωρίς προβλήματα).

Για τον καιρό, πήγα την ίδια περίοδο και είχε ήλιο κάθε μέρα και θερμοκρασίες άνω του μηδενός μέχρι 10 βαθμούς, οπότε ήταν αρκετά καλά. Υπάρχουν όμως και χρονιές που έχει πέσει πολύ χιόνι. Κανείς δε μπορεί να σου πει με σιγουριά τι θα γίνει και φέτος.

Για τα αεροπορικά, η τιμή φαίνεται καλή, αν και μερικές φορές μπορεί να υπάρξει και τέτοια τιμή για αναχώρηση από Αθήνα, ιδίως με εταιρίες μέλους της skyteam. Αλλά και πάλι δεν μπορεί να είσαι σίγουρος γι αυτό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Κανε μια αναζητηση τιμων στο http://gr.skyscanner.com/ να δεις τι παιζει απο τιμες στα αεροπορικα...
Εγω,ειχα παει αρχες Δεκ2012 και ειχε λιγο κρυο,αλλα ηταν οκ....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η διαμονη.
Ενω στο booking μου φαινονται πολυ υψηλες οι τιμες, οταν εψαξα στο expedia π.χ το ledra marriot 4* east side, που προτεινουν και πολλα οργανωμενα ταξιδιωτικα πακετα απο Ελλαδα, μου εβγαλε 450 δολλαρια με πρωινο και δωρεαν ακυρωση. Απ οσο φαινεται μαλιστα στο χαρτη ειναι κοντα σε δυο σταθμους μετρο.
Το να βρήκες το συγκεκριμένο ξενοδοχείο φτηνότερα στο expedia από οπουδήποτε αλλού μου φαίνεται αν όχι αδύνατον πολύ δύσκολο... ξανατσέκαρε και φτάσε μέχρι το τέλος να δεις αν σου προσθέτει εκεί τους φόρους, αν και φοβάμαι ότι τα χρήματα που λες αφορούν το βράδυ και όχι το σύνολο της διαμονής σας...
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Για την esta ότι σου είπαν παραπάνω. Έχε υπόψη ότι το κόστος είναι 14 usd από το επίσημο site και όχι από κάτι άλλα περίεργα με πολλαπλάσιο κόστος.

Η τιμή για το εισιτήριο είναι τέλεια. Για την διαμονή είναι αναμενόμενο για την περίοδο αυτή και 2 μήνες πριν. Εγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με το συγκεκριμένο αν σου αρέσει αυτό το στυλ http://www.acehotel.com/newyork.
Πέρα από το κρύο, που δεν το έχω νιώσει αλλά μπορώ να το φανταστώ βάση της τωρινής μου εμπειρίας, δεν βλέπω άλλο λόγο να μην πας. Το κρύο απλά θα σε περιορίσει στις μετακινήσεις σου και στα αξιοθέατα τα οποία θα δεις καθώς δεν θα έχεις την ίδια ανοχή και αντοχή αν πήγαινες φθινόπωρο ή άνοιξη.
Από την άλλη θα κερδίσεις με μία φανταστική Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.
Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom